up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله قره گيله PDF
QR code - قره گيله

قره گيله

ميوه و برگهاي قره گيله در تهيه داروهاي گياهي کاربرد دارند. ميوه آن حاوي ترکيباتي به نام آنتي سيانوسيد است که گفته ميشود رگهاي خوني را تقويت مي کند، جريان خون را بهبود مي بخشد و مي توان از آن در درمان اختلالات چشمي نظير رتينوپاتي ديابتي، آب مرواريد و آب سياه و اختلالات گردش خون در بدن نظير رگهاي واريس و بواسير استفاده کرد. اين ترکيبات همچنين شبکيه را (بخشي از چشم که ديد در شب را تقويت و به چشم کمک مي کند تا با تغييرات نور سازگاري پيدا کند)، تقويت مي کنند. خلبانان بريتانيايي در طول جنگ جهاني دوم قبل از عزيمت به عمليات بمباران شبانه قره گيله مصرف مي کردند چون در اثر مصرف آن قدرت بينايي آنها تقويت مي شد.
برگهاي قره گيله، براي کنترل ميزان قند خون در افراد ديابتي مورد استفاده قرار گرفته است، ليکن هيچگونه اسناد و مدارک مستندي دال بر موفقيت اين نوع درمان وجود ندارد. هر چند مصرف قره گيله در هر ميزان بي خطر است، اما اگر برگهاي اين گياه در مقادير بالا و به مدت طولاني مصرف شود سمي است. به همين دليل، مصرف کم و محدود آن توصيه مي گردد.
قره گيله خشک در طول ساليان متمادي براي درمان اسهال مورد مصرف بوده است. اين گياه حاوي ميزان بالاي تانين است، که به کنترل و کاهش التهاب روده اي (که سبب اسهال ميشود) کمک مي کند.
عصاره قره گيله، ني زمي تواند معده را در مقابل عارضه اولسر حفاظت کند. اين ماده توليد موکوس معده را، که در مقابل اسيدهاي هاضمه مقاومت مي کند، تحريک مي کند. چون اين ماده عضلات را شل مي کند، در تسکين درد ناشي از انقباضهاي قاعدگي مي تواند مؤثر واقع شود.
● معرفي گياه
قره گيله گياهي است که طول آن به ۱۶ اينچ مي رسد، اين گياه داراي برگهاي بيضوي و نوک تيز با گلهاي صورتي و سفيد ريز است، که در خلال ماههاي آوريل و ژوئن غنچه باز مي کنند. در اواخر تابستان، دانه هاي سياه ارغواني آن براي چيده شدن آماده ميشوند. اين گياه در زمرة گياهان خانگي از تيره سياه گيله است و ميوه آن بيشتر مزه و ظاهر سياه گيله آمريکايي را دارد. ميوه آنرا مي توان هم به صورت تازه و هم خشک شده مصرف کرد يا در تهيه انواع مرباها و دسرها بکار برد.
● ترکيبات گياه
مهمترين ترکيبات موجود در ميوه و عصارةقره گيله. ترکيبات گلوکزي به نام آنتي سيانوسيدها است. اين ترکيبات به تشکيل مويرگهاي قويتر کمک مي کند، گردش خون به تمامي نقاط را بهبود مي بخشد و کاهش چسبندگي پلاکت خون را سبب ميشود و از انعقاد خون جبوگيري مي کند. اين عناصر رنگدانه اي که قدرت بينايي در شب را تقويت و به چشم در سازگاري با تصورات نور سازگاري پيدا کند، کمک مي کنند. برگهاي قره گيله از نظر کروميوم غني هستند، و احتمالاً بدين خاطر است که مي توانند در کنترل قند خون در افراد مبتلا به ديابت مؤثر واقع شوند. قره گيله خشک شده حاوي مقدار زيادي تانيس و پکتين است که اين مواد با اثر قابض خود التهاب ايجاد کننده اسهال را کنترل مي کند.
● اشکال موجود
قره گيله، را مي توان به صورت تازه يا خشک شده مصرف کرد. مي توان از قره گيله تازه يا خشک شده يا از برگهاي آن چاي تهيه کرد. عصاره آن به صورت کپسولهاي پودري عرضه ميشود و بايد داراي محتواي ۲۵ درصد عناصر آنتي سيانوسيد استاندارد شده باشد. عصاره آن حاوي بالاترين درصد آنتي سيانوسيد است، که در اصل ,وثرترين شکل مصرفي قره گيله تلقي ميشود.
● نحوه مصرف
قره گيله حاوي ترکيبات و عناصري است که سيستم گردش خون را تقويت مي کند. لذا مي توانيد از آن به عنوان يک درمان پيشگيرانه، در صورتي که از نظر سابقه خانوادگي داراي مشکلات و اختلالات گردش خون نظير واريس، بواسير يا آرترواسکلروز هستيد، استفاده کنيد. قره گيله همچنين به سلامتي بينايي نيز کمک مي کند و مي توان آنرا براي پيشگيري از بروز اختلالات چشمي ناشي از پيري يا بيماري ديابت مانند آب مرواريد، آب سياه، دژنراسيون ماکولا يا رتينوپاتي ديابتي مصرف کرد. قره گيله در درمان اسهال نيز مؤثر است اما اگر اين عارضه بيشتر از سه يا چهار روز طول بکشد، بايد با پزشک خود مشورت کنيد.
▪ براي درمان اختلالات چشم و گردش خون: عصاره استاندارد قره گيله (حاوي ۲۵ درصد آنتي سيانوسيد) به صورت کپسول و ميزان مصرفي آن معادل ۴۸۰ ميلي گرم در روز در دو يا سه نوبت است و پس از بهبودي، بايد مصرف آن روزانه ۲۴۰ ميلي گرم ادامه يابد. هدف از تداوم مصرف آن پيشگيري از بيماري است.
▪ براي درمان گرفتگيهاي قاعدگي و پيشگيري از زخم: ۲۰ الي ۴۰ ميلي گرم عصاره آن روزانه سه بار، ۲ الي ۴ ملي ليتر تنتور (۱ ۵) روزانه سه بار يا روزانه نصف ليوان قره گيله تازه را مصرف کنيد.
▪ براي درمان اسهال: ۵ تا ۱۰ قره گيله خشک کوبده شده را در آب سرد حل کنيد و به مدت ۱۰ دقيقه بجوشانيد و سپس از صافي عبور دهيد و مصرف کنيد.
▪ براي درمان ديابت: يک ليوان آب جوش را روي بيش از ۱ گرم (تقريباً ۱ ۲ ۱ قاشق چياخوري) برگ قره گيله بريزيد و پس از ۱۰ الي ۱۵ دقيقه آنرا از صافي عبور دهيد. مصرف طلاني مدت بايد حتماً زير نظر پزشک معالج باشد.
● نکات احتياطي
ميوه و عصاره قره گيله بي خطر است و عوارض جانبي شناخته شده اي ندارند. مصرف آنها در دوران بارداري و شيردهي بي خطر است. برگ آن اگر صحيح مصرف شود خطري ندارد، اما نبايد ميزان مصرف آن در مدت طولاني بالا باشد چون احتمال مسموميت وجود دارد.
● تداخل هاي احتمالي
شناخته شده نيست.

ميوه و برگهاي قره گيله در تهيه داروهاي گياهي کاربرد دارند. ميوه آن حاوي ترکيباتي به نام آنتي سيانوسيد است که گفته ميشود رگهاي خوني را تقويت مي کند، ...

نقره استرلينگ آلياژي از نقره است که ۹۲۵ در هزار از نقره و ۷۵ واحد از فلزي ديگر (معمولاً مس) تشکيل مي‌شود. نقره استرلينگ نقره استاندارد جواهرسازي است و ...

● معرفي نقره ، يکي از عناصر شيميايي، با نشانه Ag ، داراي عدد اتمي ۴۷ ، وزن اتمي ۱۰۷.۸۶۸۲ و در گروه يک فرعي (IB) جدول تناوبي قرار گرفته است. نقره فلزي ...

● معرفي نقره ، يکي از عناصر شيميايي، با نشانه Ag ، داراي عدد اتمي ۴۷ ، وزن اتمي ۱۰۷.۸۶۸۲ و در گروه يک فرعي (IB) جدول تناوبي قرار گرفته است. نقره فلزي ...

اهميت اين گونه درختان در باغ ايراني، بيشتر ايجاد سايه و زيبايي است. اينگونه درختان که اکثراً غير مثمر هستند بيشتر در محور اصلي باغ کاشته مي شدند. در ا ...

اين درخت با آب و هواي خشک و زمينهاي نسبتا شور نواحي کويري بسيار سازگار بوده و در خاکهاي سبک و شني و همچنين بر روي تپه هاي شني بخوبي رشد و نمو مي کند. ...

●Cyperus conglomerates کلبيت گونه اي از «جگن» که در گويش محلي بيابان نشينان بنام «کلبيت» شهرت دارد، گياهي است بوته اي پايا که در تمام عرصه هاي شني نوا ...

زعفران از گياهان بومي ايران است که سرزمين اصلي آن از زمان حکومت مادها در دامنه کوههاي الوند در همدان و حوالي آن بوده است. گفته مي شود ايرانيان نخستين ...

دانلود نسخه PDF - قره گيله