up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله ماهي هاي طلايي PDF
QR code - ماهي هاي طلايي

ماهي هاي طلايي

خانواده ماهي هاي طلايي

خانواده ماهي طلايي شامل گلدفيش کاليکو، بلک مور، لاين هد، دم چادري، چشم آسماني، چشم بادبادکي ( بابل آيز ) و انواع ديگر مي باشد.
خانواده ماهي طلايي بسيار متنوع و از انواع زيادي تشيکل شده است و بيشترين طرفداران اين ماهيها در ژاپن و چين هستند. تکثير انواع ماهيهاي طلايي بسيار آُسان انجام مي گيرد و تخمها از مقاومت بالايي برخوردار هستند. سرسختي و مقاومت و زيبايي اين ماهي ها باعث شده است روز به روز طرفداران بيشتري پيدا کنند و هر روز کارشناسان پرورش ماهي با استفاده از علم ژنتيک و وراثت، نژادها و گونه هاي جديدي را توليد مي کنند. تا کنون حدود ۱۰۰ نوع ماهي طلايي بوجود آمده است. که فقط چند گونه از آنها به ايران آورده شده اند که تمام آنها با موفقيت تکثير و پرورش يافته اند، براي تکثير ماهيهاي طلايي روشهاي متعددي وجود دارد که عبارتند از :
۱) روش مصنوعي
۲) روش نيمه مصنوعي
۳) روش طبيعي
مقاومت ماهيها طلايي در مقابل درجه حرارت آب زياد است بطوريکه در زمستان در زير لايه هاي يخ زمستاني در کف استخرها براحتي درجه حرارت پايين آب را تحمل مي کنند. ماهيها خونسرد هستند و همين امر باعث مي شود در هر درجه حرارتي فعاليت متناسب با آن داشته باشند در واقع در تابستان که درجه حرارت آب استخر حدود ۳۰ درجه سانتي گراد است ماهي هاي طلايي بيشترين فعاليت خود را دارند و به غذا و اکسيژن خيلي زيادي احتياج دارند و به سرعت هم رشد مي کنند و از اواخر پاييز که درجه حرارت پايين مي آيد فعاليت آنها خيلي کم مي شود و مصرف غذا و اکسيژن هم به حداقل مي رسد و در زمستان به پايين ترين حد ممکن مي رسد. معمولاً در زمستان از ذخيره غذايي بدنشان مصرف مي کنند که همين موضوع باعث کم شدن وزن آنها مي شود. بطوريکه اگر يک ماهي ۲۰۰ گرم در اوايل پاييز وزن داشته باشد در آخر زمستان حدود ۱۶۰ گرم وزن خواهد داشت و حدود ۴۰ گرم از وزن آن کاسته مي شود.
در آکواريم، ماهي هاي طلايي خيلي زود با هر شرايطي تطبيق مي کنند و هر نوع غذايي را بخوبي مي خورند. حتي غذاهاي پس مانده بقيه ماهيها را در کف از لابه لاي ماسه ها مي مکند و ذرات ريز غذا را مي خورند.
تحرک و جنب و جوش اين ماهيها زياد است و در مقابل بيماريها و امراض پوستي مقاوم و خيلي بندرت بيمار مي شود. از طرفي چون پرخور و پرتحرک هستند، بعضي اوقات آب آکواريم را کدر آلوده مي سازند که در اينصورت هر هفته بهتر است مقداري از آب آنها را تعويض کنيد. اکسيژن مصرفي گلدفيشها خيلي زياد است و بايد هميشه اکسيژن آب ماهيهاي طلايي تأمين باشد.
● روشهاي تکثير و پرورش ماهيهاي طلايي
▪ روش مصنوعي
در ايران براي اولين بار از روش مصنوعي در کارگاه پرورش ماهي در رشت توسط محمدرضا شيخيان با موفقيت انجام شده است. در روش مصنوعي بايد حوضچه هاي مخصوصي براي مولدين آماده ساخت که داراي سيستم فيلتر و اکسيژن دهي و ورودي و خروجي آب مرتب باشد و بخوبي قابل کنترل و از قبل آماده و مجهز باشد.
در حوضچه هاي مخصوص ماهيهاي نر از ماهي هاي ماده بطور جداگانه نگهداري مي شوند. از قبل کليه وسايل و آکواريم ها و ابزار کار آماده و مهيا مي شود. در روش مصنوعي طريقه تخمگيري کاملاً بصورت مصنوعي انجام مي شود. يعني ماهي ها هرگز همديگر را نمي بينند و يا تماسي با هم ندارند. ابتدا ماهيهاي مولد بايد وزن شوند و به ازاي وزن هر ماهيها مقدار هورمون هيپوفيز يا هورمون HCG طبق دستور بصورت محلول درآيد و با سرنگ مقدار لازم به هر ماهي تزريق شود. براي ماهي هاي ماده ۲۴ ساعت قبل از تخم گيري فقط در يک نوبت ميزان هورمون تزريق مي شود ولي براي ماهي هاي نر بهتر است مقدار محاسبه شده هورمون در دو نوبت و بفاصله ۱۲ ساعت تزريق شود.
بعد از ۲۴ ساعت ماهي هاي مولد آماده هستند ابتدا ماهي ماده را آزمايش مي کنيم، اگر تخمها رسيدگي کامل پيدا کرده باشند براي تخمگيري با احتياط و به آرامي از دو طرف پهلوي ماده با فشار ملايم تخمها به بيرون هدايت مي شوند و داخل يک ظرف قرار مي گيرند. سپس از دو عدد ماهي نر استفاده مي کنيم و اسپرم گيري مي شود. اين عمل را گشن گيري يا تخمگيري به روش مصنوعي هم مي گويند. حالا با ملايمت تخمها را با اسپرمها مخلوط مي کنيم که بهتر است از يک پر استفاده شود تا تخمها صدمه نبينند. سپس تخمهاي داخل ظرف را با محلول آب نمک ۷ ۰ % شستشو مي دهيم که معمولاً حدود پنج دقيقه بايد شستشو را انجام دهيم و همانطور با ملايمت تخمها را با اسپرم نرها مخلوط مي کنيم.
تا تمام تخمها بخوبي بارور شوند. بعد از آن چون تخمها چسبندگي دارند و تا زمانيکه با آب نمک شستشو مي دهيم اين خاصيت چسبندگي کم است. حالا بايد تخمهاي بارور شده را به آکواريم هايي که از قبل آماده ساخته ايم منتقل سازيم. در هر آکواريم تعداد مشخصي بطور تقريبي تخم رها مي سازيم، بعد داخل هر آکواريم يک شعله اکسيژن قرار داده مي شود و مقداري داروي متيلن بلو با غلظت ۱ ۰ % اضافه مي شود تا از خرابي تخمها و شيوع و حمله قارچها جلوگيري بعمل آيد. ماهيهاي مولد بعد از پايان کار به حوضچه ها بر مي گردند و براي نوبت بعدي بخوبي تغذيه و نگهداري مي شوند.
تخمها درداخل آکواريم بعد از ۴۸ ساعت باز مي شوند و بتدريج لاروها به ديواره آکواريم مي چسبند. لاروها همراه خودشان کيسه زرده دارند که تا سه روز از آن تغذيه مي کنند و در اين مدت به هيچ غذايي احتياج ندارند. معمولاً از صبح روز چهارم لاروها اشتهاي زيادي براي خوردن غذا دارند. نوزادان ميگوي نمکي بهترين غذا براي آنها بحساب مي آيند. لاروها هر چه بزرگتر مي شوند بايد مقدار غذا و محل نگهداري متناسب با آنها باشد و تميزي آب لاروها و رقم بندي بچه هاي ماهي طلايي در هر ۱۵ روز يک نوبت بايد انجام شود. در روش مصنوعي نکات بسيار مهمي وجود دارد که حتماً بايد مورد توجه قرار گيرد.
۱) محل تزريق هورمون بايد بين برانشي و باله پشتي و در وسط بدن ماهي بصورت عضلاني زده شود و حداکثر نيم سانتي متر سوزن سرنگ بداخل بدن ماهي وارد شود.
۲) فاصله زماني تزريق براي ماده ها نرها رعايت شود.
۳) مقدار محلول هورمون بايد دقيق محاسبه شود و براي هر ماهي به اندازه تعيين شده تزريق شود.
۴) کليه لوازم بايد کاملاً تميز، استريل و ضد عفوني باشند.
۵) قبل از انجام تخمگيري ( گرفتن تخم و اسپرم ) حتماً از باروري و رسيدگي کامل تخمها و اسپرمها بايد بايد مطمئن بود.
۶) اشخاص مبتدي از اين روش استفاده نکنند.
۷) حتماً از افراد آگاه، متخصص و کارشناس پرورش ماهي کمک بگيريد. بدليل حساسيت و دقت لازم در موقع انجام و تشخيص باروري تخمها و اسپرم به تنهايي عمليات را انجام ندهيد.
▪ روش نيمه مصنوعي :
در اين روش مانند روش مصنوعي تمام کارهاي مربوط به تزريق هورمون هيپوفيز يا HCG به مولدين انجام مي شود. به جاي اينکه با روش مصنوعي تخمها و اسپرم گرفته شود. از اينجا به بعد را بصورت طبيعي ماهيها در کنار يکديگر قرار مي گيرند و بصورت طبيعي با تعقيب و گريز همديگر و با فشارهايي که ماهيهاي نر از دو طرف به پهلوي ماهي ماده وارد مي آورند باعث مي شوند ماهي ماده تخمهايش را رها سازد و همزمان نرها هم بصورت طبيعي و با ميل خودشان اسپرمها را رها مي سازند و در چندين نوبت تعقيب و گريز هر نوبت تعداد زيادي تخم رها مي شود. معمولاً چند ساعت طول مي کشد تا تخمگيري انجام شود.
در اين روش بهتر است ماهي هاي ماده و نر بصورت گروهي و به نسبت ۵ به ۷ در کنار هم قرار بگيرند چون نتيجه تخمگيري بهتر خواهد شد. چنانچه در آکواريم تخمگيري صورت مي گيرد بهتر است تعداد ماده يک عدد و تعداد نرها ۲ عدد باشند. در روش نيمه مصنوعي چون نيمي از کار توسط ماهي ها بايد انجام شود و چون ماهي ها هم علاقه شديدي به خوردن تخمهايشان دارند بنابراين بايد چاره کاري انديشيد تا تخمها از دسترس مولدين دور يا پنهان شوند. مي توان ماهيها ي مولد را داخل قفس توري قرار داد و يا با انبوه گياهان طبيعي يا مصنوعي آکواريم را پوشانيد که تخمها در لابلاي گياهان استتار شوند و يا از چشمه هاي تور عبور کنند.
بعد از پايان تخم ريزي که معمولاً ماهيها ديگر ميلي به تعقيب همديگر نشان نمي دهند از آکواريم خارج شوند و به محل نگهداري انتقال داده شوند. در اين روش معمولاً هر ۱۵ روز يکبار مي توانيد از ماهي هاي تخمگيري کنيد. در مدت ۱۵ روز بهتر است ماهيهاي ماده از نر جداگانه نگهداري شوند و با بهترين روش ممکن آنها را تغذيه نماييد.
▪ روش طبيعي در آکواريم يا حوضچه
الف) روش قفس توري
ب) روش استتار
راحت ترين و ساده ترين طريقه تکثير و پرورش ماهيهاي طلايي روش طبيعي است. همانطور که گفته شد، بهتر است مولدين ماده و نر از همديگر جدا نگهداري شوند و به بهترين شکل ممکن تغذيه شوند. آب سالم و اکسيژن کافي داشته باشند. ماهي هاي طلايي در آکواريم يا حوضچه مي توانند تخمگيري نمايند. محل تخمگيري بايد از قبل کاملاً آماده و مهيا باشد و درجه سختي آب هم بين ۱۰ تا ۱۵ درجه باشد. تعداد ماهي هاي مولد بايد متناسب با آن باشد. مثلاً اگر در يک آکواريم ۴۰ * ۳۵ *۷۰ سانتي متر قرار است تخمگيري انجام شود بهتر است از يک ماهي ماده و دو عدد ماهي نر استفاده شود. چنانچه در حوضچه ۱*۱*۴ متر قرار است تخمگيري شود بهتر است از ۱۰ عدد ماهي ماده و ۱۴ عدد ماهي نر انتخاب و مورد استفاده قرار بگيرد. در محل تخمگيري هرگز به ماهيها غذا داده نمي شود چون غذا دادن علاوه بر اينکه آب را آلوده مي سازد باعث فساد و خرابي تخمها نيز مي شود و رشد قارچها را همراه خواهد داشت که خود قارچها هم باعث از بين رفتن بقيه تخمهاي باقيمانده خواهند شد و در نتيجه غذا دادن در مکان تخمگيري مولدين باعث از بين رفتن تمام تخمها خواهد شد.
الف) روش قفس توري
در اين روش قفس توري داخل مکان تخمگيري آکواريم يا حوضچه قرار مي گيرد. ( معمولاً قفس متناسب با مکان تخمگيري ساخته مي شود ) چشمه هاي تور بايد آنقدر درشت باشند که تخمها براحتي از آن عبور کنند. بطوريکه ماهيهاي مولد از آن چشمها نتوانند به بيرون از قفس توري بيايند. بهتر است ماهيهاي ماده را در ساعت ۱۲ ظهر داخل قفس قرار دهيد تا فرصت داشته باشند با محيط انس بگيرند و در آنجا با آرامش احساس امنيت کنند و در واقع محل را انتخاب و مورد پسند قرار بدهند. بعد از ۳ الي ۴ ساعت نرها به داخل قفس گذاشته مي شوند. بهتر است چند شاخه گياه طبيعي يا مصنوعي داخل قفس قرار بگيرد تا براي ماهيها محيط طبيعي تر جلوه کند و به امنيت و آرامش ماهيها بيشتر کمک کند.
ضمناً گياهان مي توانند محرک و راه انداز خوبي براي تخم ريزي باشند. يادآوري مي شود در مکان تخم گيري هرگز غذا داده نشود. محل تخم گيري آکواريم يا حوضچه بايد داراي آب با سختي مناسب بين ۱۰ تا ۱۵ درجه DH از قبل آماده شده باشد و در همان بعدازظهر نرها را در قفس قرار دهيد. ماهيهاي نر خودشان را به ماده ها معرفي مي کنند و با حرکت نزديک و چسبيده و آنها تمايل به تخمگيري يا بي ميلي خودشان را ابراز مي کنند و بهتر است بصورت طبيعي نور کم و به تاريکي شب ختم شود و هرگز آنشب روشنايي را نبايد روشن کنيد تا ماهيها بتوانند شب را در آرامش استراحت کنند تا فردا در سپيده دم صبح ابتداي روشن شدن هوا، ماهيهاي نر با تعقيب ماهيهاي ماده به تخمريزي بپردازند. هر ماهي ماده که اعلام آمادگي کند با دو عدد ماهي نر و گاهي هم بيشتر عمل تخمريزي را شروع مي کنند.
ماده ها و نرهاي ديگر يکي بعد از ديگري به جمع آنها مي پيوندند و طولي نمي کشد که تمام ماهيها تعقيب و گريز را شروع مي کنند و تخمها بصورت انبوه پاشيده مي شوند و به آرامي به کف و ديواره ها مي چسبند.
بعضي ماهيها تخم خوره هاي حرفه ايي هستند که بر مي گردند و تعدادي تخم را قبل از اينکه توري عبور کنند مي خورند. که اين مسئله اصلاً مهم نيست. چون آنقدر تخم زياد مي ريزند که خوردن تعدادي از آنها هيچ اثري نخواهد داشت. بلکه باعث تشويق و علاقه مندي آنها خواهد شد که در نوبت بعدي بخوبي تخمگيري با تمايل شديدتري انجام مي دهند. چون بصورت غريزي متوجه مي شوند سهمي از آن تخمها نصيب خودشان خواهد شد. در هر صورت هيچ گونه مزاحمتي يا ممانعتي از ادامه تخم ريزي نبايد صورت بگيرد. معمولاً تخم ريزي حدود ۵ ساعت ادامه خواهد داشت و در پايان سطح آب کف مي زند و آب کدر و شيري رنگ مي شود. ديده شده است، بعضي از ماهيهاي ضعيف تر بر اثر فشار زياد تلف شده اند و گاهي آنقدر صدمه مي بينند که بيمار مي شوند و هرگز در آينده براي تکثير مناسب نخواهند بود که در اين صورت بهتر از اينگونه ماهيها را از دور خارج کنيد.
با مشاهده تخمها و با ساکت و آرام شدن ماهيها بايد با حوصله آنها را از آنجا خارج کنيد و با حوصله و آرامش کارهاي لازم را در کمال خونسردي و با دقت تمام انجام دهيد.
ماهي هاي ماده را از ماهيهاي نر جدا کنيد و هر گروه را به محل خودشان انتقال دهيد و مکان نگهداري مولدين بايد از قبل آماده شده باشد.
▪ در صورتيکه آب خيلي شيري و ابري رنگ شده است بهتر است مقداري از آب را با آب مناسب که همان شرايط را دارد تعويض کنيد. مي توانيد از يک فيلتر برقي کمک بگيريد و چند ساعت فيلتر داخل آب کار کند تا آب را شفاف و زلال کند.
▪ مقداري داروي متيلن بلو به آکواريم تخمها اضافه کنيد. معمولاً ( ۱ ۰ % ) رنگ آب بايد آبي آسماني شود بنابراين بهتر است دارو را قطره قطره اضافه کنيد و رنگ آب زياد آبي پررنگ نشود دارو باعث جلوگيري از رشد و حمله قارچها به تخمها خواهد شد.
▪ اکسيژن آب تخمها بايد کافي باشد. معمولاً دو روز طول خواهد کشيد تخمها باز شوند و روز سم لاروها به ديواره و وسايل داخل آب مي چسبند. در اين مرحله بهتر است قفس توري از آنجا خارج شود. مواظب باشيد لاروها چسبيده به قفس تور با تکانهاي آرام رها شوند معمولاً تا روز ششم ( يعني سه روز بعد از چسبيده شدن ) لاروها هيچگونه غذايي نمي خواهند. در اين سه روز لاروها زير شکمشان کيسه زرده ايي دارند که از آن تغذيه مي کنند و احتياج به هيچ غذايي نخواهند داشت.
صبح روز چهارم ( سعي صبح روز هفتم از زمان تخم ريزي) که لاروها چهار روز عمر دارند کاملاً شناي آزاد پيدا کرده اند و کيسه زرده آنها هم کامل جذب بدنشان شده است. از اينجا به بعد لاروها احتياج به غذا دارند که اهميت بسيار زيادي دارد. بايد روزانه چهار نوبت به لاروها غذا داد. بهترين غذاي زنده در اين مرحله نوزادان ميگوي نمکي هستند که از قبل بايد تدارک ديده باشيد. لاروها خيلي پرخور و با اشتها هستند و خيلي سريع رشد مي کنند بطوريکه رشد روزانه آنها را با چشم مي توان مشاهده کرد بعد از چند روز لاروها بايد به مکان جديد و بزرگتر که از قبل آماده شده است انتقال داده شوند. بطور متوسط براي هر متر مربع سطح آب بايد ۵۰۰ عدد لارو ماهي در نظر گرفت. ارتفاع آب بايد ۳۰ سانتيمتر باشد ولي چنانچه در حوضچه پرورش ماهي رها شده اند در مدت يکماه ارتفاع بتدريج بالاتر مي آيد و در آخر يکماه به يک متر خواهد رسيد. اکسيژن، فيلتر، نور و تغذيه مناسب همواره بايد مورد توجه باشد. بسيار ديده شده است بر اثر آلودگي آب، کمبود اکسيژن محلول در آب تعداد زيادي از لاروها در روزهاي اول تلف شده اند.
در پروش ماهي طلايي يک مشکل بزرگ که تعداد بچه ماهي ها را کم مي کند، هم جنس خواري بچه گلدفيش هاي بزرگتر است. بين آنها خيلي زود اختلاف اندازه بوجود مي آيد و آنهايي که بزرگترند بچه ماهيهاي کوچکتر را خيلي راحت مي خورند. بهمين منظور بهتر است هر ۱۵ روز يک نوبت بچه ماهي ها را رقم بندي کنيم و آنهايي که هم اندازه هستند يعني بزرگترها با همديگر و کوچکترها هم با همديگر نگه داري کنيم.
بعضي اوقات ۵۰۰ عدد لارو ماهي طلايي در مدت ۱۵ روز آنچنان تفاوت اندازه پيدا مي کنند که به ۳ اندازه رشد مي کنند. يعني حدوداً هر ۱۷۰ عدد به يک اندازه رشد مي کنند. که معمولاً بزرگ متوسط و ريز هستند. آنها که بزرگ و درشت تر شده اند ( به آنها شاه تخم يا شاه ماهي مي گويند) در صورتيکه مخلوط با بقيه باشند و رقم بندي نشوند شروع به خوردن کوچکترها و ريزها خواهند کرد و همين رويه ادامه پيدا مي کند تا اينکه حداکثر ۱۰۰ عدد خيلي بزرگترها باقي خواهند ماند و معمولاً سه ماه که بگذرد ديگر اندازه ها بزرگ شده و همديگر را کاري نخواهند داشت.
عمل رقم بندي و اندازه کردن بچه ماهي هاي طلايي معمولاً بايد تا شش ماهگي ادامه پيدا کند. در موقع رقم بندي اکثر پرورش دهندگان، ماهيها را از نظر رنگ، نژاد، گونه از نظر باله ها و چشم طبقه بندي و جدا مي کنند. مثلاً بچه ماهيهايي که داراي دم خراب و فقط يک دم دارند و اصطلاحاً به آنها تک دم گفته مي شوند در همان ابتداي کار از رديف پرورش خارج مي کنند چون ارزش اقتصادي ندارند و بعد از چند ماه زحمت، بچه ماهيهاي زشت و بي قواره ايي پرورش يافته است. اغلب کارگاه هاي پرورش ماهي دقت لازم را در مورد اين مسائل دارند.
ب) روش استتار گياهي
در روش استتار گياهي محلي که قرار است در آنجا تخمگيري صورت گيرد. داخل آکواريم يا حوضچه را با انبوه گياهان طبيعي و مصنوعي کف و بالا را بطور کامل پوشش مي دهند. تا تخمها در لابه لاي آن استار شود. در مدتي که مولدين سرگرم تخمريزي هستند تعداد کمي از تخم ها خورده مي شود. پس از اتمام کار تخمريزي مولدين شروع به خوردن تخمها مي نمايند. بنابراين بايد مراقبت لازم انجام شود تا در پايان تخم ريزي مولدين از آنجا خارج شوند و همانند روش قبل بقيه مسائل را انجام داد.
روش سنتي که در ايران رايج است و بيشتر براي ماهي قرمز هفت سين شب عيد انجام مي دادند بدين صورت است. در استخرهاي پرورش ماهي قرمز ابتدا کف استخر را با انواع جاروهاي کوهي و يا خارهاي کوهي بصورت بسته بندي درست مي کنند و در سرتاسر کف استخر چيده مي شود و براي هر استخر ۱۰ عدد ماهي ماده و ۱۴ عدد ماهي نر قرار مي دهند و معمولاً در اوايل بهار اينکار انجام مي شود و در طي سال فقط روزانه مقداري نان خشک روي سطح آب مي اندازند تا ماهيها را به سطح آب بياورد و نور آفتاب آنها را قرمز کند و در پايان سال اوايل اسفند تمام استخر را خالي مي کنند، ماهيهاي توليد شده را بفروش مي رسانند و تعداد ماهي مادر را دوباره به استخر رها مي کنند و مجدداً براي سال بعد بهمين روش کار را ادامه مي دهند که در اين روش نتيجه تکثير و پرورش در پايين ترين حد ممکن خواهد بود. البته روش سنتي اصلاً قابل قبول نيست و هيچکدام از اصول تکثير و پرورش در آن رعايت نمي شود و به نسبت تخم ريزي که انجام مي شود، تعداد لاروها در پايان سال بسيار پايين است. در واقع در پايين ترين حد ممکن توليد خواهد شد. چنانچه از روش قفس توري استفاده شود درصد بيشتري توليد خواهد شد.
● روش تشخيص جنسيت ماهي هاي طلايي
ماهيهاي طلايي معمولاً بعد از يکسال به سن بلوغ مي رسند و در آن موقع قابل تشخيص جنسيت هستند. ماهي نر معمولاً زودتر بالغ مي شود. سن بلوغ در ماهي هاي طلايي براي ماده ها يکسال است و براي نرها معمولاً بعد از نه ماهگي بالغ خواهند شد. ماهيها ي بالغ براحتي قابل تشخيص جنسيت هستند.
ماهي نر :
۱) لبه باله هاي آبششي جلو در ماهي هاي نر :
اولاً : ضخيم تر است.
دوماً : بصورت دندانه دندانه است.
سوماً: بر روي هر برآمدگي که بصورت دانه دانه و زبر است، يک نقطه سفيد رنگ برآمده وجود دارد.
۲) بر روي سطح آبشش يا برانشي ماهي نر همان نقاط سفيد برآمده وجود دارد.
۳) معمولاً گلدفيشهاي ماده داراي شکم هاي بزرگتر و گنده ايي هستند در حاليکه نرها داراي شکل ظاهري دراز و کشيده و لاغرتر هستند.
۴) درماهي نر زير شکم قسمت خروجي لوله بيضه هاي نر در انتهاي متصل به بدن شکل آن زوکي شبيه به نوک قلم ني سر شده است.
ماهي ماده :
۱) ماهيهاي ماده داراي باله هاي نازک و ظريفتر و لبه باله هاي آبششي خيلي نازک و ظريف است و هيچگونه برآمدگي و نقطه سفيد بر روي آن وجود ندارد.
۲) روي سطح برانشي هم هيچگونه برآمدگي و نقطه سفيد وجود ندارد.
۳) تمام گلدفيشهاي ماده داراي شکمي چاق، گنده و بزرگ هستند و از روي شکل ظاهري آنها با نگاه آول قابل تشخيص هستند.
۴) در زير شکم قسمت خروجي لوله تخمدان در انتهايي که متصل به بدن مي شود شکل آن گرد و شبيه به تخم که از آن خارج مي شود است.

ماهي يک مهره دار خونسرد و آبشش دار است که در آب زندگي مي کند. ماهيها (با بيش از ۲۷۳۱۵ گونه) يک گروه نزديک نيا (پارافيلتيک Paraphyletic) هستند و به سه ...

ماهي سوف (Zander) همچنان قسمتي از معماي اين گونه است که بارها در سرتاسر جهان مورد آزار واقع شده و پايان زننده اي از لحاظ سياست بهره برداري در انتظار ا ...

انواع گونه هاي کپور ماهيان : ۱) کپور معمولي ۲) کپور نقره اي ۳) کپورسرگنده ۴) کپور علفخوار ● روش هاي پرورش بهترين روش براي پرورش ماهيان گرمابي ، پرورش ...

▪ نام گروه ماهيانcobitidae : ▪ نام خانواده: لوچ ▪ نام ماهيان : لوچ دلقک ▪ طول حداکثر: ۳۰ سانتي متر ▪ سطح شنا: کف آب ▪ مکانهاي جاگيري : زير تخته سنگهاو ...

ارزش غذايي جانوران آبزي باعث افزايش مصرف آنها شده است که در اين ميان شاه ميگوي آب شيرين خرچنگ دراز آب شيرين جايگاه ويژه اي داشته و به دليل داشتن خصو ...

افرادي که با قطار به سمت انديمشک سفر مي کنند شايد خبر نداشته باشند که در نزديکي آنها غارنشين کوري در زير زمين براي زنده ماندن و حفظ بقاي نسل خود با نا ...

بي شک به اعتقاد بسياري از کارشناسان و پرورش دهندگاه ماهي هاي آکواريومي ديسکاس ها زيباترين و بي نظيرترين ماهي هاي زينتي در بين ماهي هاي آکواريومي آب شي ...

▪ کرمهاي شيشه اي در فصل زمستان در بسياري از درياچه ها و استخرها مي توان با يک توري دستي مقدار زيادي کرمهاي شفاف که به آنها کرم شيشه اي مي گويند، صيد ن ...

دانلود نسخه PDF - ماهي هاي طلايي