up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله فيس بوک PDF
QR code - فيس بوک

فيس بوک

دور دنيا با چند کليک

روزهاي گذشته را به ياد بياوريد. روزهايي که در آن، براي ما فقط يک جامعه متصور بود؛ جامعه واقعي، که از بدو تولدمان در آن عضو مي شويم و تا آخر عمر عضو آن هستيم. قواعد زندگي در چنين جامعه اي، قواعدي تقريباً تعريف شده است و براي اکثر آدم ها يکسان. اين قواعد، چيزي است که از گذشتگان ما به ما به ارث رسيده است. اما چند سال است که اجتماعات جديدي با قواعد بازي جديد به وجود آمده اند. اجتماعاتي که زندگي در آنها، راه و رسم خاص خودش را دارد و تقريباً هيچ چيزشان مشابه فضاي جوامع واقعي نيست. انگار زندگي هاي ما دو قسمت شده؛ زندگي واقعي و زندگي مجازي، يعني همان زندگي هايي که از رهگذر زيستن در شبکه هاي اجتماعي آفريده مي شوند و کنشي که از کاربران طلب مي کنند، کنشي خاص فضاي مجازي خودشان است.
پاي کامپيوتر شخصي تان نشسته ايد و در شبکه اجتماعي مورد علاقه تان هستيد. يکدفعه نام يکي از دوستان دوران کودکي تان را به ياد مي آوريد. کسي که از دوران مدرسه به بعد او را نديده ايد و هيچ نشانه اي هم از او نداريد. کنجکاو مي شويد که ببينيد مي توانيد او را جايي پيدا کنيد. اولين و تنها راهي که به ذهن مي رسد، اينترنت است. نام و نام خانوادگي او را در قسمت جست و جوي شبکه اجتماعي تان وارد مي کنيد و چند ثانيه بعد، نام و تصوير دوست تان جلوي چشم هاي شماست.
اين اتفاق چيزي است که تا همين يک دهه قبل که اينترنت هم آمده بود، روي دادنش خلاف تصور خيلي ها بود. اينکه بشود يک دوست را به همين راحتي پيدا کرد، تصوير و مشخصاتش را ديد و مطمئن شد که خودش است. اما حالا چند سالي است که با آمدن شبکه هاي اجتماعي پيدا کردن دوست هاي قديمي راحت تر شده است. اين البته تنها کارکرد اين شبکه ها نيست. مسوولان اين سايت ها، کارکردهاي متنوعي، بنا به انتظار شما و حتي جلوتر از انتظارات شما برايتان آماده کرده اند. اين شبکه ها براي خودشان دنيايي اند که شما را از اتاق کوچک تان بيرون مي آورند و به وسيله کامپيوتر تان شما را به يک سفر دور دنيا مي برند.
حدوداً يک دهه مي شود که با گسترش تعداد کاربران اينترنت در تمام دنيا، شبکه هاي اجتماعي بروز و ظهور پيدا کرده اند. اما اوج فعاليت شان در کشور ما بين سال هاي ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ شروع شد. يعني همان روزهايي که سه شبکه اجتماعي مهم دنيا يعني ماي اسپيس، اورکات و فيس بوک به دنياي اينترنت پا گذاشتند.
● تولد شبکه هاي اجتماعي
در دوره ابتدايي گسترش اينترنت، يعني پيش از قرن بيست و يکم، نقش کاربران در فضاي مجازي نقش موثري نبود و ارتباطات در اينترنت، عموماً ارتباطات يک سويه اي بود که در آن، دارنده يک سايت اطلاعاتي را در اختيار کاربران قرار مي داد. اما تقريباً با شروع قرن جديد، وب سايت هايي که استفاده از آنها حالت تعاملي داشت و نقش کاربر در آنها پررنگ تر بود، به دنياي مجازي وارد شدند. مهم ترين ويژگي اين سايت ها که باعث اطلاق نام «شبکه اجتماعي» به آنها شده، همين تعاملي بودن آنهاست که باعث مي شود ارتباطاتي چندسويه در آنها شکل بگيرد. تعداد اين ارتباطات و همين طور اشکال آنها آنقدر متنوع است که به منزله يک اجتماع مجازي به آنها نگاه مي کنند. بعضي از اين شبکه ها، سايت هايي هستند که حول يک موضوع خاص شکل گرفته اند؛ مثلاً سايت Goodreads.com يک شبکه اجتماعي ويژه علاقه مندان به کتاب است که شما از طريق آن کتاب هاي مورد علاقه تان را با ديگران به اشتراک مي گذاريد يا کتاب هايي را که دوستان تان خوانده اند و معرفي کرده اند، مي شناسيد. يا سايت Youtube که براي آپلود کردن فايل هاي ويدئويي است.
برخي ديگر اما عمومي تر هستند و دسته بندي موضوعي ندارند. فيس بوک (facebook)، اورکات (orkut) و ماي اسپيس (my space) از مهم ترين شبکه هاي اجتماعي عمومي دنيا هستند. در داخل ايران هم شبکه هاي اجتماعي مختلفي فعاليت مي کنند که مهم ترين و پرمخاطب ترين آنها، سايت کلوب است. هرچند زماني که اين سايت ها فعاليت شان را شروع کردند، سايت هاي کوچکي بودند که فعاليت شان هم محدود بود اما بعد از گذشت چند سال و با افزايش تعداد کاربران، فعاليت شان گسترده تر شد و به غول هايي در بين شبکه هاي اجتماعي تبديل شدند. در اين بين اما فيس بوک از بقيه جلو زد و شد بزرگ ترين شبکه اجتماعي دنيا. همين چند ماه پيش بود که با اعلام تعداد اعضاي سايت فيس بوک، معلوم شد اين سايت از بقيه رقبايش جلو زده است.
فيس بوک از کجا آمد
داستان فيس بوک از دانشگاه هاروارد شروع شد. همان جايي که «مارک زاکربرگ» در آنجا دانشجو بود و روانشناسي مي خواند. زاکربرگ در سال ۲۰۰۴ سايت فيس بوک را در ابتدا براي دانشجويان دانشگاه هاروارد راه انداخت. يک ماه بعد از اينکه فيس بوک ساخته شد، نيمي از دانشجويان دانشگاه در آن عضو شده بودند. اين سايت بعداً به دانشگاه هاي ديگر امريکا هم گسترش پيدا کرد. بعد نوبت دبيرستان هاي امريکا رسيد و پس از آن، مراکز آموزشي کشور انگلستان هم قابليت دسترسي به اين سايت را پيدا کردند. در سال ۲۰۰۶ عضويت در اين سايت آزاد شد و همه افراد مي توانستند يک پروفايل شخصي در فيس بوک براي خودشان داشته باشند. زاکربرگ بعد از مشاهده رشد تعداد اعضاي اين سايت توانست يک سرمايه گذار براي فيس بوک پيدا کند و فعاليت اين شبکه اجتماعي را گسترش دهد. طبق آماري که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، فيس بوک پرمخاطب ترين شبکه اجتماعي دنياست.
فيس بوک هم اکنون تشکيلات اداري پيشرفته اي در ايالت کاليفرنيا دارد و تعداد اعضايش حالا ديگر از مرز ۵۰۰ ميليون نفر هم گذشته است. تاريخ تولد اورکات و فيس بوک به هم نزديک است. اشاره شد که فيس بوک در دو سال ابتدايي فعاليتش حالت عمومي پيدا نکرده بود و ويژه موسسات آموزشي امريکايي بود. به همين دليل اورکات زودتر شناخته شد و رشد پيدا کرد و پيش از فيس بوک جايش را در دنيا و همين طور در ايران باز کرد. تا پيش از همه گير شدن فيس بوک در ايران، وظايف فيس بوک را اورکات بر عهده داشت. هرچند فضاي اين دو شبکه و امکاناتي که در اختيار کاربران شان قرار مي دهند با هم متفاوتند اما ماهيت تعاملي شان شبيه به هم است. يکي از دلايلي که باعث شد توجه کاربران ايراني از اورکات به طرف فيس بوک متمايل شود، فيلتر شدن اورکات بود.
فيس بوک؛ يک پديده
اما چيست اين فيس بوک که توانسته نيم ميليارد نفر آدم را از سراسر دنيا دور خودش جمع کند و هر روز هم تعداد اعضايش را بيشتر کند؟ فيس بوک، همان طور که اشاره شد، يک شبکه اجتماعي عمومي است که عضويت در آن نياز به داشتن يک تخصص يا تعلق به يک قشر خاص ندارد. کاربري آن دشوار نيست. فضايش فضايي صميمي و دوستانه است. به راحتي مي توانيد در آن عضو شويد و دوستان تان را پيدا کنيد. خود فيس بوک هم به شما کمک مي کند و از طريق آدرس اي ميل شما، کساني را که با آنها ارتباط اي ميلي داريد و آنها را مي شناسيد به شما معرفي مي کند. مي توانيد عکس هايتان را در فيس بوک منتشر کنيد و دوستان تان را هم تگ کنيد. مي توانيد نويسندگان يا هنرمنداني را که به آنها علاقه منديد و مايليد با آنها ارتباط داشته باشيد، پيدا کنيد و بيشتر و بهتر آنها را بشناسيد. مديران فيس بوک براي اين سايت، يک سيستم چت آنلاين هم در نظر گرفته اند تا راحت تر بتوانيد با دوستان تان ارتباط برقرار کنيد.
مي توانيد با گذاشتن يکي دو جمله و تغيير دادن آن در هر روز و هر ساعت، دوستان تان را از احوال خود باخبر کنيد. مي توانيد لينک هاي جالبي را که اين طرف و آن طرف ديده ايد، از لينک هاي خبري گرفته تا عکس ها و ويدئو هاي جالبي که در سايت هاي مختلف ديده ايد، با دوستان تان به اشتراک بگذاريد و نظرات آنها را درباره لينک ها بدانيد. فيس بوک مثل يک جامعه اي است که در آن افراد دائماً با هم تعامل دارند. حتي شدت و عمق تعاملات فيس بوکي شايد عميق تر از تعاملات رودررو در جامعه باشد. چون هر عمل و هر حرفي از شما در فيس بوک با عکس العمل ديگران روبه رو مي شود.
● کارکرد فيس بوک
فيس بوک تنها يک سايت اينترنتي که تعدادي کاربر را دور خودش جمع کرده باشد و امکاناتي را هم در اختيار آنها قرار داده باشد، نيست. به طور کلي شبکه هاي اجتماعي، فضايي متمايز با فضاي واقعي ايجاد مي کنند که اين فضا و اتفاقاتي که داخل آنها مي افتد، مي تواند تاثيراتي را بر فضاي واقعي داشته باشد. فيس بوک به عنوان يک رسانه جمعي که امکانات تعاملي قابل توجهي را براي کاربرانش ايجاد کرده، توانسته بر مشارکت کاربران در حوزه هايي خاص تاثيراتي بگذارد. مثلاً گروه هايي را که در اين سايت تشکيل مي شود در نظر بگيريد. هر کسي مي تواند بنا به علاقه و سليقه خودش، گروهي را در فيس بوک ايجاد کند و باعث شود چند نفر که به موضوع مورد نظر آن فرد علاقه مندند، دور هم جمع شوند. موضوعات اين گروه ها هم بسيار متنوع و گسترده است. از گروه هايي که براي علاقه مندان به يک خوراکي خاص تشکيل مي شود گرفته تا آنهايي که متعلق به يک روزنامه، يک خواننده، يک فيلم هستند يا در پي يک اتفاق اجتماعي همه گير تشکيل مي شوند. عضويت در اين گروه ها باعث افزايش آگاهي و گاهي کنش افراد در زمينه اي خاص مي شود. مثلاً شما در گروهي که متعلق به کافه مورد علاقه تان هست، عضو هستيد و از طريق همين گروه متوجه مي شويد در کافه، يک نمايشگاه در حال برگزاري است. يا اينکه متوجه مي شويد نويسنده مورد علاقه تان کتاب جديدي منتشر کرده و جلسه اي هم در تاريخي خاص در نقد آن کتاب برقرار است. فيس بوک براي اکثر آدم ها و اکثر سليقه ها، زمينه فعاليت فراهم کرده است و شما را به افراد همفکر و هم سليقه خودتان نزديک مي کند.
کاربران فيس بوک اطلاعات متنوع و متعددي از خود را در پروفايل شان منتشر مي کنند که انتشار آنها مي تواند حريم خصوصي کاربران را به مخاطره بيندازد. هر فردي براي عضو شدن بايد مقداري از اطلاعات شخصي خودش را به سايت بدهد. بعد از عضويت هم افراد معمولاً اين اطلاعات را تکميل مي کنند و چندين عکس از خودشان در پروفايل شان مي گذارند. هرچند مديران فيس بوک همواره به کاربران شان اميد مي دهند که اطلاعات شخصي آنها نزدشان محفوظ مي ماند و کسي امکان دسترسي و سوءاستفاده از اين امکانات را ندارد، اما اين اطلاعات نزد خود آنها قابل بازيابي و استفاده است و هميشه اين نگراني وجود دارد که اطلاعات شخصي افراد مورد سوءاستفاده قرار بگيرد.
کشور انگلستان اخيراً اعلام کرد وقوع جرائم فيس بوکي در اين کشور، ۳۴۶ درصد افزايش پيدا کرده است و چندين نفر هم در رابطه با اين جرائم دستگير شده اند. شبکه هاي اجتماعي در زمينه تحولات سياسي هم بي تاثير نبوده اند و ارتباطات سياسي را متحول کرده اند. مثلاً در انتخابات اخير رياست جمهوري امريکا و پيروزي باراک اوباما، شبکه هاي اجتماعي نقش فعالي را اجرا کردند.
بعضي کشورها مثل روسيه و چين از همه گير شدن توجه به شبکه هاي اجتماعي اي مثل فيس بوک که پايگاهشان در کشور امريکاست، ابراز نگراني کرده اند و با تقويت کردن شبکه هاي اجتماعي بومي سعي کرده اند مردم کشورشان را از شبکه هاي اجتماعي غيربومي دور نگه دارند. حتي اخيراً شنيده شد فيس بوک در کشور ترکيه فيلتر شده است.
اينها همه نشان از تاثيراتي است که فيس بوک بر زندگي هاي افراد و فراتر از آن بر فضاي جوامع داشته است. فيس بوک آنقدر در دنيا معروف است که «ديويد فينچر» کارگردان مشهور امريکايي درباره شخصيت «مارک زاکربرگ» سازنده اين شبکه اجتماعي يک فيلم ساخته است. ديگر نمي توان گفت فيس بوک يک فضاي مجازي است و محدوده تاثيرگذاري اش هم به همان فضا مربوط مي شود. ديگر اکثر گوشي هاي جديد تلفن همراه، نرم افزار فيس بوک يا شبکه هاي اجتماعي ديگر را روي خودشان دارند و هرچه مي گذرد، ضرورت حضور در اين فضاها را بيشتر به دارندگان شان القا مي کنند؛ حضوري که در آن خوبي و بدي، نقاط ضعف و مثبت، به شدت درهم تنيده شده اند.

● سياركي كه زمين را تهديد مي كند اين سيارك كه عرض آن ۳۹۰ متر است آپوفيس (Apophis) نام دارد و ممكن است طي ۳۱ سال آينده به زمين برخورد كند. دانشمندان اج ...

سيستوسکوپي تشخيصي و کاربردي، روشي است که به عنوان کامل کننده يا کمک کننده رشته جراحي زنان، پيش از عمل، حين عمل يا پس از آن به کار مي رود... اين روش به ...

امروزه بيش از پنج هزار ماده مختلف به عنوان خوشبوکننده و عطر مصرف مي شوند، از هر يک از اين عطرها نيز مي توان ده ها ماده حساسيت زا را جدا کرد که خوشبختا ...

● حيوانات خانگي: بوکشيدن سرطان سالها است در تشخيص مجرمان فراري، دارو، مواد منفجره و موادآلوده کننده ي محيطي مانند نشت از لوله ها از سگ ها و حس بويايي ...

● پلي مرفيسم ارثي و HF در دهه ي ۱۹۷۰ تصور مي شد مصرف بتابلوکرها در بيماران مبتلا به نارسايي قلب HF ممنوع باشد ولي امروزه، از اهم داروهاي درمان مي باشن ...

اسيدهاي کربوکسيليک ، ترکيباتي هستند که داراي عامل -–COOH مي‌باشند. ممکن است به هيدروژن ، آلکيل ، آريل ، گروههاي اشباع شده ، اشباع نشده استخلاف‌دار يا ...

● نگهداري نوت بوک بهترين روش براي نگهداري نوت بوک مراجعه به سايت شرکت سازنده و يا دفترچه هاي راهنماي همراه دستگاه است ليکن به صورت کلي مي توان با رعاي ...

آزمايشگاه ضد بدافزار شرکت امنيتي Panda Security رتبه بندي متداول ترين کلاه برداري هاي اينترنتي ۱۰ سال گذشته را منتشر کرد که کلاه برداري نيجريه اي، روش ...

دانلود نسخه PDF - فيس بوک