up
Search      menu
مذهب و عرفان :: مقاله ماه رمضان PDF
QR code - ماه رمضان

ماه رمضان

هنگام افطار آب يخ ننوشيد

بيشتر مشکلات و بيماري هايي که در ماه رمضان گريبان روزه داران را مي گيرد، ناشي از تغذيه ناصحيح هنگام افطار و سحر است. پزشکان توصيه مي کنند انتخاب نوع مايعات هنگام افطار مي تواند به ما براي يک روزه داري نشاط انگيز و سالم کمک کند.
در ساعات افطار آب مورد نياز بد ن را از ۳ طريق تامين کنيد. مصرف آب و مايعاتي چون شير، دوغ کم چرب، آبميوه تازه، شربت کم شيرين آبليمو يا خاکشير و چاي کمرنگ را در اولويت قرار دهيد. مصرف غذاهاي آبدار مانند انواع سوپ جو، آش دوغ، آش ماست، انواع خورش سبزي و خوراک هاي آبدار کم نمک را در ساعات ميان افطار تا سحر بگنجانيد و از مصرف ميوه و سبزيجات غافل نشويد.
بهترين دما براي آب و نوشيدني ها بين ۵ تا ۶ درجه سانتي گراد است. گرچه با نوشيدن آب يخ خصوصا در شروع افطار لحظه اي احساس فوق العاده پيدا خواهيد کرد، ولي عطش شما برطرف نخواهد شد و حتي تشنگي شما بيشتر هم مي شود، اما علت چيست؟ دماي بدن با نوشيدن آب يخ به کمتر از دماي طبيعي يعني کمتر از ۳۷ درجه سانتي گراد مي رسد بنابراين براي آن که بدن به دماي طبيعي بازگردد مجدد خود را گرم کرده و شما دچار آشفتگي، عطش و مصرف دوباره آب خواهيد شد. حال اگر شما به نوشيدن پياپي آب ادامه دهيد معده شما بيش از اندازه حجيم و همين عامل مي تواند سبب سنگيني معده و مشکلات گوارشي شود. از طرف ديگر کليه ها نيز تحت فشار مضاعفي قرار گرفته و ممکن است مسموميت ناشي از مصرف آب زياد عارض شود.
● وسط غذا آب نخوريد
مصرف آب يا مايعاتي چون دوغ يا نوشابه در وسط غذا مي تواند با رقيق کردن اسيد معده کارايي اين عضو را دچار اختلال کرده و غذا هضم نشده از معده تخليه شود. اين غذا به دليل آبکي بودن توقف کوتاهي در روده ها داشته و جذب مواد مغذي به خوبي انجام نخواهد گرفت. از سوي ديگر مصرف آب در ميان غذا مي تواند معده را حجيم و تمايل فرد را به مصرف غذا کاهش داده و فرد را در ساعات روزه داري دچار گرسنگي شديد سازد. نکته ديگر آن که اگر معده از غذاي آبکي پر شود احتمال برگشت غذا از معده به مري زياد شده و فرد دچار سوزش سر دل يا همان ريفلاکس معده مي شود. بنابراين بهتر است آب را قبل از غذا يا مدتي بعد از غذا بنوشيد.
● از مصرف غذاهاي تند و محرک بپرهيزيد
غذاهاي تندي که حاوي فلفل و ديگر ادويه جات هستند به دليل طبع گرم و عرق زا بودن مي توانند خون را به سطح بدن هدايت کرده و باعث تعريق و دفع بيشتر آب خصوصا در ساعات روزه داري شوند. از طرفي به دليل آن که همراه با عرق، عناصري چون سديم و برخي مواد ضروري بدن دفع مي شود، اختلال قابل توجهي در تعادل آب و املاح بدن ايجاد خواهد شد. بنابراين از مصرف غذاهاي حاوي ادويه جات تند و همچنين نوشيدني هاي محرک مانند چاي دارچين، چاي هل و نوشابه هاي کولا دار و برخي جوشانده هاي گياهي خصوصا در زمان سحر خودداري کنيد.
در ضمن اگر دريافت آب بيش از نياز بدن باشد بر مقدار آب ميان بافتي افزوده شده و اندام ها دچار تورم مي شوند. اين حالت معمولا در مصرف کنندگان داروهاي کورتوني، خانم هاي باردار، بيماران کليوي يا کساني که غذاهاي شور مي خورند بيشتر ديده مي شود، بنابراين بهتر است براي خوردن سحري کمي زودتر از خواب بيدار شده و در فواصل معيني از مايعات، ميوه و سبزيجات فيبري آبدار يا غذاهاي نشاسته اي چون برنج، نان و ماکاروني استفاده کنيد. اين ترکيبات مي توانند مانند يک اسفنج تا حدودي آب را در خود ذخيره و بتدريج به بدن برسانند.
● نوشيدني هاي مفيد را انتخاب کنيد
▪ شير و عسل: مصرف اين نوشيدني در زمان افطار مي تواند ضعف، خستگي و بي حالي شما را به سرعت رفع و مواد مغذي زيادي را به بدنتان برساند. بهتر است اين نوشيدني را به صورت خانگي تهيه و از افزودن موم عسل به آن خودداري کنيد. زيرا موم جذب ريزمغذي هايي چون کلسيم شير را کاهش مي دهد. عسل با قند و شکر کالري يکساني دارد، پس در مصرف آن محتاط باشيد.
▪ شير و آبميوه: اين نوشيدني ترکيبي مي تواند تا حدودي آهن و کلسيم بدن را تامين کند. از همه مهم تر به دليل آن که ميوه ها سرشار از ويتامين C هستند مي توانند قدرت جذب اين دو عنصر را در بدن افزايش دهند. اين نوشيدني را در خانه تهيه و مصرف آبميوه هاي صنعتي را به حداقل برسانيد.
▪ شير و قهوه: برخي افراد به دليل طعم ناخوشايند شير آن را با چاي، قهوه، کاکائو و... مخلوط مي کنند، اما بايد بدانيد که اين مواد به دليل اگزالات بالايي که دارند بر اثر ترکيب با شير مانع جذب کلسيم شيرشده و احتمال دارد کار کليه را مضاعف کند. بنابراين نوشيدن شير ساده را خصوصا در اين ماه که فاصله ميان افطار تا سحر کوتاه و مصرف لبنيات به حداقل مي رسد در اولويت قرار دهيد.
▪ شکلات داغ (هات چاکلت): اين روزها شاهد نسل جديد يک نوشيدني صنعتي به نام شکلات داغ در سفره افطار هستيم. اين نوشيدني بسيار شيرين و يبوست آور بوده و براي افرادي که مشکل معده دارند و مدام ترش مي کنند مناسب نيست. اين نوشيدني قدري اعتيادآور بوده و اگر به طور مداوم مصرف نشود فرد را دچار خستگي و بي حالي مي کند.
▪ چاي و آبليمو: مقدار کم آبليمو مي تواند ميزان مواد آنتي اکسيدان چاي را افزايش داده و براي تخريب راديکال هاي مضر بدن مناسب باشد، اما مصرف بيش از حد آبليمو طعم چاي را عوض کرده و در جذب آنتي اکسيدان هاي چاي اختلال ايجاد خواهد کرد و با افزايش ميزان ادرار، کم آبي بدن را در ساعات روزه داري تشديد مي کند.
▪ شربت سکنجبين: اين شربت را در زمان افطار بنوشيد. شربت سکنجبين اگر با يخ و خيار رنده شده مخلوط شود بلافاصله تشنگي را رفع و التهاب ناشي از گرما را کاهش مي دهد. اين شربت در بريدن صفرا شهرت فراواني داشته و بايد کم شکر تهيه شود.
▪ شربت خاکشير و تخم شربتي: اين شربت را در زمان سحر بنوشيد. دانه هاي خاکشير و تخم شربتي وقتي در مجاورت آب قرار گيرند مي توانند چندين برابر وزن خود آب جذب کرده و متورم شوند. در نتيجه وقتي بدن در ساعات روزه داري به تعريق افتد بدن از ذخيره آب آنها استفاده مي کند. اين شربت ها طبع خنکي داشته و از سرگيجه، سردرد، بي حالي و تهوع ناشي از روزه مي کاهد. بهترين نوشيدني براي شروع افطار يک ليوان آب ولرم با ۲ تا ۳ عدد خرماست.

ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در عوض ...

ماه ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در ...

ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در عوض ...

● ليبراسيون يا رخگرد ما در زمين گاهي شاهد بخشي از قسمت پنهان ماه هستيم. نمايان شدن بخشي از قسمت پنهان به دليل ليبراسيون يا رخگرد ماه مي باشد. در ماه س ...

״ومن آياته الليل والنهار والشمس والقمر و از نشانه هاي او، شب و روز و خورشيد و ماه است. [41 (فصلت) : 37] . ماه، با حركت منظم و دقيق و با نور افشاني خاص ...

خطبه شعبانيه حضرت پيامبر اکرم(ص) درباره ماه مبارک رمضان است و اين خطبه با مناجات شعبانيه فرق مي کند. مناجات شعبانيه مناجاتي است از حضرت اميرالمؤمنين(ع ...

دعاي چهل و چهارم صحيفه سجاديه که دعاي ورودي ماه رمضان است و دعاي وداع ماه رمضان، از دعاهاي با ارزش و گران قدري هستند که براي آشنايي با فضايل اين ماه و ...

شب قدر در فرهنگ قرآن شب سرنوشت، شب برتر از هزارماه، شب نزول قرآن، شب نزول ملائکه و شب سلامت و رحمت و امان از کيد و مکر شياطين، ناميده شده است. اما ويژ ...

دانلود نسخه PDF - ماه رمضان