up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله ماساژ درماني PDF
QR code - ماساژ درماني

ماساژ درماني

روزنه اي براي رهايي از درد

ماساژ يکي از قديمي ترين شيوه هاي درماني است.
مدارک تاريخي نشان مي دهد چيني ها از حدود سه هزار سال پيش اين شيوه را مورد استفاده قرار مي داده اند.
هندوهاي قديم، ايرانيان و مصريان شيوه هاي مختلف ماساژ را براي درمان بيماري هاي مختلف و گوناگوني به کار برده اند.
امروز محققان به فوايد مختلف و بسيار مهم ماساژ درماني در درمان بيماري هاي مزمن، کمردرد، آرتريت، برونشيت، خستگي مفرط، فشار خون بالا، ديابت، ناباروري، افسردگي و . . . پي برده اند.
دکتر محمدرضا معتمد، متخصص مغز و اعصاب معتقد است ماساژ درماني با تقويت گردش خون، سيستم ايمني و احساس آرامش، بر فشار خون، سيستم گوارشي، پوست و عضلات تأثير دارد و امروز اين روش براي افراد مسن، نوزادان نارس، بيماران داراي حملات قلبي و مغزي و بيماران مبتلا به ايدز مورد استفاده قرار مي گيرد.
به گفته اين متخصص اثرات سودمند ماساژ در بيماران ام اس نشان داده است افرادي که از اين روش استفاده کرده اند بطور قابل ملاحظه اي بلافاصله بعد از جلسات ماساژ با کاهش اضطراب و افسردگي روبه رو بوده اند و مسير پيشرفت بيماري در آنها کاهش پيدا کرده است.
در اين رابطه برخي از تحقيقات ماساژ درماني را براي اين موارد مفيد ذکر کرده اند.
● استرس و اضطراب
ماساژ درماني به نحو بسيار مؤثري در رهايي از فرد از استرس و اضطراب تأثيرگذار است و باعث مي شود سطح انرژي فرد بالا رفته، درد بدن کاهش پيدا کرده و روي هم رفته عملکرد فيزيکي و ذهني بهتري پيدا کند زيرا ماساژ ضربان قلب را کاهش داده، فشار خون را پائين آورده، ماهيچه ها را آرام کرده و ترشح اندورفين را افزايش مي دهد.
● درد
ماساژ درماني در کاهش درد ميگرن، جراحي و کمردرد مؤثر است. علاوه بر اين ماساژ هنگام فرآيند زايمان با کاهش استرس و اضطراب و شل کردن ماهيچه ها باعث مي شود تا مادر درد کمتري را احساس کند.
● رشد کودک
ماساژ کودک باعث مي شود وزن گيري او بهتر بوده و در صورتي که کودک بيمار است، بهبودي او سريع تر صورت پذيرد. علاوه بر اين، اين کودکان در برابر عفونت ها مقاومت بيشتري خواهند داشت.
دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و استاد دانشگاه در اين زمينه مي گويد: بر اساس تحقيقات پژوهشگران دانشگاه جان هاپکينز، نوزاداني که به صورت نارس و کم وزن متولد مي شوند، بيشتر در معرض خطر عفونت ها قرار دارند.
ماساژ شيرخواران نارس با استفاده از روغن آفتابگردان از آنها در برابر عفونت محافظت مي کند.
علاوه بر اين ماساژ باعث نرمي پوست و مفاصل و رفع خستگي و بي قراري کودک مي شود.
لذا مادران مي توانند روزانه بطور متناوب از ۱۵ تا ۴۵ دقيقه کودک خود را ماساژ دهند که اين زمان بستگي به سن و واکنش شيرخوار دارد و بهتر است در مدتي که کودک ماساژ داده مي شود، ديگران با او صحبت کنند.
● کودک ديابتي
کودکان مبتلا به ديابت که روزانه توسط والدين شان ماساژ داده مي شوند بهتر از سايرين به رژيم غذايي و مصرف داروها پايبند بوده و سطح قند خون پائين تري دارند.
● دردهاي ناشي از انجام حرکات ورزشي
ورزشکاراني که پس از انجام حرکات ورزشي در ناحيه ماهيچه هاي به کار گرفته شده در ورزش، ماساژ داده شوند، درد پس از تمرين در آنها کاهش پيدا مي کند.
● سيستم ايمني
بدن افرادي که ماساژ داده مي شود، داراي تعداد بيشتري سلول دفاعي است که از بدن در برابر ويروس ها و سلول هاي سرطاني دفاع مي کنند.
● درمان سرطان
افراد مبتلا به سرطان که در طول درمان بطور مداوم، ماساژ دريافت کرده اند با اضطراب، درد و خستگي کمتري روبه رو بوده اند.
● عزت نفس
هنگام ماساژ تماس نزديک فرد با شخص ديگر، باعث مي شود او احساس مورد توجه بودن پيدا کرده و عزت نفس او افزايش پيدا کند.
● زيبايي
دکتر مريم يوسفي، متخصص پوست و مو و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در اين زمينه مي گويد: فوايد احتمالي ماساژ صورت به روش غربي، بهبود وضعيت پوست صورت و قدرت عضلات صورت، استراحت کردن و ريلکس شدن عضلات صورت و چشم، بهبود سردردهاي تنشي و دردهاي صورت، تخفيف استرس و اضطراب و ريلکس شدن کلي بدن از نظر فيزيکي و رواني است.
او از فوايد احتمالي ماساژ صورت به روش شرقي مواردي مانند تحريک نقاط خاص روي صورت، رهايي از فشار چشم ها، اصلاح عملکرد کبد و کيسه صفرا، تخفيف اختلالات عصبي و رها کردن گرفتگي بدن را يادآور شده و اشاره مي کند: اگر فردي هيچ بيماري پوستي در صورت خود نداشته باشد، ماساژ درماني با بهبود جريان خون و جريان لنف و مهم تر از آن با ايجاد آرامش در عضلات صورت و روان فرد مي تواند به عنوان يک اقدام مکمل در کنار توصيه هاي پزشکان متخصص، کارايي داشته باشد ولي فرد نبايد از ماساژ انتظار معجزه داشته باشد.
● خطرات ماساژ درماني
ماساژ بايد توسط يک فرد متخصص انجام شود، اما با اين حال ماساژ درماني مناسب همه نيست و حتي براي برخي از افراد خطرناک است.
بايد توجه داشت در صورت وجود زخم باز يا سوختگي در ناحيه ماساژ، پشت سر گذاشتن حمله قلبي، سرطان (تنها بايد از وارد آوردن فشار مستقيم روي ناحيه غدد سرطاني خودداري کرد)، شکستگي هاي درمان نشده، ابتلا به آرتريت روماتوئيد در ناحيه ماساژ، ابتلا به پوکي استخوان شديد و باردار بودن حتماً بايد در اين رابطه با پزشک مشورت شود.
در ضمن بايد توجه داشت که هنگام ماساژ درماني به محض احساس درد در ناحيه تحت ماساژ، بايد سريعاً فرد ماساژ دهنده را از آن آگاه کرد زيرا در صورت وارد آمدن فشار زياد، احتمال بروز خونريزي داخلي، صدمات عصبي و يا فلج موقت وجود دارد.
● انواع مختلف ماساژ
بيش از ۲۰۰ نوع مختلف ماساژ وجود دارد که هر يک هدف هاي متفاوتي را دنبال مي کنند.
براي مثال يک نوع آن سطح استرس و خستگي را کاهش داده، فشار خون را بهبود بخشيده و انرژي بدن را بالا مي برد.
ديگري بر تغيير ساختار بدن تأثيرگذار است.
در حالي که يک نوع ديگر از ماساژ با مشکلات فيزيکي مقابله مي کند.
حال با وجود انواع ماساژ، چگونه بايد ماساژ مناسب هر فرد را تشخيص داد ويليام. اف.بورتون متخصص ماساژ درماني انواع مختلف ماساژها را در چهار گروه ماساژهاي غربي، ماساژهاي شرقي، ماساژ در روش هاي اصلاح حرکت و ساختار و ماساژهاي انرژي زاي شرقي دسته بندي مي کند.
● تکنيک هاي معروف
ماساژ سوئدي
اين ماساژ متداول ترين نوع ماساژ در امريکاست.
اين ماساژ که در دهه ۱۸۳۰ در سوئد رواج پيدا کرد، از يک سري حرکات بلند و آرام مالش و تکنيک هاي ضربه اي روي لايه سطحي ماهيچه ها تشکيل شده است و براي افزايش جريان خون جهت بهبود بيماري و کاهش التهاب زخم ها طرح ريزي شده است.
همچنين اين تکنيک آرامش عمومي بدن را نيز به همراه دارد.
ماساژهاي عصبي ماهيچه اي
در اين روش ماساژ، فشار متمرکزي روي نقاط درد و کشش وارد مي شود.
ماساژ بافت هاي عميق
دستاورد اين ماساژ تخفيف دردهاي مزمن ماهيچه اي با دستيابي به ماهيچه هاي داخلي تر در ناحيه مورد نظر است.
ماساژ ورزشي
اين تکنيک شبيه ماساژ بافت هاي عميق است، با اين تفاوت که بطور خاص به نياز ورزشکاران (حرفه اي و غيرحرفه اي) مي پردازد.
اين شيوه اغلب قبل و بعد از مسابقات ورزشي به عنوان بخشي از تمرينات ورزشي براي بهبود جراحات ورزشکار انجام مي گيرد.
ماساژ جريان لنفي
اين تکنيک با استفاده از حرکات ريتميک باعث بهبود جريان مايعات لنفي شده و بيشتر در شرايط ضعف جريان لنفي مانند ورم مورد استفاده قرار مي گيرد.
شيوه هاي شرقي ماساژ بر پايه اصول طب چيني و جريان انرژي، هنگام اوج فعاليت بدن است.
در اين شيوه ها توسط سرانگشتان به نقاط خاصي فشار وارد مي شود، در حالي که در شيوه ماساژ غربي، بيشتر از حرکات گسترده استفاده مي شود.
● طب فشار
شيوه هاي مختلفي براي ماساژ با فشار انگشت (در نقاط مرتبط با طب سوزني) وجود دارد.
در اين شيوه ها براي رهايي ماهيچه ها از گرفتگي و افزايش جريان خون در آنها از فشار انگشت و کف دست استفاده مي شود. طب فشار، صورت عمومي اين نوع ماساژها و شياتسو نوع ژاپني آن است.
● آرام
جين شين جيوتسو از يک شيوه از درمان سنتي قديمي در ژاپن سرچشمه مي گيرد که از تماس و ماساژ بدني به منظور حفظ و ذخيره جريان داخلي انرژي در بدن با آزاد کردن بن بست هاي انرژي بهره مي گيرد.
در اين روش ماساژ بسيار آرام بوده و روي نقاط مخصوص به مدت چند دقيقه فشار داده مي شود.
● گرفتگي ماهيچه
فشار جين شين توسط يک روان درمانگر اهل کاليفرنيا مطرح شده است؛ هدف، وارد آوردن فشار بيشتر روي نقاط خاص براي مدت بيشتر (نسبت به شيوه جين شين جيوتسو) است.
تمرکز اين تکنيک بر آزاد کردن تنش و گرفتگي ماهيچه اي با فشارهاي عميق انگشتان است.
● تعادل انرژي
قدمت ماساژ تاي به ۲۵۰۰ سال قبل برمي گردد.
اين ماساژ روي تعادل انرژي متمرکز است. هنگامي که فردي اين ماساژ را دريافت مي کند در واقع در حالتي شبيه وضعيت يوگا قرار گرفته و خطوط انرژي با دست، انگشتان شست، آرنج، زانو و پاها به صورت ريتميک فشرده مي شوند.
● جريان انرژي
ماساژ توي نا: اين شيوه ماساژ بيش از۲۰۰۰ سال است که در چين مورد استفاده قرار مي گيرد.
دستاورد اين ماساژ بهبود بخشيدن به جريان انرژي در بدن است و از اين طريق بدن قادر به درمان خود خواهد بود.
هنگام اجراي ماساژ، گاهي از انواع روغن ها بهره گرفته مي شود.
به گفته دکتر محسن هاشمي متخصص فيزيوتراپي اين روغن ها تأثير خاصي نداشته و تنها براي کاهش اصطکاک بين دست با بدن به کار مي روند.
اين متخصص در زمينه مراجعه به افرادي که از تخصص کافي برخوردار نيستند، مي گويد: افراد تنها بايد به کساني مراجعه کنند که از تحصيلات دانشگاهي برخوردار بوده و کاملاً بر امر ماساژ واقف باشند چرا که برخلاف تبليغات وسيع تنها عده کمي در اين زمينه تخصص داشته و با حرکات دست به صورت تخصصي و حرفه اي آشنايي دارند.

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

در نوشتار زير به هفت روش اصلي و مهم درمان در طب اسلامي به صورت کوتاه و گذرا اشاره شده است. ۱) تغذيه درماني: تغذيه درماني و نگاه به نوع تغذيه، اساس و ا ...

بسياري از مردم به سنگها و جواهرات صرفاً از ديد زيور آلات و زيبايي و با قيمت و ارزش آن مي نگرند. اما بعضي از مردم به شانس و اقبال و نحس و شوم اثرات سحر ...

در کشورها و سنت هاي مختلف ماساژ درماني ديدگاه ها و فلسفه هاي متفاوتي دارد و به آن اهميت زيادي مي دهند. ماساژ درماني يکي از شاخه هاي علم فيزيوتراپي است ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانلود نسخه PDF - ماساژ درماني