up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله كروكوديل PDF
QR code - كروكوديل

كروكوديل

افسانه اي ترين عضو حيات وحش , كروكوديل

كروكوديلها زشت هستند، اما قلبي مهربان دارند!
كروكوديل يكي از نادر گونه هايي است كه از دورانهاي ماقبل تاريخ تاكنون باقي مانده است. زيست شناسان، دليل مهم زنده ماندن
اين موجود از ماقبل تاريخ تا امروز را سازگاري كامل او با شرايط جغرافيايي و ساكنان رودخانه ها و درياچه ها مي دانند. هرگاه به چشمان سبز اما بي حالت كروكوديل ها نگاه كنيد، به راحتي در مي يابيد، چرا اين موجود قهرمان بسياري از داستانها و افسانه هاست.
پراكندگي كروكوديل در چهار قاره (آسيا، آمريكا، اقيانوسيه و آفريقا) مي باشد. براساس يك اعتقاد قديمي در هر بركه اي كه تمساح وجود دارد، در آنجا آب فراوان هست و براساس همين عقيده بسياري از اهالي بومي مناطق مختلف جهان كه همسايه كروكوديل ها هستند، هيچ گاه در صدد آزار آنها بر نمي آيند. كروكوديل حيواني خجالتي و كمرو است و براي ديدن آن بايد مدتها به انتظار نشست.
فقط در روز براي آفتاب گرفتن بر روي صخره هاي كنار رودخانه يا ساحل شني از محل استراحت خود بيرون مي آيد و دهان خود را باز نگاه مي دارد تا پرندگان از انگل ها و حشرات و بقاياي مواد غذايي لابه لاي دندانهايش استفاده كنند.
● مصارف كروكوديل در جهان
با توجه به كاربرد گسترده پوست كروكوديل (هر قطعه خام آن در جهان هم اكنون حدود ۲۷۵ دلار و هر قطعه دباغي شده آن حدود ۶۰۰ دلار مي باشد) و كيفيت گوشت آن (براي كنسروسازي و صادرات كه حدود قيمت هر كيلوگرم آن برابر با ۷ دلار مي باشد)، كروكوديل و مشتقات آن در حال حاضر در بسياري از نقاط جهان مصرف مي شود. به طور مثال چينيها از صدها سال پيش از سوپ كروكوديل براي علاج آسم و بيماريهاي تنفسي استفاده مي كردند.
● مراكز صنعتي پرورش كروكوديل
در حال حاضر استراليا بزرگترين صادركننده بچه كروكوديل و ساير محصولات آن به سراسر دنيا مي باشد و در سال ۱۱ هزار پوست كروكوديل توليد مي نمايد كه يك درصد نياز جهاني اين محصول است.
پرورش كروكوديل به صورت تجاري و صنعتي اولين بار در سال ۱۹۸۰ در استراليا شروع شد. اين صنعت در آغاز با ۱۸ مزرعه شروع به كار كرد كه عموماً در كوئينزلند، اراضي شمالي و غرب استراليا قرار داشتند. محصول اصلي اين مزارع پوست و گوشت است. كيفهاي با كيفيت بالا، چكمه، كمربند و چمدان از چرم كروكوديل تهيه مي شود.
كروكوديل هاي آب شور استراليا به علت مديريت صحيح پرورش، بهترين پوست را در ميان ساير كروكوديل سانان توليد مي كنند. در مقايسه با درخواست جهاني، استراليا فقط يك درصد چرم و گوشت مورد تقاضا را توليد مي كند و توليد جهاني نسبت به پنج سال گذشته دو برابر شده است.
رقباي اصلي استراليا در اين صنعت عبارتند از زيمباوه، پاپوآ گينه نو و اندونزي. صنعت پرورش كروكوديل همانند ساير فعاليتهاي دامپروري و كشاورزي به كار دقيق و ديدي وسيع براي موفقيت و پيشرفت نياز دارد.
● بازارها و بازاريابي
بهترين بازارها براي پوست كروكوديل آب شور استراليا عبارتند از: ژاپن، فرانسه و در مرحله دوم سنگاپور و ايتاليا. استراليا چرم خام را براي دباغي و تبديل به چرم با كيفيت عالي صادر مي كند. پوست به صورت سنتي به دو صورت پوست شكم و پوست شاخدار پشت صادر مي شود.
قيمت پوست، به پهناي سينه و شكم و سالم بودن آن بستگي دارد. قيمت ۳۴ سانتيمتر پوست شكم از نوع درجه يك ۳۵۵ دلار استراليا و درجه دو ۲۶۶ دلار استراليا و ۱۷۷ دلار براي درجه سه مي باشد. البته قيمت يك تخته پوست خام به طور متوسط برابر ۲۹۵ دلار آمريكا و دباغي شده آن برابر ۶۰۰ دلار است.
● روشهاي نگهداري كروكوديلها و مصالح مورد استفاده
به منظور ايجاد فضاي مناسب كه براساس شرايط منطقه متفاوت است، مي توان از سيمان، آجر يا پلاستيك استفاده نمود. بچه كروكوديلها را از ۱ الي ۱۲ ماهگي در فضاهاي سرپوشيده يا مسقف نگهداري مي كنند.
كروكوديلها را ۱ الي ۳ سال در محيط سرباز با شرايط طبيعي نگهداري مي كنند. محوطه ها شامل يك قسمت آبگير و يك قسمت خشك و آفتابگير مي باشند. در هنگام تكثير استفاده از جمعيتهاي كوچكتر به صورت يك نر بالغ و چندين ماده بالغ توصيه مي شود كه در بعضي از مزارع هنگام جفت گيري از يك نر به علاوه يك ماده نيز استفاده مي گردد.
براي تغذيه نوزادان عموماً از گوشت قرمز و ضايعات كشتارگاهي، سر مرغ و سنگدان و... به علاوه افزودنيهاي مينرال استفاده مي شود. كروكوديلها غذاي كمي مي خورند (حيوان بالغ روزي ۵۰۰ گرم) و دستگاه گوارش آنها به آهستگي فعاليت مي كند و هفته اي يك بار دفع مدفوع دارند. كشتار و پوست كني كروكوديلها بين يك الي سه سالگي انجام مي شود كه طول آنها به ۵ ۱ الي ۲ متر مي رسد.

خزندگان نيز مانند ماهي ها و دوزيستان نمي توانند گرماي مورد نياز خود را از درون بدن توليد كنند، بنابراين آن را به طور مستقيم از خورشيد و گاهي از محيط ك ...

مارمولك ها در دنيا از اندازه ۲ سانتي متر (گكوهاي پلنگي) تا حدود ۵ ۳ متر(اژدهاي كومودو) ديده مي شوند و نبايد مارمولك هايي مانند اژدهاي كومودو را كه دار ...

● آناتومي: لسوتوساروس دايناسوري ابتدايي، كوچك و سبك وزن بود. اين دايناسور گياهخوار بود و دونده اي تندرو بود. اين دايناسور كوتاه و شبيه سوسمار بود و طو ...

• يك دايناسور اورنيتوپود گياهخوار • پوزه شاخ مانند و دندان هاي گونه اي • تندرو( بر روي دو پا ) • دم سخت به منظور ايجاد تعادل به هنگام دويدن ● آناتومي: ...

دانلود نسخه PDF - كروكوديل