up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ماموگرافي PDF
QR code - ماموگرافي

ماموگرافي

۱۰ گام بلند در دنياي سلامت

با نزديک شدن به پايان سال ۲۰۰۹، نشريه ها و رسانه هاي مختلف شروع به معرفي بهترين، برجسته ترين حوادث و رخدادهاي سال يا بدترين آنها مي کنند. «تايم» هم به سنت هر ساله فهرست هاي ۱۰ تايي از «ترين» ها را منتشر کرده است. در اينجا مهم ترين پيشرفت هاي دنياي پزشکي در سال ۲۰۰۹ را با هم مي خوانيم.
۱) راهبردهاي تازه در زمينه ماموگرافي
ماموگرام، عکس ويژه اشعه ايکس است که از سينه خانم ها، به صورت دوره يي براي تشخيص زودهنگام بدخيمي گرفته مي شود. ماه نوامبر امسال، شوراي مشورتي دولتي در زمينه پزشکي، تغييرات عجيبي در زمينه سن شروع ماموگرافي ايجاد کرد. بر اساس اين تغييرات سن شروع ماموگرافي از ۴۰ به ۵۰ سال افزايش يافت و به جاي انجام ساليانه ماموگرافي، توصيه به انجام دوسالانه آن شد. اين شورا حتي توصيه کرد خانم ها کمتر معاينه هاي شخصي سينه انجام دهند. چنين تغيير رويکردي، بيماران و پزشکان را خشمگين کرد، چرا که بعضي از آنها تصور مي کردند اين شورا از سوي شرکت هاي بيمه تحت فشار قرار گرفته است اما هنگامي که در ماه دسامبر با تصويب سناي امريکا، پوشش ماموگرافي و تست هاي پيشگيرانه تضمين شد، خيال معترضان آسوده شد.
۲) واکسن ايدز
سال هاي سال، پژوهشگران در زمينه ساخت واکسن ايدز با شکست مواجه مي شدند. اما در ماه سپتامبر امسال، براي نخستين بار، در جريان يک کارآزمايي ۱۰۵ ميليون دلاري، واکسني که حاصل ترکيب دو واکسن قديمي ايدز بود، تاثير پيشگيرانه معني داري نشان داد. اين واکسن روي ۱۶ هزار داوطلب آزمايش شد و معلوم شد کارايي ۳۱ درصدي در پيشگيري از ايدز دارد.
البته در مقام مقايسه، شيوه پيشگيري ارزاني مثل کاندوم، اگر توام با ميزان پيشگيري بيشتري نسبت به واکسن جديد نباشد، دست کم پيشگيري کمتري دربر ندارد. به علاوه منتقدان مي گويند اکثر داوطلباني که اين واکسن روي آنها آزمايش شده است، افرادي با احتمال ابتلاي پايين بودند و افراد با خطر بالاي ابتلا مثل معتادان تزريقي را شامل نمي شدند. اما به هر حال، اين واکسن، نخستين واکسن ايدزي است که اين ميزان موفقيت داشته است.
۳) برداشتن قوانين محدودکننده پژوهش روي سلول هاي بنيادي
به مدت هشت سال، پژوهش روي سلول هاي بنيادي با قوانين محدودکننده دست و پنجه نرم مي کرد؛ قوانيني که در زمان «جرج بوش» وضع شده بودند. اما در نهم مارس سال جاري ميلادي، «باراک اوباما» ممنوعيت سرمايه گذاري دولت فدرال در زمينه سلول هاي بنيادي را لغو کرد. البته هنوز بر اساس يک قانون کنگره، دانشمندان نمي توانند با هزينه دولت آزمايشگاه هاي «جديدي» درست کنند که محصول آنها بافت هاي بدن انسان باشد، اما دست کم با لغو قانون قبلي دانشمندان مي توانند از آزمايشگاه «قبلي» با هزينه دولتي براي پژوهش هاي خود استفاده کنند. همه آزمايشگاه ها بايد از لحاظ رعايت موازين اخلاقي و اصول علمي، مجوز بنياد ملي سلامت را دريافت کنند.
۴) واکسن H۱N۱
دنيا، امسال با همه گيري آنفلوآنزايH۱N۱ مواجه بود و اين در شرايطي بود که اين بيماري درمان موثري هم نداشت. خوشبختانه واکسن H۱N۱ امسال ساخته شد؛ واکسني که با يک بار تزريق، اثربخشي دارد. اما مشکل عمده پيش رو، کم بودن ميزان توليد اين واکسن در مقايسه با کساني بود که بايد واکسن مي زدند. بچه هاي کوچک، زنان حامله، کارکنان بهداشتي، والدين شيرخواران کوچک تر از شش ماه و کساني که بيماري هاي زمينه يي مثل آسم و ديابت دارند، مورد علمي تزريق واکسن H۱N۱ را دارند.
۵) موش ساخته شده از سلول بنيادي
در ماه جولاي، دانشمندان چيني موفق شدند با استفاده از سلول هاي بنيادي چند ظرفيتي (يا سلول هاي IPS) يک موش ايجاد کنند. آنها اين سلول هاي بالغ را با القاي چهار ژن، برنامه ريزي مجدد کردند، سلول هاي دوباره برنامه ريزي شده، سپس به موش تبديل شدند. چنين پيشرفتي مي تواند در درمان بيماري هاي انسان به کار آيد.
۶) غربالگري سرطان پروستات
غربالگري کردن يا غربالگري نکردن؟ وقتي صحبت از سرطان مي شود، پزشکان، تشخيص زودهنگام را بهترين دفاع مي دانند. اما وقتي صحبت از سرطان پروستات مي شود، موضوع اندکي متفاوت مي شود، چرا که اين سرطان در بيشتر موارد بسيار آهسته پيشرفت مي کند و نيازي به درمان شديد هم ندارد. در ماه مارس، بنياد ملي سرطان، نتايج يک تحقيق ۱۰ ساله را منتشر کرد که نشان مي داد غربالگري، کمکي به کاهش مرگ و مير ناشي از سرطان پروستات نمي کند. در اين تحقيق ۷۶ هزار داوطلب مرد شرکت کردند. نيمي از آنها تصميم گرفتند به طور دوره يي مورد آزمايش هاي غربالگري قرار بگيرند و نيم ديگر تصميم گرفتند هيچ آزمايش غربالگري پروستات انجام ندهند. غربالگري سرطان پروستات از طريق آزمايش انگشتي يا آزمايش سطح پروتئين خاصي در خون موسوم به آنتي ژن مخصوص پروستات يا PSA انجام مي شود. در نهايت، ۵۰ نفر از دسته يي که غربالگري کرده بودند و ۴۴ نفر از دسته يي که غربالگري نکرده بودند، به خاطر ابتلا به سرطان پروستات فوت کردند. به عبارت ديگر، غربالگري و تشخيص زودهنگام سرطان پروستات، تاثيري در کاهش موارد مرگ و مير نداشت، بر اساس اين پژوهش و توصيه هاي سرويس هاي پيشگيري از بيماري امريکا، شواهد کافي براي ارزيابي برآيند سود و زيان انجام غربالگري سرطان پروستات در مردان با سن کمتر از ۷۵ سال وجود ندارد اما در مرداني که بيش از ۷۵ سال دارند، توصيه مي شود اين آزمايش ها انجام شود.
۷) تحقيق جديد در مورد اوتيسم
بعضي ها واکسن ها را مسبب ايجاد اوتيسم مي دانند، بعضي ها هم جيوه را. اما واقعيت اين است که هيچ کس دلايل اوتيسم و علت افزايش اخير موارد ابتلا به آن را نمي داند. طبق آمارهاي جديد که در اکتبر منتشر شد، از هر ۱۰۰ کودک امريکايي، يکي به طيفي از اختلال اوتيسم مبتلا است، در صورتي که آمار قبلي ميزان ابتلا را يک نفر از هر ۱۵۰ نفر نشان مي داد. علت اصلي چنين افزايش موارد بيماري، مشخص نيست اما دانشمندان امسال يک کليد محتمل ژنتيکي پيدا کردند؛ تغييرات خاصي در قسمتي از کروموزوم ۵ مي توانند نقش عمده يي در ابتلا به اوتيسم در ۱۵ درصد موارد بيماري داشته باشند. براي رسيدن به اين کشف علمي، تحقيقاتي روي بانک DNA بيش از دو هزار خانواده مبتلا به اوتيسم انجام شد.
۸) داروي جديد پوکي استخوان
کند کردن روند پوکي استخوان يا استئوپورز، بهترين شيوه براي پيشگيري از شکستگي لگن و مهره هاست. اين مشکل پزشکي در صدر مشکلات پزشکي سالمندان قرار دارد. داروهاي فعلي با متوقف کردن تاثير سلول هاي تخريب کننده استخوان (که ميزان شان با زياد شدن سن، افزايش مي يابد) تاثير خود را اعمال مي کنند. ولي ترکيب دارويي جديدي که مراحل بررسي را در سازمان غذا و داروي امريکا (FDA) مي گذراند، ايجاد اين سلول هاي تخريب کننده و نه عملکرد آنها را هدف قرار مي دهد. براساس نتايج دو تحقيق که در ماه آگوست منتشر شد، داروي آزمايشي denosumab، ميزان موارد شکستگي را در زمان پس از سن يائسگي و مردان مبتلا به سرطان پروستات کاهش مي دهد. اين دو گروه بيشتر در معرض خطر شکستگي استخوان هستند. البته هنوز معلوم نيست اين دارو در مقايسه با داروهاي مجدد اثربخش تر است يا نه.
۹) ژن هاي جديد مربوط به آلزايمر
وقتي صحبت از بيماري پيچيده يي چون آلزايمر مي شود، بديهي به نظر مي رسد که هر چقدر بيشتر موفق به کشف دلايل مرتبط با بيماري شويم، احتمال پيدا کردن راهي براي درمان يا به تاخير انداختن بيماري بيشتر مي شود. در ماه سپتامبر، دانشمندان گروه جديدي از ژن هاي مرتبط با اين بيماري زوال دهنده حافظه را پيدا کردند. آنها در مجموع سه ژن جديد پيدا کردند. دو ژن نخست در ايجاد پلاک هاي ساخته شده از نوعي پروتئين به نام آميلوئيد که در مغز اين بيماران ساخته مي شود، تعامل دارند. اين پلاک ها در نهايت منجر به مرگ سلو ل هاي عصبي و اختلالات شناختي مي شوند. ژن سوم محل اتصال سلول هاي عصبي را هدف قرار مي دهد، يعني محلي را که واسطه هاي شيميايي عصبي مختلف موجب انتقال پيام ها مي شوند. دانشمندان اميدوارند با شناسايي بيشتر ژن هاي مرتبط با آلزايمر، راهي براي پيدا کردن درمان هاي موثرتر بيماري بيابند.
۱۰) چربي قهوه يي در افراد بالغ
پيدا کردن شيوه هاي جديد لاغري، دغدغه بسياري از مردم و دانشمندان است. چربي قهوه يي، نوعي از چربي است که در بدن نوزادان به وفور پيدا مي شود. در سلول هاي بافت چربي قهوه يي، ميتوکندري هاي تيره رنگي قرار دارند که خصوصيات شان تبديل قند به گرما است. در مقابل سلول هاي بافت چربي سفيد، چنين توانايي در تبديل انرژي به گرما ندارند. متاسفانه با افزايش سن، چربي قهوه يي رو به زوال مي نهد و چربي سفيد جانشين آن مي شود. نتيجه چنين چيزي، انباشته شدن بيشتر چربي و تبديل شدن کم کالري به گرماست. اما بر اساس پژوهش دانشمندان سوئدي که در مجله پزشکي معتبر New England Journal of Medicine در ماه آوريل به چاپ رسيد و طبق دو تحقيق ديگر، بالغان بيشتر از چيزي که قبلاً تصور مي شد، چربي قهوه يي دارند. اين چربي بيشتر در جلو و عقب گردن تمرکز دارد. همچنين مشخص شد افراد لاغر اندام، چربي قهوه يي بيشتري نسبت به افراد چاق دارند. آيا چنين کشفي منجر به پيدا شدن راه جديد براي لاغري مي شود؟

اولين تصاوير راديولوژيک پستان به وسيله «آلبرت سالومون» در سال ۱۹۱۳ ميلادي به دست آمد. اين جراح آلماني از پستان هايي که با عمل جراحي برداشته شده بودند، ...

ماموگرافي مقدمه يکي از مهمترين و موثرترين راه هاي تشخيص سرطان سينه،به خصوص در مراحل اوليه بيماري،انجام ماموگرافي است. يکي از موثرترين راه هاي مبارزه ب ...

مقدمهيکي از مهمترين و موثرترين راه هاي تشخيص سرطان سينه،به خصوص در مراحل اوليه بيماري،انجام ماموگرافي است. يکي از موثرترين راه هاي مبارزه با اين بيمار ...

امروزه اهميت معاينه پستان در زنان بر هيچ کس پوشيده نيست. زنان با معاينه مرتب سينه هاي خود مي توانند به مشکل هايي از قبيل لمس توده، بروز فرورفتگي در پو ...

به استثناي سرطانهاي پوست ، سرطان پستان شايعترين نوع سرطان در ميان بانوان آمريکاست بطوريکه از هر سه سرطان تشخيص داده شده يکي مربوط به پستان مي باشد. در ...

در تصويربرداري پزشکي، «سيستم ارتباط و بايگاني تصويري» يا PACS (Picture Archiving and Communication System) از تعدادي رايانه يا شبکه تشکيل شده که به طو ...

طبق تحقيقات رعايت يک شيوه زندگي سالم مي تواند به کاهش ۷۰درصد علل سرطان ها کمک کند. کارشناسان مي گويند، در اين رژيم غذايي سالم، ورزش روزانه و استعمال ن ...

اولين بار که پشت تلفن با نادر حرف زدم، مضطرب بود. همه ماجرا را در يک جمله به او گفته بودند. گفت: «خبر کوتاه بود.» بعد، لحظه اي مکث کرد و ادامه داد: «م ...

دانلود نسخه PDF - ماموگرافي