up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله مال اکلوژن چيست PDF
QR code - مال اکلوژن چيست

مال اکلوژن چيست

ارتودنتيکس(متخصص ارتودنسي)

اين تخصص بخشي از دندانپزشکي است که درارتباط با کنترل، هدايت وتصحيح بافتهاي دهاني صورتي در حال رويش يا بالغ مي باشد مثل وضعيت هايي که نياز به جابجايي دندانها دارد، تصحيح روابط نامناسب فکي و دنداني، تنظيم و تصحيح روابط بين دندانها و استخوانهاي سر و صورت. مسئوليت اصلي ارتودنتيست، تشخيص، پيشگيري، تفسير و درمان انواع جفت شدن غلط دندانها و تغييرات بافتهاي مجاور آنها مي باشد.
مال اکلوژن
مال اکلوژن چيست؟
مال اکلوژن، به وضعيت قرارگيري غير طبيعي دندانها و يا فکين گفته مي شود و انحرافي از رشد و تکامل مي باشد که بر جفت گيري دندانها، توانائي در تميزکردن دندانها، سلامت لثه، رشد فکري و در يادگيري تکلم، تأثير مي گذارد.
▪ علت مال اکلوژن چيست؟
هم ارث و هم محيط نقش مهمي را در ايجاد مال اکلوژن دارند. شکل و اندازة صورت، فکين و دندانها غالباً بوسيله توارث انتقال مي يابند. عوامل محيطي ايجاد کننده مال اکلوژن زياد بوده و اغلب آنها توسط دندانپزشک کودکان قابل کنترل مي باشند و عمده ترين آن پوسيدگي دندانهاي شيري و يا زود از دست دادن آنها مي باشد.
▪ دندانپزشک به چه اطلاعاتي نياز دارد تا شکل گيري و پيشرفت مال اکلوژن را ارزيابي کند؟
چگونگي و ترکيب مشکلات اختصاصي هر بيمار، محدوده و مراحل معاينه و تشخيص را معين مي کند. حين معاينات کلينيکي، دندانپزشک تاريخچه اي از سوابق پزشکي و دندانپزشکي مي گيرد، از دندانها قالب گيري بعمل آورده و آنها را با گچ دندانپزشکي مي ريزد.
اين قالب هاي مطالعه علاوه بر اينکه روابط دندانها را نشان داده و در طرح درمان کمک کننده مي باشد، ماخذي نيز براي بررسي پيشرفت درمان مي باشند. تهيه عکس هاي معمولي از صورت و دندانها نيز يک رکورد و ثبت قبل از درمان است. تعدادي راديوگرافي نيز ممکن است براي تشخيص پيشرفت مال اکلوژن نياز باشد. راديو گرافي رايج در اين زمينه پانوراميک مي باشد که همه دندانها را در يک کليشه نشان مي دهد. راديوگرافي ديگر سفالومتري جانبي مي باشد که بصورت نيم رخ رابطه دندانها و فکين را نسبت به صورت و جمجمه نشان مي دهد.
▪ از چه دستگاههايي براي تصحيح مال اکلوژن استفاده مي شود؟
بطور کلي از ۲ نوع دستگاه براي اين منظور استفاده مي شود:
دستگاههاي متحرک
دستگاههاي ثابت. دستگاه متحرک از سيم و مواد پلاستيکي (اکريل) ساخته مي شود و توسط بيمار در دهان گذاشته و برداشته ميشود. بعضي از انواع آن بطور همزمان دندانهاي بالا و پايين را در بر مي گيرد. کلاً گرفتن نتيجه مطلوب درماني با اين دستگاهها منوط به همکاري، پذيرش و استفاده صحيح بيمار از آن و آموزش کامل از طرف دندانپزشک به بيمار، ميباشد. مزيت عمده دستگاههاي متحرک اين است که به راحتي برداشته شده و تميز مي شوند.
دستگاههاي ثابت عبارتند از قطعاتي بنام براکت که مستقيماً به دندانها چسبانده مي شوند و سيم در داخل آنها گذاشته مي شود، اين دستگاهها کنترل بهتري بر حرکات دنداني دارند. به علت گير غذايي در اطراف اين دستگاهها، همکاري بيمار در تميز کردن دندانها و رعايت بهداشت دهان به منظور جلوگيري از پوسيدگي الزامي است.
▪ چه مدت زماني طول مي کشد تا مال اکلوژن درمان شود؟
دوره درمان براي هر ناهنجاري بستگي به نوع مال اکلوژن، شدت و پيشرفت آن و رشد کودک و همکاري وي دارد. دندانپزشک مدت زمان لازم براي انجام درمان اوليه را بطور تقريبي تخمين مي زند.
▪ آيا کشيدن دندانهاي سالم بمنظور تصحيح مال اکلوژن صحيح است؟
انتخاب دقيق يک دندان شيري براي کشيده شدن ممکن است جهت هدايت رويش دندان دائمي لازم باشد. در اين مواقع نياز به کنترل بيمار در يک دوره زماني بوده و گاهاً ممکن است از بعضي دستگاههاي ارتودنسي استفاده شود ولي کشيدن دندان دائمي بستگي به چگونگي وضعيت دندانها ، ميزان کمبود فضا و صورت بيمار دارد و در هر بيماري متفاوت است. بسياري از مال اکلوژن ها بدون کشيدن درمان نمي شوند ولي مواردي وجود دارد که نياز به کشيدن دندان نيست.
● مراقبت هاي اوليه ارتودنسي(ارتودنسي پيشگيري)
هرگز آنقدر زود نيست تا نگاهي به رشد و تکامل دهان بچه شما بيفتد. يک دندانپزشک ضمن اينکه مي تواند دندانها را بعد از ظاهر شدن به داخل حفره دهان تا جايگاه خود هدايت کند، مي تواند مال اکلوژن، شلوغي و بهم ريختگي دندانها يا مشکلات مربوط به روابط آنها و جويدن را تشخيص دهد. معالجات ارتودنسي بموقع مي توانداز پيشرفت و وسعت عارضه بوجود آمده جلوگيري کند.
▪ علت شلوغي دندانها و ديگر مشکلات ارتودنسي چه مي باشد؟
مال اکلوژن ممکن است ارثي بوده و يا در اثر عوامل محيطي ايجاد شده باشد. مشکلات ارتودنسي مي تواند در اثر پوسيدگي و آسيب به دندانها ايجاد شده باشد و يا در اثر زود از دست دادن دندانهاي شيري، و يا اينکه از عاداتي چون تنفس دهاني، مکيدن انگشت و يا جويدن ناخن و لب، بوجود آمده باشد. دندانپزشک مي تواند در ترک اين عادات به شما کمک کند.
▪ چرا انجام مراقبت هاي ارتودنسي اوليه و بموقع با اهميت مي باشد؟
ارتودنسي بموقع به فرزند شما اعتماد به نفس مي دهد و لبخند را بر لبان او مي کار د، ولي سود حاصل از انجام ارتودنسي پيشگيري و اوليه به مراتب از اينها بيشتر است. دندانپزشک کودکان مي تواند دندانهاي کج شده را راست کند و آنها را به جايگاه صحيح شان هدايت نمايد. مشکلات مربوط به جفت گيري و در هم رفتن دندانهاي دو فک را اصلاح نموده و حتي از کشيدن دندان در معالجات ارتودنسي آينده جلوگيري نمايد. بديهي است که دندانهاي رديف شده و منظم را بهتر مي توان تميز کرد و اين امر باعث کاهش استعداد به پوسيدگي و ناراحتي لثه مي شود.
▪ نحوه درمان ارتودنسي پيشگيري چگونه است؟
بدين منظور از وسايل و دستگاههاي ارتودنسي استفاده مي شود. بعضي از اين دستگاهها ثابت بوده و به دندان چسبانيده مي شود و برخي متحرک بوده و قابل درآوردن مي باشند. دندانپزشک اطفال تشخيص مي دهد که از چه وسيله اي با توجه به نياز کودک استفاده کنيد، و به شما توضيح مي دهد که چه معالجه اي مي توان انجام داد و زمان تقريبي آن چقدر است.
▪ چه مراقبت هايي در طول درمان ارتودنسي توصيه مي گردند؟
اول: مانند بسياري از معالجات دندانپزشکي، همکاري بيمار بسيار مورد توجه بوده و او بيشترين نقش را بر عهده دارد تميز کردن دندانها با استفاده از نخ و مسواک و نگهداري دستگاه ارتودنسي در دهان و مراقبت از آن در رأس قرار دارند.
دوم: معاينات منظم دندانپزشکي در کنار ويزيت هاي ارتودنسي کودک شما را از پوسيدگي و بيماريهاي لثه محافظت ميکند.
سوم: تماس فوري با دندانپزشک در زمانيکه قسمتي از دستگاه ارتودنسي شکسته شود باعث مي شود که درمان ارتودنسي به روال صحيح از نظر زماني و کارايي ادامه يابد.
▪ آيا بچه ها، با داشتن دستگاه ارتودنسي، بطور طبيعي مي توانند صحبت کنند، بخورند و يا بازي کنند؟
فرزند شما مي تواند رژيم غذايي عادي را داشته باشد ولي از خوردن مواد غذايي چسبنده مثل آدامس و شکلات و غذاهاي سخت و زياد سفت مثل پسته فندق بادام يخ و ... با هدف جلوگيري ازشکسته شدن و کج شدن قطعات دستگاههاي ارتودنسي بايد خودداري کند. ممکن است بعضي از دستگاهها نحوه صحبت کردن کودکان را موقتاً تغيير دهند، ولي اغلب خود را با آن وفق داده و بعد از طي يک الي چند روز بطور عادي صحبت مي کنند.
عموماً بچه ها مي توانند با داشتن دستگاههاي ارتودنسي در دهان براحتي بدوند، جست بزنند، شنا کرده و يا بازي نمايند، ولي بايستي توجه داشت که در مواردي اين فعاليتها عدم تجويز دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه از دندانپزشک معالج دستورات ويژه را دريافت نمائيد.
● مراقبت هاي لازم در حين درمان ارتودنسي متحرک
۱) لازمه موفقيت درمان با اين دستگاهها، استفاده مداوم از آنها با توجه به زماني است که ارتودنتيست توصيه مي کند.
۲) از دستکاري اجزاء سيمي جداً خودداري نمائيد، بديهي است در صورت شکسته شدن آن علاوه بر اين که درمان طولاني تر شده و نتايج بدست آمده قبلي از دست مي رود، هزينه قالب گيري و ساخت دوباره آن مجدداً دريافت خواهد شد.
۳) دستگاههاي پيچ داري را که براي رفع تنگي فک تجويز شده اند، ۲۴ ساعته استفاده نمائيد.
۴) استفاده متناوب و نامرتب از اين دستگاهها باعث درد و ناراحتي و لقي دندانهاي پايه مي گردد.
۵) نتايج بدست آمده در طي چند ماه، در صورت کنار گذاشتن بي موقع و خود سرانه، ظرف چند ساعت تا چند روز سريعاً از دست خواهد رفت. لذا اکيداً توصيه مي گردد، زمان تجويز شده را دقيقاً رعايت نمائيد.
۶) براي حفظ و سلامتي دندانها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، دندانها و پلاک را مسواک زده و مجدداً پلاک در دهان گذاشته شود.
۷) در صورت شکسته شدن و يا هرگونه اتفاقي در کوتاهترين زمان با کلينيک تماس بگيريد.
۸) از کم و زياد نمودن نيروي فنرهاي فعال شده خودداري نمائيد.
۹) جهت برداشتن پلاک از ناخن انگشت اشاره هر دو دست کمک گرفته و گيره هاي روي دندانهاي کرسي را آزاد نمائيد و از گرفتن اجزاء سيمي ديگر اجتناب کنيد.
۱۰) طراحي، ساخت و دستور استفاده ازدستگاههاي ارتودنسي متحرک براي هر بيماري متفاوت است، لذا فقط دستورات توصيه شده از جانب ارتودنتيست براي شخص شما را بکار ببريد.
۱۱) در مواقعي که از پلاک استفاده نمي شود، ان را در يک ظرف در بسته نگهداري کنيد و جهت جلوگيري از شکسته شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و کنار و جيب لباس اجتناب نمائيد.
۱۲) مقدار نيرو، زمان و نحوه استفاده از دستگاههاي خارج دهاني (چانه بند هدگير فيس بو فيس ماسک) در موفقيت درمان تأثير بسزائي دارد. لطفاً به دستورات داده شده در اين خصوص نيز توجه فرمائيد.
● مراقبت هاي لازم در حين درمان ارتودنسي ثابت
دستگاههاي ارتودنسي وسائلي هستند که هزينه زيادي بابت آنها پرداخت مي شود، همچنين قرار دادن آنها به دقت و نيز صرف وقت نياز دارد. در صورت بي احتياطي و شکسته شدن آنها نه تنها طول درمان طولاني مي گردد، بلکه مشکلات خاصي چون پوسيدگي دندانها، بيماري لثه و از دست دادن فضاي دندان کشيده شده و ... ايجاد مي شود. لذا مراقبت از آنها و بهداشت دهان ضروري بوده و اکيداً توصيه مي شود به موارد ذيل توجه نمائيد:
▪ روز اول بعد از نصب براکتها بر دندانها از خوردن و آشاميدن مواد خوراکي رنگي مثل: چاي، نوشابه، سس، رب، سبزي، شکلات، پاستيل و ... خودداري نمائيد.
▪ در روزهاي اولي که دستگاه ارتودنسي در دهان شما قرار مي گيرد ممکن است دندانها حساس شده و يا احياناً کمي درد و ناراحتي داشته باشيد. اگر درد روي دندانها و لثه شديد بود با کلينيک تماس بگيريد.
▪ در طول درمان از خوردن غذاهاي چسبنده مانند شکلات ، آدامس و مواد مشابه اجتناب کنيد.
▪ غذاهاي سخت مانند: ته ديگ، نان خشک و برگه ميوه جات خورده نشود.
▪ گاز زدن به مواد غذايي سفت مانند: ساندويچ، سيب، هويج و ميوه هاي مشابه انجام نگيرد.
▪ شکستن تنقلات مثل: تخمه، پسته، فندق، بادام و ... به هيچ وجه صورت نگيرد.
▪ هسته ميوه هاي هسته دار مثل: هلو، شليل، زردآلو و ... قبل از خوردن جدا شود.
▪ در موارداورژانس مثل: شکستن، خم شدن، باز و جدا شدن قسمتي از دستگاه و سيم بلافاصله با کلينيک تماس بگيريد و اصلاح آن را به وقت آينده يا روزهاي بعد موکول نکنيد.
▪ ميزان نيرو و زمان استفاده ازدستگاهها کمکي خارج دهاني (فيس بو ، هدگير، چانه بند) و کش هاي داخل دهاني در پيشرفت درمان نقش بسزايي دارد. لطفاً نيروي آنرا کم و زياد ننموده و زمان تجويز شده را دقيقاً رعايت کنيد.
▪ در صورت تجويز کش هاي داخل دهاني قبل از تمام شدن کش ها جهت دريافت آن به کلينيک مراجعه نمائيد.
▪ مهم ترين نکته در خلال درمان ارتودنسي تميز کردن مرتب دندانها و دستگاههاي ارتودنسي مي باشد. دستگاههاي ارتودنسي به علتِ گير غذايي، دندانها را مستعد پوسيدگي مي کند. لذا بعد از هر وعده غذايي بطور صحيح و کامل دندانهاي خود را مسواک زده و هنگامي که در خانه نيستيد حتماً مسواک ارتودنسي خود را به همراه داشته باشيد.
هر دنداني بايستي ده مرتبه مسواک زده شود و يک مسواک زدن صحيح براي دو فک حدوداً ۱۵ دقيقه زمان نياز دارد. مطمئن شويد که موهاي مسواک در ناحيه مجاور و زير لثه ها را تميز نمايد. ميکروب ها تمايل زيادي دارند که در اين ناحيه مخفي گردند.

خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل است و در ...

مقدمه خرمالو با نام علمي Ebenaceae درختاني داراي برگهاي ساده و منفد با گلهايي عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌اي و داراي ديواره بندي کامل اس ...

مالاريا مهم‌ترين بيماري انگلي و يکي از مسايل مهم بهداشتي تعدادي از کشورها بخصوص کشورهاي گرمسيري دنيا است. اين بيماري به صورت عفونت حاد در بيشتر موارد ...

پول انسان بايد در بيت المال خشك باشد. اگر مي‌خواهيم بذل و بخشش بکنيم، بايد از پول خود انجام دهيم. نوشتن يک شماره تلفن کوچک بر روي يک تکه کاغذ بزرگ، سخ ...

نمک آلومينيوم، پارافين، فتالات ها و ... گاهي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي ساده تر کردن کار خود ترکيبات سمي، محرک و سرطان زايي را به ...

متخصصان زيبايي، لب هاي توپر همراه با کناره هاي برجسته و واضح را از معيارهاي زيبايي لب مي دانند. لب ها هر دو قسمت صورت را پرمي کنند و در زمان خنديدن، ن ...

تاکنون براي دانشمندان روشن نبوده است چگونه اين بيماري گلبولهاي قرمز را به اصطلاح مي ربايد اما تحقيقات جديد در استراليا اين فرآيند را آشکار کرده است. د ...

ضدعفوني کنندها دسته اي از مواد شيميايي هستند که با اثر بر باکتري ها ، ويروس ها ، قارچ ها ، اسپور باکتريها و ساير اورگانيسم ها آنها را از بين مي برند و ...

دانلود نسخه PDF - مال اکلوژن چيست