up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله فونت ها و آيين نگارش PDF
QR code - فونت ها و آيين نگارش

فونت ها و آيين نگارش

مقدمه اي برفونت ها و آيين نگارش

● درآمد
در دوران گذشته که هنوز دستگاهي اختراع نشده بود تا متن را به صورت منظم و مرتب بنويسد، افراد مجبور بودند كه متن ها را با دست خط خويش، بنويسند.« از آن جا كه دست خط هر كس با ديگري متفاوت است و هر كس بنا بر ذوق و سليقه خويش، خط مي نويسد» لذا ممكن بود خواننده در خواندن متن دچار مشكل شود و حتي نتواند متن را به خوبي بخواند. احتمالاً آن حكايت را شنيده ايد كه شخص خطي مي نوشت كه نه خود مي توانست بخواند و نه ديگري! اما امروزه با پيش رفت صنعت چاپ و وجود تكنولوژي هاي متعدد در اين حوزه، مشكل خوانايي و ناخوانايي خط حل شده است. تكنولوژي ها فارغ از اين كه چه كسي از آن ها استفاده مي كند، خروجي يكساني توليد مي كنند. منظور اين كه، مهم نيست چه كسي متن را مي نويسد چون متن تايپ شده از يك استاندارد پيروي مي كند و خروجي كار استاندارد است و براي همگان خوانا.
قابل ذكر است مقاله حاضر حاصل تجربيات شخصي ام است و ادعايي بر صحت مطالب ندارم. لذا پذيرنده نقدهاي شما هستم و باعث خرسندي اي است، اگر اشكالي در مطالب يافتيد تذكر دهيد. تا هم بر من معلوم شود و هم ديگران مطالب را به غلط نياموزند.
فونت ها:
فونت ها كه در زبان فارسي به آن ها قلم گفته مي شود در جايگاه خود حائز اهميت هستند. همان گونه كه هر شخص با قلم خويش، نوعي متفاوت از قلم ديگري مي نويسد، فونت ها هم مثل هم نيستند و هر كدام شكل منحصربه فردي دارند. در حد امكان بايد سعي نمود تا از فونت ها به خوبي استفاده كرد و هر كدام را در جاي خود به كار برد. در نظرگاه شخصي بنده، بحث نمودن پيرامون فونت ها نياز به پرداخت دارد و بايد به آن توجه نمود. در ذيل مي كوشم تا تجربيات شخصي ام را در زمينه استفاده از فونت ها بيان كنم. اميد آن دارم كه مقبول و مفيد واقع گردد.
فونت هاي فارسي_عربي:
متاسفانه فارسي زبانان بيش تر از فونت عربي استفاده مي كنند تا فارسي. آن ها ناخودآگاه از فونت هاي عربي استفاده مي كنند و فكر مي كنند كه هيچ فرقي بين فونت فارسي و عربي نيست. در صورتي كه بين اين دو تفاوت هاي چشم گيري ديده مي شود كه در قسمت هاي بعد به آن اشاره خواهد شد.
● تشخيص فونت عربي از فارسي:
▪ ي:
همه كساني كه از كامپيوتر استفاده مي كنند، احتمالاً حداقل براي كنجكاوي هم كه شده از Word استفاده كرده اند. اگر توجه كرده باشيد هنگامي كه متني را تايپ مي كنيد و فونت آن را به فونت هاي (مثلاً) فارسي (مثل نازنين، ميترا، ياقوت، هما و...) تغيير مي دهيد، مي بينيد كه «ي» در وسط كلمه ها جدا و تنها نوشته شده است. احتمال قريب به يقين از كليدهاي (Replace)Ctrl + h و جاي گزين نمودن Shift + x به جاي «ي» براي رفع اين مشكل استفاده كرده و از جادوي Ctrl + h لذت برده ايد. اما به رغم حظي كه برده ايد بايد خدمتان عرض كنم كه با اين كار «ي» فارسي را به «ي» عربي تبديل كرده ايد. براي رفع اين مشكل نبايد از Shift +x استفاده كنيد چون مشكل از متن نيست بلكه مشكل از فونت است كه شما به اشتباه از نسخه عربي استفاده كرده ايد. بنابراين توصيه مي كنم كه حتماً از فونت هاي فارسي استفاده كنيد. براي تشخيص «ي» عربي نيز، در قسمت پايين آن دو نقطه وجود دارد، اما در فارسي نقطه وجود ندارد.
▪ ك:
ك در فارسي به صورت سركش دار نوشته مي شود، درصورتي كه در عربي سركش ندارد و يك حمزه كوچك روي آن است. البته ممكن است كه بعضي از فونت هاي عربي اين تفاوت را نشان ندهند.
▪ ارقام:
ارقام ۴۵۶ در فارسي به صوت دندانه دار نوشته مي شوند، در عربي تقريباً دندانه ندارند، مثلاً زائده قسمت پاييني ۵ حذف مي شود و ۶ به صورت L برعكس و قرينه نوشته مي شود. ۴ نيز به صورت شكسته نوشته مي شود.
● چرا فونت فارسي؟
ممكن است بپرسيد؛ براي خواننده مهم نيست كه متن با چه فونتي(عربي يا فارسي) نوشته شده است و در هر دو حالت، متن را يك جور مي خواند و به مشكل خاصي برخورد نمي كند. در جواب بايد بگويم، درست است كه فرق بين اين دو، به مفهوم كلمات و روان خواندن آن ها خدشه اي وارد نمي كند. اما ممكن است به مشكلات بسيار ظريفي برخورد كنيد كه هرگز فكرش را نمي كرديد. به عنوان نمونه، موتورهاي جست وجو اغلب به صورت كاراكتر به كاراكتر جست و جو مي كنند، مثلاً وقتي شما كلمه آمونياك را جست و جو مي كنيد، موتور جست وجو اين كلمه را حرف به حرف خوانده و بنا بر درخواست شما (جست و جوي سريع و پيش رفته) اقدام مي نمايد. حال فرض كنيد كه شما با يك ويندوز فارسي و فونت فارسي اين كلمه را نوشته ايد، اما سايت هايي كه اين كلمه را در متن خود دارند از ويندوز و فونت عربي استفاده كرده اند. موتور جست وجو نمي تواند اين كلمه را تشخيص بدهد، زيرا كاراكترهاي «ك» و «ي» آن ها با هم فرق مي كند.
البته شايان توجه است؛ بعضي از ويندوزها هم فارسي يا عربي هستند. ويندوزهاي قديمي ۹۸ اكثراً عربي اند. حتي بعضي از نسخه هاي ويندوز XP SP۱نيز عربي اند. توصيه ام اين است كه از ويندوزهاي فارسي استفاده كنيد.
● از چه فونت هايي استفاده كنيم؟
▪ براي متن هاي چاپي:
سرتيتر:
براي سرتيتر از فونت هاي تيتر، هما و يا فونت هاي ديگر (به صورت Bold) استفاده كنيد. به نظر من فونت تيتر از بقيه مناسب تر است.
بدنه متن:
اگر متني که تايپ مي کنيد فارسي است، از فونت هاي فارسي استفاده كنيد. به نظر من فونت هاي نازنين، ميترا، ياقوت، لوتوس و زر نسبت به فونت هاي ديگر مناسب ترند. زيرا شكل زيبايي دارند و به خوانايي و زيبايي متن كمك مي كنند.
▪ متن هايي تحت وب:
اگر مي خواهيد متن را در سايت و يا وبلاگي قرار دهيد، بهتر است از فونت هاي استاندارد انگليسي ويندوز استفاده كنيد، زيرا ممكن است كاربري كه مي خواهد متن شما را از اينترنت دانلود كند، فونت فارسي نداشته باشد. اما به حتم فونت انگليسي را دارد. بهترين و معمول ترين فونت ها در اين حوزه فونت هايTahoma ,Times New Roman ,Arial است.
● اندازه فونت براي متن هاي فارسي:
▪ Tahoma:
اندازه هاي بين ۸pt تا ۱۱Pt مناسب است. در خارج از اين محدوده، اين فونت شكل زيبايي نخواهد داشت. در بعضي از وبلاگ هاي ايراني اگر توجه كرده باشيد، مي بينيد كه اين فونت را با اندازه هاي ۱۸ و حتي بالاتر استفاده كرده اند. اين اندازه نه تنها جلب توجه نمي كند، بلكه شكل ظاهري وبلاگ را نيز به هم مي زند. براي حالت Bold نيز از اندازه هاي ۸pt و ۹pt استفاده كنيد.
▪ Times New Roman:
خلاف فونت قبلي، اين فونت براي اندازه هاي بزرگ مناسب است. شما مي توانيد از اندازه هاي ۱۲pt تا ۱۵pt استفاده كنيد، بدون اين كه شكل ظاهري متنتان به هم بريزد. براي Bold نيز از اندازه هاي بين ۱۱pt تا ۱۳pt استفاده كنيد.
فونت هاي فارسي:
فونت هاي ميترا و نازنين در اندازه هاي بين ۱۰pt تا ۱۵pt زيبا هستند. اگر مي خواهيد متني را در ويژه نامه و يا نشريه اي قرار دهيد؛ بهتر است از اندازه ۱۱ فونت ميترا استفاده كنيد. البته فونت هاي فارسي هركدام به تناسب خود ممكن است در اندازه هاي بزرگ و كوچك نماي متفاوتي داشته باشد. پيش نهاد من اين است كه هر كدام از اين فونت ها را در اندازه هاي متفاوت تايپ كنيد و پرينت كنيد تا خودتان تفاوت ها را بيش تر احساس كنيد و در انتخاب بين آن ها راحت تر عمل كنيد.
▪ فاصله بين خطوط:
اندازه بين خط ها را ۱ بگيريد. اگر مي خواهيد پايان نامه و يا متني را تايپ كنيد كه نياز به ويرايش دارد فاصله را ۱.۵ بگيريد. هم چنين بين سرتيتر و متن فاصله نيندازيد.
▪ حاشيه:
به نظر من حاشيه فقط براي متن هاي چند برگي است. اگر مي خواهيد پايان نامه، ويژه نامه، نشريه و يا متني را تايپ كنيد كه صفحات آن زياد است، حاشيه نگذاريد. درصورت حاشيه گذاشتن نيز از حاشيه هاي كم عرض و ظريف استفاده كنيد.
▪ فاصله و نيم فاصله:
همان طور كه مي دانيد در صفحه كليد، از كليد Space براي فاصله انداختن بين كلمات استفاده مي شود. اما اين فقط در حالتي است كه بخواهيم بين كلمات جدا فاصله بيندازيم. اين قاعده در مورد تمامي كلمه ها كاربرد ندارد. مثلاً كلمه فونت ها از دو كلمه فونت و ها تشكيل شده است. اما اين دو كلمه به هم وابسته اند و نمي توانند جدا از هم نوشته بشوند. با اين وصف، براي اين كه اين دو كلمه را از هم جدا كنيم، بايد از نيم فاصله استفاده كنيم. كلمه فونتها را در نظر بگيريد. اين كلمه بايد به صورت جدا نوشته بشود، اغلب تايپيست ها اين كلمه را به صورت فونت ها تايپ مي كنند. حال با يك نيم فاصله به فونت ها بدل مي شود. مزيت استفاده از نيم فاصله اين است كه هم به روان خوانده شده متن كمك مي كند، هم متن را زيباتر مي كند و از همه مهم تر اين كه از انفصال بين دو كلمه جلوگيري مي كند. احتمالاً ديده ايد كه در بعضي از متن ها جزئي از كلمه در آخر خط نوشته شده است و جزء ديگر آن اول خط بعدي! اين مشكل به خاطر عدم رعايت نيم فاصله و عدم استفاده به جا از آن است.
▪ علايم و نشانه ها(، ؛ . ! ؟ «» () : ...):
از استفاده نابه جاي علايم و نشانه ها خودداري كنيد. آن ها را در جاي خود و فقط وقتي كه نياز هست به كار ببريد. توجه كنيد كه هيچ گاه بين علايم و كلمه ها فاصله نيندازيد. مثلاً كاما را از كلمه جدا نكنيد و دقيقاً بعد از كلمه بياوريد. هم چنين است براي ساير نشانه ها. در مورد علامت هاي تعجب، سؤال و «...» نيز افراط نكنيد. مثلاً چندتا علامت تعجب را پشت سر هم نياوريد.
● تكنيك جدانويسي:
▪ ها:
بياييد از همين الان تصميم بگيريد كلمه هايي را كه جدا هستند به هم نچسپانيد. يكي از اشكلات رايج، روي هم نوشتن كلمه ها با پسوند ها است. مثلاً به جاي آن ها مي نويسند آنها. درصورتي كه ها هميشه جدا نوشته مي شود.
▪ ب:
اگر مي خواهيم كلمه را با افزدون ب امري كنيم، بايد ب را به اول آن اضافه كنيم. مثل برو، ببر، بپرس . اما اگر ب را مي خواهيم در قالب حرف اضافه به كلمه بيفزاييم بايد به صورت به و افزودن يك نيم فاصله بين آن و كلمه اي كه مي خواهد به آن اضافه شود، بياوريم. مثل به صورت، به حالتي، به هم و... حالت سومي هم هست كه ب جزء كلمه است. در اين مورد بايد دقت كنيد كه با موارد بالا اشتباه نگيريد.
▪ كه:
اين كلمه نيز جدا نوشته مي شود. مثل: اين كه، آن كه، درصورتي كه و...
▪ تر:
به غير از كلمه هاي بهتر و كهتر هميشه جدا نوشته مي شود. مثل: بيش تر، كم تر، كوتاه تر و...
▪ مي و نمي:
مي و نمي هميشه جدا نوشته مي شوند. مثلا: ميشود اشتباه است و شكل صحيح آن، مي شود است.
▪ توجه: در تمامي موارد بالا بايد از نيم فاصله استفاده كنيد.
● معرفي Tray layout:
اين نرم افزار كدپيج استاندارد زبان فارسي است و اين امكان را مي دهد كه صفحه كليد شما فارسي شود. ژ و پ صفحه كليد نيز در جاي خود قرار مي گيرند. براي نيم فاصله بايد كليدهاي Shift + Space را فشار دهيد. (البته اگر اين نرم افزار را نداشته باشيد مي توانيد از كليدهاي Ctrl + - استفاده كنيد.) از قابليت هاي ديگرش اين است كه حروف ي و ك و ارقام ۴.۵.۶ فارسي نوشته مي شوند. رايگان بوده و حجم بسيار كمي دارد (حدود۲۱۲kb) و مي توانيد آن را از اينترنت دانلود كنيد. البته اخيراً ويندوزهاي جديدي توسط مهندسان ايراني بهينه شده است و اين نرم افزار را هنگام بارگذاري ويندوز، بار مي كند.

● شرح حال: پسر بچه ۱۳ ساله با تاري ديد ۲ طرفه، چشمان قرمز، احساس جسم خارجي و ترس از نور و درد خفيف از چند هفته قبل مراجعه، چشم بدون خارش و ترشح بود. س ...

در ستون حل مساله باليني، اطلاعات مربوط به يک بيمار واقعي به صورت مرحله به مرحله براي يک پزشک متخصص در حيطه مورد نظر ارايه مي شود (قلم ضخيم) و او قدم ب ...

● شرح بيماري عفونت زخم جراحي عبارت است از عفونت حاصل از آلودگي باكتريايي در حين يا پس از عمل جراحي . به دنبال عمل جراحي و بسته به نوع آن ، در ۳۰% ۱ ۵% ...

قارچ، مخمري ذره بيني است که به طور طبيعي به مقدار کم در واژن زندگي مي کند. «عفونت قارچي» واژن هنگامي رخ مي دهد که سلول هاي قارچي بيش از حد در آن رشد ک ...

عفونت‌هاي ادراري در تمامي سنين بروز مي‌كند، عفونت‌هاي ادراري تا يك سال اول زندگي در پسران شايع‌تر از دختران است. بعد از سال اول زندگي تا 50 سالگي عفون ...

در روز عاشورا مي توانيم جامه اي سرخ بپوشيم و فرياد برآوريم که اين سرخي، نشانه پيروزي خون بر شمشير است که درس آن را از حماسه کربلا آموخته ايم. مي تواني ...

مقدمه : کتاب ارزشمند و کم نظير شاهنامه اثر جاودانه حکيم و فرزانه توس سرشار از آداب و آئين هاي کهن ايرانيان در قرون و اعصار گذشته بوده است. فردوسي در ا ...

اگر همسرتان به شما بگويد که جواب آزمايش بارداري اش مثبت شده، چه احساسي خواهيد داشت؟ اينکه قرار است به زودي پدر شويد و بايد چيزهاي زيادي بدانيد و کارها ...

دانلود نسخه PDF - فونت ها و آيين نگارش