up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله مارماهي الکتريکي PDF
QR code - مارماهي الکتريکي

مارماهي الکتريکي

مارماهي الکتريکي (نام علمي: electrophorus electricus) جاندار آبزي و مهره داري است از رده شعاع باله ها، راسته برق ماهيان (Gymnotiformes)، خانواده کاردماهيان پشت برهنه (Gymnotidae).
مارماهي برقي غير عادي ترين گونه ماهي هاست. اين ماهي قادر است شوک هاي الکتريکي قوي تا ۶۰۰ ولت توليد کند و از آن براي شکار و دفاع از خود استفاده کند. اين ماهي در طبقه خود (طبقه مارماهيهاي الکتريکي امريکاي جنوبي) به عنوان يک شکارچي درجه يک شناخته شده است بطوريکه هيچ جانور ديگري جرات ندارد که براي خوردن اين نوع ماهي خطر مرگ به وسيله جريان برق را به جان بخرد.
● زيستگاه
مار ماهي الکتريکي را مي توان در حوضه رود آمازون و رود ارينوکو و همچنين نواحي اطراف آنها يافت. طول اين ماهي ها به ۵ ۲ متر و وزن آنها به ۲۰ کيلو گرم مي رسد، البته طول اکثر اين ماهيها از يک متر تجاوز نمي کند. اين گونه ماهيها بدن دراز و کشيده استوانه مانندي دارند که با تعدادي پولک پوشيده شده، سر آنها تخت و رنگ بدنشان سبز مايل به خاکستري است که هر چه به قسمت هاي زيرين بدن نزديک مي شود به زردي مي گرايد. همانطور که از توصيفات بر مي آيد اين گونه ماهي ها ظاهر زيبايي ندارند.
مارماهي الکتريکي ترجيح مي دهند که کف گل آلود آبهاي آرام زندگي کنند. اين ماهيها هوا تنفس مي کنند و براي اينکار حدودا هر ۱۰ دقيقه يکبار به سطح آب مي آيند و پس از بلعيدن هوا دوباره به کف رودخانه باز مي گردند.
●توليد برق
مار ماهي الکتريکي ضربانهاي الکتريکي منحصر بفرد خود را به گونه اي شبيه باتري بوجود در مي آورد که در آن توده اي از بشقابک ها جريان برق توليد مي کنند. اين ماهي ها به وسيله توده صفحات الکتريکي (حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ صفحه) قادر است شوک هاي الکتريکي با ولتاژ ۵۰۰ و جريان يک آمپر توليد کند. اگر چه گزارشها نشان مي دهد که جانوراني هم وجود دارند که قادرند ولتاژهاي بالا تري توليد کنند ولي اين موضوع اصلاً مهم نيست چرا که همين مقدار جريان مي تواند هر جانوري را بي حس و يا از حمله منصرف کند.
ماهيهاي جوانتر ولتاژهاي کمتري (در حدود ۱۰۰ ولت) توليد مي کنند. اين ماهيها قادرند شدت برق خروجي را تغيير دهند مثلاً براي شکار جريانهاي برق کمتر و براي بي حس کردن شکار و دفاع از خود جريانهاي برق بيشتري توليد کنند.
مطالعه اين گونه ها براي برخي از پژوهشگران بويژه آنهايي که از acetylcho linesterase و A.T.P آنها استفاده مي کنند، جالب بنظر مي رسد.
از آنجائيکه اين گونه ها قادرند در هنگام آشفتگي و سراسيمگي شوک هاي الکتريکي متناوب و قوي را در مدت زمان طولاني (دست کم يک ساعت) توليد کنند بدون اينکه نشانه اي از خستگي در آنها ديده شود، محققان علاقمندند که دقيقا از چگونگي آن مطلع شوند.
گربه ماهي الکتريکي (Malapterurus electricus) و ماهي چهارگوش الکتريکي (Torpedo mamorata T.californica) از جمله گونه هاي مشابه مارماهي الکترکي بشمار مي آيند.
اگر چه اين مار ماهي ها در طبقه خود معمول و متداول هستند و در اکثر اکواريوم هاي عمومي يافت مي شوند، ولي عادت آنها در توليد شوکهاي الکتريکي حتي هنگامي که به آرامي لمس مي شوند. باعث شده است که نگهداري آنها توسط اکثر آماتورها در خانه خطرناک بنظر برسد. علاوه بر اين بخاطر ابعاد بزرگ اين ماهي ها نگهداري آنها براي اکثر افراد غير ممکن است و فقط کساني قادرند از آنها نگهداري کنند که واقعا به اينکار علاقمند باشند.
کشورهايي همچون استراليا شديدا نگهداري اين ماهيها را ممنوع کردند چرا که ممکن است اين ماهيها به حيات وحش فرار کنند و به يک خطر عمومي تبديل شوند.
اين گونه آنچنان غير عادي است که تابحال چندين بار طبقه بندي شده است. اصولا گونه در Gtymnotus هستند که بعدا نام Electropheridae به آنها داده شد و به يک گونه از Gtymnotidae در کنار Gtymnotus ها تترل يافتند.
مهار مارماهي هاي الکتريکي در برنامه تلويزيوني «عامل ترس» به عنوان يک هنر نمايي نمايشي به تصوير کشيده مي شد. اگر چه مار ماهي ها نسبتاً کوچک بودند (کمتر از ۳۰ سانتي متر) ولي شوک هاي الکتريکي توليدي آنها درد زيادي را در رقابت کنندگان بوجود مي آورد.

● مقدمه: پست الکتريکي ايستگاهي فرعي است که در مسير توليد، انتقال يا توزيع انرژي الکتريکي ولتاژ را به وسيله ترانسفورماتور به مقادير بالاتر يا پايين تر ...

يک موتور الکتريکي ، الکتريسيته را به حرکت مکانيکي تبديل مي‌کند. عمل عکس آن که تبديل حرکت مکانيکي به الکتريسيته است، توسط ژنراتور انجام مي‌شود. اين دو ...

خطاهاي ناشي از جريان برق عمدتا به سه دسته تقسيم ميشوند: ۱) اتصال بدنه که عبارت است از اتصال يکي از سيمهاي جريان برق به بدنه د ستگاه . ۲) اتصال کوتاه ...

پوشاندن يک جسم با يک لايه نازک از يک فلز با کمک يک سلول الکتروليتي آبکاري ناميده مي شود. جسمي که روکش فلزي روي آن ايجاد مي شود بايد رساناي جريان برق ب ...

آشنايي با نيروگاه هاي هسته يي کشور کانادا صنعت هسته يي در کانادا از سال ۱۹۴۲ آغاز شد، وقتي که يک آزمايشگاه انگليسي- کانادايي در مونترال، کبک تشکيل شد ...

آهنرباي دائمي با کيفيت بالا کاربردهاي بسيار زياد و مهمي در علم و انقلاب تکنولوژيک ، مثلا در اسبابهاي اندازه گيري الکتريکي دارند. ولي ميدانهايي که توسط ...

● بار الکتريکي ... وقتي تکه اي از پلاستيک را با يک پارچه مالش دهيد، نيرويي درآن بوجود مي آيد که مي تواند اجسام سبک را به حرکت در آورد. در اين حالت، تک ...

تصور جهان پيشرفته کنوني بدون وجود مواد پليمري مشکل مي باشد. امروزه اين مواد جزيي از زندگي ما شده اند و در ساخت اشياي مختلف ، از وسايل زندگي و مورد مصر ...

دانلود نسخه PDF - مارماهي الکتريکي