up
Search      menu
اجتماعی,سیاسی :: مقاله مانکن PDF
QR code - مانکن

مانکن

مصايب مانکن ها

به تازگي اتحاديه محافظت از حقوق مانکن هاي برزيلي قانوني تصويب کرده که کشورها و گردانندگان مراسم مد و لباس را مجبور مي کند دست از فشار آوردن به مانکن ها براي داشتن اندامي بسيار لاغر و استخواني بردارند. اين در حالي است که برزيل يکي از کشورهايي است که بسياري از مانکن هاي مشهور دنيا در آنجا متولد شده اند و از اين کشور به اروپا و آمريکا مهاجرت کرده اند تا در سالن هاي طراحي لباس و مد مشغول به کار شوند. بسياري از اين افراد دچار بي اشتهايي عصبي مي شوند و عوارض وخيم آن را تجربه مي کنند. اين مشکل آنقدر حاد شده که اخيرا اتحاديه حمايت از مانکن هاي برزيلي، قانوني را تصويب کرده است که به موجب آن، هيچ خانه مدي حق ندارد مانکن هايش را به لاغري بيش از حد استاندارد مجبور کند....
سال گذشته نيکلا سارکوزي، رئيس جمهور فرانسه، قانوني را که به موجب آن، استفاده از مدل هاي تبليغاتي با اندامي فوق العاده لاغر ممنوع مي شود، به تصويب پارلمان رساند. بنابر اين قانون، به کارگيري مدل هاي تبليغاتي لاغر و وادارساختن آنها به لاغر ماندن براي استفاده در تبليغات بازرگاني غيرقانوني بوده و مجازات در پي خواهد داشت. اين قانون شامل تبليغات در شبکه هاي تلويزيوني، مجله ها، پايگاه هاي اينترنتي و تبليغات خياباني مي شود. همچنين کساني که با متدهاي ويژه کم خواري اقدام به برگزاري دوره هاي تربيت مدل هاي تبليغاتي مي کنند، تا ۳۰ هزار يورو مجازات مي شوند. مرگ متوالي چند مانکن جوان که بر اثر رژيم هاي طولاني مدت دچار سوء تغذيه و نارسايي قلب و کليه شده بودند، صنعت مد در فرانسه را نيز تحت تاثير قرارداد. حتي سازمان بهداشت جهاني هم به اين قضيه واکنش نشان داد و در گزارشي، نگراني خود را از کم وزني بيش از حد بسياري از دختران جوان و گرسنگي کشيدن مفرط آنها براي تقليد از مدل ها، اعلام کرد.
اين سازمان با بررسي وزن تعداد زيادي از مدل هاي مشهور جهان، دريافت که وزن بيشتر آنها حداقل ۱۰ کيلوگرم کمتر از استاندارد شاخص سلامت است. از آن پس دولت ها موظف شدند بر فعاليت شرکت هاي تبليغاتي نظارت کنند. در واقع شرکت هاي مد مجبور شدند در انتخاب مانکن هاي خود شاخص جديدي در نظر بگيرند. کشورهايي مانند آرژانتين و اسپانيا شرکت هاي تبليغاتي را ملزم کرده اند قبل از شروع هر برنامه، گواهي سلامت مدل هاي خود را ارايه دهند. اين موج حتي به انگلستان نيز رسيد و وزير فرهنگ اين کشور با اشاره به الگو گرفتن دختران جوان از مدل هاي بسيار لاغر، از مجريان نمايشگاه هاي مد خواست که مدل هاي بسيار لاغر و استخواني را به کار نگيرند.
در انگليس تقريبا ۵ تا ۱۰ درصد زنان ۱۴ تا ۲۴ ساله از بيماري آنورکسيا نروزا (بي اشتهايي عصبي) رنج مي برند. به گفته پژوهشگران انگليسي، سن ابتلاي به اين بيماري به شدت پايين آمده است. به تازگي کشور ايتاليا نيز با وجود مقاومت هايي که متوليان مد در ابتدا نشان دادند، به جمع اين کشورها پيوسته است. در ايتاليا دو ميليون نفر به بيماري هاي ناشي از گرايش به لاغري دچارند و ۶۰ درصد نوجوانان ايتاليايي دوست دارند از آنچه هستند، لاغرتر باشند.
● شاخص هاي مدل بودن
با اين همه، مدل شدن، هنوز هم در جهان، شرايط فيزيکي ويژه اي دارد. قد ۱۷۰ تا ۱۸۳ براي خانم ها و قد ۱۸۰ تا ۱۹۳ سانتي متر براي آقايان، حداقل قد قابل قبول است. مانکن ها اغلب از ميان ا فراد جوان برگزيده مي شوند؛ از ۱۶ تا ۳۰ سال براي بانوان و ۱۶ تا ۳۵ سال براي آقايان. يک مدل بايد چهره و نگاهي مغرور و بي تفاوت داشته باشد. شايد به همين دليل است که شما کمتر مدلي را ديده ايد که لبخند بزند. راه رفتن مانکن ها هم روش خاصي دارد که به راه رفتن گربه روي ديوار باريک تشبيه شده است. فراموش نکنيد اينها فقط معيارهاي ساختگي براي نمايش هاي لباس اند که با زندگي عادي متفاوت است.
● اسپانيا، سردسته مخالفت با لاغري مفرط مانکن ها
در اسپانيا، حضور مانکن هاي بسيار لاغر روي سکوي نمايش لباس ممنوع است. پايتخت اسپانيا اولين شهري بود که قانون منع حضور مانکن هاي لاغر را روي سن تصويب کرد. براساس اين قانون، مانکن ها بايد وزن مشخص داشته باشند (به عنوان مثال، وزن ۵۳ کيلوگرم براي يک خانم با قد ۷۲ ۱ مناسب است). وزن هاي تعيين شده براساس قد از نظر سازمان جهاني بهداشت نيز قابل قبول است.
به نظر مي رسد در پي وضع اين قانون، مانکن هاي مادريدي از ديگر مانکن هاي جهان سالم ترند. با اين وجود بهتر است بدانيد که در دنياي مد، مادريد به قدري کوچک است که به حساب نمي آيد و تمامي چشم ها به فرانسه، ايتاليا و آمريکا دوخته شده است؛ کشورهايي که مدام لاغري در فيلم هاي شان تبليغ مي شود.

دانلود نسخه PDF - مانکن