up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله مانيتور PDF
QR code - مانيتور

مانيتور

انتخاب يک مانيتور، انتخاب استانداردها

مانيتور را مي‌توان مهم‌ترين قطعه يك كامپيوتر دانست. اين قطعه تنها قطعه‌اي است كه مستقيما با سلامت كاربر خود سروكار دارد البته تا حدود ۱۰ سال پيش اين طور نبود.
چون در آن زمان خود كامپيوترها نيز داراي تشعشعات مضر بودند و مانيتور كم خطرترين قطعه كامپيوتر به حساب مي‌آمد. امروزه تمام ضررهاي قطعات ديگر كامپيوتر از بين رفته و فقط مانيتورها هستند كه باقي مانده‌اند. در اين گزارش سعي مي‌كنيم تا كمي به شما در انتخاب يك مانيتور خوب كمك كنيم.
حجم مانيتور
اولين چيزي كه به ذهن يك خريدار مي‌رسد، مي‌تواند حجم و اندازه مانيتور باشد اين كه چه مانيتوري بايد بخريم كه روي ميز كامپيوتر ما جاي بگيرد و مزاحم وسايل ديگر نشود و اندازه نمايش آن مثل مانيتورهاي ۱۵‌اينچ يا ۱۷‌اينچ و انتخاب اين كه كداميك ميزان محيطي كه در كار با سيستم عامل به آن احتياج داريد، در اختيار شما مي‌گذارد. مانيتورهاي ۱۵‌اينچ هم از نظر فضاي روي ميز و هم فضاي صفحه نمايش بسيار كوچكند و پيشنهاد مي‌شود فقط آنها را در اختيار كودكان براي بازي يا كارهاي آموزشي قرار دهيد.
مانيتورهاي ۱۷‌اينچ براي كارهاي حرفه‌اي و يا كاربران با سنين بالاتر پيشنهاد مي‌شود، داراي حجم زيادي هستند. سعي كنيد مانيتوري انتخاب كنيد كه از نظر عمق حجم كمتري داشته باشد تا ميز كامپيوتر يا فضاي كار يا زندگي شما را خيلي اشغال نكند. اما اين موارد فقط شامل مانيتورهاي CRT يا همان مانيتورهاي معمولي مي‌شود. در مانيتورهاي LCD ديگر بحث حجم اشغال شده روي ميز مطرح نيست و فقط روشنايي و كيفيت بايد مورد بحث قرار گيرد. تمام تصميم‌گيري‌ها در اين زمينه كه آيا مانيتور۱۵ LCDاينچ بخريم يا ۱۷‌اينچ به دليل بالا بودن قيمت‌هاي اين مانيتورها برعهده خريدار است و تنها پيشنهادي كه در اين زمينه مي‌توان كرد آن است كه در هنگام خريد مانيتوري بخريد كه زاويه ديدي خوب و گارانتي مناسبي داشته باشد. لازم به ذكر است چه در مانيتورهاي CRT و چه در LCD اندازه ۱۵‌اينچ و ۱۷‌اينچ اندازه واقعي نيست و صفحه نمايش واقعي كمي پايين‌تر از اندازه ثبت شده بر روي مانيتور است. البته اندازه مانيتورهاي LCD واقعي‌تر است.
نوع صفحه‌هاي نمايش‌
صفحه‌هاي نمايش موجود در بازار به ۳ گروه تقسيم مي‌شوند.
۱-معمولي ‌۳-flat ۲-flatron يا superflat
مانيتورهايي با صفحه نمايش معمولي در هر دو اندازه ۱۵ و ۱۷‌اينچ موجود است و داراي قيمت مناسبي هم هستند. صفحه نمايش اين مانيتورها هم از روي شيشه و هم از داخل داراي منحني است. مانيتورهاي flat داراي صفحه مسطح بيروني بوده ولي صفحه نمايش داخلي آن داراي منحني است. در هنگام خريد توجه كنيد كه اين مانيتورها را به دليل شباهت زياد با مانيتورهاي superflat اشتباه نگيرد. اين مانيتورها فقط در اندازه ۱۷‌اينچ در بازار وجود دارند و نسبت به مانيتورهاي معمولي داراي قيمت بالاتري هستند.
مانيتورهاي flatiron يا supetflat از هر دو نوع ديگر گران‌تر هستند. آنها هم از داخل و هم از خارج داراي سطحي صاف هستند و فقط در اندازه ۱۷‌اينچ به بالا توليد مي‌شوند. در اين ميان مانيتورهاي LCD باقي مي‌مانند كه طبيعتا از نوع سوم يا supetflat ها هستند.
كيفيت تصويرResoulution
مانيتورهاي ۱۵‌اينچ موجود در بازار اكثرا از ۷۶۸*۱۰۲۴ Resoulution بيشتر پشتيباني نمي‌كنند. البته اين ركورد بدي در بين مانيتورهاي ۱۵‌اينچ نيست و در صورت خريد يكي از آنها مطمئن باشيد كه از نظر كيفيت ضرر نكرده‌ايد. در مانيتورهاي ۱۷‌اينچ جديدي كه به بازار مي‌آيند. Resiulution هاي زيادي مورد حمايت قرار مي‌گيرند كه بيشتر به كارت گرافيك شما بستگي دارند. در اين مورد بيشتر مي‌توان روي خريد كارت‌هاي گرافيك خوب تاكيد كرد. وقتي كه كارت گرافيك مورد نظر را تهيه كرديد، پيشنهاد مي‌شود به خاطر اذيت نشدن چشم شما در هر اندازه‌اي از تصوير فقط به ميزانhrz در حال انتقال از كارت گرافيك به مانيتور خود توجه كنيد و آن را از ۸۰ پايين‌تر نياوريد. اين ‌ميزان ‌در قسمت‌
Dedktop properties setting Ladvasnced monitor قابل تعريف است. اين كار شامل مانيتورهاي LCD نيز مي‌شود.
امكانات اضافي مانيتورها
بعضي مانيتورها داراي چند پورت USB در قسمت عقب خود هستند كه مي‌توانيد از آنها براي اتصال قطعات External خود مثل modem يا پرينتر به كامپيوتر استفاده كنيد. بعضي از مانيتورها هم داراي Speaker هستند، البته اين مانيتورها به هيچ وجه پيشنهاد نمي‌شوند چون ميدان مغناطيسي كه به وسيله اسپيكرها ايجاد مي‌شود بر روي لامپ تصوير تاثير گذاشته و با گذشت زمان به آن آسيب مي‌رسانند.
استانداردها
همانطور كه در ابتدا گفتيم امروزه تمام ضررهاي يك كامپيوتر براي كاربر فقط در مانيتور باقي مانده است. با گذشت زمان و شناسايي آسيب‌هاي مختلف و پيشرفت تكنولوژي استانداردهاي مختلفي براي لوازم الكترونيكي و از جمله مانيتورها تعريف شده كه در بين آنها مي‌توان به استاندارد TCO اشاره كرد. TCO در واقع نام اتحاديه تجاري سوئد است كه بيش از يك ميليون و ۲۰۰ هزار عضو دارد.
اين تعداد اعضا در زمينه توليد تلفن‌هاي همراه، چاپگر و دستگاه‌هاي كپي، مانيتور، صفحه كليد و انواع اسكنر فعاليت مي‌كنند. قبل از TCO استانداردهاي ديگري هم وجود داشت كه از آنها مي‌توان به MPRI و MPRII براي توليد مانيتور اشاره كرد. اين استاندارد بر پايه كاهش ميدان مغناطيسي در اطراف مانيتور و كاهش مصرف برق طراحي شده بود. اما با اين وجود اين استاندارد نياز كاربران را به طور كامل بر طرف نمي‌كرد و نياز به يك استاندارد قوي‌تر وجود داشت. در اين هنگام در سال ۱۹۹۲ استاندارد TCO با اولين نوع خود به نام ۹۲ TCO عرضه شد كه مورد استقبال بسياري از كاربران قرار گرفت. اين استاندارد تمام موارد استاندارد MPRII را شامل شده و تاكيد بيشتري بر كاهش مصرف برق و كاهش ميدان مغناطيسي دارد.
انواع استانداردTCO
TCO۹۲: اين اولين نسخه از استاندارد TCO است كه به كاهش تشعشع و مصرف برق تاكيد زيادي دارد.
TCO۹۵: مدتي بعد با افزودن استانداردهاي ارگونومي و زيست محيطي به استانداردهاي قبلي، استاندارد ۹۵ TCO معرفي شد. در اين استاندارد استفاده از تركيبات آتش‌زاي حاوي برميد و كلريد در ساخت مانيتور ممنوع شد.
TCO۹۹: در اين استاندارد قوانين محكم‌تري وضع شدند و از اين پس اين استاندارد به عنوان استاندارد جهاني در بازار معرفي شد.
TCO۰۳: در اين نسخه از استاندارد، شركت‌‌هاي توليد مانيتور ابتدا ملزم مي‌شدند تا ابتدا استاندارد ۱۴۰۰۱ ISO را دريافت كنند تا بتوانند از استاندارد TCO استفاده كنند.
چگونه مي‌توان استاندارد TCO را در ايران دريافت كرد
در حال حاضر تنها مرجع رسمي دريافت استاندارد TCO، مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك است. اين مركز نماينده رسمي ETL-SEMKO سوئد و آزمايشگاه آكرو ديته موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران براي آزمون TCO است.
لازم به ذكر است حتي اگر مانيتوري خارجي داراي استاندارد، TCO باشد و در داخل كشور اقدام به توليد مانيتور كند بايد به طور جداگانه مجوز استاندارد TCO دريافت كند.
مراحل دريافت مجوز
پس از توليد مانيتور در كارخانه، شركت سازنده بايد مدل دقيقي از محصول خود ارائه كند. مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك به صورت تصادفي يكي از مانيتورهاي آن شركت را از بازار يا خط توليد انتخاب مي‌كند. اين مانيتور با توجه به استانداردهاي جهاني و تحت نظر ETL-SEMKO سوئد مورد آزمايش‌هاي مختلف قرار مي‌گيرد، در صورت درست بودن تمام تست‌ها، TCO مجوزي را با ذكر مدل و سازنده آن مانيتور براي مدت يك سال صادر مي‌كند. مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك در طول مدت اين مجوز، چند بار ديگر مانيتور را به صورت تصادفي تست كرده و در صورت عدم رعايت استانداردها مجوز آن را لغو مي‌كند.

مانيتور يا صفحه نمايش متداول‌ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي‌گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيو ...

مانيتور يا صفحه نمايش متداول ترين دستگاه خروجي بوده که از آن براي نمايش اطلاعات استفاده مي گردد و داراي انواع مختلفي است . يک صفحه نمايش مانند تلويزيو ...

مقدمه: با توجه به اهميت ترانسفورماتورها و لزوم بهره‌برداري مناسب از آنها، پروژه طراحي و اجراي سيستم مانيتورينگ On-line ترانسفورماتور از اسفند سال84 در ...

نام نويسنده : دکتر شيما طباطبايي مانيتورينگ جنين در منزل به منظور استخراج داده ها در طولاني مدت و با هزينه کمتر بسيار مناسب است. است . اين روش شامل پر ...

اين مقاله در رابطه با ارگونومي سيستم دوربين هاي مدار بسته (CCTV) آگاهي مي دهد. راهنمايي است درخصوص چگونگي طراحي ظاهر فيزيکي اتاق کنترل مانند نور، نشست ...

امروزه استفاده از کامپيوتر بسيار همه گير شده است تا آنجا که کمتر خانه يي را مي توان يافت که در آن کامپيوتر موجود نباشد و اين نشان دهنده رسوخ تکنولوژي ...

● مشکلات و عوارض کار با کامپيوتر امروزه کاربرد رايانه در زندگي بشر بسيار زياد است و تعداد زيادي از افراد ساعت هاي متمادي با اين وسيله الکترونيک کار مي ...

اين شرکت در دهه هفتاد ميلادي با معرفي ريزرايانه هاي اپل I، اپل II، اپل III و پس از آن مکينتاش به بازار به آغاز و گسترش نوعي رايانه شخصي کمک فراواني نم ...

دانلود نسخه PDF - مانيتور