up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله لاکپشت PDF
QR code - لاکپشت

لاکپشت

راهنماي تکثير لاکپشت آبزي داني

لاکپشت رايج آکوآريومي ، با نام عمومي خزنده گوش قرمز يا Red eared slider يکي از رايج ترين و معمولي ترين خزندگانيست که به تجارت آکوآريوم وارد شده و همچنين از رايج ترين لاکپشت هاي در ارتباط با بشر مي باشد .
از لحاظ اقتصادي نيز بيشترين هزينه اي که در رابطه با تجارت خزندگان در دنيا صرف مي شود به اين لاکپشت اختصاص دارد .
سالانه دست کم ۳ تا ۴ ميليون عدد از اين لاکپشت ها تنها از ايالات متحده آمريکا ( و معمولا از ميسوري و يا مي سي سي پي ) به ساير نقاط جهان صادر مي شود .
نام گوش قرمز به علت نوار قرمز رنگي که در کنار چشم آن وجود به اين لاکپشت داده شده و واژه خزنده يا Slider به علت اين است که اين لاکپشت زماني که در بيرون از آب و روي تخته سنگي نشسته است ، براي ورود به آب روي سنگ سر ميخورد و به درون آب مي رود .
نام علمي اين لاکپشت Trachemys scripta مي باشد و زير گونه هاي گوناگوني دارد . در آينده در مورد سيستماتيک و خصوصيات آن بيشتر خواهم نوشت ولي امروز برايتان روش توليد مثلش را مي گويم زيرا گمان مي کنم که جالب تر و مفيد تر است .
● سن بلوغ لاکپشت Maturity age
اين لاکپشت معمولا در ۵ سالگي بالغ مي شود . درازاي لاکپشت ماده در اين زمان معمولا به ۱۵ سانتي متر ( حدود ۶ اينچ ) مي رسد . البته اين زمان در آبزي دان از آنجا که دما و تغذيه کنترل شده و در شرايط اپتيمم است معمولا کوتاه تر و بين ۲ تا ۴ سال است .
● تعيين جنسيت لاکپشت Sexing red eared slider
▪ تعيين جنسيت لاکپشت هاي کوچک با روشهاي معمولي ممکن نيست .
۱) لاکپشت هاي ماده اين گونه داراي دم کوتاه و لاغر و ناخن هاي کوتاه هستند .
لاکپشت هاي نر داراي دم بلند و چاق و ناخن هاي بلند ( به خصوص ناخن هاي دست ) هستند .
بر طبق برخي گزارشات ، زماني که درازاي لاک لاکپشت به ۴ تا ۵ اينچ رسيد مي توان با بررسي اندازه ناخن ها به جنسيتش پي برد .
۲) يکي از راه هاي مهم تعيين جنسيت بررسي محل قرار گيري کلوآک است .
اول بايد بگويم که کلوآک که در واقع منفذ تناسلي در لاکپشت هاي نر ( و شايد بتوان گفت در بيشتر گونه ها ) ، کلوآک به نوک ( نوک تيز ) دم نزديکتر است تا به بدن .
اما در لاکپشت گوش قرمز يا Red eared ماده ، کلوآک به بدن ( يا لاک ) نزديک تر است تا نوک دم.
با شکل هاي زير آنچه گفتم را به سادگي خواهيد ديد .
۳) لاکپشت هاي ماده اين گونه پيکر ( جثه ) بزرگ تري نسبت به نمونه هاي نر دارند .
۴) معمولا سطح زيرين بدن لاکپشت هاي نر صاف يا کمي فرو رفته است و در عوض زير شکم لاکپشت هاي ماده بالغ معمولا کمي برآمده است .
۵) لاکپشت هاي نر معمولا رنگ تيره تري دارند .
۶) از نقطه نظر رفتاري ، لاکپشت هاي نر شرور ترند .
● رقص جفت گيري لاکپشت Mating dance
اين رقص بسيار زيبا و نمادين و جالب توجه است . در اين رفتار ، لاکپشت نر به سمت لاکپشت ماده شنا مي کند و و با چنگال هاي دراز جلويي اش صورت جفتش را نوازش ( Caressing ) مي کند !
حتي به نظر مي آيد که لاکپشت نر دارد با چنگال هايش به صورت لاکپشت ماده آب مي پاشد !
گاهي ديده شده که لاکپشت نر به دور ماده اش به صورت دايره وار شنا مي کند .
اگر لاکپشت ماده آمادگي داشته باشد ؛ درخواست نر را مي پذيرد و حيوان نر سوار همسرش مي شود .
فرآيند جفت گيري کم و بيش ۱۵ دقيقه به درازا مي کشد .
در غير اين صورت پرخاشگري نر آغاز مي شود .
اگر پس از سپري شدن ۴۵ دقيقه ، لاکپشت ماده تسليم نر نشد و او را نپذيرفت ، بايد حيوان ماده را از مخزن خارج کنيد . لاکپشت ماده شما بايد دست کم دو روز را به دور از نر سپري کند .
پس از دو روز دوباره لاکپشت ماده را به مخزني که نر در آن وجود دارد منتقل کنيد . احتمال اينکه اين بار هم ماده نر را نپسندد بسيار کم است .
● مخزن جفت گيري Mating tank
مخزن مناسب براي جفت گيري اين گونه دست کم بايد ۳۰ گالن ( هر گالن برابر ليتر است) حجم داشته باشد . آب اين مخزن بايد گرم و کم ژرفا ( کم تر از ۵ اينچ ) باشد .
● اقدامات پس از جفت گيري After mating
بهتر اين است که در مدت بارداري ، لاکپشت ماده را از لاکپشت نر جدا نگهداريم .
فراموش نکنيد که از جابجايي بي دليل لاکپشت ماده باردار ( حامله ) بپرهيزيد و اگر مجبور به اين کار شديد ، وي را به آرامي و نرمي بسيار جا به جا نماييد .
آب لاکپشت بار دار بايد تا جايي که ميتوان پاکيزه و شفاف باشد و حيوان فضاي کافي براي شنا و تحرک داشته باشد .
دما در مخزني که لاکپشت حامله وجود دارد بسيار مهم است و معمولا لاکپشت ماده باردار زمان بيشتري را در استراحت گاه خارج از آب ( Basking spot ) خود براي آفتاب گرفتن و گرم نمودن خود و تخم هاي داخل بدنش صرف مي کند .
يادتان باشد که اشتهاي يک لاکپشت باردار با يک لاکپشت غير باردار فرق دارد.
لاکپشتهاي باردار ممکن است براي مدتي از پذيرش غذا سر باز بزنند و اين رخدادي طبيعيست . اگر اين زمان طولاني شد سعي کنيد که رژيم غذايي که به او مي دهيد را عوض کنيد زيرا گاهي لاکپشت حامله فقط به خوراک هاي ويژه اي علاقه نشان مي دهد .
همچنين رژيم غذايي مملو از مواد گياهي ، سبزيجات و ميوه جات تازه به همراه غذاهاي آماده با کيفيت ( يعني غذاهاي مخصوص لاک پشت هاي آکوآريومي ) را فراموش نکنيد .
از همه مهم تر لاکپشت ماده از همان روزهاي پس از جفت گيري ( و درست تر اين است که بايد گفت از ماه ها پيش از آن ) به مواد کلسيم دار مانند کف دريا ( که در اصل صدف داخلي نرم تن مرکب است ) نياز دارد . اين کلسيم به خصوص براي ساختن پوسته تخم ها مورد نياز لاکپشت است .
● مخزن لانه سازي Nesting quarter
براي لانه سازي و تخم گذاري لاکپشت ، مي توان او را به يک مخزن ۲۰ گالني منتقل نمود که داراي محل آفتاب گيري وسيعي از جنس خاک گلدان يا مخلوط ماسه نرم و خاک گلدان به عمق ۴ اينچ باشد .
البته اين شرايط را نيز مي توان در همان مخزن اوليه آماده نمود . ولي از آنجا که در ابتداي باروري ، لاکپشت بيشتر اوقاتش را در آب مي گذراند و در انتهاي دوره بيشتر به آب احتياج دارد ؛ عده اي انتقال لاکپشت به مخزن جديد و جداگانه را بهتر مي دانند .
● تخم گذاري Laying eggs
معمولا دوره آبستني ( Gestation ) اين گونه ، ۲ ماه طول مي کشد .
در دو هفته آخر بارداري مشاهده مي شود که لاکپشت ماده باردار بيشتر وقتش را در خشکي سپري ميکند .
نظريات غير علمي بيان گر اين مطلب است که اين راه پيمايي ها باعث کار کرد بهتر عضلات لاکپشت و ساده تر شدن زايمان وي مي گردد .
در اين زمان لاکپشت اقدام به حفر چاله هاي متعددي در زمين مي کند . دليل اصلي اين کار ارزيابي محيط و يافتن منطقه مناسبي جهت تخم گذاري است .
برخي نيز معتقدند که لاک پشت با اين کار دست ها و بدن خود را از آلودگي ها پاک مي کند .
خوب ! زماني که لاکپشت شروع به حفر گودال هاي بي هدف ميکند در واقع زمان جابجايي لاکپشت به مخزن لانه سازي است .
پس از انتقال لاکپشت ماده به مخزن تخم گذاري ، بايد هوشيار باشيد که لاکپشت در کدام نقطه تخم مي گذارد .
لاکپشت گوش سرخ ماده ممکن است هر دفعه بيت ۲ تا ۲۰ تخم بگذارد و البته اين تخم گذاري چند بار در سال انجام مي شود .
تخم گذاري لاکپشت شامل همان مراحل حفر گودال ، تخم گذاري و پر کردن گودال مي باشد .
● جابجايي تخم ها ؟ Removing the eggs
زماني که لاکپشت تخم هايش را گذاشت و گودال را با خاک پوشاند ، دو راه پيش روي شماست .
يک راه اين است که تخم ها را در همين محل رها کنيد .
برخي عقيده دارند که حفر کردن زمين و يافتن تخمها و همچنين جا بجايي آنها ، همگي عوامل استرس زا براي تخم بوده و باعث آسيب رسيدن به آن مي شوند .
اين نگراني با دانستن اينکه سر و ته کردن تخم هاي لاکپشت باعث خراب شدن آنها مي شود ، به اوج مي رسد .
از ديگر سو ، اگر تخم ها در همان محل اوليه رها شوند و يکي از آنها فاسد شود يا قارچ بزند يا بشکند ، ممکن است باعث نابودي ساير تخم ها شود !
حتي ممکن است که نوزادان پس از خروج از تخم نتوانند به راحتي از زير خاک در آيند و همان جا بميرند .
از اين به بعد تصميم گيري با شماست .
● جابجايي تخم ها Removing the eggs
اين عمل بايد با احتياط و آرامش کامل انجام شود . براي اين کار بايد انگش ها را به آرامي به خاک وارد نمود و به آرامي به جستجو پرداخت .
پس از اينکه انگشتتان به تخم برخورد کرد بايد بلافاصله با يک ماژيک قسمت بالاي تخم را علامت گذاري کنيد . اين اقدام ضروريست زيرا بايد تخم ها را به همان حالتي که لاکپشت ماده گذاشته است به انکوباتور منتقل کنيد .
براي انتقال مي توانيد از يک قاشق گود نيز استفاده کنيد . پس از انتقال تمامي تخم ها به انکوباتور ، بهتر است که انکوباتور را به جاي امني منتقل کنيد .
چند روز بعد تخم ها را بررسي کنيد . اين بررسي بايد فقط با برداشتن در پوش انجام شود و نبايد تخم ها را جابجا يا دستمالي کرد . تخم هاي فاسد شده را بايد به سرعت از جعبه يا انکوباتور خارج نمود .
اگر تخم ها قارچ زده اند مي توان آنها را با استفاده از يک برس رنگ زني نرم و محلول ۵۰ % دهان شو ( محلول دهان شويه يا Mouthwash ) و آب به آرامي پاکيزه کنيد .
● خروج لاکپشت ها از تخم Hatching
۸۰ تا ۸۵ روز پس از تخم گذاري ، زمان خروج لاکپشت هاي کوچک از تخم است . لاکپشت هاي کوچ با اندامي که دندان تخم يا The egg tooth ناميده مي شود ، تخم را شکسته و سر برون مي آورند . اين اندام پس از يک ساعت افتاده و ديگر رشد نخواهد کرد .
اگر بچه لاکپشت ها احساس امنيت نکنند از تخم بيرون نمي آيند . شما نبايد به طور مصنوعي اقدام به خارج کردن بچه لاکپشت ها بکنيد . ممکن است بچه لاکپشت شما تمام روز را در پوسته تخمش بماند .
لاکپشتي که تازه از تخم خارج شده در زير شکمش يک کيسه زرده دارد که نبايد آن را جدا نمود بلکه بايد اجازه داد که خود اين ذخيره غذايي جذب شود يا خشک شده و از بدن جدا شود .
جدا کردن کيسه زرده ممکن است باعث مرگ بچه لاکپشت شود . سپس هر ۱۲ بچه لاکپشت را به يک مخزن ۲۰ گالني منتقل کنيد . مخزن آنها بايد داراي يک بخش خشکي ( محل آفتاب گيري ) و آب کم عمق باشد . چون بچه لاکپشت ها هنوز به خوبي زمان تنفس و شيوه شناور شدن در سطح آب را نمي دانند ، محروم کردن آنها خشکي باعث خفگي آنها مي شود .

مهمترين نکات بعد از خريد يک لاک پشت گوش قرمز ايجاد مکاني براي زندگي و همچنين تغذيه آن است. يک لاک پشت گوش قرمز را حتي مي توان در يک تشت آب نگهداري کرد ...

اکپشت رايج آکوآريومي ، با نام عمومي خزنده گوش قرمز يا Red eared slider يکي از رايج ترين و معمولي ترين خزندگانيست که به تجارت آکوآريوم وارد شده و همچني ...

مهمترين نکات بعد از خريد يک لاک پشت گوش قرمز ايجاد مکاني براي زندگي و همچنين تغذيه آن است. يک لاک پشت گوش قرمز را حتي مي توان در يک تشت آب نگهداري کرد ...

دانلود نسخه PDF - لاکپشت