up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله ماهي آکواريومي PDF
QR code - ماهي آکواريومي

ماهي آکواريومي

ماهي آکواريومي ديسکاس، بيولوژي و تکثير و پرورش آن

عليرغم اينکه طرفداران زيادي براي تکثير و نگهداري ماهيان آکواريومي وجود دارد اما منابع کمي راجع به آن در دسترس ميباشد که بهتر دانستيم بدليل منابع کمتر روي يکي از گونه هاي زيبا و پر طرفداراين ماهيان توضيحاتي را ارائه کنيم.
ماهيان سيمفيسودون ( ديسک ماهيان).
( Symphysodon discus ) يا discus fish
اين ماهي از خانواده سيچلادها بوده و بومي آمريکاي جنوبي است که در مناطق مختلف حوضه آمازون و سر شاخه هاي آن زندگي مي کنند. ديسکسها ماهييان ويژه اي هستند که رنگهاي متنوعي دارند و شکل بدن آنها جالب توجه است . اين ماهيها ارام، بسيار زيبا و خوش اندام هستند. اما تکثير و پرورش و نگهداري آنها مشکل است. زيرا پرورش و تکثير موفقيت آميز آنها نياز به شرايطي دارد که عبارتند از آکواريوم بزرگ.آب زلال بسيار سبک،هزينه خريد ماهي و غذاي زنده متنوع به طور مداوم و صرف وقت کا في براي نگهداري و مراقبت ، اما با تمام اين تفاسير آنها يکي از مشهورترين ماهيان آکواريومي اند که علاقه مندان به آنها روز به روز بيشتر مي شوند.
● مکان اصلي زندگي:
ديسکاسها در قسمت آرام رودخانه هاي کوچک، درياچه ها وآبگيرهاي عميق يافت مي شوند .آنها معمولادر گروهها ي کوچک دور گياهان غوطه ور شده در آب، چوبهاي پوسيده گياهان و علفهاي آبزي وجود دارند. ديسکسها بيشتر مدت روز را در منطقه اي که اکسيژن بيشتري دارد سپري مي کنند. آب آنها معمولا تميز و بدون آلودگي است .آب طبيعي و مکان اصلي زندگي ديسکس اسيدي بوده باPH ۶ تا ۵ ۶ و خيلي سبک با سختي ۳-۰ آنها آبهاي گرم را مي پسندند اصولا آبهايي با درجه حرارت ۲۵ تا ۲۹ درجه سانتي گراد براي آنها مناسب است . اما در جنوب شرقي آسيا ديسکسها را در آبهايي و با سختي متوسط و آبهاي قليايي با PH ۷-۸ و درجه حرارت ۲۷ تا ۳۳ درجه سانتي گراد پرورش مي دهند. براي ايجاد دماهاي گفته شده در آکواريومها از بخاريهاي ترموستات دار استفاده مي کنند.
● شکل بدن:
همه ديسکاسها تقريبا مدور بوده و داراي پهلويي به هم فشرده مي باشند باله هاي پشتي و مخرجي بزرگي داشته و داراي پيشاني شيب دار و دهاني کوچک هستند و عنبيه در چشم آنها معمولا به رنگ قرمز خوني ديده مي شود . رنگ بدن و باله ها از يک الگوي خاص پيروي مي کند و در ميان گونه هاي آنها تنوع زيادي ديده مي شود. بايد بگوييم مکان آنها و غذاي ويژه در رنگ آنها تاثير بسزايي دارد. براي نمونه رنگ قرمز اين ماهيان که زيباترين و گرانترين آنها به حساب مي آيد، بر اثر تغذيه اين ماهي از ميگوي آب شور (آرتميا) ايجاد مي شود. در ضمن از اسپيرولينا براي افزايش رنگ آنها استفاده مي شود.
● تانک (آکواريوم ):
ديسکسها ترجيح مي دهند در تانکها ي بلند جادار و بزرگ زندگي کنند. کوچکترين تانکي که مي شود براي آنها استفاده کرد. درازاي آن ۱۰۱ سانتي متر مي باشد سايز تانک به تعداد ديسکسهاي پرورشي بستگي دارد يک راه تجربي مي گويد در حدود ۵۰ ليتر براي هر ديسکاس فشا لازم است براي مثال در يک تانک ۲۵۰ ليتري شما نمي توانيد بيشتر از ۶ ديسکاس بالغ داشته باشيد.
آب ديسکاسها بايد تميز بوده و تانک در جايي تاريک قرار داشته باشد. اين ماهيها به مکانهايي براي پنهان شدن در بين گياهان متراکم، غارهاي سنگي و ريشه گياهان و همچنين به امکانات لازم براي ورود و خروج آزاد از اين پناهگاهها نياز دارند.
در ضمن بايد سطح آب آکواريوم را با برگ گياهان شناور پوشاند زيرا اين ماهيها از نور گريزانند. بايد توجه کرد که صخره ها نبايد به قدري بزرگ باشند که فضاي شنا کردن را از آنها بگيرد و بايد آنقدر باشد که آنها بتوانند به راحتي شنا کنند.
اما استفاده از اين صخره ها، غارها، سنگ ريزه ها و گياهان که محل مناسبي براي رشد باکتريها هستند ممکن است به ديسکسها که ماهيان حساسي هستند ضربه جبران ناپذيري وارد سازد،به همين دليل است که گاهي به کساني که تمايل دارند از يک ديسکس نگهداري کنند توصيه مي شود که اين کار را در يک تانک خالي انجام دهند. شايد بگوييد چرا تانک خالي؟ زيرا با حساسيتي که اين ماهي به آب و مکان زندگي خود دارد شايد اين راه آسانتر باشد.
ولي يک راه ديگر نيز وجود دارد و آن استفاده از يک سيستم فيلتراسيون است که فيلترها به دو دسته فيلترهاي بيولوژيکي و فيلترهاي مکانيکي تقسيم مي شوند. يک فيلتر خوب براي جلوگيري از تلفات و نگهداري از ديسکاسها ضروري است. توصيه مي کنيم که به طور منظم آب ديسکاسها را تعويض کنيد که اين کار خود به سلامتي آ نها کمک شاياني مي کند اين ماهيها به آلودگيهاي نيترات و نيتريت بسيار حساسند به خاطر همين بايد در تانک حتماً از يک سيستم فيلتراسيون استفاده کرد.
در محيطي که از فيلتر استفاده شده مي توان از گياهان و امکانات ديگر به راحتي استفاده کرد اما هر ۶ تا ۸ هفته يکبار بايد ميزان آمونياک و نيترات را ارزيابي کرد. در آغاز فيلتر گذاري نيترات و آمونياک به ميزان زياد وجود دارند اما بعد از مدتي کاهش مي يابند و به صفر مي رسند که اين همان زماني است که ديسکاسها جاني دوباره مي گيرند.
● نگهداري توأم:
ديسکاسها ماهيان آرام ، صلح جو و ترسويي هستند و از مزاحمت و استرس بيزارند و بسيار حساس هستند. آنها را بايد در گروههاي ۶ – ۸ تايي نگهداري کرد. آنها را مي توان به راحتي با ديگر ماهيان آرام نگهداري کرد. ديسکسها داراي صفات اختصاصي هستند که يکي از آنها اين است که محيط را خوب درک مي کنند و با ماهيان کوچکي که با آنها ترکيب مي شوند سازگارند صفت ديگري که آنها دارند اين است که به ماهياني که از خارج مي آيند يعني به تازه واردها بسيار حساسند پس سلامتي ماهيان تازه وارد بسيار مهم است.
شما مي توانيد ديسکاسها را با آنجل ( فرشته ماهي ) نگهداري کنيد ولي بايد توجه داشته باشيد که آنجلها فاقد هر گونه انگل و يا بيماري باشند. از گونه هاي کوچکي که براي زندگي با آنها پيشنهاد مي شود مي توان به تترايل، کاردينال و لوچ دلقک و... اشاره کرد. ولي بايد به اين نکته توجه کرد که ماهيان کوچک ممکن است توسط ديسکاسها ترسانده يا خورده شوند . گربه ماهي گزينه اي ايده آل براي زندگي کردن با ديسکاس است چون او خود را با دهان به ديسکس متصل کرده و از شيرابه اي که از روي پوست بدن ديسکاس تراوش مي شود تغذيه مي کند .
● تکثير و پرورش:
تشخيص دادن جنس هاي نر و ماده آنها از يکديگر مشکل است . مثلا در نرهاي بالغ ممکن است يک برامدگي کوچک بر روي پيشاني آنها آشکار شود اما اين صفت نمي تواند هميشه مورد استفاده قرار گيرد و يا در فصل تخم ريزي شکل اندام تناسلي يکي از راههاي تشخيص آنهاست که در ماده ها گرد و در نرها نوک دار است اما مشاهده اين نيز يکي ديگر از مشکلات است . با نگهداري و مراقبت درست از آنها مي بينيد که بعد از اينکه به بلوغ رسيدند جنس مخالف را خودشان انتخاب مي کنند جالب توجه است که يک جفت از اين ماهي ها تا آخر به زندگي مشترک خود وفا دار مي مانند . اين ماهي ها تا حدود ۱۰تا ۱۸ سانتي متر رشد مي کنند .
اگر يک جفت از آنها شروع به ضربه زدن به کناره شيشه تانک کردند آنها آماده تخم ريزي هستند. اين جفت را به تانک تميز ديگري ( تانک تکثير ) که داراي pH نزديک به ۵ ۶ و ابي به سختي Dh ۱ تا ۳ و گرمايي معادل ۲۸ تا ۳۱ درجه سانتيگراد انتقال مي دهيم. در درون تانک بايد براي آن يک لوله پلاستيکي بزرگ با يک سنگ بزرگ و يا يک تخته نازک به صورت عمودي قرار دهيم چون تخم ريزي اي به صورت عمودي دارند.
قبل از تخم ريزي سطح توسط جنس نر به دقت تميز مي شود. بعد جنس ماده بر روي سطحي که تقريباً به صورت مايل گذاشته شده از پايين به بالا شروع به تخم ريزي مي کند و به دنبال آن نرها لقاح تخمها را کامل مي کنند. بعد ماده ها تخمها را هوادهي مي کنند و دائماً در حال تکان دادن باله هاي خود بر روي تخمها هستند و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تخم نگهداري مي کنند. و نرها نيز از منطقه اي که تخم ريزي صورت گرفته محافظت مي کنند.
تخمها طي ۲تا ۳ روز از تخم خارج مي شوند و والدين به خارج شدن بچه ماهيها بوسيله نوک زدن آهسته خود به پوسته تخمها کمک مي کنند. بچه ماهيها بوسيله والدينشان تغذيه مي شوند. آن هم از طريق رشته هاي چسبناکي که به آنها متصل است. اما بعد از ۴ تا ۵ روز بيشتر بچه ماهيها خودشان به پهلوي والدينشان متصل مي شوندو از شيرابه اي که از سلولهاي غده اي پوست بدن والدينشان تراوش مي شود تغذيه ميکنند.
اين پديده در بين ماهيها منحصر به فرد است. و تا کنون تمامي تلاشها براي تغذيه بچه ماهيها به روش ديگر با شکست مواجه شده است. اما بعد از نزديک به ۱۰ روز از والدين خود جدا مي شوند والا ممکن است باعث خراب شدن پوست والدينشان شود. از اين به بعد آنها بايد از ناپليوس آرتميا تغذيه کنند.
● تغذيه:
تهيه کردن يک محيط زيست بزرگ و متنوع نيازمند دادن غذاي مناسب خشک و غذاهاي منجمد است. غذاي ديسکسها مي تواند شامل حشره هاي آبي و ميگو آب شور ( آرتميا ) باشد. بعضي ديسکاسها در انتخاب خوراک خود حساسند و فقط غذاهايي مانند کرم توبي فيکس، کرمهاي خوني (شيرونوموس)، لارو پشه ها ، کرم خاکي ، کرم سفيد، گوشت ميگو، اسپيرولينا (براي افزايش رنگ )و امعاء و احشاء گاو و يا غذاهاي شيميايي ( مصنوعي ) را استفاده مي کنند. اما اين غذاها فقط مي توانند ذخيره اي و تفريحي باشند حتي مي توان از غذاهاي گياهي همچون اسفناج نيز استفاده کرد اما آنها فقط براي صرفه جويي اند و مواد غذايي مورد نياز اين ماهيها را تامين نمي کنند مثلاً کرمهاي توبي فيکس معمولاً از راه آبهاي آلوده مي آيند بنابر اين آنها را کاملاً تميز کرد چون ممکن است باعث بيماري شوند و باعث ايجاد يک حفره در سر ديسکس شوند و او را بيمار کنند بنابر اين استفاده از غذاهاي فرموله شده (مصنوعي) بهتر است.
ديسکاسها را مي توان تقريباً با هر گونه اي پرورش داد.ولي آنها بي نهايت به پروتئين غذاي خود حساسند. مخصوصاً اگر غذاي جديدي باشد.
بايد بگوييم که آنها اگر غذايي را قبول نداشته باشند ممکن است هفته ها بدون غذا سر کنند. (به همين خاطر توصيه مي کنيم هنگامي که ديسکسي را خريداري مي کنيد حتماً اين سوًال را بپرسيد که قبلاً از چه غذايي تغذيه مي کرده است ) يک ديسکاس ممکن است بعد از يک ماه يک غذاي جديد را براي هميشه قبول کند اما اين ممکن است باعث کاهش رشد ماهيان جوان شود.
يک روش براي اينکه ديسکاسها از از غذاهاي ديگر مصرف کنند و باب ميلشان باشد مخلوط کردن غذاي مطلوب آنها با غذاي جديد است ( البته به صورت تدريجي ) آنگاه وقت زياد است براي اينکه ديسکاس غذاي جديد را بپذيرد و غذاي قديمي را فراموش کند.اگر غذا به صورت يکدفعه به تدريجي تعويض شود باعث ايجاد استرس در آنها مي گردد و غذاي جديد را نمي پذيرد درست است که امعاء و احشاء گاو توسط ديسکاسها به خوبي مصرف مي شود و باعث رشد سريع آنها مي شود ولي نتيجه آن در درازمدت نگران کننده است. اگر ديسکاسها از پروتئين پستانداران تغذيه کنند آن تبديل به يک غذاي ويژه براي آنها خواهد شد که اين نگران کننده است يکي ديگر از غذاهاي ويژه ديسکاسها، کريلها (جزء زئو پلانکتونها و شبيه ميگو و بسيار کوچک است) هستند.
● نکاتي براي شناخت يک ديسکاس سالم:
۱) براي شناخت يک ديسکاس سالم بايد به موارد زير توجه کرد. ديسکاسها بايد اندامي گرد داشته باشند و رنگ بدن آنها روشن با زمينه صاف باشد. بدن آنها داراي ۹ خط عمودي ميله اي است وقتي که ترسيده يا استرس داشته باشند موقتاً آنها را نشان مي دهند. باله هاي پشتي دراز و کشيده بوده و حداکثر درازاي آن وقتي است که آنها شنا مي کنند. يک ديسکاس سالم نبايد بيشتر از ۶۰ دفعه تنفس در دقيقه داشته باشد.
با اين استثنا که آنها در هنگام غذا خوردن سرعت تنفسشان افزايش مي يابد و به ۷۰ تا ۸۰ تنفس در دقيقه مي رسد. پيشاني آنها بايد عريض و بزرگ و گوشتالود باشد نه پوک و ميان تهي. چشمها بايد روشن و صاف و با رنگ شديد باشد و هنگامي که ساکن و در حال استراحتند بايد اندامي متناسب داشته باشند. تمامي اين نکات مهم است براي اينکه شما يک ديسکاس سالم و خوب را خريداري کنيد. يک ديسکاس سالم خيلي فعال است و با دقت خيلي زياد مراقب محيط اطراف خود است.
وقتي که شما به نزديک تانک مي آييد شما را با چشمان خود تعقيب کرده و به جلوي تانک مي آيد و از شما مي خواهد که به او غذا بدهيد. حال اگر شما قدري تند حرکت کنيد ديسکاس خود را براي مدت کوتاهي مخفي مي کند اما دوباره به سوي شما مي آيد.
۲)مدفوع يک ديسکاس سالم و قهوه اي يا سياه رنگ است. و مانند يک سنگ به کف تانک فرو مي رود. اگر مدفوع سفيد باشد يا مانند يک نخ سفيد خارج از مخرج آويزان باشد. اين نشان دهنده آن است که ماهي داراي يک نوع عفونت معده يا روده مي باشد و نبايد اين ماهي خريداري شود.
● روشهايي براي انتخاب ماهيان سالم و مناسب :
▪ اولين گام نگاه کردن به ماهي در ماهي فروشي است. آيا ماهيها فعال هستند و در گوشه اي پنهان نمي شوند.
ماهيهايي که مريض هستند و يا شوک بدانها وارد شده تيره تر و کمرنگتر مي شوند.
▪ چک کنيد و ببينيد آيا ماهي مريض و يا مرده در تانک آنها وجود دارد اگر چنين بود در انتخاب ماهي از آن تانک خودداري کنيد.
▪ نشانه هايي از دارو در آب تانک بدين معني است که ماهيها مريض هستند يا تازه از يک مريضي رهايي پيدا کرده اند.
▪ آيا زخم يا جراحتي روي بدن ماهيها وجود دارد.
▪ آيا آبششها کوتاه و يا بد فرم نيستند؟ ( سرپوشهاي آبششي بايد به طور کامل آبشش را بپوشاند) هنچنين تنفس سنگين را نيز چک کنيد.
▪ چشمها بايد صاف و شفاف باشند. بايد از ماهياني با چشمان تيره و مات و کدر اجتناب کنيد.
▪ از ماهي هايي با اسکلت بندي کج و بد فرم اجتناب نماييد.
▪ نگاهي دقيق به ماهيها بيندازيد و از عدم وجود هر گونه انگل خارجي بر روي بدن ماهيها اطمينان حاصل کنيد.
▪ همچنين اگر ممکن باشد از فروشنده بخواهيد که به آنها غذا بدهد و مشاهده کنيد که آيا اشتهاي کافي و مناسب دارند.
▪ از خريد ماهيهايي که باله هاي نازک و لاغر دارند خودداري کنيد. اين مورد مي تواند از وجود انگلهاي خارجي ناشي شود.
▪ از ماهيهايي که از فلسهاي کامل و مرتب ندارند اجتناب کنيد.
▪ اطمينان حاصل کنيد که اندازهٌ چشمها در مقايسه با بدن بزرگ نيست. اين حالت نشان دهنده عدم رشد کامل ماهي مي باشد.
▪ از خريد ماهياني که باله هايشان را جمع مي کنند خودداري کنيد.
● نکات مهم در بعد از خريداري ماهيها:
▪ سعي کنيد ماهي جديد را قرنطينه کنيد.
▪ براي جلو گيري از انتقال بيماري از مخلوط کردن ماهيهايي که از منابع مختلف خريداري کرده ايد خوداري کنيد. تعويض منظم آب در داشتن ماهيان سالم کمک شاياني مي کند.

ماهي يک مهره دار خونسرد و آبشش دار است که در آب زندگي مي کند. ماهيها (با بيش از ۲۷۳۱۵ گونه) يک گروه نزديک نيا (پارافيلتيک Paraphyletic) هستند و به سه ...

ماهي سوف (Zander) همچنان قسمتي از معماي اين گونه است که بارها در سرتاسر جهان مورد آزار واقع شده و پايان زننده اي از لحاظ سياست بهره برداري در انتظار ا ...

انواع گونه هاي کپور ماهيان : ۱) کپور معمولي ۲) کپور نقره اي ۳) کپورسرگنده ۴) کپور علفخوار ● روش هاي پرورش بهترين روش براي پرورش ماهيان گرمابي ، پرورش ...

▪ نام گروه ماهيانcobitidae : ▪ نام خانواده: لوچ ▪ نام ماهيان : لوچ دلقک ▪ طول حداکثر: ۳۰ سانتي متر ▪ سطح شنا: کف آب ▪ مکانهاي جاگيري : زير تخته سنگهاو ...

به باور آبزي پروران عرضه ماهيان پرورشي روز به روز با تقاضاي بيشتر مصرف کنند گان مواجه شده است.اين امر طبيعي به نظر مي رسد که مردم ، توليدات بهداشتي با ...

جمعيت رو به افزايش جهان جهت تامين نيازهاي روز افزون خود احتياج به غذا دارد. نياز هاي غذايي از زاه هاي مختلفي تامين مي گردد که ميتوان از توليدات زراعي ...

● رشد ماهيها : رشد ماهيان و عواملي که روند رشد تحت تأثير آنهاست براي پرورش دهنده ماهي ، در درجه اول اهميت قرار دارند ، زيرا حداکثر رشد ماهي در حداقل م ...

● ماهي هاي پرورشي بطورکلي دو گونه اند : ▪ انواع ماهي گرمابي ▪ انواع ماهي سرد آبي ● تاريخچه پرورش ماهي در ايران اولين تکثير مصنوعي ماهي در ايران به سال ...

دانلود نسخه PDF - ماهي آکواريومي