up
Search      menu
زمین شناسی,جغرافیا :: مقاله قشم PDF
QR code - قشم

قشم

قشم جزيره اي با دره هاي اعجاب انگيز

بسياري از مردم، قشم را فقط يک جزيره مي دانند اما گردشگران طبيعت، قشم را دنيايي از زيبايي ها معرفي مي کنند که در هر گوشه آن مي توان آرامش گمشده انسان شهرنشين را در هزارتوي غارهاي منحصر به فرد و جنگل هاي حرا و در اعماق سواحل مرجاني و در کنار سواحل ماسه اي و صخره اش جست وجو کرد. پس اگر در پي کسب تجربه هاي هيجان انگيز هستيد و قصد داريد چند روزي را به دور از شهر و هياهوي شهرنشيني آرامش از دست رفته خود را بيابيد، هم اکنون قشم را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنيد. قشم همان بهشت رويايي است که همه جاذبه هاي طبيعي را يکجا در خود جاي داده است. انواع سواحل ماسه اي، صخره اي، جنگلي، گلي و موقت (بين جزر و مد) که هر يک زيستگاه گياهان و جانوران متفاوت و متنوعي هستند، تنوع زيستي کم نظيري در اطراف اين جزيره پديد آورده اند.
جنگل حرا در ساحل شمال غربي جزيره قشم، از بندر لافت تا روستاي طبل در نواري به عرض ۵۰ تا ۵۰۰ متر کشيده شده و محدوده اي برابر با ۱۵۰ کيلومتر و مساحتي معادل ۱۶ هزار هکتار را دربرگرفته است.
امکان سفر دريايي و تفريحي در بين درختان حرا و ديدن بيش از ۱۰۰ گونه از پرندگان بومي و مهاجر، زيبايي خاصي به سياحت مسافران مي دهد. درختان هميشه سبز انجير معابد با عمر بيش از ۱۰۰ سال يکي ديگر از ديدني هاي طبيعي جزيره است. کوه هاي شگفت انگيز، صخره ها، کوه نمکدان در جنوب غربي جزيره با غارهاي زيباي نمکي و حوضچه نمک، خليج لاک پشت ها (محل تجمع و تخم ريزي لاک پشت هاي بزرگ)، سواحل ماسه اي در جنوب، جزاير ناز، سواحل مرجاني جزاير لارک و هنگام و سواحل زيبا و منحصر به فرد باسعيدو که محل زيبا و بزرگي جهت غواصي و قايقراني است، از ديگر مکان هاي ديدني جزيره قشم به شمار مي روند که براي تماشاي آن يک هفته هم کافي نيست.
● هزاردره هاي قشم
در جزيره قشم همه چيز ديدني است و شايد قبل از آنکه به ديدن جنگل هاي حرا و سواحل مرجاني و شني ترغيب شويد، کوه هاي شگفت انگيز جزيره نظر شما را جلب کند؛ مجموعه اي که از آن تحت عنوان ژئوپارک ياد مي شود. در قشم کوه هاي کم ارتفاع فراوان است. اگر دقت کنيد متوجه مي شويد سطح اين کوه ها را لايه هاي مرجاني، اسفنجي و دوکفه اي پوشانده که خود موجب حفاظت خاک هاي نرم و مارن زير سطح مرجاني شده است. وجود بادها، باران ها و توفان هاي باران زا موجب فرسايش تنه کوه ها و فروريختن پوشش هاي مرجاني مي شوند. بر اثر اين فعل و انفعال هاي طبيعي، تنديس هاي ديدني و زيبايي در سراسر جزيره پديد آمده که از اين نظر نيز جزيره قشم و جزاير اطراف آن از ديگر جزاير خليج فارس ممتاز شده است. حتماً نام غارهاي نمکي قشم را بارها شنيده ايد. غار نمک در واقع بخشي از کوه هاي جزيره قشم است که به دليل انباشتگي و رسوب نمک موجود در آب دريا در گسل هاي عميق تبديل به کوه ها و غارهاي نمکي شده است. در اين بين يکي از غارها با طولي معادل ۴۶۰۰ متر به عنوان بزرگ ترين غار نمکي جهان شناخته شده است.
کوه نمکدان در جنوب غربي جزيره را حتماً ببينيد و از اين همه شاهکار زمين شناختي طبيعت لذت ببريد. قنديل ها و بلورهاي نمک در داخل غارهاي بزرگ و جريان آب نمک آلود منظره دلپذيري به غارها و کوه هاي نمکي جزيره قشم داده که واقعاً ديدني است. اما به ياد داشته باشيد که در سال هاي گذشته عده اي گردشگرنما آسيب هاي زيادي به اين غار وارد کرده اند به طوري که با کندن قنديل ها و بلورهاي نمکي بخشي از اين غار را تخريب کرده اند. اما از هرچه بگذريم از دره ستاره ها نمي توان گذشت، دره ستاره ها که در غرب روستاي برکه خلف واقع شده از زيباترين جلوه هاي فرسايش در جزيره پهناور قشم است و اهالي معتقدند پس از فروافتادن ستاره اي در اين محل و بر اثر ضربه اي سهمگين، خاک از زمين بالا آمده و به هر شکلي که بوده خشک شده و چنين اشکالي پديد آمده است. البته بازديد از دره ستاره ها در شب هاي مهتابي جاذبه اي خاص دارد، به ويژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فراگرفته و آسمان و ستاره ها با نزديکي خاصي به زمين احساس مي شوند.
● دره اعجاب انگيز چاهکوه
چاهکوه دره اي با تنديس هاي بي نظير و پوشيده از صدها حفره و کاسه و طاقچه، با جوي هاي سنگي و چاه هاي آب است که از يورش باد، بارش باران هاي تند و تابش آفتاب داغ پديد آمده است. اين دره در ۱۰۰ کيلومتري شهر قشم و در کنار روستاي چاهوي شرقي قرار دارد. تمامي اين ساختارهاي طبيعي زمين شناختي امروزه مجموعه اي را در جزيره قشم پديد آورده که از آن به عنوان ژئوپارک قشم ياد مي شود. ژئوپارک قشم نخستين اثر طبيعي ثبت شده ايران در يونسکو است. توريستي که اين منطقه را براي بازديد انتخاب مي کند مي داند براي چه به اين منطقه مي آيد. بسياري از توريست هاي قشم از راه لافت يا فرودگاه وارد جزيره شده، اما به شهر قشم نمي آيند، بلکه براي ديدن مناطق خاصي چون جنگل هاي حرا و دره ستارگان يا روستاي تاريخي لافت مقصد خود را به سمت اين مناطق در پيش مي گيرند. قشم از معدود مناطق جهان است که نشانه هايي از فرهنگ کهن و باستاني را هنوز به صورت بکر حفظ کرده و قابليت هاي فراواني براي مطالعات مردم شناسي دارد. يکي از مناطقي که حتماً ديدن آن را به شما توصيه مي کنيم بندر تاريخي لافت است.
در بندر تاريخي لافت و در کنار قلعه نادري ده ها حلقه چاه آب وجود دارد که مردم منطقه با زحمت زياد در دل سنگ حفر کرده اند. تل مشرف بر اين چاه ها با سطح سنگي مرجاني، آب باران را به گودال محل چاه ها هدايت مي کند و چون کفه چاه ها به لايه هاي گچي ختم شده است آب براي مدتي طولاني نسبتاً سالم و خنک در آن باقي مي ماند. مي گويند تعداد اين چاه ها به تعداد ايام سال کبيسه ۳۶۶ حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه يکي از آنها را باز و از آن استفاده مي کردند. گذشته از چاه هاي آن يک آب انبار سنتي بزرگ، مسجدهاي زيبا، خانه هاي قديمي، درخت نياز (معروف به خواجه کريم) و بازمانده قلعه نادري همچنين بافت قديمي لافت با انبوه بادگيرها و کارگاه هاي لنج سازي از جمله جاذبه هاي لافت است.
هرچند امروز ژئوپارک قشم با کوه هاي زيبا و فرسايش يافته و هزاردره هاي شگفت انگيزش توسط يونسکو به ثبت رسيده اما جنگل هاي بي نظير حرا هم کم از ژئوپارک ندارد و داراي ارزش جهاني است. قشم بزرگ ترين و وسيع ترين جنگل هاي حراي ايران را به خود اختصاص داده است که داراي ارزش زيادي است. اين جنگل ها در آب هاي کم عمق سواحل خليج فارس ريشه دوانده و محيطي براي زيست انواع آبزيان، پرندگان و دوزيستان ايجاد کرده اند. حرا گونه اي از درختان مانگرو است و به همين دليل اين جنگل ها به جنگل هاي مانگرو نيز شهرت دارند. اين درخت به زبان لاتين به افتخار ابوعلي سينا دانشمند فرهيخته ايراني Avesenix Marina نامگذاري شده است. حرا نوعي درخت آبزي با ريشه هوايي است که تخم آن پس از عمل آوري در روي گياه و رها شدن روي آب به آساني در کف نقاط کم عمق دريا رشد مي کند و تا ارتفاع چهار متر از سطح آب بالا مي آيد و سالي يک بار نيز به گل مي نشيند.
وجود بيش از يکصد گونه پرنده در بين جنگل هاي حراي هرمزگان در قشم و خمير، به ويژه در فصل زمستان جذابيت آن را دوچندان کرده چرا که اين منطقه در زمستان مملو از پرندگان مهاجري است که از نوار شمالي زمين به اين منطقه مهاجرت مي کنند. منطقه حفاظت شده حرا بي شک يکي از زيباترين مناطق ايران است. آرامشي که در دل دالان هاي آب رو در جنگل حرا و سوار بر قايق مي توان يافت در هيچ کجا نمي توان يافت. مشاهده صحنه هاي زيباي پرندگان در حال پرواز يا پرندگاني که در حال صيد ماهي هستند و مشاهده دلفين هايي که هر از گاهي روي آب نمايش مي دهند و... اينها همه آن چيزي است که امروزه در سراسر دنيا مردم براي تماشاي آن حاضرند صدها دلار خرج کنند تا فقط به آرامش برسند و نهايت استفاده را از يک تفريح سالم ببرند. حرا را همين امروز به تماشا بنشينيد.

جزيره قشم با مساحتي نزديک به ۱۵۰۰ کيلومتر مربع نه فقط پهناورترين جزيره خليج فارس بلکه بزرگتر از بسياري از کشورهاي مستقل جهان است. اين جزيره همچون دلفي ...

وقتي که آرام آرام برف بر دوش درختان سنگيني مي کند، وقتي که دل کوه هاي البرز و زاگرس سرد مي شود از هجمه سرما و وقتي که آرام آرام تمام سنگيني برف بر شان ...

درياها, درياچه ها , رودخانه ها, آبشارها و چشمه هاي آب سرد و آب گرم, در مجموع جاذبه هاي آبي طبيعي ايران را تشكيل مي دهند كه از بين همه آن ها خليج فارس, ...

تاريخچه استفاده از فلزات در ايران : در مورد تاريخ استفاده از مس نظرات ضد و نقيضي ديده مي شود. گروهي استفاده از آن را در حدود 20 هزار سال پيش از ميلاد، ...

دانلود نسخه PDF - قشم