up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله ماوس PDF
QR code - ماوس

ماوس

مقدمه
تا زماني که ويندوز مايکروسافت عموميت نيافته بود، ماوس نيز محبوبيت چنداني نداشت و هر از چندگاهي در برنامه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. امروزه استفاده کامپيوتر بدون ماوس اگر غير ممکن نباشد، بسيار مشکل است.
تاريخچه
داگلاس انگبارت (Douglas C.Engelbart) ماوس را در سال ۱۹۶۳ در ماوسسه تحقيقاتي استانفورد اختراع کرد و در سال ۱۹۷۰ شرکت زيراکس در مرکز تحقيقات پايولوژي خود واقع در کاليفرنيا تحت رهبري جک هالي موفق به ساخت ماوس جديدي بر اساس ماوس داگلاس شد، که داراي کارآيي و عملکرد بهتري بود. در سال ۱۹۸۲ شرکت «ماوس سيستم» اولين ماوس را براي کامپيوترهاي شخصي آي‌بي‌ام عرضه کرد. شرکت ميکروسافت نيز ماوس دوکليدي خود را در دهه ۱۹۸۳ معرفي کرد.
ماوس توپدار
ماوس هايي هستند که در داخل محفظه خود گوي شکلي وجود دارد که با حرکت ماوس ، گوي در داخل محفظه چرخيده و باعث ارسال پيام حرکت به چپ يا بالا و پايين مي شود در نتيجه کرسر (Cursor) را روي صفحه حرکت ميدهد.
قاب ماوس
قاب که محافظ قطعه‌هاي داخلي بوده ، شکل ظاهري ماوس را مي‌سازد. معمولا از پلاستيک ساخته شده است و در حال حاضر قابهايي که بر اساس مهندسي محيط کار يا کار پژوهشي ساخته شده‌اند. رواج بيشتري دارند. زيرا وقتي آنها را بدست مي‌گيريم، انگشتان احساس راحتي بيشتري مي‌کنند.
گوي ماوس
در زير ماوس يک گوي پلاستيکي که داراي هسته فلزي است وجود دارد که از زير ماوس اندکي بيرون زده است، در جهت حرکت ماوس مي‌چرخد. هنکامي که ماوس را حرکت مي‌دهيد اين گوي به اين طرف و آن طرف حرکت مي‌کند. حرکت اين گوي نشان‌دهنده حرکت اشاره‌گر ماوس روي صفحه نمايش رايانه است.
غلتک ماوس
همانطور که گوي ماوس مي‌چرخد با دو غلتک که نسبت به هم زاويه ۹۰ درجه دارند تماس پيدا مي‌کند. در نتيجه آنها را مي‌چرخاند. به عبارتي در داخل ماوس ، دو غلتک عمود برهم ، رو به روي سطح گوي ماوس قرار دارند که عبارتنداز:
* يکي از غلتکها براي حرکت چپ و راست (محور x ) ، يا در واقع حرکت عرضي در صفحه نمايش است.
* ديگري براي حرکت بالا و پايين (محور y ) ، يا در واقع حرکت عمودي روي صفحه نمايش است.
چرخ ها
در ماوسهاي مکانيکي دو جفت ميله هادي فلزي که به کف ماوس وصل هستند، در کنار چرخهاي ماوس قرار دارند. چرخيدن چرخها باعث تماس با اين ميله‌ها مي‌شوند. يعني هربار که يکي از اين ميله‌هاي فلزي به يکي از نقطه اتصال چرخ برخورد مي‌کند، سيگنال الکتريکي ايجاد مي‌کند. تعداد اين سيگنالها مشخص مي‌کند ميله‌هاي هادي با چند تا از اين نقطه‌ها برخورد کرده‌اند. به اين ترتيب جهتي که غلتکهاي ماوس مي‌چرخند، به همراه نسبت بين تعداد سيگنالهاي حاصل از محورهاي عمودي و افقي ، بيانگر سمت و سوي حرکت ماوس است.
ديود و آشکارساز نوري
در ماوس مکانيکي و نوري به جاي ميله فلزي هادي از ديودهاي نوري و آشکارساز نوري استفاده مي‌شود. هنگامي که غلتک‌ها مي‌چرخند، چرخها در حالت عبور دادن نور از ديودهاي نوري به آشکارسازهاي نوري هستند. يا در حالتي هستند که نور نمي‌تواند به آشکارساز برسد. به اين ترتيب ، باز هم سيگنالهاي الکتريکي بوجود مي‌آيد، تا به رايانه انتقال يابد در نتيجه اين کار رايانه بتواند حرکت ماوس را بفهمد. ماوسهاي «مکانيکي نوري» به دو جفت ديود و آشکارساز نياز دارند تا بتوانند جهت چرخش را مشخص کنند. اما ماوسهاي نوري داراي يک گيرنده نور و يک ديود نوري مي‌باشد.
کليد هاي ماوس
در زير هر کليد روي قاب ماوس کليد ديگري نيز وجود دارد. که وقتي روي کليدهاي قاب ماوس فشار وارد شود. فشار به کليد زيري در داخل ماوس منتقل مي‌شود. به اين ترتيب فرمانهاي ماوس به رايانه منتقل مي‌شود. بيشتر ماوسها دو کليدي و بعضي سه يا چهار کليد دارد. در بيشتر ماوسهاي امروزي يک کليد چرخان وجود دارد که به آنها نت اسکرول مي‌گويند که با آن مي‌توان نمايش طوماري انجام داد.
اسکرول
تا‌کنون فکر کرده‌ايد که چه مدت از زماني را که با ماوس کار مي‌کنيد، صرف اسکرول صفحات مي‌کنيد؟ به خصوص اگر اهل کار با اينترنت و گردش در وب باشيد قطعا مدتي را صرف اسکرول صفحات وب‌سايت‌ها مي‌کنيد.اسکرول با حرکت ماوس باعث تغيير زاويه مچ دست و يا حرکت دست مي‌شود. استفاده از ماوس‌هايي که دکمه اسکرول را وسط کليدهايشان دارند مي‌توانند نياز به حرکت دست دست و مچ را کاهش دهند و طبيعي است که کاري که تنها با حرکت يک انگشت انجام مي‌شود را با مچ دست يا ساعد انجام نمي‌دهند.
ويژگي MicroGear, Precision Scroll Wheel و Smart Shift سبب شده تا ماوس‌هاي كه داراي اين ويژگي هستند شهرت خاصي را در دنياي كامپيوتر بدست آورند. تكنولوژي MicroGear اجازه مي‌دهد تا هر دو Scroll ماوس در ميان هزارن سطر صفحات گسترده با دقت و سرعت بيشتري بچرخند. تكنولوژي Smart Shift برنامه كاربردي در حال اجرا را شناسايي مي‌كند و با توجه به نياز آن برنامه دكمه‌هاي ماوس را در دو روش مختلف تنظيم مي‌كند. اين دو نوآوري سبب مي‌شود تا كاربران كامپيوتر بتوانند راحت‌تر و سريع تر از Scroll ماوس بهره گيرند..
بطور كلي ويژگي Scroll در سال 1990 ميلادي براي ماوس ها معرفي شد كه تنها اجازه حركت بطور عمودي را به كاربران كامپيوتر مي‌داد و بعد از گذشت چند سال ويژگي حركت بطور افقي نيز به آنها اضافه شد. در آن زمان حركت توسط Scroll بسيار آهسته انجام مي‌گرفت. اما با گذشت زمان شركت Logitech سنسورهاي چرخشي مكانيكي ماوس‌ها را با اپتيك‌هاي كه داراي دقت بالايي بودند جايگزين كرد و دقت حركت ماوس را بطور چشمگيري افزايش داد. در سال 2004 ميلادي شركت لاجيتك تكنولوژي Tilt Wheel Plus Zoom را معرفي و حركت Side-to-Side و قابليت بزرگ نمايي Zoom-in Zoom-out را به محصولاتش اضافه نمود. اين ويژگي براي صفحات گسترده و تصاوير پيچيده بسيار مناسب بود. اما با همه‌ اين پيشرفت‌ها پيدا كردن يك آهنگ ويژه از ميان هزاران آلبوم خواننده‌هاي مختلف و يا انتخاب يك فايل شخصي از ميان يك فلدر با هزاران فايل و فلدر ديگر هنوز دشوار بود. اما تكنولوژي Logitech MicroGear Precision Scroll Wheel اين نقصان را برطرف نمود.
بطور كلي براي حركت در بين اسناد فايل‌ها و فلدرها تكنولوژي MicroGear به دو روش عمل مي‌كند. اين دو روش Free-Spin و Click-to-Click نام دارند كه در ادامه در مورد آنها توضيحاتي ارائه مي‌كنيم.
: Free-Spin در روش Free-Spin مكانيزم عملكرد به همان صورت قبل است، يعني زمانيكه دكمه Scroll ماوس را به داخل فشار مي‌دهيم Scroll به مدت 7 ثانيه به سمت بالا و يا پايين با سرعت فوق‌العاده‌ي حركت مي‌كند. در اين روش تقريباً هيچ‌گونه اصطحكاكي ايجاد نمي‌شود.
: Click-to-Click روش ديگر Click-to-Click نام دارد و به كاربر اجازه مي‌دهد تا ماوس را در مسافت‌هاي كم نظير سطرهاي يك صفحه عريض شخصي يا فواصل عمودي كم در صفحات وب، اسناد و مدارك نيز با دقت بالايي حركت دهد. سوئيچ كردن بين اين دو روش مي‌تواند بصورت دستي و يا بطور اتوماتيك توسط تكنولوژي Smart Shift انجام گيرد.
تكنولوژي Smart Shift
تكنولوژي Smart Shift برنامه كاربردي در حال اجرا را شناسايي مي‌كند و بطور اتوماتيك مناسب‌ترين روش حركت ماوس را در آن برنامه خاص تشخيص مي‌دهد. براي مثال زمانيكه شما برنامه Microsoft Word را اجرا مي‌كنيدو يا در حال تماشاي عكس در فلدر My Photo هستيد، بطور قطع كاربر تمايل دارد كه ماوس بصورت آهسته حركت كند. بنابراين ماوس بطور اتوماتيك اين موضوع را تشخيص داده و دكمه Scroll را در وضعيت Click-to-Click تنظيم مي‌كند. در برخي از برنامه‌هاي كاربردي نظير Microsoft Excel شركت لاجيتك سرعت ماوس را متغيير تنظيم كرده است يعني اگر كاربر Scroll را سريع بچرخاند ماوس در وضعيت Free-Spin تنظيم مي‌شود و اما اگر كاربر ماوس را آهسته‌تر بچرخاند آن در وضعيت Click-to-Click تنظيم مي‌شود. بطور كلي با نر‌م‌افزار SetPoint كه همراه ماوس‌هاي شركت لاجيتك است كاربران مي‌توانند وضعيت سرعت حركت Scroll را براي هرگونه برنامه كاربردي تنظيم كنند.
براي آنكه ماوس را به وضعيت Free-Spin تغيير حالت دهيد فقط لازم است كه ضامن چرخ‌دنده داخلي را قطع كنيم، تا كمي گلوله فلزي نصب شده در بازوي ضامن چرخ‌دنده سفت شود.
زمانيكه كاربر به Scroll ضربه‌ي وارد مي‌كند اين حركت سريعاً تشخيص داده مي‌شود. سيگنال Smart Shift از يك ريزپردازنده‌ي كه در حقيقت يك سويچ حالت جامد يا H-Bridge است و درون ماوس قرار گرفته صادر مي‌شود. اين سيگنال اجازه مي‌دهد ريزپردازنده موتور ماوس را روشن و يا خاموش و همچنين جهت چرخش ماوس را معكوس كند. زمانيكه پردازنده فعال ميشود H-Bridge يك جريان الكتريكي كوچكي را براي موتور جريان مستقيم بكار ميگيرد. برخلاف موتورهاي چرخشي كه در هر ثانيه 100 الي 1000 دور ميچرخند محور مركزي اين موتور فقط 275 درجه گردش مي‌كند. تغيير وضعيت از حالت Free-Spin به Click-to-Click كمتر از 40 ميلي ثانيه طول مي‌كشد. (يعني 40 هزارم يك ثانيه، كمتر از يك چشم بهم زدن). لازم بذكر است كه جريان مورد استفاده براي اين عملكرد بسيار اندك است و باعث كاهش طول عمر باطري ماوس‌هاي بي‌سيم نمي‌شود.
ماوس پد طبي
ماوس‌پد‌هاي طبي داراي يک بالشتک در پايين پد هستند که مچ دست بر روي آن قرار مي‌گيرد. مهم‌ترين عامل درد مچ در کار با ماوس حالت شکسته و زاويه مچ دست است که در بلند مدت حتي مي‌تواند باعث دردهاي مزمن و ماندگار در مچ دست شود، اما در ماوس‌پدهاي طبي مچ دست در وضعيت بهتري قرار مي‌گيرد و تقريبا ساعد و کف حالت افقي و بدون شکستي دارند که اين مساله در سلامتي مفاصل و خستگي کمتر مچ دست نقش مهمي دارد. ماوس‌پدهاي طبي قيمت بالايي ندارند و در بازار ايران نيز مي‌توانيد مدل‌هاي خوبي از اين‌گونه پدها را کمتر از يک هزار تومان تهيه کنيد .
ماوس optical :
امروزه بيشتر کاربران کامپيوتر از ماوس هاي نوري يا اپتيک استفاده مي کنند ماوسها ليزري از قانون بازتاب نور به جاي گلوله داخلي محفظه ماوسهاي نوري بهره مي گيرند بعبارت ساده تر با حرکت ماوس و انحراف نور تصاعده از ماوس ، حرکت ماوس به کامپيوتر ارسال مي گرددماوس نوري نسبت به پوپدار بسيار بهتر و مطلوب تر است ،حساسيت بالا در حرکت ، جابجايي راحت و آرام از جمله مزيتهاي ماوس نوري است.
در سال 1999توسط Agilent Technologies ماوس هاي optical توسعه داده شدند. در آنها از يک دور بين کوچک استفاده شده که هر ثانيه 1000 عکس مي گيرد. آنها توانايي استفاده شدن در هر نوع سطحي را دارا هستند و نياز جدي به mouse pad ندارند.تعداد زيادي از ماوس هاي نوري از يک LED کوچک قرمز استفاده مي کنند که نور را به سطح مي تاباند. ماوس هاي نوري نور باز تابيده شده را مي گيرند و از روي آن جهت و سرعت حرکت ماوس را تعيين مي کنند.ماوس هاي جديد به جاي از LED ها از ليزر استفاده مي کنند که سرعت بيشتري نسبت به انواع LED دار دارد.
ماوس‌هاي نوري از حساسيت بيشتري برخوردارند و به همين دليل کار با آنها به نسبت ماوس‌هاي قديمي نياز به فشار کمتر دست و حرکت کمتر مچ دارد. با کمي تنظيم و انتخاب يک ماوس اپيتک مي‌تواند حرکت مچ دست را خود را کمتر و مدت بيشتري از ماوس بدون احساس خستگي استفاده کنيد.
تفاوت ماوس نوري و ماوس توپدار يا چرخي
موش نوري نسبت به مدلهاي قديمي توپدار يا چرخي به شرح زير است:
▪ قطعه متحرک ندارد پس احتمال خرابي آن کمتر است.
▪ راهي وجود ندارد که غبار داخل ماوس شود و سنسورهاي ردگير را با مشکل
مواجه کند.
▪ افزايش رزولوشن ردگيري، که به معناي حرکتي نرمتر است.
▪ نياز به سطح خاصي مانند ماوس پد ندارند. اما مواظب باشيد که نور اين نوع ماوس کمي سطوح چوبي ميزتان را ميخورد.
توجه بدين نکته داشته باشيد که ماوسهاي نوري نسبت به ماوسهاي توپدار داراي اين ضعف هستند که ممکن است با سوختن سنسر از کار بيافتند به عبارت ساده تر توپدارها به مرور از کيفيت و کارايي اشان کاسته مي شود ولي اپتيک به ناگاه قطع مي گردد.
ماوس بي سيم
يکي از مواردي که همراه با خروج مدل هاي غلتکي در دستور کار طراحان قرار گرفته، حذف سيم ارتباطي ميان ماوس و کامپيوتر است. بدين صورت که قطعه اي همراه با ماوس هاي بي سيم (Cordless) عرضه مي شود که در درون خود گيرنده اي راديويي دارد که داده ها را از مجراي پورت USB به کامپيوتر منتقل مي کند. به بيان ديگر؛ داده هاي ماوس از طريق امواج راديويي به گيرنده تعبيه شده در بطن قطعه USB منتقل مي شوند. اين ارتباط راديويي (بي سيم) موجب سهولت در جابه جايي ماوس خواهد شد که بي نهايت لذت بخش است. صحبت هاي بالا درباره صفحه کليدها هم صدق مي کند و بدون شک استفاده از مدل هاي بي سيم موجبات آسودگي خاطر را فراهم خواهد ساخت. توجه شما را بدين نکته جلب مي کنم که قيمت مدل هاي صفحه کليد بي سيم به شکل معناداري بالاست و عده قليلي قادر به ابتياع آن هستند اما اگر مي توانيد بيش از 30 هزار تومان هزينه کنيد، توصيه مي شود از صفحه کليد و ماوس هاي بي سيم استفاده کنيد. شک نداشته باشيد قيمت مدل هاي بي سيم در گذر زمان مانند تمام چيزهاي جينگيل بينگيل دنيا کاهش خواهد يافت و دور نيست روزي که زمين کنوني عاري از مدل هاي سيم دار شود. علي ايحال اگر توان تهيه صفحه کليد بي سيم را در خود نمي بينيد، سعي کنيد به هر ضرب و زوري هم که شده يکي از مدل هاي ماوس بي سيم را تهيه کنيد. اين امر به خصوص براي دارندگان لپ تاپ ضروري تر است. قيمت ماوس هاي بي سيم از حدود 20 هزار تومان آغاز مي شود و به طور معمول کارآيي آنها در زمان مصرف پايداري قابل قبولي دارد. چه بهتر که اين قبيل ماوس ها از انواع ليزري باشند.
براي استفاده از اينگونه ماوسها لازم است به نکته‌هاي زير توجه شود :
۱. ماوس بي‌سيم داراي فرستنده است که داده را با آن ارسال مي‌کند.
۲. براي تامين برق مصرفي اينگونه ماوسها نياز به باتري است.
۳. براي دريافت داده از ماوس ، در رايانه نياز به گيرنده متصل به رايانه است.
ماوس انگشتي
ماوس انگشتي تجربه جديدي از کار با ماوس براي شماست. ديگر نيازي به ماوس پد نداريد. تنها کافيست انگشت خود را روي يک سطح صاف حرکت دهيد.
30 سال از توليد نخستين کامپوترهاي شخصي مي‌گذرد، اما هنوز ماوس هاي رايج همان شکل سنتي خود را حفظ کرده اند. خستگي مچ دست و سرعت و انعطاف کم برخي از مشکلات استفاده از ماوس هاي کامپيوتري فعلي مي باشد. از اين رو گروهي از مبتکرين به فکر ساخت ماوس هاي جديد با ظاهري متفاوت افتادند. ماوس انگشتي يکي از کاربردي ترين ماوس‌هاي توليد شده است.
ماوس انگشتي تجربه جديدي از کار با ماوس براي شماست. ديگر نيازي به ماوس پد نداريد. تنها کافيست انگشت خود را روي يک سطح صاف حرکت دهيد تا ماوس به آساني حرکت کند.
ماوس انگشتي قابليت هاي زيادي به شما مي دهد و همين موضوع باعث شد تا اين محصول به عنوان يکي از 10 اختراع برتر سال از سوي مجله معروف pcworld انتخاب شود.
برخي از مشخصات اين محصول :
- راه اندازي آسان از طريق USB بدون نياز به نصب.
- بدون نياز به ماوس پد. قابل استفاده حتي روي ميز
- طراحي ارگونوميک و مناسب جهت جلوگيري از آسيب و خستگي مچ دست
- استفاده آسان بر روي دست چپ يا راست
- داراي دو کليد راست و چپ و ويل (wheel) جهت بالا و پايين بردن صفحات
- وزن بسيار پايين و کيفيت بالاي بدنه و سيم
- استفاده بسيار آسان براي رايانه هاي همراه (نوت بوک)
- با دقت اپتيکال dpi 800
- تکنولوژي ديجيتال انکودر جهت حرکت روانتر و اصلاح لرزش حرکت
- سازگار با تمامي نسخه‌هاي ويندوز و مک
قلم نوري
وسيله ديگري شبيه به قلم به بازار آمده است كه عملكردي شبيه به ماوس داشته و تنها ازجهت تسهيل كار با كامپيوتر در برنامه هاي حساس ، از آن استفاده مي شود.
اين وسيله نيز همانند ماوس، يك صفحه مسطح دارد كه با حركت دادن قلم نوري بروي اين صفحه، يك اشاره گر روي صفحه نمايش به حركت در مي آيد و با هدايت نمودن آن مي توان موارد گوناگوني را انتخاب و عمليات مربوط به آن را انجام داد.
گاهي پيش مي آيد که مي خواهيم با رايانه يک طرح يا يک آرم بخصوص را رسم کنيم. ممکن است پياده سازي طرح مورد نظر بر روي کاغذ براي ما راحت باشد ، اما طراحي آن با نرم افزارهاي گوناگون کمي مشکل باشد. نقاشي با ماوس نيز از دقت کافي برخوردار نيست. آنجاست که آرزو مي کنيم که کاش صفحه نمايش مانند صفحه کاغذ بود و ما مي توانستيم بامداد روي آن طراحي کنيم و اين طرح ما خود به خود به درون رايانه مي رفت. قلم نوري اين خيال ما را به حقيقت مبدل مي سازد. تاکنون قلم هاي نوري متفاوتي ساخته و به بازار عرضه شده اند ، اما طرز کار هر يک از آنها از يک سري اصول و قواعد خاص پيروي مي کند. قلم نوري يک وسيله الکترونيکي دستي است که در نوک آن يک عدسي از جنس يک پليمر خاص شفاف وجود دارد که وظيفه آن متمرکز کردن پرتوهاي نوري بر روي يک نقطه است. اين ماده از شيشه نرم تر است که به هنگام تماس صفحه نمايش به سطح آن آسيب نرساند.
کار با قلم هاي نوري همانند کار با نمايشگرهاي لمسي است. با اين تفاوت که به جاي استفاده از انگشت ، از يک بخش حساس به نور بهره مي گيرد.
مزيت استفاده از قلم نوري نسبت به نمايشگرهاي لمسي ، دقت زياد ورودي است. همچنين قلم نوري به جاي کار با نمايشگرهاي بخصوص با لايه حساس به تماس ، قابليت کار با انواع نمايشگرهاي معمولي (CRT) را دارد. فشردن دکمه قلم نوري در مقابل صفحه نمايش سوئيچي را فعال مي کند که امکان طراحي ، نقاشي ، انتخاب و ديگر اعمال ورودي را به کاربر مي دهد. مکان نما نيز همراه با حرکت نوک قلم ، بر روي صفحه نمايش حرکت مي کند. در برخي انواع قلم هاي نوري با يک ضربه ملايم با نوک قلم به صفحه نمايش و با پاسخ فوري نرم افزاري ، عمل کليک انجام مي شود.
نرم افزارهاي راه انداز قلم هاي نوري ، کارايي و ويژگي هاي ديگري نيز به اين دستگاه ها مي دهند. از جمله مي توان به امکان استفاده همزمان از قلم نوري و ماوس اشاره کرد. به طور کلي هنگامي که سخن از کارهاي گرافيکي و طراحي به ميان مي آيد ، قلم هاي نوري که دستگاه هاي ورودي تجاري هستند به مدعيان بزرگي در ميان دستگاه هاي ورودي استاندارد تبديل مي شوند.
استفاده و بکارگيري قلم هاي نوري ساده است. اما کار آنها نسبتا به سخت افزارهاي نمايش وابسته است و اين امر ، يکي از عمده ترين دلايل کاهش استفاده از آنها بوده است. اين قلم ها به يک پورت مخصوص موجود روي کارتهاي گرافيکي نياز دارند. در حالي که ماوس به تنهايي و بدون وابستگي به قطعه اي ، قابل استفاده اند.
به علاوه راحت تر بودن کار با ماوس دليل محبوب تر بودن آن است. کار با رايانه با استفاده از قلم نوري براي مدت هاي طولاني خسته کننده است. چون بايد براي مدت ها دست خود را در مقابل صفحه نمايش نگاه داريد. بنابراين ممکن است موجب دردهاي عضلاني گردد و اين دليل ديگري براي کاهش استفاده از آنهاست و اکثر کاربران استفاده از ماوس را ترجيح مي دهند. اما بد نيست کمي هم با عملکرد اين دستگاه آشنا شويم. در نمايشگرهاي کاتدي معمولي ، تفنگ الکتروني دائما در حال اسکن خط به خط صفحه نمايش با يک لايه فسفري است. اين کار از بالاترين نقطه سمت چپ آغاز شده و تا پايين ترين نقطه سمت راست ادامه مي يابد و بعد از اتمام يک دور کامل ، اين عمل دوباره از سر گرفته مي شود. هنگامي که پرتوي الکترون به فسفر برخورد مي کند ، شروع به درخشش مي کند و به آرامي نور خود را از دست مي دهد تا مجددا پرتو الکتروني به آن برخورد کند. اين تغييرات نور لايه فسفري ، در چشم انسان نامحسوس خواهند بود. هنگامي که قلم نوري به يک نقطه اشاره مي کند اين روشنايي يا کم نوري را تشخيص مي دهد و هنگامي که نقطه کم نور ، پرنور مي شود ، يک سيگنال الکتريکي به تراشه ويدئويي ارسال مي شود.
اين تراشه نيز دو عدد را که بيانگر مختصات نقطه مورد نظر است به حافظه کارت گرافيکي ارسال مي کند. سپس نرم افزار به تعداد موقعيتهاي موجود درحافظه نگاه مي کند و بدين طريق مي تواند بگويد که به کدام نقطه يا نقاط صفحه نمايش نشانه روي شده است. موقعيت قلم نيز در هر بار اسکن صفحه نمايش به روزرساني مي شود. قلم نوري با حس کردن يک تغيير کوچک در روشنايي يک نقطه از صفحه نمايش هنگامي که تفنگ ، الکترون آن نقطه را تقويت مي کند ، کار مي کند. بنا به اين گفته ها، قلمهاي نوري با نمايشگرهاي کم فرکانس و تفکيک پذيري پايين ، بهترين کارايي را از خود نشان مي دهد. از اين گفته ها نتيجه مي شود که قلمهاي نوري تنها با نمايشگرهاي کاتدي (CRI) کار مي کنند و بر نمايشگرهاي LCD و TFT و همچنين ويدئو پروژکتورها و غيره بي اثرند. با پيشرفت فناوري ، شرکتهاي توليدکننده ادعا کرده اند که قلمهاي نوري آنها طوري طراحي شده اند که قادرند با نمايشگرهايي با بالاترين قدرت تفکيک و با فرکانس بالا نيز براحتي کار کنند. همچنين کارتهاي مخصوصي به بازار عرضه شده اند که با نصب بر روي شکافهاي ISA و PCI و يا با اتصال به پورتهاي سريال و USB ، امکان استفاده از قلمهاي نوري را براي انواع رايانه ها فراهم مي کنند، حتي اگر پورت مخصوص آنها بر روي کارت گرافيکي موجود نباشد.
همچنين اين شرکتها ادعا کرده اند که با سبک تر کردن قلمها و اعمال تغييرات ديگر، استفاده طولاني مدت از قلمهاي نوري خسته کننده نخواهد بود.
قلمهاي نوري در ايران کمتر مصرف شخصي دارند و بيشتر در ادارات و مراکز طراحي هاي گرافيکي کاربرد زيادي دارند.
در مراکز آموزشي نيز گاهي اين گونه وسايل ورودي به چشم مي خورند. اما به طور کلي هر گاه به يک عمل ورودي سريع و دقيق نيازمند بوديم ، قلم نوري مي تواند کارساز باشد.
نكاتي در باره قلمهاي ديجيتالي
مدت زمان زيادي از ورود قلمهاي ديجيتالي به ايران نميگذرد. به همين دليل، اين ابزار كه داراي كاربردهاي متنوعي هم هست چندان شناخته شده نيست.
1- استفاده از قلمهاي ديجيتالي براي چه كساني توصيه ميشود؟
قلم ديجيتالي، ابزاري مفيد براي تمام كساني است كه با كامپيوتر، سر و كار دارند. اتوماسيون اداري و نگارش دستخط، طراحي و گرافيك، رتوش عكس، آموزش و بازي از عمده ترين موارد استفاده قلمها هستند.
2- حساس به فشار بودن قلم (Pressure Sensitivy) به چه معني است و چه كاربردي دارد؟
هنگامي كه يك قلم واقعي را بر كاغذ ميكشيد هر قدر اين كار را با فشار بيشتري، انجام دهيد خط رسم شده پر رنگتر و ضخيم تر ميشود. در قلمهاي ديجيتالي كه نوك حساس به فشار دارند وضعيت مانند قلمهاي واقعي است. تعداد مراحلي كه يك قلم ميتواند تغييرات فشار را تشخيص دهد با فاكتور مراحل فشاريا Pressure Level سنجيده ميشود.

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● مشکلات و عوارض کار با کامپيوتر امروزه کاربرد رايانه در زندگي بشر بسيار زياد است و تعداد زيادي از افراد ساعت هاي متمادي با اين وسيله الکترونيک کار مي ...

مانيتور يا صفحه نمايش متداول ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيو ...

موزيلا فايرفاکس (مخفف شده آن به صورت رسمي Fx، اما به صورت غير رسمي FF) مرورگر وب آزاد و بازمتن برگرفته از موزيلا اپليکيشن سويت است که توسط شرکت موزيلا ...

دانلود نسخه PDF - ماوس