up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله فناوري اطلاعات PDF
QR code - فناوري اطلاعات

فناوري اطلاعات

کارنامه اينترنت و فناوري اطلاعات در ايران

بررسي رخدادهاي مرتبط با اينترنت و فناوري اطلاعات در ايران نشان مي دهد که سال ۸۸ سال پر فراز و نشيبي براي فعالان اين عرصه بوده است.
با اين حال بايد گفت اگرچه عقب ماندگي کشور در اين عرصه از برنامه هاي مصوب توسعه مورد تأکيد کارشناسان و مسئولان قرار گرفته اما بايد براي پيشبرد اهداف مورد نظر، هميشه نيمه پر ليوان را ديد؛ هر چند متضرر نهايي « مشترک مورد نظر » باشد.
● ر کورد دار قطعي اينترنت و پيامک
با توجه به قطعي هاي پي در پي شبکه اينترنت و اختلال شديد در آن و نيز قطعي ها و اختلال هاي مشابه در شبکه تلفن همراه در ايران، مي توان گفت ايران در رتبه اول دنيا قرار دارد و بعيد به نظر مي رسد که به اين زودي ها کشوري بتواند اين رکورد را بشکند.
نغز ترين نکته اين ماجرا آنجا بود که برخي مسئولان مربوطه مانند مسئولان شرکت مخابرات ايران و بانک ملي ايران اعلام کردند که در خدمات الکترونيک آنها طي اين مدت نه تنها خللي وارد نشده بلکه اين خدمات رشد هم داشته است.
● اينترنت لاک پشتي
با آمدن وزير جديد ارتباطات در دولت دهم گمان مي رفت که وضعيت اينترنت در ايران بهبود يابد. به خصوص برنامه هاي اعلام شده وزير جديد در مجلس به هنگام رأي اعتماد اين گمانه زني را در محافل رسانه اي تقويت کرد که در اين سال شاهد حذف محدوديت سرعت اينترنت در ايران خواهيم بود.
اما وزير چندي بعد از استقرار بر کرسي وزارت، آب پاکي را روي دست همه ريخت و همان سخنان سليماني مبني بر کافي بودن سرعت ۱۲۸ کيلو بيت بر ثانيه براي کاربران خانگي را تکرار کرد. بدين ترتيب باز هم آرزوي اينترنت پر سرعت بر دل جوانان ماند. البته از قديم و نديم گفته اند آرزو بر جوانان عيب نيست !
● اجي مجي، وايمکس
بالاخره بعد از چندين سال انتظار و کلي حرف و حديث در باره برندگان مزايده وايمکس و شرايط راه اندازي آنها، اين سرويس نوين به مناسبت سي و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز دهه مبارک فجر، براي نخستين بار در ايران با پهناي باندهايي بين ۶۴ کيلوبيت بر ثانيه تا ۲ مگابيت بر ثانيه، در شهرهاي اصفهان، اهواز، تبريز، تهران، شيراز، کرج و مشهد مقدس راه اندازي و عرضه آن آغاز شد.
براي استفاده از وايمکس، نيازي به نزديکي و يا ديد مستقيم نسبت به آنتن ارسال کننده نيست و با بهره گيري از انواع مودم هاي وايمکس، امکان دسترسي به اين سرويس چه در داخل ساختمان و چه در فضاي باز فراهم خواهد بود.
هزينه اندک توسعه و نگه داري، مودم کوچک و قابل حمل، عدم تداخل امواج، امنيت بالاي شبکه، يکپارچگي مودم، ايجاد زيرساخت هاي لازم جهت گسترش شبکه انتقال داده، توسعه ظرفيت تجارت الکترونيک و عدم نياز به کابل کشي و خطوط تلفن از جمله مزايا و برتري هاي فناوري وايمکس به شمار مي روند؛
هر چند تکنولوژي مذکور تنها براي استفاده ثابت از وايمکس کاربرد دارد و براي سيستم هاي در حال حرکت، استفاده از اين فناوري امکان پذير نيست.
● خصوصي سازي مخابرات
سال ۸۸ را بايد سال سرنوشت ساز براي مخابرات دانست؛ سالي که سرانجام اين شرکت وارد بورس شد و به بخش خصوصي واگذار شد. سابقه اين ماجرا به ۶ سال پيش باز مي گردد.
در سال ١٣٨٢ خصوصي سازي مخابرات در دستور کار مقامات وزارت ارتباطات قرار گرفت و کميسيون خصوصي سازي مخابرات در شرکت مخابرات مادر، تشکيل شد. يکي از بحث هاي جدي در اين ماجرا سرنوشت وديعه هاي مشترکان مخابرات بود. حجم ودايع موجود نزد مخابرات، رقمي در حدود ۸هزار ميليارد تومان است.
قرار بر اين شد که اين ودايع به سهام تبديل شود و هرکس مايل نيست برود و در دفاتر مخابرات فرم پر کند و خط اش را پس بدهد.در سال ۸۸، درست از زماني که در آخرين لحظه آغاز عرضه بلوکي شرکت مخابرات، خبر اعلام انصراف شرکت پيشگامان کوير يزد در مزايده منتشر و سپس اعلام شد که اين شرکت از نظر امنيتي تأييد صلاحيت نشده است و سپس در روز مزايده، کنسرسيوم توسعه اعتماد مبين وابسته به تعاون سپاه، برنده بلوک مديريتي مخابرات اعلام شد،
بحث هاي مختلفي از سوي کارشناسان و برخي نمايندگان مجلس مبني بر نادرست و غيررقابتي بودن واگذاري اين شرکت حساس و واگذاري به ارگان هاي شبه دولتي مطرح شد؛ به طوري که سازمان بازرسي و کميسيون ويژه اصل ۴۴ مجلس اعلام کرد که شرايط واگذاري اين شرکت را بررسي و گزارش آن را منتشر مي کند. در آخرين روزهاي اين سال شوراي رقابت سرانجام صحيح بودن واگذاري مخابرات را تأييد کرد.
● الکامپ جدا، تلکامپ جدا
خب به سلامتي بر خلاف رويه سال هاي قبل ۲ نمايشگاه اصلي فناوري اطلاعات و مخابرات در ايران به طور جداگانه برگزار شد و هيچ کس هم در جريان برگزاري اين نمايشگاه ها زخمي نشد! با اين حال به نظر مي رسد که هنوز اين نمايشگاه ها ارائه دهنده تمام ظرفيت هاي فناوري اطلاعات در ايران نيستند. راجع به قهر و آشتي هاي نهادهاي صنفي هم ما اصلا خبري نشنيديم؛ شما هم نشنيده بگيريد.
● رسانه هاي ديجيتال؛ سال سال دريغ از پارسال
سومين نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال و نرم افزارهاي چندرسانه اي امسال در محل مصلاي تهران برگزار شد. آمارها حکايت از افزايش کمي تعداد شرکت کنندگان، تعداد نشست ها و کارگاه ها و تعداد بازديد کنندگان دارد.
اما ظاهرا نابساماني، انجام کارها در دقيقه ۹۲، اطلاع نرساني حرفه اي و به هم ريختگي برنامه ها وجه مشخصه نمايشگاه هاي ايراني شده است وبايد اين شيوه نمايشگاه داري را به نام خود ثبت کنيم.
● صادرات نرم افزار در مدار صفر درجه
برخي مي گويند ۱۰۰ ميليون دلار، برخي ديگر مي گويند ۴۰ ميليون دلار و برخي از صاحبان اين صنعت نيز مي گويند يک ميليارد دلار صادرات نرم افزار داريم. ما هم ناديده قبول داريم. اما يکي نيست چند تا عدد و رقم و اسم اعلام کند که کدام نرم افزار ها؟ توسط چه کساني؟ در چه حجمي؟ به چه کشورهايي؟ و با چه هزينه و سودي صادر شده است؟ و اگر وضعيت توليد و صادرات نرم افزار در ايران اينقدر خوب است چرا به گفته فعالان رسمي اين صنف، ۶۰ درصد شرکت هاي فعال در عرصه فناوري اطلاعات در ايران ورشکسته شده اند؟

صنعت و تکنولوژي هوافضا به علت خصوصيات ويژه و کاربردهاي خاص و منحصر به فرد همواره از پراهميتترين و ارزشمندترين صنايع و فناوريها در جهان بوده است بهطور ...

صنعت و تکنولوژي هوافضا به علت خصوصيات ويژه و کاربردهاي خاص و منحصر به فرد همواره از پراهميت‌ترين و ارزشمندترين صنايع و فناوري‌ها در جهان بوده است به‌ط ...

فناوري نانو يکي از آخرين دستاوردهاي علمي است. طبق بررسي هاي شوراي پژوهش هاي اجتماعي _ اقتصادي انگلستان، فناوري نانو از جمله موارد رو به گسترش و مورد ت ...

قابليت‌هاي استفاده از فناوري‌نانو در صنايع دريايي امروزه بحث‌هاي بسياري در زمينة فناوري‌نانو، کاربردها، مزايا و دورنماي آيندة آن مطرح است. صنايع درياي ...

فناوري DSL و نقش آن در ارتباطات صوتي و داده اي همزمان مقدمه: به دنبال پيشرفت دانش و فناوري اطلاعات و ارتباطات وگسترش شبكه‌هاي اطلاع رساني واينترنت ب ...

نياز سازندگان خودرو به ترمزهايي با كيفيت بهتر و در عين حال كمترين امتياز منفي از لحاظ هزينه يا قيمت، سازندگان را مجبور به طرح ايده هايي جديد كرده است. ...

نرم افزارها براي کاربران خود يک دنياي شيرين و بي انتها را رقم زده اند. بدون مقدمه در اين ستون بار ديگر شما را به دنياي پررمز و راز نرم افزارها دعوت مي ...

هر روزه اخبار جديدي در مورد حملات و تهديدات کامپيوتري در رسانه هاي مختلف انتشار مي يابد. اين تهديدات شامل ويروس هاي جديد و يا انواع هک و نفوذ در سيستم ...

دانلود نسخه PDF - فناوري اطلاعات