up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله كاهش وزن PDF
QR code - كاهش وزن

كاهش وزن

كاهش وزن به وسيله قرص هاي لاغري

كاهش وزن به وسيله قرص هاي لاغري
مسأله قرص هاي لاغري كه اكنون تبليغات زيادي براي ترويج آن صورت مي گيرد، سئوال بسياري از افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقي است. مطمئناً شما هم در سايت هاي ديگر يا حتي در داروخانه ها، با اين قبيل داروها برخورد كرده ايد و اين سئوال برايتان مطرح شده كه آيا واقعاً داروهاي لاغري مؤثرند؟
در مورد اثرات اين داروها اخبار ضد و نقيض بسياري موجود است. سايت هاي تبليغاتي، از اثرات مفيد اين داروها و كاهش وزن بدون تحمل گرسنگي صحبت مي كنند، ولي در سايت هاي پزشكي مطالب ديگري مشاهده مي شود.
تحقيقات پزشكي و بررسي هاي آماري بر روي افرادي كه دارو مصرف كرده اند نشان مي دهد، اين داروها يا بي اثر هستند يا اثر آنها بسيار كوتاه مدت است و پس از قطع دارو، وزن شخص به حالت اوليه باز مي گردد.
مصرف دارو بايد همراه با رژيم لاغري و انجام فعاليت ورزشي باشد تا اثر آن ماندگار شود.
در بسياري از افراد، عوارض جانبي مصرف دارو بروز مي كند و گاهي آنقدر شديد است كه مي توان گفت، دارو به جاي اينكه بيماري چاقي را درمان كند، بيماري ديگري را هم به وجود آورده است.
اين نكته حائز اهميت است كه استفاده از اين داروها، به تنهايي براي كاهش وزن، به هيچ عنوان يك راه درمان اصولي نيست و فرد حتماً احتياج به رژيم غذايي مناسب تحت مراقبت يك رژيم درمان و فعاليت بدني منظم دارد.
مصرف داروهاي لاغري براي چه كساني مورد نياز است؟
استفاده از اين داروها تنها براي افرادي مجاز است كه :
1) نمايه توده بدني آنها (BMI) بالاتر از 30 باشد؛ بدين معني كه در مرحله چاقي درجه 2 باشند و هيچ بيماري خاصي نداشته باشند. پس به افرادي كه كمي اضافه وزن دارند توصيه مي شود از اين داروها استفاده نكنند و فقط افراد خيلي چاق ، مجاز به استفاده از اين داروها هستند.
2) افرادي كه در اثر اضافه وزن و چاقي مبتلا به دو عارضه مزمن شده اند، مثلاً در اثر اضافه وزن طولاني مدت دچار فشار خون بالا و ديابت شده اند.
در ميان اين همه دارو كداميك براي درمان چاقي توصيه مي شوند؟
در حال حاضر تنها تعداد معدودي از قرص هاي موجود در بازار توسط سازمان غذا و دارو *FDA تأييد شده اند و مصرف آنها تنها براي مدت كوتاهي ، چند هفته و حداكثر چند ماه مجاز است.
اين داروها، اگر پايه گياهي داشته باشند ، اثرات جانبي كمتري دارند. بيشتر داروهاي مورد استفاده ، قرص هاي ضد اشتها هستند كه از اين جمله ؛Tenuate,Didrex, Sanorex, Mazanor, Adipex-p, Meridia است. بيشتر اين داروها قرص ها و يا كپسول هايي هستند كه موجب كاهش اشتها شده و بايد توسط پزشك به مقدار لازم تجويز شوند.
نوع ديگر از داروهاي تجويز شده، قرص هاي ممانعت كننده از جذب چربي ها هستند مثلxenical كه با چربي موجود در غذا تركيب شده و جذب آن را تا30 درصد كاهش مي دهد.
Meridia وXenical تنها داروهايي هستند كه براي طولاني مدت به افراد خيلي چاق توصيه مي شوند.
داروهاي ضد اشتها چگونه عمل مي كنند؟
اين داروها شرايطي را در بدن به وجود مي آورند كه فرد احساس گرسنگي نكند، به اين صورت كه باعث توليد بيشتر هورمون سروتونين و ياكاتكول آمين مي شوند. اين دو هورمون توليد شده درمغز، بر رفتار غذايي فرد اثر گذاشته و با افزايش توليد آنها فرد احساس سيري و پُري مي كند.
نحوه عمل داروهاي جاذب چربي چگونه است؟
با مصرف اين داروها، چربي خورده شده در روده شكسته نشده و يا جذب آن مختل مي شود.
در صورتي كه مي خواهيد از داروهاي لاغري استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمي تان مطلع سازيد؛ اگر باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصي داريد و يا تحت درمان با داروي ديگري هستيد يا در صورتي كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماري قلبي ، صرع ، بيماري كليوي، اعتياد، تيروئيد پر كار، افسردگي، سردرد ميگرني و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد.
آيا داروهاي لاغري واقعاً مؤثرند؟
به طور كلي از بين اين داروها تنها Xenical وMeridia تقريباً موثر بوده اند و به همراه رژيم غذايي موجب كاهش وزن به ميزان 2 تا 10 كيلو در مدت يكسال شده اند.
در افراد مختلف با شرايط بدني متفاوت، پاسخ به اين داروها يكسان نيست. در ضمن هيچ دستور مشخصي وجود ندارد كه چه ميزان از قرص تجويز شده مؤثر است و پزشك تنها با توجه به اطلاعات و تجربياتش ميزان مورد نياز را تعيين مي كند. افرادي كه بسيار چاق هستند با مصرف 6 ماه از اين داروها، مي توانند تا 10 درصد وزن شان را كاهش دهند و اين ميزان كاهش وزن بسيار با اهميت است و از ابتلا آنها به فشار خون، ديابت وديگر بيماري هاي مزمن جلوگيري مي كند. در عين حال تحقيقات زيادي در مورد اثرات جانبي يا اثرات بعدي ناشي از مصرف اين داروها انجام نشده است.
در صورتي كه قصد استفاده از داروهاي لاغري را داريد و يكي از شرايط زير در شما وجود دارد، حتماً اين مسئله را با پزشك در ميان بگذاريد:
1- اعتياد: براي فعاليت مناسب دارو ، احتياج به شرايط خاصي است كه عدم اعتياد يكي از آنهاست.
2- اگر با مصرف قرص، وزنتان تغييري نكرد و دچار ثبات وزن شُديد.
3- در صورتيكه اثرات جانبي ناشي از مصرف قرص در شما بروز كند.
عوارض جانبي مصرف قرص هاي لاغري چيست؟
در صورتي كه اين داروها بيش از اندازه مصرف شوند يا مدت مصرف بيش از چند هفته شود، عوارض زير بروز مي كند:
- افزايش ضربان قلب
- افزايش فشار خون
- تعرق زياد
- يبوست
- كم خوابي
- تشنگي زياد
- گيجي
- پر بودن بيني
- سردرد
- اضطراب
- خشكي دهان
ازعوارض قرص Xenical كه مانع جذب چربي است، ايجاد نفخ، تكرر دفع، مدفوع چرب و غيره است.
درصورتي كه با مصرف اين دارو عوارضي مثل سوزش قلب، قاعدگي همراه با درد، ورم بدن در قسمت پا و مچ، آكنه و احساس سرما بروز كرد، سريعاً مسأله را با پزشك معالج تان در ميان بگذاريد.
كساني كه دچار فشار خون نامنظم، بيماري قلبي ، تپش قلب يا سابقه سكته هستند، نبايد از دارويMeridia استفاده كنند و كليه كساني كه از اين دارو استفاده مي كنند، بايد فشار خونشان را كنترل كنند.
حفظ وزن كاسته شده، چگونه ممكن است؟
اثراين داروها كوتاه مدت است. اگر فرد بخواهد پس از كاهش وزن، براي مدت طولاني ثابت بماند، بايد در تمام مدت مصرف قرص، عادت غذايي اش را تغيير دهد و فعاليت ورزشي منظمي داشته باشد تا پس از قطع دارو با پرخوري به وزن اوليه بازنگردد.
داروهاي ضد اشتها براي همه افراد توصيه نمي شوند. افراد مسن و كودكان نبايد از اين داروها استفاده كنند. در صورتي كه مي خواهيد از داروهاي لاغري استفاده كنيد، حتماً پزشك را از شرايط جسمي تان مطلع سازيد؛ اگر باردار يا شيرده هستيد، حساسيت خاصي داريد و يا تحت درمان با داروي ديگري هستيد يا در صورتي كه مبتلا به ديابت، فشار خون ، بيماري قلبي ، صرع ، بيماري كليوي، اعتياد، تيروئيد پركار، افسردگي، سردرد ميگرني و فشار چشم هستيد، حتماً پزشك را مطلع سازيد.

طب سوزني (به انگليسي: ACUPUNCTURE) که به زبان چيني به آن جن جيو (ZHEN JIU) گفته مي‌شود روشي است که با فروکردن سوزن هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن ...

سوزني برگ ها درختاني بسيار مقاوم و هميشه سبزند و با توجه به تنوعي که دارند مي توانند موارد استفاده زيادي داشته باشند. به اعتقاد گياه شناسان، درختان سو ...

۱) در ادامه مبحث کنترل وزن و مطالبي که در قسمت پيشين درباره تنظيم اشتها بيان شد، بايد در ادامه و به منظور تصحيح برنامه غذايي، کمي هم در مورد اجزاي تشک ...

● طب سوزني چگونه کار مي کند؟ در طب سنتي چين که به TCM به معني Traditional Chinese Medicine معروف است، بدن انسان تحت تاثير دو نيروي مخالف هم به نام هاي ...

● حفظ کاهش بدن وقتي وزن اضافي بيمار کاهش يافت، چالش، يافتن رويکردي است که به حفظ اين کاهش وزن بهتر کمک کند. طي يک بررسي، سه گونه از اين رويکردها در ۱۰ ...

آيا مي دانستيد با تغيير جزيي در برخي عادات روزانه خود مي توانيد حتي بدون رژيم به کاهش وزن و تناسب اندام برسيد؟ براي از دست دادن نيم کيلو از وزن تان با ...

سلامت جنين به دو عامل بستگي دارد؛ يکي وزن مادر در آغاز بارداري و ديگري، روند وزن گيري مادر در طول بارداري. هرگونه اختلال در اين دو مورد به تشکيل جفت ک ...

متخصصان مي گويند حفظ تعادل بين ميزان انرژي دريافتي و مصرفي، اولين قدمي است که بايد برداشت و براي اين مهم، دو قانون را بايد به خاطر بسپاريم؛ اول اينکه ...

دانلود نسخه PDF - كاهش وزن