up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله فناوري سه بعدي PDF
QR code - فناوري سه بعدي

فناوري سه بعدي

بازگشت به آينده با فناوري سه بعدي

فناوري سه بعدي بازگشته است و اين بار به عنوان يک مدعي بزرگ به ميدان خواهد آمد. اولين فيلم ۳بعدي در اوايل قرن بيستم ساخته شد ولي هنوز فيلم هاي سه بعدي تأثيري آنچناني بر صنعت سينما نگذاشته اند. ولي حالا مي بينيم که زنجيره کاميابي هاي هاليوود به موفقيت غير قابل مهار يک فيلم ۳بعدي گره خورده است. «آواتار» فيلمي که دنياي تصاوير متحرک را با واژگان ديگري معني کرد و فناوري ۳بعدي را به يک مقوله فرهنگي بدل ساخت. ديگر اينکه براي اولين بار فناوري پخش تصاوير سه بعدي از انحصار سالن هاي نمايش و مکان هاي حرفه اي به در آمده و راه به سوي خانه ها مي گشايد.
برخي ناظران بر اين باورند که راه درازي در پيش است اما رسيدن به اين هدف ميسر است. صنايع لوازم التکرونيک خانگي (CEI ) شاخص هايي را براي يک انقلاب سه بعدي مد نظر قرار داده اند تا اين فناوري هر چه سريع تر جايگاه خود را بيابد. با توجه به قرائن و شواهدي که از سازندگان طراز اول مشاهده مي شود، اين حرکت نوين در تابستان ۲۰۱۰ با ارائه محصولات جديد آغاز خواهد شد. در اين فصل شاهد تلويزيون هاي سه بعدي با کيفيت برتر و همچنين پخش بلو ري سازگار با تلويزيون هاي سه بعدي خواهيم بود. در پاييز همين امسال پاناسونيک دوربين فيلم برداري ۳بعدي خود را با قيمت ۲۱۰۰۰ دلار در دسترس فيلم سازان قرار خواهد داد.
يک دوربين کامل حرفه اي با کيفيت بالاي تصوير و توانايي ضبط ويديويي توسط لنزهاي دوقلو و امکان انتقال اطلاعات به کارت هاي SDHC. در اين ميان شبکه هاي تلويزيوني هم بي کار ننشسته اند. BSkyB از جمله شبکه هايي است که براي راه ندازي کانال هاي پخش ۳بعدي فعاليت مي کند. کانال ESPN نيز از همين ماه (خرداد) اقدام به پخش ۸۵ رويداد ورزشي به صورت ۳بعدي خواهد کرد. شرکت هاي سوني، ديسکاوري و Imax هم در سال ۲۰۱۱ کانال ۳بعدي مشترک خود را افتتاح خواهند کرد.
هم اکنون فيلم هاي ۳بعدي فراواني با موضوعات متنوع، براي سليقه هاي متفاوت وجود دارد. تعداد فزاينده اين فيلم ها گواه ديگري است بر تأثير آواتار در اقبال عمومي فناوري ۳بعدي. سال گذشته ۱۷ فيلم ۳بعدي به بازار آمد و البته تعداد زيادتري هم براي امسال در نظر گرفته شده است. با اين اوصاف سال ۲۰۱۱ از نظر تعداد فيلم هاي سه بعدي، شاخص خواهد بود. کما اينکه هاليوود نيز مشتاق تکرار موفقيت آواتار هست.
● جذبه روزافزون ۳بعدي ها
کسب موفقيت هاي پي درپي فيلم هاي ۳بعدي سينمايي، علت اصلي اصرار هاليوود و ديگر تهيه کنندگان و توليدکنندگان براي ورود فناوري سه بعدي به خانه ها نمي باشد. توجه آنها هم فقط منحصر به فيلم ها نيست. دليل عمده، قابليت عرضه ۸۰% از بازِي هاي رايانه اي موجود به صورت ۳بعدي است. به نوشته مدير نشريه فناوري نمايش display technology: خريداران حاضرند براي ديدن فيلم در تلويزيون ۳بعدي بهاي بيشتري بپردازند، اين طبيعتاً توليدکنندگان را به فکر مي اندازد که فناوري ۳بعدي خانگي را در لوازمي چون رايانه، نوت بوک، تلويزيون و موبايل نيز وارد کنند.
شرکت ها و مؤسسات مختلف، پژوهش هايي جدي در زمينه خواسته هاي مصرف کنندگان آغاز کرده اند. سوني و CBS مشترکاً در زمينه انتظارات مشتريان در حوزه نمايش هاي ۳بعدي تحقيق مي کنند. همکاري CEA و مرکز فناوري سرگرمي در يک نظرسنجي عمومي روشن مي کند که ۵۰ درصد از افراد مورد مطالعه، تمايل به پرداخت بيشتر براي خريد تلويزيون هاي ۳بعدي را دارند. ۴۰ درصد آنها نيز تلويزيون سه بعدي را به همتاي دوبعدي آن ترجيح مي دهند.
اگر چه مشخص نيست که چه تعداد از کارخانه ها سرمايه و توان توليد خود را به اين امر اختصاص خواهند داد، اما اين نکته مبرهن است که سرمايه گذاري در توليد تلويزيون هاي سه بعدي رو به رونق است. بر همين مبنا توليدکنندگان نيز توانمندي هاي محصولات خود را افزايش خواهند داد (چرا که تلويزيون سه بعدي از اهم محصولات آنها خواهد بود).
در عين حال از مديران اين صنعت شنيده مي شود که در نظر گرفتن احتمال افت فروش به علت افزايش اجباري قيمت تمام شده، نگران کننده است. عامل ديگري که ممکن است جذابيت تلويزيون هاي ۳بعدي را خدشه دار کند، عينک هاي مکمل آنهاست. آنچه که فناوري کنوني پخش ۳بعدي ناگزير از تحمل آن است! Real ۳D فناوري ساخت عينک هاي ويژه اي را به تعداي از سازندگان تلويزيون سه بعدي پيشنهاد داده است.
اين فناوري احتمالاً تغييرات زيادي در طراحي عينک هاي ۳بعدي ايجاد خواهد کرد. از آنجا که تضميني براي سازگاري اين عينک ها با محصولات همه شرکت ها نيست CEA قصد دارد تمامي توليدکنندگان را به يک نقطه مشترک برساند. عينک هاي نسل جديد با وجود قيمت بالا کماکان جز لاينفک تلويزيون هاي ۳بعدي هستند؛ با اين حال سوني قول داده يک جفت از اين عينک ها را در بسته بندي محصول آتي خود Bravia LX۹۰۰ جاي دهد. تنها اندکي از خبرگان بازار اعتقاد به برتري تلويزيون ۳بعدي در بازار عرضه و تقاضا دارند.
بنا به آمار display search در سال ۲۰۱۰ تنها يک ميليون دستگاه از تلويزيون هاي قابل عرضه روانه بازار خواهد شد؛ يعني ۱درصد موجودي قابل فروش. اين رقم در سال ۲۰۱۸ به ۶۴ ميليون خواهد رسيد که ۲۰ درصد بازار تقاضا است. اين آمار به مراتب کمتر از برآورد CEA است (فروش ۴.۳ ميليون دستگاه در ۲۰۱۰). فروش ۱۰ دستگاه نمايشگر ۳بعدي در ۲۰۱۸، بخش ديگري از آمار ارائه شده توسط Display Search است که ۳.۶ درصد بازار فروش را شامل مي شود. اين مؤسسه همين رقم را به سهم لپ تاپ هاي ۳بعدي از بازار اختصاص داده است.
۷۱ ميليون دستگاه، دورنماي مورد نظر نشريه يادشده از حضور تلفن هاي همراه در بازار است که بزرگ ترين عدد فهرست منتشر شده مي باشد. گفته هاي ريک دين عضو کنسرسيوم ۳D@Home و مرکز گسترش استراتژيکTHX شنيدني است: «داستان دنياي ۳بعدي ها بايد به قدري جذاب و متقاعد کننده باشد که مردم براي در اختيار داشتن اين وسيله جديد اشتياق داشته باشند.» وي مي افزايد: «ما معتقديم نمايشگرهاي ۳بعدي و پخش بلو ري نياز جامعه امروز است؛ اما مهم، تجاربي است که مخاطبان در برخورد با اين پديده کسب مي کنند، نه نحوه رساندن آن به دست مشتري.»
سه بعدي کردن آرشيوها
انجمن لوح فشرده، ساخت جديدترين دستگاه پخش بلو ري خود را به پايان برد. بلو ري MVC با قابليت پخش همه نسخه هاي تصويري، امکان تجهيز با AVC H. ۲۶۴ را دارد. به نظر مي رسد بلو ري ها نقش مهمي را در انقلاب سه بعدي ايفا کنند. اگر چه به نظر مي رسد که بلو ري با کاهش قيمت، جانشين DVD بشود اما عموم مردم به غلط بر اين باورند که با ورود اين دستگاه کلکسيون CDها و DVDهاي خانواده بلااستفاده خواهد ماند.
استوديوهاي هاليوود در پاسخ به اين نگراني سکوت محتاطانه اي را اتخاد کرده اند و در عين حال براي تهيه نسخه هاي سه بعدي از فيلم هاي ۲بعدي تلاش مي کنند. والت ديسني قصد دارد نسخه اي سه بعدي از کريسمس کارول را تا پاييز ۲۰۱۰ تهيه کند. دريم ورک و سامسونگ هم با انجام يک معامله با Technicolor در تبديل توليدات ۲بعدي به سه بعدي مي کوشند. اندي پارسون رئيس انجمن blu – ray Disc اين نکته را يادآوري مي کند که: «قرار نيست همه گونه هاي تصويري سه بعدي بشوند. توليدکنندگان فناوري جديد تماميت خواه نيستند و انتظار ما هم زيستي هر دو گونه پخش است.
مسلماً اين جايگزيني منجر به حذف نخواهد شد بلکه هم زيستي بين اين دو مد نظر ماست.» پارسونز از استوديوها خواسته است جست وجو در آرشيو خود را براي يافتن آثار کلاسيک قابل تبديل به سه بعدي آغاز کنند. اگر چه اين کار در مورد همه فيلم ها امکان پذير نيست اما پارسونز اميدوارانه مي گويد: «پيدا شدن يک سر نخ ما را به هدفمان مي رساند. براي مثال شايد بتوان از روشي مانند پخش فيلم هاي سه بعدي در سالن هاي نمايش استفاده کرد.»
● چشم انداز پيش رو
در آينده تغييرات چشمگيري در ساخت تلويزيون هاي سه بعدي ايجاد خواهد شد که توانايي تغيير ديدگاه گذشته ما را دارد. شايد ديگر عينک هاي کاغذي با شيشه هاي قرمز و آبي معرف تلويزيون هاي سه بعدي نباشند. پاناسونيک و سوني آخرين محصولات خود را به نمايشگاه مصرف کنندگان لوازم الکترونيک آورده بودند. نمايشگرهاي پلاسماي پاناسونيک با شيشه هاي اکتيو شاتر به همان خوبي تلويزيون ۵ ۲۴ اينچ سوني بود. اين دو محصول از تمامي تلويزيون هايي که در CES امتحان پس دادند، از لحاظ کيفيت تصاوير بهتر بودند.
در تلويزيون پلاسماي پاناسونيک فيلم و کارتون به يک اندازه شفاف و سه بعدي است. همگان تحت تأثير تصاوير گفت وگوي کاراکترها در فضاي خارجي قرار گرفته بودند. صحنه هاي واقعي، وضوح و عمقي که بازِيگران را دربر گرفته بود، يک حس پايدار ايجاد مي کند که تا مدت ها با مخاطب باقي مي ماند. به نظر مي رسد در صورت واکنش مثبت مخاطبان، تکنولوژي پلاسما توان رسيدن به اهداف خود را داشته باشد و مي تواند جايگاه سابق خود را تصاحب کند.
اين احتمال هست که پنل هاي پلاسما با ايجاد موازنه در بازار، سهم خود را که قبلاً به LCD واگذار کرده بودند به دست آورند؛ چرا که LCD نيز سال هاي گذشته را با قيمت نامتعادل و کيفيت متغير سپري کرده است. ديگر اينکه پنل هاي پلاسما در مقايسه با LCD سرعت پاسخگويي بيشتري به تصاوير دارند که اين خود امتياز تلويزيون هاي سه بعدي نسبت به همتايان ۲بعدي آنها نيز هست.
● ابعاد واقعي فناوري سه بعدي
صنايع توليدکننده، نگران زمينه هاي گوناگوني هستند که فناوري سه بعدي توان حضور در آن را دارد. آيا خبرگزاري ها، نشست ها و ساير جنبه هاي اطلاع رساني رايج چنين نيازي را حس مي کنند؟ حسي به من مي گويد مردم همان گونه که به تلويزيون و ويديو عادت کردند به تصاوير سه بعدي هم خو مي گيرند. به گمان من اين فناوري مي تواند نقش عمده اي را در پخش مسابقات و سرگرمي هاي تلويزيوني بر عهده بگيرد.
طبيعتاً با گذشت زمان مصرف کننده ها خواستار همين درجه از عمق و خلوص تصوير در تمامي گونه هاي آن خواهند بود. مطمئناً فناوري اين گونه انتظارات را به گونه اي اثرگذار و پايدار برآورده خواهد کرد. فيلم ويديويي سه بعدي که از اجراي سال گذشته گروه U۲ تهيه شد، بسيار استادانه و حرفه اي بود. اين اثر Bono و گروه U۲ را به کسب يک پيروزي افتخارآميز در عرصه نمايش هاي سه بعدي نايل کرد. تصور کنيد براي حضور در يکي از اجراهاي U۲ به استاديوم رفته ايد. Bono از شما بسيار دور است اما پرده اي که بالاي سر شما قرار دارد اين امکان را مي دهد برنامه را به صورت سه بعدي تجربه کنيد.
اين تجربه خيلي دور از انتظار نيست. چرا که شرکت سوني توانايي ضبط و توليد ويديوهاي سه بعدي به صورت Real – Time را داراست. تکامل فناوري سه بعدي ادامه دارد و دانش فني آن به نقطه اي خواهد رسيد که ديگر نيازي به عينک هاي مکمل نباشد. شايد در آينده نزديک روزي برسد که ديگر از دوبعدي ديدن چيزي تعجب کنيم!

تعريف و ريشه لغوي رس ، ذرات بسيار ريز پولکي شکل ميکا ، کانيهاي رسي وساير کانيها مي باشد رسها معمولا ذراتي با اندازه کوچکتر از 002 0 ميليمتر تعريف مي ش ...

اغلب کودکان به علل مختلف و در زمان هاي گوناگون دچار اسهال مي شوند، اما آنچه جاي اميدواري است اين است که اسهال هاي عفوني معمولاً طولاني مدت نيست و بيش ...

هندسه مطالعه انواع روابط طولي و اشکال و خصوصيات آنها است. اين دانش همراه با حساب يکي از دو شاخه قديمي رياضيات است. واژه هندسه عربي شده واژه «اندازه» د ...

کوسه يکي از آبزيان نسبتاً بزرگ است.اقيانوس ها ۷۰ درصد از سطح زمين را پوشش و بيش از ۲۰ هزار گونه از ماهي ها را در خود جاي داده اند که از اين تعداد نزدي ...

هر روزه اخبار جديدي در مورد حملات و تهديدات کامپيوتري در رسانه هاي مختلف انتشار مي يابد. اين تهديدات شامل ويروس هاي جديد و يا انواع هک و نفوذ در سيستم ...

در مقابله با ويروسهاي کامپيوتري، مهمترين نکته اي که بايد به خاطر داشت، اينست که امکان صدمه ديدن هر سيستمي وجود دارد. مهم نيست که از چه نرم افزار ضد وي ...

مقايسه و انتخاب ابزارهاي توسعه نرم افزار همواره يکي از بحثهاي داغ برنامه نويسان و توسعه دهندگان نرم افزار بوده است. از مقايسه C و پاسکال تا مقايسه VB ...

از دستاوردهاي جديد بخش کارتوگرافي سازمان فناوري اطلاعات شهرداري تهران، توليد نقشه هاي راهياب شهر تهران به منظور چاپ و انتشار عمومي اين محصول است. نقشه ...

دانلود نسخه PDF - فناوري سه بعدي