up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله لامپ هاي روشنايي PDF
QR code - لامپ هاي روشنايي

لامپ هاي روشنايي

لامپهاي التهابي - رشته اي
اينها همان لامپهاي رشته اي هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار ميگيرند و در هر مغازه اي يافت ميشوند. نور لامپهاي رشته اي گرم و يکنواخت است و شباهت زيادي به نور طبيعي دارد. به دست آوردن ميزان نور متفاوت به سادگي توسط تغيير نيروي برق (وات) امکان پذير است.
حباب لامپهاي التهابي در اندازه ها و شکلهاي مختلف توليد ميشود. حبابهاي سفيد رنگ علاوه بر ملايم کردن نور، در زمان مطالعه مانع ناراحتي چشم ميشوند و حبابهاي رنگين، در موارد متنوعي از جشنها و نورپردازي حياط گرفته تا استفاده از تاريکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار ميگيرد.
از آنجايي که رشته نازک درون لامپ- به خصوص در انواع کم نور تر آن- به سادگي گسيخته ميشود لامپهاي التهابي ضد لرزش، انتخاب مناسبي براي مکانهايي هستند که چراغ يا لوستر در اثر سر و صداي محيط يا حتا راه رفتن سامنان طبقات فوقاني، مدام در حال لرزش است. اين لرزش ممکن است به نظر خفيف باشد اما عمر لامپ را کوتاه ميکند.
لامپ فلورسنت
هرچند نور لامپهاي فلورسنت (Fluorescent) به اندازه نور لامپهاي التهابي خالص و خودماني نيست، اما نوري حقيقي به شمار ميرود. اين لامپها از نوع رشته اي گران تر هستند اما عمر بسيار طولاني تري داشته و انرژي بسيار کمتري مصرف ميکنند.
در واقع، لامپهاي فلورسنت به صرفه جويي بسيار کمک ميکنند زيرا تا حدود ۷ سال عمر ميکنند. اين عمر طولاني دليل خوبي براي نصب آنها در مکانهايي است که دسترسي به آن مشکل است. اين لامپها علاوه بر اشکال استوانه اي و حلقه اي، به شکل لامپ يچي نيز ساخته شده اند که استفاده از آنها را در هر شرايطي امکان پذير کرده است.
● نمونه اي از لامپهاي هالوژن
لامپ هالوژن
اين لامپها، از تازه ترين انواع لامپ هستند و با نور سفيد و مواج خود، رنگهاي موجود در اتاق را تقويت ميکنند. در حال حاضر قيمت اين لامپها به نسبت زمان اولين توليد در اوايل دهه ۹۰ بسيار کمتر شده استو بسيار بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرد. اين لامپها طوري طراحي شده اند که عمري طولاني داشته باشند، اما وجود متغيرهايي چون چربي دست (هنگام بستن لامپ)، چربيهاي موجود در هوا و ذرات گرد و غبار، ميتوانند عمر آنها را به طور قابل توجهي کاهش دهند.
براي طولاني کردن عمر لامپ هالوژن، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته بندي و نصب آن از دستکش پلاستيکي يا کيسه فريزر استفاده کنيد. از لمس آنها با دست خودداري کنيد زيرا چربي دست، حتا به مقدار کم، عمر لامپ را کم ميکند.
در ضمن اين لامپها را به طور مرتب با يک گردگير تميز از جنس پر يا انواع مشابه آن، گردگيري نماييد. اين کار را تنها در زماني که لامپها خاموش و کاملا سرد هستند انجام دهيد. به ياد داشته باشيد که لامپ هالوژن روشن بسيار داغ ميشود، قبل از لمس آن از سرد بودن آن مطمئن شويد.
لامپ زينان
لامپ زينان (Xenon)، براي نورپردازي در گوشه و کنار و يا در زير کابينتها مناسب است زيرا داراي نوري سفيد و خالص است. اين لامپها درواقع نوعي لامپ هالوژن هستند اما از انواع معمول آن کمتر داغ ميشوند و انرژي کمتري مصرف ميکنند.
● نمونه اي از لامپهاي زينان
لامپهاي لوله اي
لامپهاي لوله اي به شکل شمعهاي بلند هستند و براي نورپردازي تابلو و همچنين روشن کردن ورقه هاي نت نوازندگان به کار ميروند.
لامپ شمعي
اين لامپها که به شکل ساده شده شعله شمع ساخته ميشوند، معمولا از نوع التهابي هستند و به خاطر شکل خاص و کم مصرف بودن، در چلچراغها ، زير پوشش هاي کوچک، و بر روي پايه هاي فانتزيبه کار ميروند. لامپهاي شمعي در دو شکل کلي سفيد و شفاف توليد شده و بدون پوشش يا آباژور هم به کار ميروند.
لامپهاي انعکاسي يا جيوه اي
اين لامپها با داشتن يک لايه جيوه در يک طرف، براي استفاده در چراغهاي سقفي و ديواري مناسب هستند و در جهت خاصي نورافشاني ميکنند.
لامپهاي کريپتون
لامپ کريپتون (Krypton از لامپهاي معمولي بسيار پر نورتر است و معمولا در فلش دوربينهاي عکاسي و چراغهاي اتوموبيل به کار برده ميشود. استفاده خانگي از اين لامپها نيز کم کم رواج يافته است.

▪ لامپ هاي سديم معمولا به دو دسته تقسيم مي شود : ۱) لامپ سديم با فشار زياد ۲) لامپ سديم با فشارکم ▪ لامپ سديم با فشار كم: لامپ سديم با فشار کم شامل يک ...

اصطلاح لامپروفير بوسيله فون گومبل Von Guembel در سال 1887 به هنگام مطالعه سنگهاي ميکادار منطقه فيشتل گبيرگه Fichtelgebirge در آلمان معرفي گرديده و به ...

● ديد کلي مصرف زياد لامپ هاي رشته اي و نيز داغ شدن سريع آنها که خرابي زودرس و سوختن لامپ را سبب مي شد، باعث شد که لامپهايي با کيفيت و بازده بالايي تول ...

● ساختمان لامپ اشعه ايکس پرتوهاي ايکس را بوسيله بمباران هدفي فلزي با باريکه اي از الکترونهاي سريع توليد مي کنند. قطعات اصلي لامپ اشعه ايکس شامل کاتد ب ...

● فناوري نانو در بسته بندي موادغذايي درصنايع و شرکت ها: در حال حاضر شرکت هاي زيادي مانند Unilever, keystone,Hershey,food,nestle مشغول کار روي نانو غذا ...

اغلب مشاهده شده که نيروي الکترومغناطيسي باعث ايجادساختار(منظم)شده يعني اتمهاوملکولهاوجامدات کريستالي راتثبيت مي نمايد. درحقيقت نتايج (اثرات)نيروي مغنا ...

اگر قرار بود براي هر يک از فصول سال سمبلي را تعيين کنيد، به طور قطع شما هم براي تابستان، آتش را انتخاب مي کرديد؛ زيرا آتش ارتباط مستقيمي با گرما، حرار ...

فسفرسانس و فلوئورسانس پديده هايي هستند كه در آنها يك ماده خاص كه بطور عام به آن فسفر گفته ميشود پس از قرار گرفتن در مقابل نور مرئي يا غيره مرئي يا حرا ...

دانلود نسخه PDF - لامپ هاي روشنايي