up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله لوازم آرايشي بهداشتي PDF
QR code - لوازم آرايشي بهداشتي

لوازم آرايشي بهداشتي

مراقب اين ۱۰ ترکيب در لوازم آرايشي بهداشتي باشيد

نمک آلومينيوم، پارافين، فتالات ها و ... گاهي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي ساده تر کردن کار خود ترکيبات سمي، محرک و سرطان زايي را به مواد آرايشي يا بهداشتي مثل ژل دوش، صابون ها و دئودرانت ها اضافه مي کنند. در اينجا به ۱۰ نوع از اين ترکيبات اشاره مي کنيم. قبل از خريد هر نوع ماده آرايشي بهداشتي توصيه مي کنيم برچسب آن را خوانده و به اين ترکيبات توجه کنيد:
▪ نمک آلومينيوم يا کلورهيدرات آلومينيومکار اين ترکيب بستن منافذ است. به همين دليل اکثر کارخانجات در تهيه خوش بوکننده هاي زير بغل، پيلينگ و آرايش برنده ها از آن استفاده مي کنند. از جمله خطراتي که اين ترکيب به وجود مي آورد اين است که گرچه منافذ را مسدود مي کنند و با اين کار جلوي عرق کردن و بوي ناخوشايند را مي گيرند، اما به هر حال اجازه خروج مواد سمي را از همه بدن نمي دهند.طبق تحقيقي که در سال ۲۰۰۵ ميلادي در انگليس انجام شد نمک آلومينيوم موجود در برخي دئودرانت ها مي تواند با گيرنده استروژن در سلول ها تداخل کرده و زمينه ساز رشد سلول هاي سرطان پستان شود.
▪ پارابنپارابن نوعي نگه دارنده است که از ورود باکتري ها به کرم هاي مرطوب کننده و کرم پودرها پيشگيري مي کند. طبق تحقيقي که در سال ۲۰۰۴ ميلادي در انگليس انجام شد وجود پارابن مي تواند عامل بروز سرطان پستان باشد. در اين تحقيق ۲۰ نوع تومور مورد بررسي قرار داده شد که در تمامي آنها کم و بيش تجمع پارابن وجود داشت.
▪ فتالات هافتالات ها نوعي حلال هستند که در لاک ناخن و انواع عطرها موجودند. گفته مي شود که فتالات ها، سرطان زا، سمي و مسبب ناباروري هستند. تحقيقاتي که در سال ۲۰۰۵ ميلادي در آمريکا روي ۱۳۴ پسر انجام شد نشان داد ۹۵ درصد نوزادان هنگام تولد در خون شان فتالات وجود دارد، چون مادران شان با اين ترکيب تماس داشته اند. در حال حاضر استفاده از فتالات ها در اکثر مواد آرايشي ممنوع شده است.
▪ فرمالدهيدفرمالدهيد را مي توان در شامپوها، ژل هاي حمام، پاک کننده هاي دهان و دندان، رنگ مو و برخي لاک ها يافت. گفته مي شود که اين ترکيب مي تواند مسبب بروز سرطان رينوفارنيکس شود. به همين دليل مصرف آن در اکثر مواد آرايشي ممنوع است مگر در شرايطي که نتوان براي آن جايگزيني پيدا کرد.
▪ آلکيلفنول هاآلکيلفنول ها که شامل نونيلفنول ها و اکتيلفنو ل ها مي شوند را در رنگ موها و شامپوها مي توانيد بيابيد. بررسي ها نشان داده اين ترکيبات مي توانند در کار غدد درون ريز اختلال ايجاد کنند. طبق تحقيقي که در سال ۲۰۰۸ ميلادي در چين انجام شد الکيلفنول ها اثر مختل کنندگي گيرنده هاي استروژن را دارند و مي توانند زمينه ساز ابتلا به سرطان پستان باشند. در حال حاضر تنها مصرف نونيلفنول ها در مواد آرايشي بهداشتي ممنوع شده است.
▪ لوريلسولفات سديماين ترکيب پاک کننده و کف آور در اکثر صابون هاي مايع، شامپوها، خميردندان ها و خميرريش ها موجود است. بررسي ها نشان داده اين ترکيب مي تواند لايه محافظ روي پوست را نابود کرده و زمينه ساز بروز آلرژي و التهاب روي پوست باشد.طبق تحقيقي که چندي پيش نتايج آن در مجله American college of Toxicology به چاپ رسيد اين ترکيب به راحتي در اپيدرم نفوذ مي کند و تجمع ۵ ۰ درصدي آن مي تواند سبب تحريک شده و تجمع ۱۰ تا ۳۰ درصدي آن موجب آلرژي شديد پوستي شود.
▪ اترگليکولاين ترکيب نوعي حلال و نگه دارنده است که در رنگ مو و عطريات موجود است. طبق تحقيقات موسسه فرانسوي Inserm در سال ۲۰۰۶ ميلادي اين ماده به راحتي از طريق پوست جذب شده و سبب بروز انواع سرطان ها مي شود. در حال حاضر استفاده از آن ممنوع اعلام شده است.
▪ EDTAاين ترکيب نوعي تثبيت کننده ضدانعقاد ژل هاي دوش و شامپو است که مي تواند سبب بروز التهاب در پوست، چشم و ريه و همچنين آلودگي محيط شود. متاسفانه روي مواد آرايشي بهداشتي حاوي اين ترکيب هرگز قيد نمي شود «آلرژي آور»!
▪ تريکلوکربن و تريکوزاناين دو ترکيب آنتي باکتريال در انواع دئودرانت ، خميردندان و صابون ها موجود است و بررسي ها نشان داده مي تواند سبب مقاوم شدن باکتري ها در برابر آنتي بيوتيک ها شود و همچنين کارکرد پرزهاي چشايي دهان را با اختلال روبه رو کند.مصرف اين ماده در حد ۳ ۰ درصد از سوي اتحاديه اروپا بلااشکال اعلام شده است.
▪ دي اکسيد تيتاناين ترکيب در سفيدکننده هاي دندان و در کرم هاي ضدآفتاب موجود است. متاسفانه اين ترکيب در دسته مواد سرطان زا قرار گرفته و تحقيقي که روي کارمندان در مواجهه با اين ترکيب انجام شده نشان مي دهد دي اکسيد تيتان عامل ابتلا به سرطان ريه است. نانوذرات دي اکسيد تيتان به راحتي از طريق پوست جذب شده و در تمامي ارگان ها پخش مي شود. در حال حاضر تجمع بيش از ۲۰ درصد دي اکسيد تيتان در کرم هاي ضدآفتاب ممنوع اعلام شده است.
▪ آيا استفاده از مواد آرايشي طبيعي راه حل مناسبي است؟نکته مهمي که بايد به آن توجه کنيد اين است که هرگز لوازم و مواد آرايشي و بهداشتي را چه طبيعي باشند چه شيميايي چشم بسته نخريد. قبل از استفاده مقداري از آن را روي پوست تان تست کنيد تا مطمئن شويد آلرژي زا نيست. گاهي حتي مواد طبيعي هم مي توانند آلرژي زا باشند.
▪ مواد آرايشي بهداشتي را از مراکز معتبر خريداري کنيدمواد آرايشي بهداشتي که در کناره هاي خيابان يا مراکز غيرمعتبر با قيمت هاي پايين تر به فروش مي رسند چندان قابل اعتماد نيستند. توليدکنندگان اين مواد از ترکيبات ممنوعه که ارزان تر هم هستند براي ساخت مواد آرايشي کمک مي گيرند و براي شان سلامت مصرف کننده اهميتي ندارد. مواد آرايشي بهداشتي را از مراکز معتبر با مارک شناخته شده تهيه کنيد و قبل از خريد هم برچسب روي آن را بخوانيد تا از وجود نداشتن هر نوع ماده و ترکيب ممنوعه در آن مطلع شويد.

خيلي از خانم ها لوازم آرايشي و بهداشتي شان را که در منزل استفاده مي کنند، در کيف دستي شان مي گذارند و همراه خودشان به خارج از منزل مي برند و حتي با آن ...

گاهي برخي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي راحت کردن کار خودشان، ترکيب هاي سمي، محرک و سرطان زايي را به مواد آرايشي يا بهداشتي مثل ژل د ...

صبح، قبل از آنکه از خانه خارج شوم، سراغ کيف لوازم آرايشم رفتم که به مژه هايم کمي ريمل بزنم. چند ساعت بعد در محل کارم احساس کردم چشمان ام به شدت مي سوز ...

بيشتر خانم ها به تاريخ مصرف لوازم آرايش شان توجهي ندارند و با اين کار، سلامت پوست، چشم و اجزاي صورت شان را به خطر مي اندازند.... به طور متوسط تاريخ مص ...

● بيرون بردن لوازم مسجد ۱) س: چند عدد بخاري چوب سوز را قبلاوقف مسجد نموده اند و فعلا با تعويض بخاريها، ديگراحتياجي به آنها در اين مسجد نيست و مسجدي در ...

صبح قبل از آنکه از خانه خارج شوم به سراغ کيف لوازم آرايش رفتم و تصميم گرفتم به مژه هايم کمي ريمل بزنم. چند ساعت بعد در محل کار احساس کردم چشمانم به شد ...

ارگونومي يا همان مهندسي فاکتورهاي انساني دانشي است کاربردي، مرکب از علوم پايه مختلف که سعي دارد با طراحي کردن ابزارها، دستگاه ها، ماشين آلات و محيط کا ...

● تعريف آکنه يک ضايعه پوستي است که سبب ايجاد جوشهاي سرسياه و التهاب ضايعات قرمز (کورک، جوشهاي چرکي، کيست) مي گردد. اين زايده ها بطور معمول جوش يا زيت ...

دانلود نسخه PDF - لوازم آرايشي بهداشتي