up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله فناوري ديجيتال PDF
QR code - فناوري ديجيتال

فناوري ديجيتال

رقابت تنگاتنگ تبلت ها در دنياي فناوري ديجيتال

نمايشگاه CES امسال نيز با خلق شگفتي هايي در حوزه فناوري سرانجام روز دو شنبه سوم ژانويه پس از ۳ روز، با معرفي برترين هاي هر حوزه به کار خود پايان داد. يکي از بخش هاي اين نمايشگاه که مورد توجه شمار زيادي از علاقه مندان و بازديدکنندگان قرار گرفت رونمايي از بيش از صدها تبلت جديد بود که به عنوان رقيباني براي آي پد اپل در اين نمايشگاه حضور داشتند.
اگرچه بسياري از کارشناسان بر اين باورند که رقابت بين تبلت ها تنها به دو رقيب اصلي اين بخش از نمايشگاه يعني اپل و گوگل محدود مي شد که توانستند علاقه مندان بيشتري را به خود جذب کنند. در CES گذشته گوشي هاي هوشمند گوي سبقت را از ديگر فناوري ها ربودند و اين در حالي است که در CES امسال تبلت ها به مرکز توجه بازديدکنندگان تبديل شده بودند.
با توجه به بررسي هاي انجام شده پيش بيني مي شود که علي رغم رشد ۱۰ درصدي ميزان فروش کامپيوترهاي شخصي، ميزان فروش تبلت ها در سال آينده ميلادي به بيش از دو برابر افزايش يابد و به اين ترتيب به نظر مي رسد که اغلب کاربران به جاي اختصاص دادن هزينه اي براي به روز کردن کامپيوترهاي شخصي خود هزينه اي را به خريد نسل جديد کامپيوترها که در واقع همان تبلت ها هستند اختصاص دهند.
البته بايد پذيرفت که موفقيت آي پد به عنوان نخستين لوح کامپيوتري ساخت شرکت اپل نقش بسيار مهمي در جلب توجه بسياري از شرکت هاي سازنده تجهيزات کامپيوتري براي ساخت لوح هاي کامپيوتري داشته است و از اين رو در CES امسال بسياري از اين شرکت ها براي اين که حرف تازه اي براي گفتن داشته باشند از تبلت هاي جديد خود رونمايي کردند.
● تبلت ها، نسل جديدي از لپ تاپ ها
تبلت ها در حقيقت لوح هاي کامپيوتري قابل حمل هستند که يا مجهز به صفحه نمايش لمسي بوده و يا اين که مي توان از يک قلم مخصوص براي کار با اين نوع کامپيوترها استفاده کرد. بي شک دنياي فناوري دنياي شگفت انگيزي است که با توجه به خواسته ها و نيازهاي کاربران در اين دنياي بزرگ و پهناور هر روز شاهد رونمايي از نوآوري و شگفتي جديدي هستيم که نويدبخش امکان بهره برداري از امکانات و خدمات متنوع و جديدي است. تبلت هايي که از آنها به عنوان تبلت PC نام برده مي شود تبلت هايي با قابليت نصب سيستم عامل و برنامه هاي مختلف هستند و اين در حالي است که از تبلت هاي معمولي براي کاربردهاي خاصي مانند خواندن متون کتاب هاي الکترونيکي استفاده مي شود و يکي از مهم ترين ويژگي اين تبلت ها در مقايسه با تبلت هاي PC اين است که سيستم عامل نصب شده روي آنها قابل تغيير نخواهد بود. از آنجايي که کاربران تبلت ها مي توانند به جاي موس و صفحه کليد براي استفاده از اين کامپيوترها و کار با آنها از انگشتان دست خود يا قلم هاي مخصوصي که براي اين کامپيوترها طراحي و ساخته شده اند استفاده کنند به نظر مي رسد که کار با تبلت ها حتي از لپ تاپ هاي معمولي هم ساده تر باشد. شکل لوح مانند اين کامپيوترها استفاده از آنها را در مکان هايي که استفاده از لپ تاپ ها به علت سنگين بودنشان در مقايسه با تبلت ها با محدوديت هاي بسيار زيادي همراه است، امکانپذير مي سازد و از اين رو بسياري از کاربران بر اين باورند که شايد بتوان ساخت تبلت ها را نقطه نهايي پيشرفت فناوري هاي سخت افزاري در ساخت لپ تاپ ها به شمار آورد که استفاده از کامپيوتر ها را ساده تر ساخته و به اين ترتيب تسهيلات بيشتري را در اختيار کاربران دائمي کامپيوترها قرار خواهد داد.
● از تبلت هاي لوحي تا ترکيبي
بررسي هاي انجام شده در ميان کاربران کامپيوتر حاکي از آن است که در چند ماه گذشته استفاده از تبلت ها در ميان بسياري از کاربران مورد توجه قرار گرفته است و از اين رو شاهد گسترش کاربرد کامپيوترهاي لوحي در ميان کاربران بوده ايم. از سوي ديگر کاهش قيمت اين نوع کامپيوترها در بازارهاي جهاني موجب شده است تا تنها با پرداخت اندک مبلغي بيشتر در مقايسه با لپ تاپ هاي معمولي يک تبلت PC خريد که در مقايسه کار با آن بسيار ساده تر است. اگر شما هم قصد خريد يک تبلت را داريد به شما توصيه مي کنيم که قبل از خريد يک تبلت با انواع مختلف تبلت ها و تفاوت هاي آنها آشنا شويد تا بتوانيد با توجه به هدفي که براي خريد آن در نظر گرفته ايد تبلت مناسبي را انتخاب و خريداري کنيد.
تبلت هاي لوحي که از آنها به عنوان Slate نام برده مي شود تبلت هايي بدون صفحه کليد هستند و اغلب داراي نمايشگرهاي LCD بوده و براي کار در محيط هاي آموزشي و مراکز درماني بيشترين کاربرد را دارند البته اين نوع تبلت ها نيز قابليت اتصال صفحه کليد جداگانه از طريق کابل USB يا حتي بلوتوث را دارند. تبلت هاي قابل تبديل که شبيه به لپ تاپ ها هستند در مقايسه با تبلت هاي لوحي کمي بزرگ تر و سنگين تر بوده و از ۲ بخش اصلي يعني يک نمايشگر و يک صفحه کليد تشکيل شده اند. نمايشگر اين نوع تبلت ها از طريق يک مفصل به بدنه متصل مي شود. اين صفحه کاملا مسطح که قابل نوشتن است مي تواند حول محور خود چرخش داشته باشد و در جهات و زواياي مختلف نسبت به صفحه کليدي که روي بدنه اصلي تبلت قرار دارد مستقر شود.
از آنجايي که بسياري از افراد همچنان استفاده از صفحه کليد را به صفحات لمسي يا حتي استفاده از قلم ترجيح مي دهند اين نوع تبلت ها از پرفروش ترين تبلت ها در سطح دنيا هستند. البته بايد توجه داشته باشيد که اين نوع تبلت ها معمولا در محل محوري که نمايشگر حول آن مي چرخد، اتصالات ضعيفي دارند و از اين رو در مقايسه با ديگر انواع تبلت ها آسيب پذيرتر هستند، اما در اين ميان تبلت هاي ديگري هم وجود دارند که به آنها تبلت هاي هيبريد يا ترکيبي گفته مي شود. اين نوع تبلت ها مجهز به يک صفحه کليد قابل جدا شدن از نمايشگر هستند و اين در حالي است که وقتي صفحه کليد و نمايشگر به هم متصل باشند از ويژگي هاي يک تبلت قابل تبديل برخوردار خواهند بود.
● همه گير شدن تبلت ها در ميان کاربران کامپيوتر
استقبال کاربران دنياي فناوري از تبلت ها در ماه هاي گذشته به قدري چشمگير و قابل توجه بوده است که به نظر مي رسد در آينده اي نه چندان دور اين دستگاه ها نيز مانند گوشي هاي تلفن همراه يا سيستم هاي صوتي پخش فايل هاي MP۳ بتوانند به يکي از ضروري ترين نيازهاي افراد مبدل شوند البته بايد اين نکته را مورد توجه قرار داد که در اين ميان بيش از ۳۰ درصد افرادي که تصميم به خريد يک تبلت مي گيرند تنها يکي از کاربردي هاي متنوع اين فناوري را مورد توجه قرار مي دهند و همچون بسياري از کاربران گوشي هاي هوشمند تلفن همراه که تنها از گوشي تلفن خود براي برقراري تماس هاي تلفني و ارسال پيام کوتاه استفاده مي کنند، شايد هيچ گاه از امکانات و خدمات مختلف تبلت ها استفاده نکنند.
علي رغم اين که بيل گيتس نخستين فردي بود که تبلت ها را به عنوان يکي از کاربردي ترين فناوري ها براي آينده محاسبات معرفي کرد، اما شرکت مايکروسافت تاکنون موفق به ارائه تبلتي که ساخت اين شرکت باشد، نشده است. در حال حاضر بيش از ده ها شرکت بزرگ که در زمينه طراحي و ساخت فناوري هاي الکترونيکي فعاليت مي کنند تبلت هايي را به بازار عرضه کرده اند که در اين ميان سيستم عامل آندرويد گوگل مورد بررسي بسياري از سازندگان تبلت ها قرار گرفته است.
نکته: با توجه به بررسي هاي انجام شده پيش بيني مي شود که علي رغم رشد ۱۰ درصدي ميزان فروش کامپيوترهاي شخصي، ميزان فروش تبلت ها در سال آينده ميلادي به بيش از دو برابر افزايش يابد
گالکسي تب سامسونگ يکي از انواع تبلت هاي مجهز به سيستم عامل آندرويد گوگل است که طراحي فوق العاده و همچنين واسط کاربري جذاب اين تبلت سروصداي زيادي را در دنياي تبلت ها به راه انداخته است، اما از آنجايي که آي پد اپل به عنوان يکي از پرفروش ترين تبلت هاي لوحي از قيمت مناسب تري برخوردار است بسياري از خريداران، آي پد را به ديگر تبلت هاي موجود در بازار ترجيح مي دهند. کاربران آي پد بر اين باورند که آي پد همه ويژگي هاي منحصر به فرد محصولات اپل را يکجا در کنار هم آورده است و اين در حالي است که بسياري از تبلت هاي موجود در بازار علي رغم اين که از امکانات کمتري در مقايسه با آي پد برخوردارند، قيمت بيشتري دارند.
● رونمايي از تبلت هاي گوگل در CES امسال
اگر چه گوگل پيش از اين از سيستم عامل آندرويد گوگل در بسياري از تبلت هايي که توسط شرکت هاي بزرگي همچون سامسونگ به بازار عرضه شده بود استفاده کرده بود، اما در نمايشگاه محصولات الکترونيکي سال ۲۰۱۱ که هفته گذشته در لاس وگاس برگزار شد گوگل از اولين تبلت خود که با سيستم عامل جديدي Honeycomb (کندوي عسل) عرضه کرده بود، رونمايي کرد. تبلت گوگل داراي يک صفحه لمسي حساس ۱۰ اينچي و شبيه به آي پد است که فروش آن در سه ماهه اول سال جاري در کشور آمريکا آغاز خواهد شد. اين سيستم عامل جديد که براي تبلت هاي لمسي طراحي شده است داراي يک برنامه نقشه اي است که با استفاده از آن مي توان به صورت سه بعدي در شهرها و کشورهاي مختلف حرکت کرد. البته جزييات بيشتري درباره اين سيستم عامل جديد گوگل اعلام نشده است. از آنجايي که تبلت ها توانسته اند جايگاه واقعي خود را در ميان کاربران بيابند پيش بيني مي شود که موفقيت تبلت ها در سال ۲۰۱۱ همچنان ادامه خواهد داشت.
● ورود فناوري سه بعدي به دنياي تبلت ها
همان طور که گفته شد در CES امسال تبلت ها بيش ترين عناوين خبري اين نمايشگاه را به خود اختصاص دادند. در ميان تبلت هايي که در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته شد يک شرکت کره اي اعلام کرد که تصميم گرفته است در سال ۲۰۱۱ ميلادي تبلت هاي جديدي را با ويژگي هاي منحصربه فرد در مقابل تبلت هايي که تا به حال معرفي شده اند به بازار عرضه کند و از اين رو در نمايشگاه امسال از يک تبلت سه بعدي رونمايي کرد. اين تبلت کره اي که Zood نام دارد مجهز به يک صفحه نمايش سه بعدي است که براي ديدن تصاوير سه بعدي روي اين نمايشگر به عينک هاي مخصوص سه بعدي نياز نخواهد بود. اين تبلت از قابليت تبديل تصاوير سه بعدي به دوبعدي نيز برخوردار است.
اگرچه سال گذشته براي نخستين بار آي پدها به عنوان نمونه اي از تبلت ها يا کامپيوترهاي لوحي قدم به دنياي فناوري گذاشتند، اما اکنون پس از گذشت يک سال تبلت هاي متنوع و جديدي با قابليت هاي متفاوت به بازار عرضه شده است که بر اين اساس پيش بيني مي شود سال ۲۰۱۱ سال تبلت ها باشد. موتورولا، اچ تي سي، اچ پي، بلک بري، اسوس، دل و همچنين MSI از جمله شرکت هايي هستند که با رونمايي از تبلت هاي جديد خود در نمايشگاه CES امسال اعلام کردند که در چند ماه آينده اين تبلت ها را به بازار عرضه خواهندکرد، پس منتظر سيل عظيمي از تبلت ها در دنياي فناوري هاي ديجيتال باشيد.

صنعت و تکنولوژي هوافضا به علت خصوصيات ويژه و کاربردهاي خاص و منحصر به فرد همواره از پراهميتترين و ارزشمندترين صنايع و فناوريها در جهان بوده است بهطور ...

صنعت و تکنولوژي هوافضا به علت خصوصيات ويژه و کاربردهاي خاص و منحصر به فرد همواره از پراهميت‌ترين و ارزشمندترين صنايع و فناوري‌ها در جهان بوده است به‌ط ...

فناوري نانو يکي از آخرين دستاوردهاي علمي است. طبق بررسي هاي شوراي پژوهش هاي اجتماعي _ اقتصادي انگلستان، فناوري نانو از جمله موارد رو به گسترش و مورد ت ...

قابليت‌هاي استفاده از فناوري‌نانو در صنايع دريايي امروزه بحث‌هاي بسياري در زمينة فناوري‌نانو، کاربردها، مزايا و دورنماي آيندة آن مطرح است. صنايع درياي ...

فناوري DSL و نقش آن در ارتباطات صوتي و داده اي همزمان مقدمه: به دنبال پيشرفت دانش و فناوري اطلاعات و ارتباطات وگسترش شبكه‌هاي اطلاع رساني واينترنت ب ...

نياز سازندگان خودرو به ترمزهايي با كيفيت بهتر و در عين حال كمترين امتياز منفي از لحاظ هزينه يا قيمت، سازندگان را مجبور به طرح ايده هايي جديد كرده است. ...

هر روزه اخبار جديدي در مورد حملات و تهديدات کامپيوتري در رسانه هاي مختلف انتشار مي يابد. اين تهديدات شامل ويروس هاي جديد و يا انواع هک و نفوذ در سيستم ...

همان طور که مي دانيد اين روزها فناوري سه بعدي بسياري از جنبه هاي مختلف فناوري هاي نوين را تحت تاثير خود قرار داده است و از اين رو شاهد افزايش طراحي و ...

دانلود نسخه PDF - فناوري ديجيتال