up
Search      menu
صنعت و مکانیک :: مقاله قابليت هاي چاپ PDF
QR code - قابليت هاي چاپ

قابليت هاي چاپ

قابليت هاي چاپ و واکنش هاي پوشش جوهر در چاپ جوهر افشان- بخش يک

در مقالاتي که تا کنون به نظرتان رسيد به مباحثي اشاره شد که تقريبا در چاپ جوهرافشان جنبه ابتدايي و پايه اي داشت. در سلسله مقالاتي که به حضورتان تقديم مي شود سعي مي کنم با ديدگاه علمي تر و بطور سيستماتيک به موضوع چاپ جوهر افشان بپردازم. اين نکته را هم متذکر شوم که مجموعه اي را که در صدد تقديم آن به علاقمندان چاپ جوهر افشان هستم، در واقع برداشتي از منابع گوناگون مي باشد، که اميدوارم با اضافه کردن بخشي در مورد کارتريج هاي جوهر و چيپ مربوط به آن بتوان آنرا به عنوان اولين منبع فارسي در مورد اين صنعت در نظر گرفت.
● خلاصه
چاپ جوهر افشان در واقع پروسه اي دجيتال است که در طي آن جوهر توسط يک سيستم پاشنده جوهر که توسط سيگنالهاي الکتريکي تحريک مي شود، مستقيما بر روي مديا پاشيده مي شود و ايجاد تصوير مي نمايد. اغلب جوهرهاي چاپ داراي ويسکوزيته و کشش سطحي پائيني هستند. که موجب مي شود مقدار پاشش بيشترو همچنين سطح بيشتري براي چاپ و نفوذ در مديا را در بر بگيرد.
هدف از اين مقاله، مطالعه روشهاي کنترل جذب و تنظيم رفتار جوهر در برخورد با مديايي است که توسط مواد مخصوصي جهت مناسب نمودن چاپ جوهر افشان پوشش داده شده است. همچنين توجه بيشتري به مناسب بودن سطح قابل چاپ براي ايجاد تصوير با کيفيت بالا توسط جوهرهاي با پايه آب، مبذول شده است.
در مقايسه با کاغذ معمولي، کاغذي که توسط پلي وينيل الکل (PVOH) پوشش داده شده است قابليت نمايش طيف بيشتري از رنگ و وضوح بهتري دارد، اين خواص با توجه به خاصيت رول شدن لايه پوشش داده شده که با روش هاي ساده ميکروسکوپي و ESCA يا Electron Spectroscopy for Chemical Analysis بررسي شده به اثبات رسيده است. با آناليزي که توسط روش ESEM يا Environment Scanning Electron Microscope صورت گرفته به پيچيدگي هاي پوشش با پلي وينيل الکل پي مي بريم و به اين نتيجه مي رسيم که ميزان سياليت جوهرها در زمان پوشش به درجه پوشش پلي وينيل و غلظت آن بستگي نيز دارد. اگر براي مناسب نمودن سطح کاغذ براي چاپ جوهر افشان از پلي وينيل خالص استفاده کنيم، سطح کاغذ گلاسه خواهد شد. ميزان گلاسه شدن کاغذ در اين حالت ۲ تا ۸ برابر نمونه هاي رايج در بازار هست که اين وضعيت موجب طولاني شدن زمان خشک شدن جوهر و ايجاد ترک در چاپ با جوهر پيگمنت مي شود.
اگر براي پوشش کاغذ از ژل غير بلوري سيليکا به همراه ماده چسبنده اي استفاده نمائيم، در واقع شکل جديدي از نظر ساختمان پوششي که داراي منافذي بزرگ و سطح زبري (Macro- Roughness) که حاصل ذرات خشک شده سيليکا است به دست مي آيد که موجب مي شود قطرات جوهر جذب گردد و همچنين زمان گسترش يافتن جوهر در سطح کاهش پيدا کند. اين خصوصيت براي به دست آوردن چاپي با وضوح بالا بسيار داراي اهميت است. سطح زبر اشاره شده موجب مي شود که جوهر به شکل تقريبا توده بزرگي در ساختمان خاص بلوري آن گسترش پيدا کند و حاصل آن ضخيم شدن خطوط خواهد بود. در نهايت وقتي عمل جذب و گسترش جوهر پايان گرفت، بخشي از جوهر منفوذ در لايه زبر توسط همان لايه پوشيده مي شود و موجب مي گردد تا از سطح طيف رنگ کاسته شود.
در مطالبي که در ادامه مي آيد، سعي خواهم کرد تا مطالب فوق را به صورت واضح و مستند خدمتتان ارائه دهم. ضمنا با توجه به اينکه متاسفانه منابع محدودي در اين مبحث در اختيار دارم، از علاقمندان و متخصصين اين رشته درخواست مي کنم تا با ارائه نظرات ، انتقادات و پيشنهاد هاي خود بنده را بي بهره نگذارند و موجب ارائه مجموعه اي قابل قبول در سطح علمي بين المللي شوند.
مديا هاي جوهر افشان
به جرات مي توان گفت که تکنولوژي چاپ جوهر افشان ، رشته اي از صنعت چاپ است که در آن تخصص هاي گوناگون مهندسي و علوم کاملا در اين زمينه فعاليت و دخالت دارند.
اکثر سطوح قابل چاپ هستند. ولي در اين بين، چاپ بر روي کاغد از آماري به مراتب بيشتر از ديگر سطوح برخوردار است. از طرف ديگر ماهيت جوهرهاي مورد استفاده در اين صنعت به گونه اي است که بر روي سطح کاغذ فعال و نفوذ پذيرند.
کيفيت چاپ عميقا به گسترش قطرات جوهر در موقع برخورد با سطح قابل چاپ دارد که اين گسترش به خصوصيات جوهر( کشش سطحي و ويسکوزيته) و چگونگي جذب جوهر توسط ميديا ( قابليت جذب ، زبري و تخلخل ) وابسته است.
تمامي جوهرهاي مربوط به چاپ جوهر افشان مانند سطوح کاغذهاي معمولي آنيوني هستند. بنابراين جذب جوهر به کاغذ موجب بروز مشکلاتي از جمله پيچيدگي کاغذ، ورم کردن محل برخورد جوهر و زمان طولاني خشک شدن مي شود.
ماده رنگينه موجود در جوهر بايد در زمان چاپ به سرعت از محلول جداشده و با سرعت کم در بافت کاغذ نفوذ نمايد. اما اگر حرکت ماده رنگي در بافت به سرعت صورت گيرد موجب مي شود تا نتيجه چاپ کيفيت پائيني داشته باشد که اصطلاحا به آن Poor Optical Density مي گوئيم.
از طرف ديگر نفوذ کند ماده رنگي در بافت کاغذ موجب مشکلات ديگري از جمله قرار گرفتن رنگهاي ديگر بر روي رنگ تزريق شده قبلي، افزايش امکان گسترش ماده رنگي در سطح، ناهمواري سطح چاپ به دليل تزريق هاي پي در پي بر روي پاشش هاي قبلي و نهايتا افزايش عرض خطوط مي گردد. بنابراين، ساخت و توليد کاغذ چاپ در واقع پروسه اي مهم و قابل توجه اي است که کنترل سرعت نفوذ جوهر و گسترش آن اهميت فوق العاده اي دارد که کنترل اين عوامل به خواص لايه پوشش داده شده بر روي کاغذ مرتبط است.
کاغذ مناسب براي چاپ جوهر افشان مي بايد داراي خصوصيات زير باشد.
ايجاد تاخير مناسب براي جلوگيري از نفوذ سريع جوهر در بافت کاغذ.
تامين شرايطي که ماده حلال رنگ براي تسريع درعمل خشک شدن به سرعت وارد بافت کاغذ شود.
ممانعت از ايجاد شرايطي که جوهر وارد جوهر پاشش شده مجاور خود گردد.
مقاومت در مقابل عوامل محيطي مضر براي چاپ مانند رطوبت و رنگ پريدگي.
بر خلاف روش هاي ديگر چاپ، در روش چاپ جوهرافشان صاف بودن سطح کاغذ داراي آنچنان اهميتي نيست. بطور قطع تمايل کاغذ چاپ جوهر افشان در جذب جوهر با خصوصياتي که قبلا عرض کردم از اهميت بيشتري نسبت به صيقل بودن سطح کاغذ برخوردار است.
کاغذها در چاپ جوهر افشان به چهار گروه تقسيم بندي مي شود. اين چهار گروه عبارتند از: کاغذ معمولي، کاغذ چاپ جوهر افشان، کاغذ هاي طرح دار(Fine Art) و کاغذهاي پوشش دار يا Coated Paper.
کاغذ معمولي، کاغذي است که در چاپ با پرينترهاي ليزري و يا دستگاههاي کپي استفاده مي شوند. ماده اصلي براي ساخت اين قبيل کاغذها خمير چوب است که معمولا با يک نوع رزين يا صمغ پوشش داده شده اند. کاغذ چاپ جوهر افشان نسبت به کاغذ معمولي براي اينگونه چاپ مناسبتر است و سطح آن از موادي پليمري يا رنگي پوشيده شده که اين پوشش سطح مناسبتري را براي جذب جوهر ايجاد مي نمايد.
در مورد کاغذهاي Fine Art اين موضوع را متذکر شوم که اين اسم قبلا فقط به نوعي از کاغذ اطلاق مي شد که سطح آن شباهت به بوم نقاشي داشت ولي امروزه کاغذهاي ديگري که بر روي آن طرحهايي مانند طرح شطرنجي، ماسه اي و يا چرم قرار دارد وارد اين شاخه از کاغذهاي Fine Art شده است. به کاغذهايي که شبيه بوم نقاشي و يا پارچه است Canvas گفته مي شود که ساختار آن از کتان (Alpha- Cellulose) است. ميزان بافت هاي اين نوع کاغذ بسيار متنوع مي باشد و بيشتر براي چاپ آثار نقاشي و هنري کاربرد دارد و چاپ بر روي اين قبيل کاغذها توسط جوهرهاي Dye صورت مي گيرد. هر چند بر اساس آخرين تماس با يکي از توليد کنندگان جوهر مطلع شدم که نوعي جوهر پيگمنت مناسب براي چاپ بر روي کاغذهاي Fine Art اخيرا ساخته شده است.
کاغذهاي پوشش دار Coated Inkjet Paper کاغذهايي است که برروي سطح قابل چاپ آن پوششي مناسب براي جذب و کنترل جوهر کشيده شده است. پوشش مزبور باعث مي شود که رنگهاي بکار رفته کاملا مشهود و همچنين وضوح رنگ و چاپ از کيفيت مطلوبي برخوردار باشد. پايه اين قبيل پوشش مي تواند سيليکا (اکسيد سيليسيوم)، آلومين (اکسيد آلومينيوم)، دي اکسيد تيتانيوم، کربنات کلسيم و يا پليمرهاي متنوع باشد.
در اينجا با دو نوع تکنولوژي پوشش کاغذ روبرو مي شويم. نوع اول، پوششي است که در سطح آن منافذ ريز يا وجود ندارد ويا شمار آن کم است. به اين نوع پوشش Nonporous مي گويند که پايه اين نوع پوشش پليمرهاي آلي است. جوهر در برخورد با اين نوع پوشش به صورت برآمدگي هايي بر روي کاغذ باقي مي ماند. با توجه به اينکه اين نوع پوشش از گسترده شدن جوهر در سطح جلوگيري مي نمايد، موجب مي شود که رنگهاي چاپ شده درخشندگي داشته باشند و با توجه به حجم جوهر موجود در سطح، عوامل آلاينده محيطي کمتر بر روي آن اثر بگذارند. از طرف ديگر جوهر موجود در سطح در مقابل سايش مقامت بسيار کمي خواهند داشت. Nonporous براي چاپ توسط جوهرهاي Dye مناسب است.
در مقابل روش پوشش دادن به سبک مايکروپروس Micro porous ، با توجه به اينکه در سطح آن داراي منافذ بسياري است، تمايل بيشتري به جذب سريع جوهر دارد، بنابراين عمل خشک شدن با سرعت بيشتري نسبت به روش قبلي انجام مي شود. از جمله مزاياي ديگر پوشش مايکروپروس در مقابل نان پروس آن است که حالت گلاسي کاغذ حفظ مي شود و همچنين سطح کاغذ به دليل نفوذ سريع جوهر دچار چروک نمي گردد.
در پوشش مايکروپروس، به دليل حضور ذرات پراکنده در ماده چسبناک مخلوط با آن، مانند استات پلي وينيل يا پلي وينيل الکل منافذي ايجاد مي شود که اين منافذ در واقع راههاي نفوذ جوهر را فراهم مي سازد که نتيجه آن خشک شدن سريع و ايجاد شرايطي است که رنگهاي مختلف از همديگر متمايز شوند. چاپ به دست آمده بر روي چنين پوششي ، منتج به ايجاد تصويري با کيفيت بالا و همچنين تصويري دلخواه با ماهيتي گلاسه و يا مات خواهد شد. ضمنا اين نوع پوشش چه در چاپ با جوهرهاي داي و چه با جوهر هاي پيگمنت نتيجه مناسبي مي دهد.

هنرمندان در طول تاريخ به دنبال راه هايي بوده اند تا بتوانند اثر خود را با تکنولوژي هاي مختلف به گونه اي کاملاً واقعي بازسازي و تکثير کنند. آلبرت دورو ...

چاپگرهاي ليزري با توجه به ويژگي هاي منحصربفرد خود طي ساليان اخير با استقبال عموم كاربران كامپيوتر در سراسر جهان مواجه شده اند. شركت هاي توليدكننده اين ...

● دانستني هايي در باره كاغذ کاغذ در نشر دانش و اطلاعات نقش مهمي دارد. در تبليغات چاپي هم شناخت کاغذ باعث بهره گرفتن صحيح از آن مي شود. شرکت رادان تحري ...

چاپگرهاي ليزري چاپگرهاي ليزري با توجه به ويژگي هاي منحصربفرد خود طي ساليان اخير با استقبال عموم کاربران کامپيوتر در سراسر جهان مواجه شده اند. شرکت هاي ...

ورق هاي مصرفي در قوطي سازي هاي ايران اغلب وارداتي هستند، در حالي که لاک و مرکب مصرفي در اين صنعت، تا حد زيادي از داخل کشور تامين مي شود. شناخت مشخصات ...

● چاپ افست چاپ افست يکي از پر رونق ترين و فراوانترين چاپ هاست. شايد يکي از د لايل آن چاپ روي کاغذ با کيفيت بسيارعالي و د ر تيراژهاي نسبتا پايين است. ا ...

ريخته گري ريخته گري يکي از مهمترين فرآيند هاي توليد است ، به طوري که مثلا در ايالات متحده آمريکا که يک کشور توسعه يافته صنعتي مي باشد، ريخته گري از نظ ...

موتور هاي چند فاز موتورهاي چند فازه موتورهاي متناوبي هستند که به صورت دو يا سه فاز کار مي کنند . هر دو از لحاظ ساختماني مشابه بوده و فقط اتصال داخلي ک ...

دانلود نسخه PDF - قابليت هاي چاپ