up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله مثلث برمودا PDF
QR code - مثلث برمودا

مثلث برمودا

● پيشينه
واژه مثلث برمودا اولين بار در سال ۱۹۶۴ توسط وينسنت گاديس استفاده شد. او در مقاله اي با همين نام براي اولين بار از مفقود شدن تعداد زيادي هواپيما و کشتي در مثلث برمودا خبر داد. پيش از او جورج.اکس.سندز هم در سال ۱۹۵۲ به اين اتفاقات عجيب اشاره کرده بود. در سال ۱۹۶۹ جان والاس اسپنسر کتابي با نام برزخ گمشده در مورد مثلث برمودا نوشت و کمي بعد از آن، مثلث شيطان ديگر نام شناخته شده در جهان به شمار مي رفت، اما رازآلودگي اين منطقه جغرافيايي مربوط به قرن حاضر نيست. اولين بار افسانه برمودا در نوشته هاي کريستف کلمب- کاشف نامي - مطرح شده است. با مطالعه نوشته هاي روزانه او مشخص مي شود که اولين مشکل او در کشف دنياي جديد در درياي سارگاسو پديد آمده است. در يادداشت هاي او آمده است که خدمه با ديدن پرندگان دريايي انتظار داشتند در فاصله کوتاهي به خشکي برسند، اما حتي چند روز دل دريا را شکافتن هم آنها را به ساحل يا حتي جزيره کوچکي نرساند. او در همين يادداشت ها به تاريخ چند روز بعد، فرود آمدن شهاب بزرگي را از آسمان به صورت توپي از نور که از بالا افتاده است ثبت مي کند. کلمب در همين يادداشت ها مي نويسد که چند روز بعد او و چند نفر از خدمه اش نورهاي رقصاني را در افق مشاهده کرده اند.
اين دست گزارش ها در مورد برمودا چه از سوي کلمب و بعدها ديگر دريانوردان، هميشه اين منطقه جغرافيايي را به منطقه اي وهم آلود تبديل کرده است. از روزي که کلمب به عنوان اولين انسان از دنياي قديم در اين منطقه پا گذاشته است تاکنون، اتفاقات ناگوار و مشکوکي در اين منطقه پيش آمده، بخصوص در يکصد سال گذشته که با عبور هواپيماها از اين منطقه، ترافيک آن سنگين تر هم شده است. در همين دوره تا به حال يکهزار نفر جان خود را در برمودا از دست داده اند، اما در اينجا مسئله اي مهمتر از مرگ انسان ها مطرح است؛ اين افراد چگونه کشته شده اند؟ يا اگر کمي خرافاتي باشيم آيا اصلا کشته شده اند يا نه؟
● موقعيت جغرافيايي
مثلث برمودا در شرق فلوريداي آمريکا در اقيانوس اطلس قرار دارد. مثلث، واژه مناسبي براي اين منطقه نيست، چون درواقع اين منطقه يک بيضي (يا شايد دايره اي بزرگ) است. راس آن نزديک برمودا و قسمت انحناي آن از سمت پايين فلوريدا گسترش يافته و از پورتوريکو گذشته، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از ميان درياي سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. گفته مي شود طول جغرافيايي کرانه غربي برمودا ۸۰ درجه است و روي خطي که شمال حقيقي و شمال مغناطيسي در آن روي هم منطبق هستند، قرار دارد. در اين نقطه هيچ انحرافي در عقربه قطب نما محاسبه نمي شود، اما نظر ديگري در اين مورد وجود دارد که مي گويد کرانه غربي برمودا ۶ درجه با مرکز تلاقي شمال حقيقي و مغناطيسي اختلاف درجه دارد. به هر حال همان طور که مشاهده مي شود ابهامات در مورد اين مثلث شيطاني بسيار زياد است. بارزترين ويژگي اقليمي برمودا گرما و باران بسيار زياد است.
بارش سالانه و طبيعي باران در اين منطقه ۶۰ اينچ (۱۵۲ سانتي متر) برآورده مي شود. اين ميزان، برآورد بارش سالانه آن است، اما گفته مي شود هربار که يک توفان استوايي يا هاريکين (توفان هاي پرقدرت تر از توفان هاي استوايي مثل کاترينا) به اين منطقه مي رسد، ده ها اينچ باران فقط در عرض چند ساعت بر سطح منطقه باريده مي شود. برمودا در بين جغرافي دانان به خاطر تغييرات ناگهاني آب و هوايي و پديد آمدن توفان، بسيار مشهور است، به گونه اي که در چندين مورد گزارش شده است که پديده هاي اقليمي فقط در عرض چند ثانيه شکل گرفته اند. بادهاي بسيار سهمگين و بارش هاي سيل آسا هم هميشه از ويژگي هاي اين پديده هاي اقليمي که معمولا توفان هستند، به شمار مي روند.
در زير دريا هم وضع به همين منوال است. توپوگرافي کف اقيانوس در اين منطقه يکي از عجايب روزگار به شمار مي رود. باور عموم بر اين است که اين منطقه از اقيانوس بسيار کم عمق است. اين قضيه در مناطقي از مثلث برمودا که به فلوريدا نزديک است، صادق است، اما فقط چند مايل دورتر از آن، جايي که صفحه قاره اي اطلس شمالي شکسته مي شود، ناگهان عمق آب به ۱۲ هزار فوت مي رسد.
عميق ترين منطقه مثلث برمودا با نام گودال پورتوريکو در ۱۰۰ مايلي شمال پورتوريکو قرار دارد که عمق آن ۳۰هزار فوت تخمين زده مي شود. اين الگوي بسيار نامنظم توپوگرافي باعث شده است که تا به امروز هيچ نقشه دقيق و واضحي از اين منطقه ارائه نشود. دانستني هاي جغرافي دانان در مورد سطح کف اقيانوس در اين منطقه بسيار محدود است و گفته مي شود در کف آن انواع غارها و پستي و بلندي هاي کوچک و بزرگ وجود دارد، البته محدوديت دانستني هاي ما از کف اقيانوس ها تنها به اين منطقه محدود نمي شود، با اين حال اخيرا دانشمندان با جرياني پرقدرت در زير جريان هاي معمولي اقيانوسي در اين منطقه برخورد کرده اند که دقيقا برخلاف جريان هاي معمولي حرکت مي کند. اين جريان پنهان تاثيرات زيادي بر آب هاي منطقه مي گذارد. يکي از اسرارآميزترين آنها، به وجود آمدن احجام بزرگ و سفيدي ست که فقط از طريق ماهواره ها ديده مي شوند. شايد تطابق شمال حقيقي و شمال مغناطيسي در اين منطقه باعث وجود آمدن اين پديده هاي غريب و تا حدي ترسناک مي شود.
در مورد خاصيت مغناطيسي اين منطقه هم بايد گفت چندي پيش تحقيقي گسترده در اين مورد از سوي ايالات متحده انجام گرفت. يکي از نتايج جالب آن، عدم وجود ميدان هاي بزرگ و شديد مغناطيسي ست؛ چيزي که خلبانان هواپيماها و خدمه کشتي ها هميشه آن را مطرح مي کنند. البته دانشمندان معتقدند نبايد اين گفته را ناديده گرفت، چون هنوز چيزهاي بسيار زيادي در مورد ميدان مغناطيسي مثلث برمودا وجود دارد که بر آنها پوشيده است.
در شرق مثلث برمودا، همان طور که گفته شد درياي سارگاسو قرار دارد. اين دريا، يکي از عوامل اصلي مشهور شدن برموداست. در اين منطقه از اقيانوس اطلس چند جزيره کوچک و چند دسته جلبک شناور بزرگ قرار دارد. بين اين جزاير و جلبک ها جريان آب گرمي درجهت عقربه هاي ساعت وجود دارد که تاثير زيادي بر شرايط اقليمي منطقه مي گذارد و هميشه آن را آرام و مه آلود نگه مي دارد. اين دريا همان دريايي ست که کلمب در آن گرفتار شده بود و به شوخي به ملوانان خود گفته بود که هرگز نخواهند توانست از آن خارج شود. يکي ديگر از ويژگي هاي اين درياي خوف انگيز، قابليت آن براي کشيدن اجسام خارجي به درون خود است، به گونه اي که گفته مي شود سارگاسو، قلب آهنربايي اطلس است.
● افسانه ها
افسانه هايي که در مورد مثلث برمودا در ميان مردم جهان وجود دارد بسيار عجيب و هولناک است. اولين موارد آنها همان طور که اشاره شد به يادداشت هاي روزانه کريستوف کلمب بازمي گردد، اما اين يادداشت ها در برابر موارد بعدي بسيار معمولي تر و حتي گاهي منطقي تر به نظر مي رسند. عجيب ترين افسانه مثلث برمودا پرواز ۱۹ است که در دسامبر ۱۹۴۵ اتفاق افتاد. اين هواپيما در ساعت ۲:۱۰ از پايگاهي در ايالت فلوريدا به هوا بلند شد. اين پرواز، پروازي آزمايشي براي آزمايش بمب هاي جديد ارتش آمريکا بود. يک ساعت پس از پرواز، خلبان پرواز با راديو اعلام کرد که هيچ کدام از سيستم هاي او کار نمي کنند. ايستگاه زميني از خلبان خواست به سمت شمال تغيير مسير دهد. چند دقيقه بعد ارتباط اين پرواز به همراه تمامي خدمه اش با زمين قطع شد و ديگر هيچ وقت اثري از لاشه هواپيما يا جسد خدمه اش يافت نشد. اين اتفاق در ۵:۵۰ بعدازظهر اتفاق افتاد. در ساعت ۶:۲۰ قايق نجات دامبو براي يافتن هواپيماي پرواز ۱۹ راهي منطقه شد، اما هواي توفاني مانع کار آنان شد و پس از آن هرگز اثري از پرواز ۱۹ يافت نشد.
در مورد اکثر تراژدي هاي مثلث برمودا چند نکته مشترک وجود دارد. در بيشتر آنها ارتباط راديويي کشتي ها و هواپيماها تا آخرين لحظه با پايگاه زميني برقرار بوده و هميشه پيام هاي غيرعادي مخابره مي شده است که حاکي از عدم کنترل آنان روي دستگاه ها و ابزارها بوده يا چرخش عقربه هاي قطب نما به دور خود و تغيير رنگ آسمان اطراف به زردي و مه آلودي، آن هم در روز صاف و آفتابي يا تغييراتي غيرعادي در آب ها که تا لحظاتي قبل آرام بوده اند، بدون بيان هيچ دليل روشني از چگونگي آنها مخابره مي شوند.
در مواردي هم گزارش شده که نقطه تاريک بزرگي در ميان ستارگان در آسمان ديده شده که نوري متحرک از طرف زمين به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپديد شده اند. در تمام مدت ديده شدن تاريکي، دستگاه ها و ابزارهاي قايق هاي ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاريکي آسمان، دوباره شروع به کار کرده اند. در يک مورد هم پيامي عجيب از يک کشتي باري ژاپني بدين مضمون دريافت شده است: خطري همانند يک خنجر هم اکنون بسرعت مي آيد. ما نمي توانيم فرار کنيم . جالب است بدانيد پس از مخابره اين پيام، کشتي ناپديد شد و هرگز يافت نشد.
اما عجيب ترين داستان برمودا به يک پرواز مسافري مربوط مي شود. ارتباط راداري اين هواپيماي مسافربري در حالي که براي فرود آماده بود، ناگهان قطع شد و ۱۰دقيقه، هيچ ارتباطي - چه راداري يا راديويي - با فرودگاه فلوريدا نداشت. پس از ۱۰ دقيقه هواپيما دوباره در صفحه رادار ظاهر شد و بسيار عادي در باند فرود آمد، اما خلبان و خدمه آن از آنچه افراد پايگاه مي گفتند اظهار بي اطلاعي مي کردند، زيرا تا آنجا که به آنها مربوط بود هيچ اتفاق غيرعادي نيفتاده بود، جالب اينکه ساعت هاي تمام سرنشينان ۱۰ دقيقه از زمان واقعي عقب تر بود، درحالي که هواپيما درست ۲۰ دقيقه قبل از اين واقعه، وقت اصلي را با فرودگاه کنترل کرده بود و در آن هيچ اختلاف زماني بين فرودگاه و هواپيما وجود نداشت. آيا واقعا هواپيما ۱۰ دقيقه از بعد زمان و مکان زمين خارج شده بود؟ آيا هواپيما براي ۱۰ دقيقه به بعد زمان و مکان ديگري منتقل شده بود؟ اينها سئوالاتي ست که به نظر مي رسد هرگز پاسخ منطقي براي آنها پيدا نخواهد شد و همگي به حضور شيطاني مثلث برمودا در آن منطقه مربوط مي شود.
● حقيقت برمودا
دلايل منطقي و غيرمنطقي زيادي براي توجيه پديده هاي غيرطبيعي مثلث برمودا ارائه شده است که به بعضي از آنها اشاره خواهد شد.
▪ آب و هواي استوايي:
اين منطقه از لحاظ اقليمي، يکي از بحراني ترين مناطق اقيانوسي دنيا به شمار مي رود. همان طور که گفته شد ممکن است در عرض چند دقيقه، توفاني عظيم در آن پديد بيايد؛ توفاني که مي تواند هر هواپيما يا شناوري را در چند لحظه نابود کند. جالب است بدانيد اکثر اين توفان ها حتي توسط ماهواره ها هم شناسايي نمي شوند.
▪ دريانوردان آماتور:
طبق آمارها در اين منطقه در جهان بيش از هر جاي ديگر درخواست کمک مي شود (حدود ۸ هزار مورد در سال يا به عبارتي بيش از ۲۰ مورد در روز). اکثر اين درخواست ها از سوي ملوانان آماتور و غيرحرفه اي ست که با داشتن ذهنيت منفي از برمودا، هر پديده اي را در اين منطقه، پديده اي ماوراي زميني مي دانند.
▪ زلزله هاي زيرزميني:
هرچند تا به حال هيچ پديده زميني در اين منطقه رسما ثبت و گزارش نشده است، دانشمندان زلزله هاي زيادي را در کف اقيانوس در منطقه مثلث برمودا کشف کرده اند. اين زلزله ها مي توانند در مناطق کم عمق تر باعث پديده هاي مخربي همچون سونامي شرق آسيا شوند.
▪ جريان آب خليج:
اين جريان اقيانوسي بسيار پرقدرت است و حتي گزارش شده که سرعت آن در برخي مناطق به پنج مايل بر ساعت هم مي رسد. اين جريان براي اينکه قايق ها را چندصد مايل به اين طرف و آن طرف بکشاند، کافي ست؛ خصوصا اگر خدمه کشتي براي مقابله با اين جريان آمادگي قبلي نداشته باشند. اين جريان در ترکيب با مغناطيس غيرمعمولي منطقه مي تواند باعث هر پديده پيش بيني نشده اي باشد.
▪ تئوري حباب هاي گازي:
نظريه حباب هاي گازي نظريه اي عجيب، اما منطقي به نظر مي رسد که از سوي برخي دانشمندان مطرح مي شود. اين دسته از دانشمندان بر وجود ميزان بسيار زيادي هيدرات گازي در اين منطقه اعتقاد دارند که اين گازها باعث ايجاد چگالي زيادي در آب مي شود و همين امر مي تواند باعث بروز پيامدهاي ناگواري شود.
علاوه بر اين نظريه هاي علمي، نظريات غيرمعقول و ماورايي زيادي هم در مورد اتفاقات برمودا ارائه شده است که بيشتر از سوي انسان هاي خرافاتي عنوان و پذيرفته مي شوند.
برخي معتقدند موجوداتي فرازميني اين منطقه را براي انتخاب نمونه هاي آزمايشگاهي خود که انسان ها باشند انتخاب کرده اند و هرچند وقت يک بار يک يا چند نمونه را با خود به فضاي ماوراي زمين مي برند. با اين حال حتي همين انسان ها هيچ گزارشي از ديده شدن بشقاب پرنده ها منتشر نکرده اند. برخي ديگر مي گويند مثلث برمودا محلي ست که شهر گمشده آتلانتيس در آن قرار دارد، البته اين نظريه هم در حد همان موجودات فضايي ست و نمي توان آن را باورپذير دانست. در اين مورد نظريات ديگري هم وجود دارد که همگي از نظر علمي غيرقابل توضيح هستند.
به هر حال تا روزي که علم انسان دانش محور، اسرار اين مثلث شيطاني را حل نکند، ايده هاي غيرعلمي ادامه خواهد داشت.
مثلث اژدها
درياي شيطان و مثلث اژدها در درياي فيليپين در شرق سواحل چين به خاطر بلعيدن يکباره شناورها و خدمه اش مشهور است. در حالي که طبق افسانه هاي محلي و بومي، اين منطقه متعلق به سلسله هاي پادشاهي گمشده اي است که در زير دريا مستقر شده اند، دانشمندان معتقدند اين منطقه هم همانند مثلث برمودا در ديگر سوي جهان داراي خواص مغناطيسي ويژه اي ست.
افسانه ديگري در مورد مثلث اژدها وجود دارد که طبق آن اژدهايي در اعماق آب هاي اين منطقه زندگي مي کند و هر گاه که اژدها حرکت مي کند، امواج وحشتناکي در پي حرکت او به وجود مي آيد. به هر حال دولت ژاپن در سال ۱۹۵۰، اين منطقه را منطقه خطرناک معرفي کرد و به ماهيگيران و ديگران توصيه کرد به اين منطقه سفر نکنند. در سال ۱۹۵۲ هم شناوري تحقيقاتي از جانب دولت ژاپن براي بررسي ابهامات موجود به درياي شيطان ارسال شد که هيچ گاه باز نگشت و تمام ۹ محقق و ۲۲ سرنشين آن براي هميشه مفقود شدند.

▪زمان رسيدن به نصف النهار : ۱۴ آذر؛ مساحت : ۱۳۲ درجه مربع چرا مردم باستان بايد سه ستاره را به عنوان يک صورت فلکي انتخاب و نام مثلث را به آن ها بدهند. ...

تاريخ علم به آدمي ياري مي رساند تا «دانش» را از «شبه دانش» و «درست» را از «نادرست» تشخيص دهد و در بند خرافه و موهومات گرفتار نشود. در ميان تاريخ علم، ...

▪ هوا با سرعت کافي و مناسب وارد سالن ميگردد و سپس با هواي داخل سالن ترکيب ميشود. ▪ در صورت عدم ايجاد يک خلاء جزئي در داخل سالن هواکش هاي خروجي تنها مي ...

رشد جوجه ها از جنبه اقتصادي بستگي به طراحي صحيح جايگاه پرورش طيور و همچنين شرايط آب و هوايي منطقه دارد. در صورتي که محل نگهداري طيور فاقد اصول علمي و ...

مثلثي است متساوي الاضلاع که هر ضلع آن مربوط به 3 عنصر اصلي هر خاک يعني ماسه، سيلت و رس است. براي اينکه بدانيم نمونه خاک در چه محدوده بافتي قرار مي گير ...

شناخت زلزله تعريف زلزله مردم عامي درکلامي ساده زلزله راحرکت ناگهاني زمين ناشي ازخشم نيروهاي ماوراء الطبيعه وخدايان مي دانند که بر بندگان عاصي وعصيانگر ...

رشته کوه آلپ ها، يا آلپ ها (The Alps) معروف ترين رشته کوه جهان است و از نزديکي شهر نيس در سواحل مديترانه به شکل يک کمان عظيم تا حوالي لوبليانا در اسلو ...

▪ کانيهاي سنگين: سنگهاي آذرين و دگرگوني حاوي يک سري کانيهاي سنگين با وزن مخصوص بيشتر از ۲.۶۵ (وزن مخصوص کوارتز) و ۲.۵۶ تا ۲.۷۶ (وزن مخصوص فلدسپاتها) م ...

دانلود نسخه PDF - مثلث برمودا