up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله لاغر شدن PDF
QR code - لاغر شدن

لاغر شدن

راه حل هاي مختلف براي لاغر شدن

آژانس ملي سلامت غذا در فرانسه اخيراً گزارشي دربارۀ لاغري منتشر کرده است که تيتر بسياري از رسانه ها قرار گرفته و ...
● آيا راه مناسبي براي لاغر شدن وجود دارد؟
آژانس ملي سلامت غذا در فرانسه اخيراً گزارشي دربارۀ لاغري منتشر کرده است که تيتر بسياري از رسانه ها قرار گرفته و تبديل به نظر مشترک، بين متخصصان و کارشناسان تغذيه براي افرادي که اضافه وزن دارند يا خيلي چاق هستند، شده است.
● کي و چگونه بايد لاغر شد؟
وزن ايده آل، همان چيزي است که مرتبط با شکل شناسي شماست. اين وزن طبق يک محاسبۀ ساده از ضريب تودۀ بدني به دست مي آيد.
بسياري از زنان امروزي که مي خواهند، حداقل باسن، ران هاي برجسته و شکم شان را آب کنند، چندان هم تابع اين وزن نيستند.
آنها وزني را دلشان مي خواهد که با آن، تمام بدن شان لاغر باشد، البته به جز سينه ها، چرا که سينۀ بزرگ مد است. بهترين کاهش وزني که براي اين افراد در جهت به دست آوردن اندامي متناسب مورد نظر است، بين ۳ تا ۵ کيلوگرم خواهد بود. به اين ترتيب اين افراد اندام بسيار ظريفي به دست خواهند آورد.
زماني که تابستان از راه مي رسد، لباس ها ديگر نمي توانند توده هاي تنفرانگيز چربي را بپوشانند، بنابراين خانوم ها شروع مي کنند به حمله به توده هاي چربي در حالي که بنابر فيزيولوژي بدن شان، اين کيلوهايي که مي خواهند کم کنند، واقعاً اضافه نيستند. خود را ملزم به اجراي رژيم هاي لاغري مي کنند؛ رژيم لاغريي که يکي از دوستان شان استفاده کرده يا همان طور که مد شده از اينترنت پيدايش کرده اند. اگر بخواهند از روش هاي معقول و منطقي استفاده کنند به يکي از مؤسسات زيبايي مي روند و از ماساژ، مزوتراپي، ليپوليز و... استفاده مي کنند. شجاع ترهايشان هم به سراغ پيلاتوس يا دوچرخه سواري مي روند .
اما تمام اين زناني که آرزوي وزني را در سر مي پرورانند که متناسب با واقعيت وضعيت بدني شان نيست، بازگشت وزن کم شده شان در کوتاه يا بلند مدت اجتناب ناپذير خواهد بود. و اين همان چيزي است که يويو ناميده مي شود، يعني کم کردن وزن و بازگشتش! اين امر يکي از خطرات بزرگي است که طي يک دورۀ ده ساله يا حتي بيشتر باعث اضافه وزن شديد و چاقي بيش از حد مي شود.
جديداً يک عدۀ ديگر به اين افراد پيوسته اند، آنها خواهان وزني توهمي هستند که فاصلۀ بسيار زيادي با با وزن ايده آلشان دارد. آنها دائما در رژيم هستند، گرسنگي مي کشند، قرص و جوشانده هاي لاغري مي خورند و بين روش هايي که لاغرتر نشان شان مي دهند، در رفت و آمد هستند؛ در نهايت هم سلامتي شان را از دست مي دهند.
● کيلوهاي واقعاً زيادي
اگر شما از آن دست افراد هستيد که تعداد بسيار زيادي رژيم لاغري، از ا نواع مختلف را جمع آوري کرده ايد و حالا هم دچار اضافه وزن و چاقي شده ايد، لازم است که با يک پزشک متخصص يا کارشناس تغذيه مشورت کنيد، و از او بپرسيد که آيا وضعيتتان متناسب با شرايط بدن تان هست، و بررسي کنيد که آيا اين اضافه وزن، تأثير بر سلامتي تان دارد يا نه؟
متخصص يا کارشناس تغذيه يک رژيم غذايي متعادل که متناسب با ذائقۀ شما و شرايط اجتماعي تان است، توصيه مي کند؛ ضمناً او از شما مي خواهد که فعاليت جسمي و تحرک داشته باشيد: او شما را به مسير درست هدايت مي کند.
اگر شما به اندازۀ کافي تحرک داشته باشيد تا مصرف انرژي تان را افزايش دهيد، بنابراين بدون هيچ خطري به آهستگي لاغر خواهيد شد. با استفاده از رژيم غذايي که متخصص يا کارشناس تغذيه به شما پيشنهاد کرده است، عادات غذايي سالمي پيدا مي کنيد که مانع چاق شدن تان مي شوند.
● تنها لاغر شدن؟ آسان نيست!
وقتي که بايد ده ها کيلوگرم وزن کم کنيد، زمان زيادي مي برد و طولاني مي شود، خيلي طولاني. بنابراين پيروي کردن از آن دست رژيم هايي معجزه آسايي که آژانس ملي سلامت غذا به شدت منع شان کرده، ديوانگي است!
يکي از راه حل هاي پيشنهادي، روش ويت واچرز (Weight Watchers) است.
ايدۀ اين روش در ذهن يک خانم بسيار چاق آمريکايي به نام جان نيدت که بعد از چندين تجربۀ لاغري تنها و دلسرد کننده شکل گرفت؛ اين خانم از دوستانش دعوت کرد تا با او لاغر شوند. اين روش جواب داد، گروه هاي ديگري به وجود آمدند، شبکه بزرگ و بزرگتر شد و در سال ۱۹۶۳ به تمام جامعه منتقل شد تا جايي که تقريباً در کل کرۀ زمين، خصوصاً جاهايي که افراد چاق زيادي داشت، پراکنده شد. حالا اين شبکه بر روي اينترنت قابل دسترس است.
يک مطالعه که در سال ۲۰۰۰ منتشر شده است، نشان داد اين روش که از رژيم هاي غذايي متعادل و انجام فعاليت هاي جسمي بهره مي برد و باعث به جريان افتادن بحث و جدل هاي بسياري در جامعه شده است، بسيار مفيد تر از لاغر کردن به تنهايي و زير نظر متخصص تغذيه با دو جلسۀ ۲۰ دقيقه اي مشاوره است.
از آنجايي که اين روش هاي لاغري متقابل يکي از کليدهاي موفقيت در طولاني مدت است، شما مي توانيد بعد از مشورت با کارشناس يا متخصص تغذيه، به يکي از فروم هاي اينترنتي بپيونديد يا حتي خودتان يک شبکه درست کنيد. شما به طور اجتناب ناپذير تحت حمايت ديگران قرار مي گيريد. مانند يک جلسۀ معمولي، شما در اين فروم ها مي توانيد از پيشرفت ها، نااميدي ها، دلسردي ها و پيروزي هايتان بگوييد و با ديگران تبادل نظر کنيد، اين کار به شما کمک خواهد کرد.
● و در طولاني مدت؟
واضح است زماني که خيلي چاق هستيد و بايد وزن زيادي کم کنيد (اضافه وزني که طي چندين سال به وجود آمده) به خاطر ضربه هايي که اين کم کردن وزن به سلامتي وارد مي کند، ممکن است به يک متخصص تغذيه يا ترجيحاً خدمات ويژۀ تغذيه در بيمارستان ها مراجعه کنيد. ممکن است در آنجا مجبور شويد که جراحي معده انجام دهيد. زيرا پيگيري يک رژيم کم کالري به مدت چندين سال راحت نيست.
اما اگر کمي بيشتر حواستان باشد، روشي مانند وايت واچرز مي تواند مانع از افزايش وزن و چاقي بيش از حد شما بشود. اين روش با ايجاد عادات غذايي صحيح و رعايت اصول بهداشتي شما را به کاهش وزن آهسته و منطقي هدايت مي کند.
آژانس ملي سلامت غذا، در گزارش معروفش فقط بر تغذيه اي سالم و متعادل تأکيد نمي کند بلکه ضرورت کم کردن نمک را نيز يادآور مي شود. از اين به بعد، براي آشپزي بايد کمتر روي نمک حساب کنيم!

از جمله خطرات بارداري علاوه بر سقط، مي توان به حاملگي خارج رحمي، جدا شدن زوردس جفت و فشار خون حاملگي اشاره كرد. ● جدا شدن جفت گاهي در اثر جدا شدن جفت، ...

سيمان ‌شدن سيليسي يکي از متداولترين انواع سيماني شدن سيليسي ، رشد ثانويه کوارتز است. سيمان سيليسي در اطراف دانه کوارتز ته نشين شده و داراي پيوستگي نور ...

● هفته اي يک کيلو لاغر شويد لاغر شدن مثل يک روياي دست نيافتني است . گاهي و براي بعضي آدمها غير ممکن به نظر مي رسد و گاهي براي رسيدن به آن ، تحمل رژيمه ...

اگر همسرتان به شما بگويد که جواب آزمايش بارداري اش مثبت شده، چه احساسي خواهيد داشت؟ اينکه قرار است به زودي پدر شويد و بايد چيزهاي زيادي بدانيد و کارها ...

نتيجه تحقيق جالبي كه در ژاپن صورت گرفته است نشان مي‌دهد ارتباط مستقيمي بين تمايل به مصرف دخانيات بخصوص سيگار و حضور يك ژن مخصوص به نام ‪CYP۲A‬ ‪ ۶‬وجو ...

اين موضوع حقيقت دارد که معمولا ما در صورتي دچار چاقي يا اضافه وزن مي شويم که يا زياد غذا بخوريم يا به اندازه کافي فعاليت بدني نداشته باشيم. اما گاهي چ ...

همه آنهايي که اضافه وزن دارند و به سلامت خودشان اهميت مي دهند؛ احتمالا با يک قصه پرغصه دست به گريبان اند: رژيمي براي کاهش وزن! اگر اين قصه، غصه شما هم ...

وقتي ميزان چربي در برخي سلول هاي بافت چربي که تعدادشان به ۳۰ ميليارد سلول مي رسد، افزايش مي يابد، زمينه چاقي موضعي فراهم مي شود. اگر چه اين چاقي موضعي ...

دانلود نسخه PDF - لاغر شدن