up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله لپ تاپ روشن PDF
QR code - لپ تاپ روشن

لپ تاپ روشن

۱۲ عادت بد در استفاده از فناوري

هر فناوري تازه اي زبان و آداب خودش را دارد که اگر آنها را فرا نگيريم نمي توانيم از آن فناوري به درستي استفاده کنيم. عادت هاي نادرست ما در استفاده از فناوري هاي جديد از فرا نگرفتن همين زبان و آداب سرچشمه مي گيرند و ضرر نهايي آن به خود ما مي رسد. در اين مقاله ۱۲ عادت متداول در استفاده از فناوري روز فهرست شده اند؛ عادت هايي که شايد هرکدام از ما گرفتارشان باشيم و ترک کردن شان برايمان دشوار باشد، اما بهتر است دست کم سعي خودمان را بکنيم.
۱) جدي نگرفتن امنيت
خيلي از ما حفظ امنيت اطلاعات مان را جدي نمي گيريم. شايد علت اين باشد که از خطرات پيش روي خود آگاه نيستيم. مثلا در کار کردن با اينترنت، شبکه هاي محلي يا حتي باز کردن ايميل کوچک ترين ترديدي به خودمان راه نمي دهيم. اين کار مانند اين است که بدون جليقه نجات وارد آب هاي خروشان بشويم.
کمترين کاري که مي توانيم بکنيم نصب برنامه ضد ويروس رايگان و به روز نگه داشتن آن است. خود ويندوز هم تنظيم هايي براي امن نگه داشتن کاربر در اينترنت دارد که بهتر است آنها را هم رعايت کنيم.
۲) تنبلي در تهيه نسخه پشتيبان
نکته جالب درباره کساني که از اطلاعات خود نسخه پشتيبان (بک آپ) نمي گيرند اين است که هميشه مي گويند: «آره، واقعا لازمه...» اما همچنان به تنبلي خود ادامه مي دهند. همه سخت ديسک ها سرانجام روزي از کار مي افتند، همه آنها. سخت ديسک کامپيوتر شما هم همين طور است. پس زودتر دست به کار شويد و از اطلاعات مهم تان نسخه پشتيبان بگيريد. مي توانيد اين کار را با خريدن سخت ديسک جانبي انجام بدهيد.
۳) پاسخ دادن به هرزنامه ها
چرا فرستندگان هرزنامه (Spam) به کارشان ادامه مي دهند؟ چون بسياري از کاربران به آنها پاسخ مي دهند. در واقع فرستندگان هرزنامه ها تقريباً از درست بودن هيچ کدام از نشاني هايي که در فهرست شان دارند مطمئن نيستند تا اين که کاربران عبارتي مانند «…Remove me from » را در نامه آنها کليک مي کنند تا به حساب خودشان از فهرست گيرندگان نامه خارج شوند، اما همين کار باعث مي شود فرستندگان بفهمند نشاني را درست گرفته اند و انبوه هرزنامه ها را چندبرابر کنند.
۴) استفاده از لپ تاپ در تختخواب
اگر لپ تاپ را مدتي طولاني جايي بگذاريد که زيرش نرم باشد(مانند تختخواب يا مبل) جلوي سوراخ هاي تهويه هواي آن گرفته مي شود و اجزاي درون آن کم کم داغ مي شوند.
اگر در همين حالت باقي بماند ممکن است پردازنده آن بسوزد يا حتي موجب آتش سوزي بشود. بهتر است لپ تاپ را هميشه روي ميز بگذاريد يا اگر اصرار داريد روي مبل يا تختخواب با آن کار کنيد، کتابي با جلد سخت زيرش بگذاريد تا مانعي براي جريان هواي آن ايجاد نشود.
۵) چاپ کردن همه چيز
واقعا چقدر لازم است که همه ايميل هاي دريافتي تان را چاپ کنيد؟ اگر مي خواهيد آرشيوي از نامه هاي دريافتي تان داشته باشيد بهتر است از نرم افزارهاي مخصوص اين کار استفاده کنيد. به اين ترتيب خواهيد ديد که دسته بندي کردن نامه ها بسيار بهتر انجام مي شود و جستجو در ميان آنها فوق العاده آسان تر است. هر بار که مي خواهيد چيزي را چاپ کنيد به درختاني که دارند از بين مي روند، به خطر گرمايش زمين و... فکر کنيد!
۶) ذخيره کردن هر چيزي در هر جايي
وقتي قبض برق جديدي به دست تان مي رسد با آن چکار مي کنيد؟ آن را لاي آلبوم عکس مي گذاريد؟ يا بين پرونده هاي اداري تان؟ يا وسط سي دي هاي موسيقي؟ يا شايد همه اينها هميشه روي ميز ناهارخوري تان پخش و پلا هستند؟ فقط ۲۰ ثانيه طول مي کشد تا قبض برق را سر جايش بگذاريد پس پيشنهاد مي کنم قبل از خواندن ادامه اين مقاله، فايل هاي کامپيوتري تان را (مخصوصا آنها که بي دليل روي ميزتحرير ويندوز نگهداري مي شوند) سر و سامان بدهيد و برگرديد.
۷) نخواندن دستورالعمل
وقتي وسيله الکترونيکي جديدي مي خريم، معمولا با هيجان بسيار آن را از جعبه اش بيرون مي آوريم و راه مي اندازيم، اما کوچک ترين توجهي به دفترچه راهنماي آن نمي کنيم. بعد که با مشکل مواجه مي شويم و دستگاه ،
آن کاري را که مي خواهيم درست انجام نمي دهد با نثار کردن ناسزاي فراوان به سازندگان آن، سراغ دفترچه اش مي رويم و تازه با دستورالعمل هايي مواجه مي شويم که تأکيد کرده اند: «پيش از نخستين استفاده اين را بخوانيد». آن وقت از خودمان خجالت مي کشيم، اما بار ديگر که وسيله ديگري مي خريم همين ماجرا تکرار مي شود.
۸) دور انداختن متعلقات
وقتي وسيله الکترونيکي جديدي مي خريم(مثلا چاپگر، تلفن همراه، دوربين و...) معمولا جعبه و متعلقات آن را مدتي جلوي چشم مان نگه مي داريم، اما کمي بعد که مي بينيم کاري با آنها نداريم و جايمان را تنگ کرده اند به انبار تبعيدشان مي کنيم يا دور مي اندازيم شان. اين متعلقات اگر لازم نبودند، همراه دستگاه به خريدار داده نمي شدند.
نکته: خيلي از ما حفظ امنيت اطلاعات مان را جدي نمي گيريم. شايد علت اين باشد که از خطرات پيش روي خود آگاه نيستيم
جعبه بسياري از دستگاه ها حکم کارت گارانتي آنها را دارد. سي دي هاي آنها شامل برنامه هايي هستند که شايد ابتدا به کارتان نيايند اما چند ماه بعد بايد دنبال شان بگرديد. کابل ها هم هميشه به کار نمي آيند، اما اگر يک بار به آنها نياز پيدا کنيد، متوجه مي شويد که يافتن کابل مناسب کارتان در بازار چقدر دشوار است.
۹) بردن دوربين عکاسي به ساحل
دانه هاي ماسه ساحل دريا از مضرترين دشمنان دوربين هاي عکاسي به حساب مي آيند. اين دانه ها به آساني به سيستم شاتر دوربين و مکانيسم زوم کردن آن خسارت وارد مي کنند. باور کنيد هر چقدر هم که احتياط کنيد باز هم ماسه ها دست از سرتان برنمي دارند. اگر خيلي تمايل به عکاسي در ساحل داريد بهتر است دوربين ضدآب يا مقاوم در برابر آب بخريد.
۱۰) سفر با لپ تاپ روشن
لپ تاپ روشن را از آشپزخانه به پذيرايي مي بريد؟ هيچ اشکالي ندارد. در لپ تاپ تان را مي بنديد و در حالي که هنوز روشن است آن را به دوش مي اندازيد و از محل کارتان يک کيلومتر راه مي رويد تا به مترو برسيد و بعد از پله ها بالا مي رويد تا به خانه برسيد؟ اين فاجعه است! بايد مراقب باشيد لپ تاپي را که روشن است زياد حرکت ندهيد چون ممکن است آسيبي جدي به سخت ديسک آن وارد شود. بهترين راه اين است که پيش از حرکت دادن لپ تاپ، آن را خاموش کنيد يا اين که ويندوز آن را طوري تنظيم کنيد که با بستن در لپ تاپ، خود به خود خاموش يا Hibernate شود.
۱۱) رها کردن لپ تاپ در خودرو
اگر عادت داريد لپ تاپ تان را همه جا با خودتان ببريد، حواس تان باشد که آن را حتي مدتي بسيار کوتاه به حال خودش درون خودرو نگذاريد.
بارها پيش آمده است در فرصت کوتاهي که راننده از خودرو پياده شده تا در پارکينگ را باز کند، سارقي حرفه اي در يک چشم برهم زدن به سراغ لپ تاپ رفته و آن را برده است. اين کار براي سارقان حرفه اي فقط ۱۰ ثانيه طول مي کشد: شيشه را مي شکنند، لپ تاپ را برمي دارند و فرار مي کنند.
حتي اگر به نظر مي رسد دور و برتان کسي نيست، باز هم اين کار را نکنيد، چون سارقان حرفه اي جايي نيستند که شما بتوانيد ببينيدشان! شايد لپ تاپ تان بسيار قديمي باشد و قيمت چنداني نداشته باشد، اما باز هم مواظب باشيد چون شيشه خودرو ارزان نيست!
۱۲) قفل نکردن گوشي موبايل
اگر روي گوشي تلفن همراه خود رمز نگذاشته باشيد در صورتي که (خداي نکرده) آن را گم کنيد يا آن را بدزدند ممکن است به دست کسي بيفتد که قصد سوءاستفاده داشته باشد. حداقل کاري که ممکن است بکند اين است که تا آخرين اعتبار گوشي يا تا زماني که براي از رده خارج کردن سيمکارت آن اقدام نکنيد، تلفن هاي پرهزينه خارج از کشور بزند. شايد هم به دوستان تان پيامک بزند و شماره کارت بانکي بدهد تا به اين بهانه که مشکلي براي شما پيش آمده به آن حساب پول بفرستند.

لپتوسپيروز به عنوان يك بيماري مشترك بين حيوان و انسان مطرح بوده كه به وسيله يك نوع اسپيروكت به نام لپتوسپيرا ايجاد مي شود . در بسياري از مناطق جهان ، ...

● بهبودي از يك عفونت لپتوسپيرايي به موارد زير وابسته است : ▪ ميزان آسيبهاي وارد شده به بافتها ▪ پاسخ ايمني بدن ▪ قابليت بافتها براي ترميم و بازگشت به ...

آلپرازولام‌ موارد مصرف‌: آلپرازولام‌ به‌ عنوان‌ ضداضطراب‌ براي‌ دوره‌هاي‌ كوتاه‌ مدت‌مصرف‌ مي‌شود. مكانيسم‌ اثر: اين‌ دارو با محل‌ اتصال‌بنزوديازپين‌ه ...

لپتوسپيروز به عنوان يك بيماري مشترك بين حيوان و انسان مطرح بوده كه به وسيله يك نوع اسپيروكت به نام لپتوسپيرا ايجاد مي شود . در بسياري از مناطق جهان ، ...

نمايشگاه CES امسال نيز با خلق شگفتي هايي در حوزه فناوري سرانجام روز دو شنبه سوم ژانويه پس از ۳ روز، با معرفي برترين هاي هر حوزه به کار خود پايان داد. ...

اگر شما به تازگي يک تلفن هوشمند خريداري کرده ايد شايد همچنان در حال کشف امکانات جالب آن هستيد اما نکته اي که فورا به آن پي مي بريد اين است که با انجام ...

● نگهداري نوت بوک بهترين روش براي نگهداري نوت بوک مراجعه به سايت شرکت سازنده و يا دفترچه هاي راهنماي همراه دستگاه است ليکن به صورت کلي مي توان با رعاي ...

بسياري از کاربران همواره با اين سؤال مواجهند که يک سيستم کامل خانگي خريداري نمايند يا در فکر خريد يک لپ تاپ (يا نوتبوک) باشند . اما تفاوت، مزايا و معا ...

دانلود نسخه PDF - لپ تاپ روشن