up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله لينوکس PDF
QR code - لينوکس

لينوکس

فرق لينوکس با ويندوز چيست؟

لينوکس با ويندوز چه تفاوتي دارد؟ يکي از نخستين سوالاتي که در ذهن هر کاربري که به تازگي نام لينوکس به گوشش خورده است، مطرح مي شود، اين است که خوب لينوکس چه تفاوتي با ويندوز دارد؟ من در اين مقاله قصد دارم بدون اينکه وارد مسائل خيلي فني شوم، اين موضوع را تشريح کنم. لينوکس چيست؟ لينوکس به خودي خود، يک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلي سيستم عامل را تشکيل مي دهد که کار آن کنترل داده ها، مديريت حافظه، سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامي موارد اصلي سيستم عامل مي باشد.
همانطور که گفتم، لينوکس به خودي خود سيستم عامل به شمار نمي رود، بلکه با استفاده از ابزارهايي که پروژه بازمتن (OpenSource) گنو (GNU) براي آن توليد کرده است، تبديل به يک سيستم عامل کامل مي شود (به همين دليل است که لينوکس را معمولا گنو لينوکس يا GNU Linux مي نامند) و با اضافه کردن ساير نرم افزارهاي بازمتن به آن، مي توان از آن در موارد متعددي مانند سرويس دهنده ها، ايستگاه هاي کاري، کامپيوترهاي روي ميزي، ابر رايانه ها، ابزارهاي صنعتي و پزشکي که داراي سيستم هاي درونه اي (Embedded) مي باشند و… استفاده کرد.
از نظر فني، لينوکس را مي توان نمونه بازمتن سيستم عامل يونيکس ناميد. زيرا بر اساس استاندارد POSIX پياده سازي شده و کاملا با آن سازگار است. بنابراين لينوکس را مي توان نواده سيستم عامل پرسابقه و مستحکم يونيکس دانست که البته خواص خوب آنرا نيز به ارث برده است. اکنون تفاوت هاي اصلي لينوکس و ويندوز را با هم مي شماريم:
لينوکس : سيستم عامل آزاد لينوکس يک سيستم عامل آزاد و بازمتن است. کد منبع آن در اختيار همگان قرار دارد و همه مي توانند در کدهاي آن تغيير ايجاد کرده و بنا به نيازشان استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهاي منبع سبب مي شود تا بتوانيد از طرز کارکرد دقيق سيستم عامل مطلع شويد.
شما لينوکس را مي توانيد به هر تعداد کپي کرده و بين دوستانتان پخش کنيد. در سمت مقابل، ويندوز يک سيستم عامل اختصاصي است که کد منبع آن سري نگهداشته شده است و براي همگان در دسترس نيست. شما نمي توانيد بفهميد که واقعا در زير سيستم عامل ويندوزتان چه مي گذرد؟ آيا يک برنامه جاسوسي در آن پنهان نشده است؟ بعيد نيست. سيستم عامل ويندوز رايگان نبوده و تحت حمايت قانون کپي رايت قرار دارد. شما نمي توانيد آنرا کپي کرده و پخش کنيد. در صورت اين کار شما خلاف کار هستيد و جريمه و مجازات خواهيد شد. (فعلا نه در ايران ولي در ۴-۶ سال آينده بله) لينوکس را به هواپيمايي تشبيه کرده اند که هر قسمت از انرا در جايي ساخته اند.
لينوکس واقعا محصول کشور خاصي نيست. تعداد زيادي از مردم در سرتاسر جهان در حال کار بر روي آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه نويساني که روي بخش هاي مختلف سيستم عامل لينوکس کار مي کنند، به حدود ۴۰۰ هزار نفر مي رسد، در حالي که تعداد کل برنامه نويسان مايکروسافت کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است. همين، تفاوت کيفيت کار را مشخص مي کند. شما با سيستم عامل لينوکس آزاد هستيد. لازم نداريد تا از نرم افزارهاي اختصاصي استفاده کنيد و تحت انقياد آنها در آييد.
لينوکس : سرعت، قدرت، پايداري همانطور که گفتم، لينوکس نواده سيستم عامل يونيکس است. بنابراين ساختار کلي اين سيستم عامل کاملا با ويندوز متفاوت است. اين به اين معني است که مثلا شما نخواهيد توانست برنامه هايي که در ويندوز داريد، روي لينوکس اجرا نماييد (البته راه هايي وجود دارد - شبيه سازها - ولي در حالت عادي خير). يکي از خواص اصلي سيستم عامل هاي خانواده يونيکس، پايداري و استقامت بسيار بالاي آنهاست. اين سيستم عامل ها به اين راحتي ها خراب نشده و به ندرت نياز به بوت مجدد پيدا مي کنند. لينوکس هايي وجود دارند که شما مي توانيد سالها بدون نياز به بوت، از آنها استفاده نماييد.
در سمت مقابل، حتي جديدترين و پايدارترين سيستم هاي ويندوز به اندازه يک موي لينوکس پايدار نيستند. براي بکارگيري سيستم هاي ويندوز به عنوان سرويس دهنده به حافظه و پردازنده هاي قويتري نياز داريد و مطمئن باشيد اگر هر هفته آنرا بوت نکنيد، از کار خواهد افتاد! من حدود ۲ سال است با اين سيستم عامل کار مي کنم. تنها يکبار مجبور شده ام بدليل اشکال در کارت صوتي آنرا بوت کنم. (فقط کارت صوتي از کار افتاده بود!) در صورتي که در ويندوز، شما اگر خيلي شانس داشته باشيد، حتما هفته اي ۲-۳ مشکل را که منجر به بوت خواهند شد، خواهيد داشت. معمولا سيستم عامل لينوکس به راحتي خراب نمي شود و برعکس ويندوز مجبور نيستيد تا آنرا هر چندماه يکبار مجددا نصب کنيد. حتي برخي از انواع لينوکس به نصب «يکبار براي تمامي عمر» مشهور هستند. اين گونه سيستم ها را مي توانيد حين کار و حتي بدون بوت، به نسخه هاي جديدتر ارتقا دهيد.
لينوکس : امنيت، امنيت، امنيت امروزه در دنيايي متکي بر فناوري اطلاعات زندگي مي کنيم که هر لحظه به خطر افتادن جريان اطلاعات منجر به بروز خسارت هاي تجاري جبران ناپذيري خواهد شد. امروزه همه به دنبال يک سکوي (Platform) امن تر براي اجراي برنامه هاي کاربردي و سروي دهنده ها هستند. لينوکس حرف هاي زيادي براي گفتن در سمت امنيت دارد. بسياري از قابليت هاي امنيتي که در ويندوز وجود ندارند و يا فقط با اضافه کردن نرم افزارهاي اضافي قابل دسترسي مي باشند، بطور دروني و پيش گزيده در لينوکس پياده سازي شده اند. لينوکس از ابتدا براي محيط هاي شبکه اي و چند کاربره طراحي شده است و همين باعث رعايت مسائل امنيتي از ابتدا در ان شده است، درحالي که ويندوز اينگونه نبوده و درحال حاضر نيز از نظر امنيتي داراي نقاط ضعف فراواني است. مثلا يک برنامه مخرب با استفاده از همين ضعف هاي امنيتي مي تواند کل سيستم عامل را نابود کند، ولي در صورتي که مورد مشابهي در لينوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دايرکتوري خانگي کاربر اجرا کننده آسيب خواهد رسيد، نه کل سيستم عامل. اينطور نيست که لينوکس فاقد هر گونه اشکال امنيتي باشد، خير، ولي باز بودن کد منبع آن باعث مي شود تا بسياري از اشکالات امنيتي پيش از ايجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نويسي برنامه بر ملا شده و رفع شوند. در صورتي که اشکالي نيز در برنامه هاي منتشر شده يافت شود، بدليل موجود بودن کد منبع سريعا برطرف مي گردد.
در صورتي که در سيستم عامل ويندوز شما بايد منتظر مايکروسافت بمانيد و بمانيد و بمانيد. سيستم عامل ويندوز داراي اشکالات امنيتي بسياري است که به راحتي هم کشف نمي شوند و هنگامي کشف مي شوند که خسارات جبران ناپذيري در اثر حمله از طريق آن ضعف هاي امنيتي رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستيم. مي توان ادعا کرد که تقريبا هيچ ويروسي براي لينوکس وجود ندارد و اين درحالي است که ساليانه بيش از ۱۰۰۰ ويروس و کرم مختلف براي سيستم عامل ويندوز ايجاد مي شود. اين بخاطر عدم گسترده بودن لينوکس نيست (حدود ۷۰ درصد از سايت هاي وب در جهان بر روي سيستم عامل لينوکس و سرويس دهنده وب آپاچي درحال اجرا هستند) بلکه بدليل وجود حفره هاي امنيتي متعدد ويندوز و سياست انحصار گرايي مايکروسافت است.
يعني چه؟ مايکروسافت طوري رفتار و سياست گذاري کرده است که مشتريان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسياري از کاربران ويندوز از اينترنت اکسپلورر و آتلوک براي مرور وب و پست الکترونيک استفاده مي کنند. من به عنوان يک ويروس نويس، مي دانم که اگر ويروسي را براي کاربران ويندوز بنويسم، بر روي کامپيوترهاي ۹۰ درصد آنها اثر خواهد کرد. چون اکثرا از IE و Outlook استفاده مي کنند. ولي در لينوکس چطور؟ در لينوکس شما طيف وسيعي از انتخاب و عدم اجبار داريد. من از مرورگر موزيلا استفاده ميکنم. دوستي دارم که Konqueror را ترجيح مي دهد. ديگري از Opera استفاده مي کند. من از Kmail استفاده مي کنم. دوستم از Evolution، ديگري از Pine و بعدي از Mutt و برادرم هم از Mozilla Mail. من فقط مي توانم براي يکي از اينها ويروس بنويسم چون روي بقيه کار نخواهد کرد و عملا ميزان اثر آن انداک خواهد بود.
ضمنا هيچيک از ويروس هايي که براي ويندوز نوشته شده اند، بر روي لينوکس کار نمي کنند. لينوکس : تعدد سکوهاي اجرايي لينوکس برخلاف ويندوز بر روي تعداد زيادي از سکوهاي مختلف سخت افزاري اجرا مي شود و شما حتي قادريد آنرا براي کار بر روي سکوي مورد نظرتان تغيير دهيد. اين قابليت، لينوکس را براي بکارگيري در سخت افزارهاي درونه اي (Embedded) بسيار مناسب مي سازد.
هسته ۲ ۶ لينوکس که بتازگي ارائه شده است، اين امکان را فراهم مي سازد تا لينوکس را بر روي دستگاه هاي بسيار کوچک و يا ابر رايانه هاي بسيار بزرگ اجرا نماييد. اصلا ويندوز مي تواند؟ لينوکس : گسترده ترين تنوع در کاربرد لينوکس را مي توانيد براي انجام وظايف بسيار متعددي بکار بگيريد. از دستگاه چک کردن اتصالات شبکه، ديوار آتش، مسيرياب (Router) شبکه، سرويس دهنده هاي مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتي، فايل، چاپ و…، ميزهاي کار (Desktop)، ايستگاه هاي کاري (Workstations) و… سيستم عامل لينوکس حتي اين امکان را دارد که از آن بتوان به صورت يک سيستم زنده و پرتابل استفاده کرد. به اين معني که کل سيستم عامل از روي يک ديسک CD اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا کنيد و ميزکار و تنظيماتتان را همراه خودتان منتقل کنيد. علاوه بر اين، اين قابليت براي رفع اشکال و نمايش آن نيز بسيار مفيد است.
لينوکس : تنوع در انتخاب بدليل آزاد بودن سيستم عامل لينوکس، هر گروه يا موسسه تجاري، يک نسخه خاص از آن که به توزيع يا پخش (Distribution) معروف هستند، منتشر ساخته است. اين توزيع هاي مختلف همگي لينوکس هستند، ولي هريک معمولا براي يک يا چند امر خاص مانند سرويس دهنده، ديوار آتش، ميزکار و… طراحي شده اند و هريک قابليت ها و بهينه سازي ها خاص خودشان را به کاربران ارائه مي کنند. کاربران در اين ميان آزادي انتخاب زيادي داشته و مي توانند چيزي که کاملا نيازشان را برطرف مي کند، انتخاب کنند. چيزي که در ويندوز نمي توان مفهومي براي آن پيدا کرد.
لينوکس : سيستم عاملي حرفه اي لينوکس يک سيستم عامل حرفه اي است. يعني ممکن است يک کاربر کاملا غير فني براي مديريت آن و انجام برخي از تنظيمات سخت افزاري دچار مشکل شود و نتواند به راحتي اين کار را انجام دهد. البته برخي از توزيع هاي لينوکس اين امور را بسيار راحت (و حتي راحت تر از ويندوز) کرده اند، ولي با اين حال به طور کلي، لينوکس يک سيستم عامل حرفه اي است که در عين سادگي، از پيچيدگي هاي فني زيادي برخوردار است. البته تمام کاربران لازم نيست اين امور را بدانند.
مثلا يک کارمند دفتري که اموري مانند تايپ و حسابداري را با کامپيوترش انجام مي دهد، ممکن است از نظر فني تفاوتي را احساس نکند، ولي لينوکس خوراکي ۴ ساله براي کاربران خوره فراهم مي سازد! برخلاف ويندوز، نکات بي پاياني براي يادگيري در لينوکس وجود دارد. اين سيستم عامل ۴ سال به راحتي شما را مشغول خواهد کرد و مي توانيد مطمئن باشيد پس از آن بازهم مطالب جديدي براي يادگيري وجود خواهند داشت! پس خوره هاي کامپيوتري از آن لذت وافري خواهند برد و هرگز آنرا رها نخواهند کرد. برخلاف ويندوز، در لينوکس راحت تر هستيد تا بسياري از کارهاي پيکربندي و سيستمي را از خط فرمان بسيار قدرتمند و عالي آن انجام دهيد. با اينکه براي بسياري از امور مانند ويندوز ابزارهاي گرافيکي طراحي شده است، يک کاربر حرفه اي واقعا از خط فرمان لينوکس لذت خواهد برد. خط فرمان ويندوز را اصلا مي توان خط فرمان ناميد؟
لينوکس : بهشت برنامه نويسان! لينوکس را بهشت برنامه نويسان ناميده اند. برخلاف ويندوز که اکثر ابزارهاي برنامه نويسي روي آنرا بايد جداگانه نصب و حتي خريداري نماييد، لينوکس به همراه تمامي ابزارهاي برنامه نويسي مورد نيازتان و با هر زباني که فکر کنيد ارائه مي شود. کافي است آنرا نصب کنيد و کار برنامه نويسي تان را با ابزارهاي دلخواهتان شروع کنيد.
لينوکس : يک جعبه ابزار کامل لينوکس براي کاربران حرفه اي، يک جعبه ابزار کامل به شما مي رود که در آن تمامي ابزارهاي مورد نياز مانند برنامه هاي اينترنتي، ابزارهاي امنيتي مانند ابزارهاي آزمايش شبکه، ابزارهاي برنامه نويسي، هزاران صفحه کتاب و راهنما در آن پيدا خواهيد کرد. ابزارهايي که در اختيارتان قرار دارد چنان متنوع هستند که مي توانيد ۹۰ درصد اطمينان داشته باشيد که پس از نصب آن به چيز ديگري نياز نخواهيد داشت.
لينوکس : يکي از زيباترين دستاوردهاي بشري لينوکس در سايه همکاري و تبادلات علمي هزاران نفر در سرتاسر جهان ايجاد شده و توسعه يافته است. اين همکاري چنان گسترده و زيبا بوده و هست، که به سيستم عامل لينوکس لقب «زيباترين دستاورد همکاري جمعي بشر» داده شده است. فرهنگ حاکم در جامعه لينوکس و بازمتن، فرهنگ کمک، اشتراک اطلاعات و تلاش براي بهبود هرچه بيشتر محصولات و «انجام هرکاري که از دستت برمي آيد» است. هرکس که مي خواهد با اين سيستم عامل کار کند، بايد تمامي ديدگاه ها و عقايد قبلي خود را درباره نرم افزارها و سيستم عامل کنار گذاشته و با يک ديدگاه جديد و طرز فکر متحول شده وارد دنياي لينوکس شود، زيرا با فرهنگ حاکم متفاوتي روبرو خواهد بود. لينوکس نويد دهنده آزادي است…

گنو لينوکس يا بطور مختصر لينوکس يک سيستم عامل است. شما هم‌اکنون سيستم عاملي روي رايانه خود داريد و مي‌دانيد که سيستم عامل، مهمترين برنامه‌ي رايانه است ...

بسياري از كاربران كامپيوتر، خواهان آشنايي با لينوكس و فراگيري آن هستند اما از آنجايي كه لينوكس (Linux) نسبت به ويندوز پيچيده تر ميباشد بايد با طرز كار ...

در هرشبکه بطورمعمول نخستين لايه يعني سخت افزار از يک کارت شبکه يا اترنت تشکيل شده و براي اينکه اين کارت بعنوان يک رابط درمحيط شبکه بکارگرفته شود بايست ...

ساختار سيستم فايل لينوکس و يونيکس سيستم فايل هر کامپيوتر، امکان ذخيره سازي فايل‌ها و اطلاعات را روي آن فراهم مي‌سازد. هنگامي که از داخل برنامه واژه پر ...

حتماً براي شما نيز پيش آمده است که جهت سهولت در آپلود يک فايل يا به هر دليل ديگري دوست داشته باشيد فايلي را به چند تکه تقسيم کنيد. اين کار در ويندوز ت ...

روند رو به گسترش توليد سيستم هاي عامل جديد و هوشمند براي گوشي هاي تلفن همراه باعث تبديل موبايل از يک وسيله ارتباطي ساده به يک رايانه جيبي با کاربردهاي ...

● مقدمه يک پراکسي سرور يک سرويس کارآمد جهت شبکه شما يا شبکه شما و اينترنت است که امنيت بالاتري را جهت کاربران اينترنت فراهم مي کند و هم چنين مي تواند ...

تعيين سطوح دسترسي کاربران در لينوکس در جديدترين و امن ترين فايل سيستم مايکروسافت يعني NTFS 5.0 امکان تعيين سطوح مختلف دسترسي به دايرکتوري ها و فايل‌ها ...

دانلود نسخه PDF - لينوکس