up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله فيبروييد PDF
QR code - فيبروييد

فيبروييد

مشکل ۳۰ درصد زنان در سنين باروري

فيبروييد يا فيبروم رحمي که رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم است، يکي از بيماري هاي رايج در زنان است. حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد زنان در سنين باروري مبتلا به علايم ناشي از وجود اين رشد بافتي غيرسرطاني با قوام لاستيکي در ديواره رحم مي شوند اما تعداد زيادي از اين زنان با وجود داشتن فيبروييد، بدون علامت هستند...
فيبروييد مي تواند کيفيت زندگي يک زن را به شکل وسيعي تحت تاثير قرار دهد. براي مثال، فيبروييد هاي بسيار بزرگ مي توانند اندازه رحم را تا حد رحمي که سه ماهه باردار است افزايش دهند و يبوست يا تکرر ادرار را سبب شوند. فيبروييدها همچنين احتمال ناباروري و زايمان زودرس را زياد مي کنند.شايع ترين شکايت در فيبروييد، خون ريزي قاعدگي به طور غير طبيعي، شديد و طولاني است که به آن «منوراژي» مي گويند. اين خون ريزي شديد معمولا کم خوني فقر آهن را به دنبال دارد.
هيچ کس به درستي علت ايجاد فيبروييد را نمي داند. ژن هايي که رشد سلول هاي عضلاني ديواره رحم را تسريع مي کنند، مي توانند در اين امر دخيل باشند. ناهنجاري هاي عروق خوني رحم هم مي تواند عامل موثري به حساب آيد. وجود استروژن و پروژسترون مي تواند به نوعي در اين امر دخيل باشد. فيبروييد به ندرت قبل از اولين قاعدگي بروز مي کند. حاملگي، رشد آن را افزايش مي دهد و با يائسگي شروع به پسرفت مي کند.
تا اواخر سال هاي دهه ۹۰ ميلادي، هيسترکتومي (درآوردن رحم با جراحي) از اولين انتخاب هاي درماني به شمار مي رفت. پس از آن روش هاي غيرتهاجمي تري براي درمان انواع متفاوت فيبروييد در اختيار قرار گرفت. شايع ترين شکل فيبروييد، فيبروييد داخل جداري است که در ديواره رحم رشد کرده و گاهي خون ريزي شديد قاعدگي، تکرر ادرار و در برخي موارد، دردهاي ناحيه پشت و لگن را سبب مي شود. فيبروييد تحت مخاطي، نادرترين شکل اين عارضه است. اين نوع فيبروييد در زير آندومتر رحم (پوشش داخلي رحم) رشد کرده و مي تواند به درون حفره رحمي گسترش يابد. اين نوع خون ريزي شديد قاعدگي را سبب مي شود و ارتباط تنگاتنگي با نازايي دارد. برخي از فيبروييدها پايه دار بوده و روي ساقه اي سوار هستند.
فيبروييدهاي تحت صفاقي در جهت خارج از رحم رشد نموده و گاهي روي يک پايه قرار دارند. اين نوع فيبروييد معمولا خون ريزي نمي دهد، اما مي توانند توليد فشار نمايند. همچنين به ندرت پيچ خورده و تحليل رفته يا دردناک مي شوند.
● فيبروم را چگونه بايد درمان کرد؟
اگر فيبروييد علامتي نظير خون ريزي شديد، فشار يا درد توليد نکند و به نازايي منجر نشود، معمولا نيازي به درمان نخواهد داشت. در صورت بروز علايم با استفاده از دارو به تنهايي يا همراه با جراحي با کاربرد کم تهاجمي ترين روش ها درمان مي شود. پزشک اغلب فيبروييد را در معاينه لگني احساس مي کند، اما ممکن است از روش هاي مختلف تصويربرداري براي رسيدن به اطلاعات دقيق تر نيز استفاده کند؛ مثلا سونوگرافي ترانس واژينال (از راه واژن)، روش تصويربرداري سه بعدي، ام. آر. آي و سونوهيستروگرام. در روش اخير، پس از ورود محلول نمکي به داخل حفره رحم از آن سونوگرافي مي کنند. همچنين ممکن است پزشک شما درون حفره رحم را با يک ابزار کوچک آندوسکوپي به نام «هيستروسکوپ» مستقيما مشاهده کند.
اگر جوان هستيد و علايم بيماري تان شديد نيست، مي توانيد تا دوران يائسگي که فيبروييدتان چروکيده مي شود، صبر کنيد. در اين صورت پزشک به صورت دوره اي آن را بررسي خواهد کرد. البته رشد فيبروييد در زنان يائسه غيرمعمول نيست، اما در اين زنان با مشاهده هر نوع توده پيش رونده بايد به فکر سرطان بود و مساله را با دقت پيگيري کرد. اگر بروز علايم مانع از آن است که تا زمان يائسگي صبر کنيد، مي توانيد از روش هاي جراحي يا دارويي کمک بگيريد. در صورت بروز درد ملايم ممکن است پزشک تان مسکن هاي معمولي را تجويز کند. در صورت کم خوني به دليل خون ريزي ممکن است افزايش آهن غذا، مصرف مکمل ها يا هر دوي آنها به شما توصيه شود. دارويي وجود ندارد که از ايجاد فيبروييد جلوگيري کند و يا عدم بازگشت آن را تضمين کند. اما داروهايي وجود دارند که مي توانند در کاهش اندازه فيبروييد يا کاهش خون ريزي کمک کننده باشند.
● وقتي کار به جراحي مي کشد...
در مورد علايم شديدتر، ممکن است به جراحي نياز باشد. تصميم شما تا حد زيادي بستگي به اين امر دارد که شما دوران باروري را پشت سر گذاشته باشيد. چنانچه هنوز در اين دوران هستيد، شايد ترجيح بدهيد تا زمان يائسگي صبر کنيد. دو روش جراحي شايع تر است:
▪ ميومکتومي: در اين روش، تنها فيبروييد خارج مي شود و رحم حفظ مي شود. اين بهترين انتخاب براي زناني است که تصميم به بچه دار شدن دارند، اگر چه ممکن است نياز به عمل سزارين پيدا کنند. بسته به اندازه و نوع فيبروييد و محل آن ميومکتومي مي تواند از طريق برش استاندارد شکم يا از طريق لاپاراسکوپي انجام شود که کمتر تهاجمي است. در اين روش از طريق برش کوچکي روي شکم ابزارهاي کوچک ويديويي وارد آن مي شوند. همچنين مي توان از روش هيستروسکوپي استفاده کرد که در آن يک هيستروسکوپ مجهز به ابزارهايي براي خروج فيبروييد از راه واژن وارد حفره رحم مي شود. جراح براي استفاده از اين روش بايد آموزش ويژه اي ديده باشد. در روش لاپاراسکوپي و هيستروسکوپي دوران نقاهت کوتاه تر از لاپاراتومي بوده و ميزان باروري عالي است. يکي از مضرات ميومکتومي احتمال بروز چسبندگي است. در اين حالت نوعي بافت ترميمي در ساختمان هاي لگني ايجاد شده و آنها را به هم مي چسباند. مشکل ديگر اين است که ممکن است فيبروييد عود کند، چراکه رحم به طور کامل برداشته نشده است. در ۱۰ تا ۳۳ درصد زناني که ميومکتومي مي شوند، طي ۵ سال آينده نياز به جراحي دوباره پيش مي آيد.
▪ هيسترکتومي: در اين روش رحم از طريق برشي روي بخش پاييني شکم از راه واژن و يا از طريق لاپاراسکوپي خارج مي شود. در اين شيوه فيبروييد و علايم همراه آن به طور کامل حذف مي شوند. هيسترکتومي روشي بي خطر و موثر بوده و عوارض جانبي کمي به همراه دارد. با اين وجود در اين روش نياز به بيهوشي عمومي است و دوران نقاهت آن ۲ تا ۶ هفته است. زناني که هيسترکتومي شده اند، بيشتر از بقيه به بي اختياري ادراري دچار شده و به طور متوسط دو سال زودتر از ديگران به مرحله يائسگي مي رسند.
● روش هاي جديد براي درمان فيبروم رحم
▪ آمبولي شريان رحمي: اين روش کم تهاجم که در آن، فيبروييد از طريق قطع جريان خون آن چروکيده مي شود، پس از سال ۱۹۹۵ ميلادي، در درمان فيبروييد استفاده شد و طرفداران زيادي پيدا کرد. ابتدا از رحم با روش ام آرآي تصويربرداري مي شود تا ساير تشخيص ها نظير تومورهاي تخمدان کنار گذاشته شوند. به اين ترتيب اندازه، محل و نوع فيبروييد تعيين مي شود. در اين روش راديولوژيست يک سوند يا کاتتر را از راه يک برش کوچکي در پوست ناحيه کشاله ران وارد شريان راني مي کند. کاتتر با راهنمايي اشعه ايکس و ماده حاجب به يکي از دو شرياني که خون رساني به رحم را بر عهده دارند، وارد مي شود. اين دو شريان به شريان هاي رحمي معروف اند. سپس ذراتي به اندازه شن که از مواد مصنوعي ساخته شده اند، به درون شريان رحمي تزريق مي شوند. اين ذرات در رگ هاي تغذيه کننده فيبروييد تجمع يافته و خونرساني آن را قطع مي کنند. اين امر در نهايت به چروکيدن فيبروييد منجر مي شود. اين روش با بيهوشي موضعي انجام شده و کمتر از يک ساعت به طول مي انجامد. اين تکنيک را مي توان به صورت سرپايي انجام داد. عوارض جدي نادر بوده و به کمتر از يک درصد مي رسد. روش آمبوليزاسيون شريان رحمي براي زني که نمي خواهد يا نمي تواند جراحي داشته باشد، مناسب است.
اين روش عموما براي زني که پس از درمان قصد حامله شدن دارد توصيه نمي شود، چراکه پس از آمبوليزاسيون شانس بارداري کمتر و عوارض آن بيشتر از ميومکتومي خواهد بود. اين روش سريع تر از هيسترکتومي بوده و به زمان کوتاه تري براي بستري شدن در بيمارستان نياز دارد. در ضمن دوران نقاهت آن هم کوتاه تر است. کيفيت زندگي در هر دو شيوه مانند هم است. در انسداد شريان رحمي با روش لاپاراسکوپي، پزشک گيره کوچکي را به شريان رحمي وارد مي کند. در روش ديگري که هيچ نيازي به برش ندارد، جراح از راه واژن وارد شده و يک گيره را در محل قرار مي دهد. اين گيره براي چند ساعت در محل مانده و با ممانعت از خون رساني، فيبروييد را چروکيده مي کند. با برداشتن گيره خون مجددا در شريان جريان مي يابد.
▪ جراحي با استفاده از امواج ماوراي صوت: جراحي با کمک اولتراسونوگرافي با راهنمايي ام آر آي يک روش غيرتهاجمي است که در آن با استفاده از امواج ماوراي صوت فيبروييد را حرارت داده و چروکيده مي کنند. اين روش براي کساني که فيبروييد آنها متعدد يا پايه دار بوده و يا در اعماق لگن يا پشت روده ها توصيه نمي شود. اين روش تنها در مورد زناني تاييد شده است که نگران حفظ قدرت باروري خود نيستند.

فيبروييد يا فيبروم رحمي يکي از بيماري هاي رايج در زنان است. حدود ۲۵ تا ۳۰درصد زنان در سنين باروري، معمولا بين ۳۵ تا ۵۰سالگي مبتلا به علائم ناشي از وجو ...

فيبروئيد يا فيبروم رحمي، رشد توده هاي خوش خيم در ديواره رحم، يکي از بيماري هاي رايج در زنان است حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد زنان در سنين باروري مبتلا به علائم ...

آمنوره (فقدان قاعدگي) مي تواند در طي بلوغ يا پس از آن اتفاق افتد. آمنوره اوليه وضعيتي است که در آن تا سن ۱۶ سالگي هيچ عادت ماهيانه اي نداشته باشيد. آم ...

دانلود نسخه PDF - فيبروييد