up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله قرمزي چشم PDF
QR code - قرمزي چشم

قرمزي چشم

علل و عوامل ايجادکننده قرمزي چشم

حتما تا حالا با افرادي برخورد کرده ايد که چشمشان به شدت قرمز شده است. شايد خود شما هم چنين تجربه اي را داشته ايد مسلما تجربه خوبي نبوده چرا که چشم ها بسيار حساس هستند و بروز هرگونه بيماري در آنها باعث آزار و اذيت و ناراحتي بسياري براي فرد مي شود.
در ضمن بخش مهم تر مساله ترس و اضطراب شديدي است که در هنگام قرمز شدن ناگهاني چشم هاي عارض مي شود. هم ترس از نابينايي و يا کاهش قدرت ديد و هم جوانب زيبايي و ظاهري، فرد را نگران مي کنند. پس بد نيست که با علل و عوامل ايجادکننده قرمزي در چشم ها بيشتر آشنا شويم.
چشم به عنوان يکي از مهم ترين اعضاي حسي بدن از بخش هاي مختلفي تشکيل شده است. هرکدام از اين بخش ها مي توانند به بيماري هاي مختلفي دچار شوند و هريک از اين بيماي ها هم علائم متفاوتي را براي فرد به بار مي آورند. خارش، سوزش، احساس جسم خارجي، تورم و حتي درد از اين علائم هستند اما وحشتناک ترين حالت زماني است که ديد فرد از بين برود يا کم شود. اين وضعيت تجربه بسيار تلخي براي يک انسان خواهد بود اما در بعضي موارد قابل بازگشت است. علامت ديگري که زياد با آن بر خود مي شود و معمولا باعث ترس و نگراني افراد مي شود قرمزي چشم است. علل قرمزي چشم هم بسيار زيادند و به طور کلي بروز بيماري در يک از قسمت هاي چندگانه چشم مي تواند به قرمزي چشم منجر شود. اما نوع قرمزي، طول مدت آن و نيز علائم همراه با قرمزي در بين بيماري هاي مختلف متفاوتند و از روي الگوي قرمزي و ديگر ويژگي هاي آن مي توان بيماري زمينه اي و نحوه درمان آن را مشخص کرد. اما مسلما اين کار نياز به تجربه يک چشم پزشک مجرب دارد و شما هيچ گاه نبايد سرخود اقدام به درمان کنيد. با اين حال با داشتن آگاهي ازعلل ايجاد قرمزي چشم مي توان برخي اقدامات اوليه را انجام داد.
● خرده ريزي هاي شرور
يکي از دلايل قرمز شدن چشم و ورود اجسام ريز به داخل چشم هاست. اگر اين اجسام خرده ريز ه هايي مثل گرد و خاک باشند با جريان اشک پاک مي شوند ومشکل، بيمار پس از گذشت مدت کوتاهي معمولا برطرف مي شود. اما اگر بزر گ تر باشند گاهي نياز مي شوند که حتما آنها توسط وسايل مناسب خارج شوند. به طور معمول براي اين منظور پلک بايد توسط يک پزشک يا پرستار مجرب در اين زمينه به سمت خارج برگردانده شود و سپس با وسيله اي شبيه گوش پاک کن استريل به آرامي و بدون آسيب زدن به بافت داخلي پلک يا کره چشم و ملتحمه جسم خارج شود اما اکيدا توصيه مي کنيم که اين کار توسط افراد غيرپزشک يا غيرپرستار مجرب به هيچ عنوان انجام نشود چرا که مخصوصا اگر اين جسم خارجي تيز باشد باعث آسيب بيشتر به بافت ها و حتي مستعد شدن فرد به عفونت مي شود. در ضمن توصيه مي شود که هميشه در صورت ورود اجسام خارجي قابل توجه به چشم حتما معاينه توسط يک متخصص چشم پزشکي صورت گيرد چرا که گاهي اين اجسام خارجي باعث خراشيدن سطح قرينه مي شوند. در اين مواقع پزشک بايد اقداماتي جهت پيشگيري بروز عفونت صورت دهد که اکثرا به صورت تجويز قطره آنتي بيوتيکي چشمي براي مدت محدود است.
مساله مهم ديگري که بايد در مورد ورود اجسام خارجي به چشم مورد توجه قرار گيرد علائمي است که ممکن است طي چند روز بعد از ورود جسم خارجي به چشم ايجاد شود. اگر طي اين روزها براي فرد تاري ديد، کاهش حدت بينايي و يا درد و خروج چرک ايجاد گردد مي تواند نشانه سوارشدن عفونت بر روي آسيب هاي حاصل از ورود جسم خارجي به چشم باشد که نيازمند شروع سريع آنتي بيوتيک مناسب و مراقبت چشم پزشکي کافي و نظارت متخصص چشم پزشکي است. اين عفونت ها در آغاز سطحي هستند اما گر به درستي تحت درمان قرار نگيرند به سرعت مي توانند به بافت هاي عمقي چشم حمله ببرند و باعث تخريب وسيع آن گردند که بسيار خطرناک است. چنين ضايعاتي در برخي از مشاغل بيشتر ديده مي شود. به طور مثال افرادي که در مشاغلي همچون آهنگري مشغول به کار هستند در خطر پرتاب پليسه هاي فلزي به داخل چشم هستند. به همين دليل اين افراد حتما بايد از وسايل محافظ مناسب برحسب شغل خود استفاده کنند. در ضمن اين افراد بايد در مورد اقدامات اوليه اي که بايد در چنين مواردي انجام شوند، آموزش ببينند.
چشم هاي با خارش
گاهي اوقات قرمزي چشم از بروز واکنش هاي حساسيتي يا در اصطلاح آلرژي ناشي مي شوند. اين قبيل واکنش ها در فصولي نظير بهار بيشتر ديده مي شوند اما بسته به نوع ماده آلرژي زا ممکن است در هر زماني از سال ايجاد گردند. يکي از ويژگي هاي واکنش هاي افزايش حساسيتي وجود خارش به همراه قرمزي چشم است اما الزاما تنها براساس اين علامت نمي توان تشخيص آلرژي را گذاشت. آلرژي ها اکثرا در ملتحمه چشم ايجاد مي شوند و بنابراين قرمزي حاصل از آنها اغلب در محيط کره چشم و به دور از قرنيه است. اما در نهايت بايد تشخيص قطعي براساس مشاهده بافت هاي چشم در پشت ميکروسکوپ چشم پزشکي صورت گيرد.
چشم هم خونريزي مي کند
يکي ديگر از علل قرمز شدن چشم خونريزي است. گاهي به دنبال يک عطسه يا سرفه شديد، عروق کوچک زير ملتحمه پاره مي شوند و بنابراين زير ملتحمه خونريزي مي کند. اين مسا‡له باعث بروز ناحيه اي موضعي از قرمزي در زير ملتحمه مي گردد. با توجه به اينکه اين خونريزي به طور ناگهاني ايجاد شده است اغلب باعث بروز ناگهاني يک لکه قرمز خوني در ملتحمه مي شود. اگرچه بروز اين حالت نگراني شديدي را براي بيمار در پي دارد اما بايد گفت که معمولا اين ضايعات به طور خود به خود بهبود مي يابند و مشکل خاصي را براي بيمار ايجاد نمي کنند.
● آب سياه
آب سياه يا گلوکوم حاد هم مي تواند باعث قرمزشدن چشم شود. قرمزي ناشي از اين بيماري معمولا در اطراف قرنيه چشم از شدت بيشتري برخوردار است و هرچه به سمت بخش هاي محيطي مي رويم کمرنگ تر مي شود. در ضمن آب سياه با سردرد، حالت تهوع و استفراغ و گاهي تاري ديد همراه است. راه تشخيص اين است که فشار چشم توسط دستگاه مخصوصي انداز ه گيري شود. درمان بايد فوري آغاز شود چرا که بالابودن فشار داخل چشم مي تواند در طي زمان باعث بروز آسيب هاي غيرقابل جبراني در عصب چشم گردد و ميدان ديد و حدت بينايي را کاهش دهد.
● التهابات داخل چشمي
همان طور که گفته شد، چشم از لايه هاي مختلفي تشکيل شده است که هر يک از اين لايه ها مي توانند دچار التهاب شوند. علل اين التهابات هم بسيار متفاوتند. به طور مثال، بروز عفونت هاي ويروسي، سل، عفونت هاي قارچي و غيره از اين جمله اند، بسياري از عفونت ها به دنبال انجام جراحي باز بر روي چشم ظاهر مي شوند که بسيار خطرناکند. در ضمن، احتمال بروز التهاب به علت يک بيماري خود ايمني هم وجود دارد. طيف اين بيماري ها بسيار گسترده است و انواع گوناگوني از آنها وجود دارد اما ويژگي مشترک همه آنها اين است که دستگاه دفاعي بدن به اشتباه عليه قسمت هايي از خود وارد عمل شده است. بدين ترتيب دستگاه ايمني شروع به تخريب بخش هاي مختلف بدن مي کند. جالب اينجاست که تقريبا هيچ جاي بدن از شر اين بيماري ها در امان نيست. مفاصل، کبد، ريه ها، کليه ها، عروق خوني، مغز، قلب، و حتي چشم ممکن است در اين بيماري ها درگير شوند. بسته به الگو و توالي درگيري بافت ها، نام بيماري متفاوت خواهد بود.
چشم به طور کلي از سه لايه مختلف تشکيل مي شود که هريک از اين سه لايه مي توانند در بيماري هاي خود ايمني دچار درگيري شوند. اين درگيري باعث بروز التهاب و متعاقبا قرمزي چشم مي شوند. درد و کاهش بينايي در پي اين التهابات ايجاد مي شوند. معمولا درمان اين بيماري ها با سرکوب التهابات توسط تجويز کورتن ها و يا داروهاي ديگر است.
● در بيمارستان
اگر دچار قرمز شدگي ناگهاني چشم شديد هرچه سريع تر به پزشک مراجعه کنيد. بسياري از مردم ياد گرفته اند که به طور سر خود از داروهايي نظير قطره چشمي نفازولين، بتامتازون، کلرامفنيکل، سيپروفلوکسازين و يا داروهاي ديگر استفاده کنند اما بايد توجه داشت که هريک از آنها مصارف خاصي دارند و تنها يک چشم پزشک مي تواند داروي مناسب را مشخص کند. پزشک ابتدا يک معاينه سطحي از چشم انجام مي دهد و سپس بيمار را پشت دستگاهي به نام بيوميکروسکوپ مي نشاند. بيمار چانه خود را روي محل خاصي قرار مي دهد و پيشاني اش را هم به يک نوار پلاستيکي مشخص مي چسباند. پزشک از وراي عدسي هاي خاص اين دستگاه و با تابانيدن نور مي تواند بخش هاي مختلف چشم را به دقت مورد بررسي قرار دهد و سپس از روي الگوي يافته هاي خود به تشخيص مناسبي برسد.
درمان برحسب شرايط متفاوت است. گاهي نظير چاقوخوردگي ها، به درمان جراحي فوري نياز است. گاهي تنها از درمان دارويي استفاده مي شود، اما برخي مواقع هم مي توان اجازه داد تا با توجه به سير خوش خيم بيماري، بيماري خود به خود بهبود يابد. در مورد آلرژي ها و حساسيت ها، مهم ترين کار شناخت عوامل حساسيت زا و دور ي کردن از آنهاست.

گلوب (glob ) يا کره ي چشم در يک ساختمان استخواني حفاظت کننده به نام اوربيت (کاسه چشم) قرار دارد.اوربيت در حدود 4cm ارتفاع،عرض و عمق دارد و به شکل يک ه ...

چشمه هرگاه آبهاي زيرزميني از راههاي طبيعي به خارج راه پيدا کنند چشمه‌ها را تشکيل مي‌دهند. بعضي از چشمه‌ها براي چشمه با تمام سال و بعضي‌ها براي مدت کوت ...

هرگاه آبهاي زيرزميني از راههاي طبيعي به خارج راه پيدا کنند چشمه‌ها را تشکيل مي‌دهند. بعضي از چشمه‌ها براي چشمه با تمام سال و بعضي‌ها براي مدت کوتاه و ...

در ۹۰ موارد، گلوکوم حاد زاويه بسته ناشي از انسداد مردمک است که در نتيجه آن گشادشدن مردمک موجب قرارگرفتن عدسي و عنبيه در برابر هم مي شود و در نهايت مسي ...

مطالعات اخير نشان داده است كه راه هاي سيگنال دهي استوانه ها به صورت هاي مختلف و پيچيده اي در شبكيه انجام ميشود، دليل وجود چنين راه هاي متعددي براي است ...

پارسا موقع بازي زمين خورده بود. دستش درد مي کرد. او را پيش پزشک برديم. دکتر برايش يک عکس راديولوژي از دست راست نوشت. در بخش راديولوژي، پارسا بي تابي م ...

پوست اطراف چشم، نازک ترين و ظريف ترين قسمت از پوست بدن است که بايد از ۲۰ سالگي به بعد، حسابي مراقب اش باشيم تا چين و چروک زودهنگام روي آن ننشيند و پير ...

آلرژي يعني اين که بدن نسبت به برخي از عوامل خارجي واکنش بيش از حد نشان دهد. در حالت معمولي وقتي بدن در شرايط خاصي قرار مي گيرد ممکن است پوست، بافت هاي ...

دانلود نسخه PDF - قرمزي چشم