up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله قطر موها PDF
QR code - قطر موها

قطر موها

عوامل موثر براي حجم موها

● فاکتورهاي موثر بر حجم موها :
سئوالي که معمولا مطرح مي گردد اينست که چرا براي برخي خانمها حجيم ماندن موهايشان حائز اهميت مي باشد و چرا برخي افراد موهاي نرم ، لخت ، غير جذاب و چسبيده به سر دارند و در عوض برخي هميشه موهاي پر ، با حالت ارتجاعي و زيبا دارند؟
اين مهم به موارد زير بستگي دارد :
قطر و سايز موها : هر يک از تارهاي مو چه قطر و سايزي دارند.
▪ دانسيته موها : يعني چه مقدار مو بر روي سر قرار دارد.
▪ نرمي موها : يعني تا چه حد مو قادر است از سطح سر فاصله بگيرد و اين فاصله را حفظ کند .
▪ مواج بودن موها : يعني تا چه حد مو ، موج و فر طبيعي دارد.
▪ اصطکاک موها : هريک از تارهاي موي سر تا چه حد سر و ليز است .
▪ چسبندگي موها : تا چه حد موهاي سر به يکديگر مي چسبند .
الف) قطر موها :
قطر موي انسان از ۴۰ تا ۱۲۰ ميکرون متفاوت است . ساختار و بافت مو معمولا در گروههاي زير تقسيم بندي مي شوند :
▪ موي نازک : کمتر از ۶۰ ميکرون
▪ موي متوسط : ۶۰ تا ۸۰ ميکرون
▪ موي ضخيم : بزرگتر از ۸۰ ميکرون
متاسفانه قابليت بسيار کمي براي افزايش دائمي قطر مو وجود دارد . اما مي توان با سالم نگاه داشتن ساقه مو تا حد امکان افزايش قطر مو را به بيشترين حد ممکن رساند . بعبارتي همواره بايستي از يک رژيم غذايي خوب و متوازن استفاده نمود زيرا هر گونه فقر مواد غذايي سبب کاهش قطر مو مي شود .
توصيه متخصصان اينست که :
محصولات استايلينگ شبيه موس و يا ژل با تشکيل فيلم پليمري در اطراف مو ها مي توانند قطر موها را تا دو برابر افزايش دهند .
ب) دانسيته :
دانسيته مو يعني تعداد موهاي موجود در يک سانتي متر مربع از پوست سر . بطور متو سط اغلب افراد بالغ بين ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ مو بر روي سرشان دارند به عبارتي ديگر ۱۷۵ تا ۳۰۰ مو در هر سانتي متر مربع وجود دارد . اين تعداد ، گستره وسيعي است که متغير هاي زيادي از جمله سن و ژنتيک افراد در آنها نقش دارند به همين دليل حتي برخي افراد تا دو برابر بيشتر از مقدار ذکر شده ، موي سر دارند .
چرا دانسيته مو مهم است :
۱) اگر شما دانسيته موي بزرگتري داشته باشيد، شما موي بيشتري داريد و طبعا دم اسب ضخيم تري هم خواهيد داشت.
۲) زماني که موها به يکديگر نزديکترند آنها به يکديگر کمک مي کنند تا راست و مستقيم بايستند .
در واقع دانسيته موي سر عملا در دوران کودکي بيشترين مقدار را داراست و با گذشت زمان و پير شدن افراد کاهش مي يابد. بيشترين دانسيته مو در سنين ۱۶ سالگي است و سپس تا سن ۵۰ سالگي کاهش مي يابد تا زمانيکه اين کاهش شديدتر خواهد داشت .
ساده ترين کاري که مي توان براي نگهداري دانسيته موها انجام داد، سالم نگه داشتن مو و پوست سر است .
بايستي از کشيدن و شانه کردن شديد موها و بستن محکم آنها به شکل دم اسبي خودداري نمود .
براي سالم ماندن پوست سر نيز در صورت نياز از شامپو هاي ضد شوره استفاده شود تا خارش و کشيدگي پوست سر کمتر حس گردد همچنين ريزش موي شديد که آلوپسيا ناميده مي شود ممکن است توسط درماتولوژيست معالجه گردد.
همچنين در هنگام انتخاب يک محصول براي موهاي نازک بهتر است از موس استفاده شود زيرا آنها سبک وزن بوده و براحتي بر روي مو پخش شده و تا ريشه مو مي رسند و حدالامکان از محصولات مومي و سنگين، مانند برخي کرمها و ... خودداري شود زيرا ممکن است باعث چسبيدن مو هاي نازک شوند و ظاهرا حجم موها کمتر بنظر برسند .
ج) سختي و سفتي مو :
معناي اصطلاح سفتي به بيان ديگر به قابليت و توانايي صاف و سفت ايستادن مو بر روي سر بر مي گردد . متاسفانه سفتي فاکتوري است که مستقيما با ضخامت مو مرتبط است . هر چقدر مويي نازکتر باشد سفتي آن کمتر است .
افزايش سفتي مو بوسيله محصولات استايلينگ، بواسطه پليمرهاي نگهدارنده آن است . اين پليمرها قادرند موقتا سفتي موها را با اتصالاتي که بطور جمعي با موها ايجاد مي کنند افزايش دهند . زماني که موها با همديگرکار مي کنند سفتي و بلند شدن آنها طبيعي تر است . همچنين يک برش صحيح و کامل توسط آرايشگر در به حداکثر رساندن سفتي موها بسيار مهم است ، بافت و لايه هاي مو اين امکان را فراهم مي سازند که موها با يکديگر کار کنند و سفتي و بلند شدن بيشتري داشته باشند .
براي بدست آوردن انسجام بيشتر، بايستي از مومهاي استايلينگ استفاده شود .
د) انحنا :
اين يکي از مثالهاي زيبا است موهاي مواج و يا انحنا دار نسبت به موهاي مستقيم فضاي بيشتري را بخود اختصاص مي دهند .
با استفاده از يک استايلر مانند موس و يا ژل مي توان به موها انحنا داد . حرارت نيز ، پليمر هاي استايلينگ را ذوب کرده و آنها جريان مي يابند، بنابراين تماس مو به مو افزايش يافته و يک نگهداري طولاني تر و بهتر ايجاد مي شود . همچنين افزايش موج و انحنا طبيعي موها ، يک راه آسان براي ايجاد حجم طولاني مدت موها خواهد بود .
علاوه بر آن با استفاده از يک برس گرد و ترجيحا هم شکل موها بطوريکه برس در انگشتان فرو رود به بلند شدن ريشه موها کمک مي کند، از اين جهت مي توان از فلز گرد داغ مانند بابيليس براي افزايش حجم انتهاي موها استفاده کرد .
ه) اصطکاک :
اصطکاک و يا عدم يکنواختي تار مو ، بر حجم موها اثر خواهند گذاشت. معمولا افرادي که موهاي نازک دارند تمايلي به استفاده از نرم کننده ها ندارند . وليکن بايستي دانست که حتي موهاي نازک نيز احتياج به مقدار معيني نرم کننده حاوي سيليکون ( البته سيليکونهايي که به سرعت تبخير شوند تا سنگيني برروي مو ايجاد نکنند) دارند . در واقع بهترين حالت استفاده از يک نرم کننده حجم دهنده است که مو را مرطوب و از سنگين شدن محافظت مي کند .
به همين دليل اغلب خانمهايي که موهاي نازک دارند بايستي مقدار کمتري از نرم کننده هاي موي سراستفاده کنند، چراکه مصرف بيش از اندازه نرم کننده هاي مو اصطکاک موها را از بين مي برد و مو به حجم دلخواه نخواهد رسيد . در واقع اصطکاک کم مناسب مي باشد چرا که اصطکاک زياد مي تواند سبب آسيب و شکستگي شديد موها شود.
در حقيقت ژلهاي استايلينگ و موسها بطور موقتي اصطکاک را براي نگهداري استيل مو افزايش مي دهند، آنها همانند يک فيلم نرم به داخل مو مي روند و زماني که نسبتا اين فيلم خشک مي شود آنها بطور موقت يک فاز چسبناک ايجاد مي کنند ( در اين حالت چسبناک شدن مناسب مي باشد )
اين امر کمک مي کند تا موها در يک شکل و استيل مناسب باقي بماند تا زماني که موها خشک شود و زمانيکه فيلم کاملا خشک شد احساس چسبناک بودن متوقف شده و استيل مو تنظيم مي شود .
راه ديگر افزايش اصطکاک ، رنگ کردن موها است . آزمايشات مختلف نشان مي دهند که بي رنگ کردن و هاي لايت موها اصطکاک ميان موها را تا يک سوم افزايش مي دهند .
همينطور رنگ کردن باعث تغيير شيمي کوتيکول مو مي شود و اين تغيير در شيمي مو اصطکاک موها را افزايش داده در نتيجه موها پرپشت تر بنظر مي رسند . البته بايستي با اين نکته توجه نمود که بليچ بيش از اندازه و يا تغيير رنگ زياد از حد، موها را بيش از اندازه زبر و درنتيجه آماده براي تخريب مي سازد.
و) چسبندگي :
ميزان تمايل براي چسبيدن به خود را چسبندگي گويند . دو نوع چسبندگي مي تواند به حجم مو ضربه بزند .
۱) سنگيني ناشي از چرک و روغن موها ، مي تواند موها را به يکديگر و يا به پوست سر بچسباند . بنابراين براي حجيم ماندن طولاني مدت موها ، بايستي آنها را کاملا تميز نمود.
۲) بار الکتريکي ساکن مي تواند باعث پرواز مو و يا برعکس چسبيدن آنها به يکديگر شوند. مانند دامني که در زنان به لباس زير آنها مي چسبد . اگر موها پس از برداشتن کلاه به گردن و يا صورت بچسبد اين بدليل بار هاي الکتريکي ساکن است .
● ذرات باردار
مو براحتي مي تواند بار الکتريکي توليد کند زيرا خاصيت تريبو الکتريک دارد و اين بدان معني است که اگر ماليده شود بار الکتريکي توليد مي کند و زماني که اين بارها تجمع پيدا کنند ، سبب ايجاد بار الکتريکي ساکن مي شوند . زماني که بار هاي مخالف يکجا جمع مي شوند يکديگر را خنثي کرده و جذب يکديگر مي گردند و اگر بارهاي همنام در يک جا جمع شوند همديگر را دفع خواهند کرد، اين بدان دليل است که رطوبت موجود در هوا به تخليه بارهاي الکتريکي از روي بدن کمک مي کند .
معمولا هواي خشک زمستان مانند يک پوشش عايق براي بارهاي الکتريکي عمل کرده و آنها را تقويت مي کند . در حقيقت استفاده از نرم کننده هاي حجم دهنده و محصولات استايلينگ ، مانند پلي کواترنيم و کواترنيم ۱۸ وغيره از تجمع بارهاي الکتريکي بر روي موهاي نازک جلوگيري مي کنند . اين اجزا خود باردار بوده و هادي جريان الکتريسيته هستند و اين بدان معني است که آنها به کاهش تجمع بار الکتريکي بر روي موها کمک مي کنند، قبل از آنکه بار خودشان به اندازه کافي زياد شده وحجم موها را کاهش دهند. در واقع با انتخاب صحيح محصولات استايلينگ مي توان از تجمع چربي و بار الکتريکي بر روي موها جلوگيري نمود.
همچنين بهتر است از يک شامپوي کلاريفائينگ ( شامپو هايي که حاوي کرم نيستند مثل شامپو هاي گياهي و يا شامپو هاي بچه ) هفته اي يک مرتبه استفاده شود . استفاده مداوم و دوره اي از يک نرم کننده از تجمع بارهاي الکتريکي جلوگيري مي کند و مي بايست مقدار مناسبي از نرم کننده را بر روي موها استفاده نمود.

آب طبيعي به علت خاصيت حل کنندگي خوبي که دارد معمولا داراي حجم بالايي از نمکهاي محلول در آب مي شود. CO۲ هوا به خاطر انحلال در آب و توليد اسيد کربنيک ضع ...

نگاه کلي: آب طبيعي به علت خاصيت حل کنندگي خوبي که دارد معمولا داراي حجم بالايي از نمکهاي محلول در آب مي‌شود. CO2 هوا به خاطر انحلال در آب و توليد اسيد ...

نگاه کلي: آب طبيعي به علت خاصيت حل کنندگي خوبي که دارد معمولا داراي حجم بالايي از نمکهاي محلول در آب مي‌شود. CO2 هوا به خاطر انحلال در آب و توليد اسيد ...

بيماري هيرسوتيسم که در اصطلاح عاميانه از آن با نام پرمويي ياد مي کنند، مشکل نسبتا شايعي بين خانم هاست. خيلي از زنان از رشد موهاي مردانه و ضخيم در صورت ...

بسياري از خانم هاي سالمند از کم پشتي و نازک شدن موهايشان گله مندند. در اين ميان بعضي از زنان سالمند، تقريبا دچار طاسي سر مي شوند که از نظر روحي ممکن ا ...

هزينه کراتينه کردن موي شما در آرايشگاه به طور متوسط ۷۰۰هزار تومان مي شود؛ يعني بايد اين مبلغ را بپردازيد تا موهاي تان از حالت فر و وز درآيد و صاف شود. ...

از بين انواع مختلف درد، سردردها شايع ترين دردها به شمار مي روند. در همين ارتباط مصرف انواع مسکن ها براي تسکين درد در ايران مطابق بررسي هاي انجام شده چ ...

سفيد شدن مو، هيچ ربطي به نوع ملانين موجود در بدن ما يا به عبارتي تيره و روشن بودن موهايمان ندارد. سلول هاي رنگدانه اي مو براي ساخت ملانين به آنزيم هاي ...

دانلود نسخه PDF - قطر موها