up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ليزيک PDF
QR code - ليزيک

ليزيک

عمل جراحي ليزيک

ليزيک Laser Assisted in Situ Keratamileulsis، يک عمل جراحي است که از ليزر استفاده مي شود براي دوباره شکل صحيح دادن لايه ي خارجي شفاف قرنيه ي چشم به قسمي که براي هميشه مشکل ديد اصلاح شود. ليزيک براي اشخاصي که به شدت علاقه مند هستند که عينک زدن را متوقف کنند، يا نمي خواهند از لنز استفاده کنند، يا آنهايي که نزديک بين يا دوربين هستند يا آستيگماتيسم دارند (شکل غير طبيعي قرنيه) به کارمي رود.
اين جراحي براي اصلاح پيرچشمي (افرادي که مشکل خواندن دارند) که در افراد ۴۵ سال به بالا شايع است به کار نمي رود زيرا پيرچشمي بر اثر تغييرات مربوط به سن و سال در لنز چشم است نه بر اثر اشکالي در قرنيه. استفاده از ليزيک از ۱۹۹۸ در ايالات متحده تصويب شده است.
● عمل جراحي:
در حالي که شخص بيداراست انجام مي شود. چشم با قطرات بيحس کننده آماده مي شود و يک مسکن خوراکي هم مي توان در طول جراحي به مريض داد. کار جراحي با يک ميکروسکوپ صورت مي گيرد و جراح از يک وسيله به نام ميکروکراتوم براي بريدن يک لايه ي نازک (FLAP) در سطح قرنيه استفاده مي کند و سپس ليزر در ناحيه ي قرنيه زير فلپ کمک مي کند تا مجدداً قرنيه را شکل دهد هر طور که مورد نياز است به قسمي که ديد شخص اصلاح شود و سپس فلپ به جاي خود برمي گردد و به سرعت مجدداً به بقيه قرنيه متصل مي شود. يک شيلد پلاستيکي يا فلزي روي چشم گذاشته مي شود تا در طول ريکاوري از چشم محافظت کند.
عمل ليزيک ۱۰ تا ۱۵ دقيقه براي هر چشم طول مي کشد و هر دو چشم هم زمان جراحي مي شوند. بعضي از همکاران ترجيح مي دهند که با فاصله، هريک ازچشم ها را جراحي کنند تا چشم اول قبل از اصلاح چشم دوم که چند هفته يي وقت دارد، کاملاً ريکاوري شود. دربيشترجاهاي دنيا ليزيک را تک تک انجام مي دهند تالااقل مريض يک چشم سالم داشته باشد،،
بعد از عمل جراحي، چشم ممکن است براي چند ساعتي سوزش داشته باشد و ديد شايد براي روز اول قدري تار باشد. در بيشتر موارد تا روز دوم ديد چشم روشن مي شود و خيلي از افراد مي توانند به کار و فعاليت طبيعي و روزمره برگردند، به استثناي بلند کردن بار سنگين و همچنين ورزش هاي برخورد کننده مثل رزمي کاري، کشتي و غيره، حدود يکي دو روز از شنا کردن و استفاده از استخرهاي عمومي بايد اجتناب شود تا خطر بروز عفونت کاهش پيدا کند.
● انتخاب مونوويژن:
تقريباً هر آدمي که بالاي ۴۰ سن دارد به درجاتي در معرض مشکلات خواندن است که بالاتر از اين سن زيادتر هم مي شود. سخت و سفت شدن پيشرونده ي لنز چشم که از نظر تکنيکي به پيرچشمي (presbyopia) معروف است توسط ليزيک يا ساير شکل هاي جراحي انکساري چشم از قبيل فتورفراکتيو کراتکتومي درمان نمي شود زيرا شخصي که در ميانسالي به سر مي برد و ليزيک مي شود به احتمال زياد باز هم بعد از جراحي براي خواندن به عينک احتياج دارد.
توجه داشته باشيم که براي اصلاح هر چشمي روش متفاوتي بايد به کار برده شود يکي براي ديد دور و ديگري براي ديد نزديک، اصلاحي که مونوويژن ناميده مي شود. مغز به مرور زمان مي فهمد که چه تصويري از کدام چشم بايد گرفته شود (بسته به فاصله ي بين چشم و جسمي که بايد ديده شود). به هرحال اين طور نيست که هرکسي مونوويژن را مي پذيرد و بايد همه جانبه مورد بحث قرار گيرد قبل از جراحي توسط متخصص چشم و مريض بايد بداند که چه پيش خواهد آمد. افراد مسن تر از ۶۰ سال بيشتر و بهتر با مونوويژن چشم هاي خود را مطابقت مي دهند.
● نتيجه بخشي، اختلالات، متناسب شدن:
ليزيک معمولاً نتيجه ي خوبي مي دهد و در بيشتر اشخاص اين جراحي، ديد کافي و خوبي به آنها مي دهد و مي توانند استفاده از کنتاکت ها و عينک را متوقف کنند. در افرادي که نزديکي بيني يا دوربيني جدي داشته اند، ديدشان معمولاً بهبود پيدا مي کند اما عينک و کنتاکت ها ممکن است باز هم مورد نياز باشد، بهبودي ظاهراً بعد از چند روز صورت مي گيرد اما غالباً اين بهبودي تا ۶ ماه طول مي کشد که نتيجه ي مطلوبي بدهد.
عوارض احتمالي بعد از ليزيک به علت اصلاح زيادتر يا اصلاح کمتر خواهد بود و در اين موارد جراحي هاي مکرر ضرورت پيدا مي کند. پيدا شدن اسکار يا تغيير شکل پيدا کردن قرنيه، عفونت قرنيه، از بين رفتن تيز بيني، مشکل ديد شبانه به علت ايجاد لکه هايي با نور شديد، حساسيت به نور، خشکي چشم، مشکلاتي که با فلپ پيدا مي شود از عوارض احتمالي اين جراحي هستند ولي بيشتر اين کومپليکاسيون ها به زودي بعد از جراحي برطرف مي شوند ولي گاهي ديده شده که براي هميشه باقي مانده اند.
ليزيک را نمي توان قبل از حداقل ۱۸ سالگي انجام داد زيرا تا آن موقع چشم هنوز ممکن است تغييراتي پيدا کند. در موارد نزديک بيني شديد به تأخير انداختن جراحي ليزيک تا ۲۰ يا ۳۰ سالگي توصيه مي شود زيرا تغييرات ممکن است ادامه داشته باشد.
● جراحي ليزيک در اين موارد توصيه نمي شود:
در خانم هايي که حامله هستند، با پستان به بچه ي خود شير مي دهند، داروهاي خاص مصرف مي کنند از قبيل پردنيزولون، مبتلايان به آرتريت روماتوئيد، آنها که عفونت هرپس چشمي دارند و اشخاصي که ديابت شيرين تيپ ۱، ۲ يا گلوکوم دارند بايد احتياط کرد.
افرادي که کاتاراکت (تاري ديد چشم بر اثر مشکل عدسي) دارند با قرار دادن لنز داخل چشمي مي توانند اختلالات انکساري را برطرف کنند و در نتيجه استفاده از ليزيک منتفي است.

يکي از عام ترين بيماري هاي جسماني که مردم از آن رنج مي برند، ضعف بيماري مي باشد . چشم يکي از اندام هاي پيچيده ي بدن مي باشد که جهت عملکرد صحيح نياز به ...

يکي از دلايل عدم رضايت بيمار با ديد ۲۰ ۲۰ پس از عمل ليزيک مساًله ي خشکي چشم است. توقعات غير واقعي بيمار، از خشکي گرفته تا باقي ماندن بخشي از عيب انکسا ...

چند بار تا بحال حين بازي بسکتبال عينکتان از چشمتان افتاده است؟ حتي لنز هم گاهي مي تواند دردسر ساز شود، وقتي يادتان مي رود هنگام خواب آنها را برداريد و ...

پير چشمي به معناي کاهش تدريجي توانايي عملکرد چشم جهت تمرکز بر روي اشياء نزديک مي باشد. اين اختلال بعنوان بخشي از رويدادهاي طبيعي پديده افزايش سن مطرح ...

اين روزها ديگر ليزر کلمه اي نيست که تنها به گوش دانشمندان آشنا باشد. حالا رد پاي ليزر را در هر جايي مي توان پيدا کرد. از اسباب بازي هاي بچه گانه گرفته ...

قوز قرنيه (کراتوکونوس Keratoconus) بيماري اي است که قرنيه چشم را درگير و آن را از حالت طبيعي که مقطعي از يک جسم کروي منظم است به مقطعي از جسم مخروطي ش ...

دانلود نسخه PDF - ليزيک