up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله لينوكس PDF
QR code - لينوكس

لينوكس

روش نصب لينوكس اوبونتو در كنار ويندوز

اين آموزش براي توزيع Ubuntu 6.10 که براي کاربران خانگي و حتي شرکت ها انتخاب خوب و بجاي اي هست.
براي دانلود اين نسخه اينجا کليک کنيد و حالا شروع نصب ...
اگر شما فايل ISO توزيع Ubuntu 6.10 را در اختيار داريد از مرحله يک شروع کنيد و اگر CD رايت شده توزيع Ubuntu 6.10 را داريد از مرحله دو شروع کنيد.
مرحله يک :
اگر در سيستم عامل ويندوز هستيد ، وارد برنامه Nero express شويد و بر روي Disk Image or saved project و فايل ISO خود را انتخاب کنيد و مراحل رايت سي دي را ادامه دهيد.
در صورتي که در لينوکس هستيد و از ميزکار Gnome استفاده مي کنيد ، بر روي فايل iso کليک راست کرده و Open with CD DVD Creator را انتخاب کنيد ، به ياد داشته باشيد Write speed را بر روي 24x براي بهتر و طول عمر بيشتر سي دي قرار دهيد.
مرحله دوم :
سي دي در cdrom قرار دهيد و کامپيوتر خود را Restart کنيد و با کليد فشار دادن کليد del وارد بخش تنظيمات startup شويد ، حالا به قسمت bois برويد و سي دي رام را تنظيم نماييد تا در هنگام بالا آمدن از cdrom استفاده نمايد ( مثل نصب تمامي سيستم عامل ها ) .
مرحله سوم :
حالا قسمت boot توزيع Ubuntu بارگذاري شده است و با اولين انتخاب وارد محيط گرافيکي لينوکس شويد.
توجه داشته باشيد توزيع Ubuntu يک توزيع از نوع Live مي باشد و به همين خاطر حتي در صورت نصب نکردن لينوکس مي توانيد از محيط آن استفاده نماييد.
مرحله چهار :
خوب بر روي آيکون install کليک کنيد تا صفحه نصب بارگذاري شود.
مرحله پنج :
اين قسمت براي تغيير زبان بخش نصب Ubuntu مي باشد.
خوب زبان نصب را همان English انتخاب و بر روي Forward کليد کنيد.
مرحله شيش :
اين قسمت مربوط به تنظمات تاريخ و زمان در زماني که مي خواهيد ساعت کامپيوتر را با اينترنت تنظيم کنيد مي باشد.
موس را در نقشه به سمت نقطه تهران برده و کليک کنيد.
خوب حالا نقشه به قسمت تهران زوم شده است و با کليک بر روي نقطه اي که نشان دهنده مرکز کشور ، تهران است ، Time zone را تنظيم کرده ايد.
حالا بر روي Forward کليک کنيد.
مرحله هفت :
در اين قسمت شما بايد زبان دوم Keyboard را انتخاب نماييد.
چون ما فارسي زبان هستيم بر در ليست موجود در سمت چپ Iran را انتخاب کرده و بعد از بارگذاري اطلاعات جديد سمت راست iran pro را انتخاب نماييد.
حالا بر روي Forward کليک کنيد.
مرحله هشت :
در اين قسمت شما بايد اطلاعات کاربري خود از جمله نام ،‌ نام کاربري و کلمه عبور خود را وارد نماييد.
در قسمت What is your name نام کامل خود را وارد نماييد.
در قسمت what name do you want to use to log in نام کاربري براي ورود به قسمت کاربري لينوکس را وارد نماييد.
در قسمت Choose a password to keep your account safe کلمه عبور براي وارد شدن به قسمت کاربري لينوکس را وارد نماييد ( توجه داشته باشيد اولين فيلد کلمه عبور و دومين فيلد تکرار آن است ) .
در قسمت what is the name of this computer نام کامپيوتر شما هنگام لاگين با نام کاربري ساخته شده است.
حالا بر روي Forward کليک کنيد.
مرحله نه :
در اين مرحله شما بايد پارتيشن بندي خود را تنظيم کنيد.
لينوکس توزيع Ubuntu 6.10 به دو پارتيشن جهت نصب نياز دارد اولين پارتشين از نوع ext3 و دومين پارتيشن از نوع swap مي باشد.
البته کاربراني که RAM بالاي 512 مگابايت دارند نيازي به ايجاد پارتيشن swap ندارند ، اما جهت بالا تر رفتن سرعت بهتر است اين پارتيشن را ايجاد کنيد.
توجه داشته باشيد که پارتيشن swap نبايد بيشتر از دو برابر مقدار ram شما باشد ، بر فرض مثال اگر ram شما 256 مگابايت است ، پارتيشن swap را 512 مگابايت ايجاد کنيد.
حالا اگر مي خواهيد لينوکس را در کنار ويندوز نصب کنيد مشکلي نيست ، پس کار هاي زير را انجام دهيد.
در اين قسمت بر روي Manually edit partition table کليک کنيد و منتظر بارگذاري gparted شويد.
حالا gparted بارگذاري شده و ليست drive هاي شما را به نمايش در آورده است.
خوب ما مي خواهيم لينوکس را در کنار ويندوز داشته باشيم پس قسمتي از هارد که نيازي به آن نبود را Resize کردم ، البته شما مي توانيد يکي از پارتيشن هاي خود که بيشتر از 5 گيگابايت فضا داشته باشد را حذف کنيد تا پارتيشن لينوکس را آنجا بسازيد.
براي Resize کردن پارتيشن بر روي پارتيشن مورد نظر کليک راست کرده و گزينه Resize move کليک کنيد ، در پنجره اي که باز مي شود رو به روي Free space following ميزان فضايي که مي خواهيد به پارتيشن لينوکس اختصاص دهيد را به مگابايت وارد نماييد.
براي حذف يک پارتيشن بر روي پارتيشن مورد نظر کليک راست کرده و Delete را انتخاب نماييد.
همان طور که در عکس مشاهده مي کنيد من مقدار 8.85 گيگابايت را به لينوکس اختصاص داده ام تا وقتي برنامه هاي مختلف را نصب مي کنم به مشکل کم بود فضا بر نخورم.
انگار پارتيشن swap کاملا از ياد ما رفته ، براي اينکار من يکي از پارتيشن هاي خودم با فضا 941 مگابايت که نيازي به وجودش نداشتم را حذف کردم ( روش حذف را در بالا نوشته شده ) ، البته شما مي توانيد از همان مقداري که قبلا آزاد کرديد نيز استفاده کنيد.
حالا بر روي پارتيشن 8.85 گيگابايتي آزاد که با نام unallocated مشخص شده است کليک راست کرده و new را انتخاب مي کنم. حالا پنجره ايحاد پارتيشن باز شده است و حجم پارتيشن را مي توانيد از New size بر حسب مگابايت وارد نماييد و Filesystem را براي لينوکس Ext3 انتخاب کنيد و بر روي Add کليک کنيد.
حالا به سراغ ايجاد پارتيشن swap مي رويم ، از آنجايي که Ram اين کامپيوتر 256 مگابايت مي باشد ، من پارتيشن swap را با فضاي 512 مگابايت مي سازم. براي اينکار بر روي پارتيشن 941 مگابايتي که delete کرده بودم کليک راست مي کنم و new را انتخاب مي کنم ، در پنجره باز شده New size را مساوي 512 مگابايت قرار مي دهم و Filesystem را linux-swap و بر روي Add کليک مي کنم.
حالا پارتيشن هاي مورد نياز ما مطابق شکل زير ايجاد شده است.
حالا بر روي Forward کليک کنيد تا تغييرات شما در جدول پارتيشن ها اعمال شود تا به مرحله بعدي برويد.
مرحله ده :
در اين مرحله شما مي توانيد پارتيشن هاي مورد نظر خود را Format ( پاک سازي اطلاعات ) کنيد. توجه داشته باشيد که به اشتباه پارتيشن ويندوز خود را فرمت نکنيد.
همچنين شما مي توانيد نام پارتيشن مورد نظر خود را در هنگام Mount شدن تغيير دهيد ، بر فرض مثال در پوشه media پارتيشن اول شما hda1 ،‌ پارتيشن دوم hda2 پارتيشن سوم hda3 و ديگر مثل عکس پايين پارتيشن هاي غير منظم نباشند.
بعد از انتخاب پارتيشن هايي که مي خواهيد فرمت کنيد و يا آدرس mount شدن آن را تغيير داده ايد بر روي Forward کليک کنيد.
مرحله يازده :
در اين قسمت يک بار اطلاعات که وارد کرده ايد را مرور کنيد و پارتيشن که مي خواهيد GRUB ( بوت کننده ) بر روي آن باشد را انتخاب کنيد.
حالا بر روي Install کليک کنيد.
همان طور که مي بينيد لينوکس در حال نصب بر روي کامپيوتر شما مي باشد.

بسياري از كاربران كامپيوتر، خواهان آشنايي با لينوكس و فراگيري آن هستند اما از آنجايي كه لينوكس (Linux) نسبت به ويندوز پيچيده تر ميباشد بايد با طرز كار ...

به اتصال تعدادي کامپيوتر به يکديگر به منظور استفاده از منابع همديگر شبکه گفته مي شود به عبارت ديگر به هر وسيله که ما بتوانيم چند کامپيوتر را به يکديگر ...

دانلود نسخه PDF - لينوكس