up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله فشار خون PDF
QR code - فشار خون

فشار خون

فشار خون ناميزان، شما را از پا مي اندازد

شايد با سردرد و سرگيجه خودش را نشان دهد، شايد دست و پايتان مور مور شود يا احساس کرختي کنيد يا خواب آلوده و بي حال شويد، حتي شايد هيچ نشانه اي نداشته باشيد و ناگهان دچار خونريزي مغزي، سکته يا کاهش سطح هوشياري شويد، در اين صورت حتما فشارتان بالا رفته يا پايين آمده است و شما از آن غافل بوده ايد.
فشار خون در تعريف علمي عبارت است از فشاري که خون بر ديواره رگ ها وارد مي کند و عواملي چون مقدار خوني که قلب به رگ ها مي فرستد و ويژگي هاي رگ هايي که خون در آنها جريان دارد، بر آن اثر مي گذارد. شما تا به حال براي گرفتن فشار خون به پزشک مراجعه کرده ايد؟ شايد براي شما هم اين پرسش پيش آمده باشد که چرا پزشکان هميشه فشار خون را در قالب دو عدد اعلام مي کنند؟
دکتر مهشيد معصوم بابايي، پزشک متخصص داخلي درباره چگونگي اندازه گيري فشار خون مي گويد: «ميزان فشار خون از طريق اعلام بالاترين ميزان فشار خون يا فشار سيستولي روي پايين ترين ميزان آن يا فشار دياستولي، اندازه گيري مي شود.»
به گفته اين پزشک، عدد سيستولي مربوط به نيرويي است که خون در زمان انقباض قلب بر ديواره رگ ها وارد مي کند و عدد دياستولي فشاري است که بين دو ضربان بر ديواره رگ ها وارد مي شود. فشار خون معمولا بر حسب ميلي متر جيوه يا سانتي متر جيوه بيان مي شود، اما ما در ادامه اين متن، اصطلاح ميلي متر جيوه را که بايد پس از اعداد سيستول و دياستول به کار ببريم براي تسهيل در مطالعه، حذف مي کنيم. دکتر معصوم بابايي مي گويد: «هم بالا بودن فشار سيستول و هم بالا بودن فشار دياستول، خطرناک است و ممکن است به عوارض شديد قلبي عروقي بينجامد.»
● يک تقسيم بندي مهم
دکتر معصوم بابايي با تقسيم بندي انواع فشار خون به ۳ گروه عمده توضيح مي دهد، ميزان سيستول در فشار خون طبيعي کمتر از ۱۲۰ و ميزان دياستول کمتر از ۸۰ است، اما فشار خوني که در آن سيستول بالاتر از ۱۴۰ و دياستول بالاتر از ۹۰ مي شود و کساني که فشار سيستول آنها بين ۱۲۰ تا ۱۴۰ و دياستول آنها بين ۸۰ تا ۹۰ باشد، گروه پيش فشار خون بالا ناميده مي شوند.اين متخصص داخلي درباره فشار خون در کودکان مي گويد: «فشار خون در کودکان يک عدد مشخص نيست و تحت تاثير سن، جنس و قد کودکان تغيير مي کند و بايد آن را با فشارسنج مخصوص کودکان اندازه گيري کرد.»
● شما هم سوال داريد؟
تقسيم بندي فشار خون را خوانديد؟ چيزي کم نداشت؟! ممکن است شما هم مثل ما، بخواهيد بدانيد چرا فشار خون پايين در اين تقسيم بندي جايي ندارد. معصوم بابايي در اين زمينه تاکيد مي کند: «فشار خون بالا يک بيماري است، اما بيماري با عنوان فشار خون پايين، وجود ندارد پايين بودن فشار خون معمولا به عنوان نشانه بيماري ديگر شناخته مي شود که يکي از نشانه هاي آن، پايين آمدن ميزان فشار خون است.»
● دلايل افت فشار خون
دلايل افت فشار خون چندان متعدد نيستند به گفته اين متخصص داخلي، بيماري هايي که با عرق ريزي شديد همراهند، اسهال، استفراغ، درد هاي شديد و به طور کلي همه بيماري هايي که سبب خروج مايعات از بدن مي شود، سبب کاهش فشار خون جاري در رگ ها مي شود.
از سويي ديگر، تحريک سيستم پاراسمپاتيک بدن نيز ممکن است سبب افت فشار شود که معني ساده آن همان حال و هوايي است که آدم ها در شرايط پراسترس دچارش مي شوند، مثل همان ها که در مجالس سوگواري غش مي کنند.
فشار خون بالا، بي نشانه تا مرحله بحران
به گفته معصوم بابايي فشار خون بالا، برخلاف فشار خون پايين که هميشه دليلي دارد، در بسياري از موارد، دليل اصلي افزايش فشار خون تشخيص داده نمي شود، گاهي امکان دارد اين پديده تحت تاثير عوامل ژنتيکي و محيطي باشد و گاهي ممکن است بالا رفتن فشار خون به دليل بيماري هايي مثل پرکاري يا کم کاري تيروئيد، پرکاري غده فوق کليوي، پرکاري غده پاراتيروئيد باشد و گاهي وقت ها هم وابسته به نوع رژيم غذايي بيماران است.
با اين حال پزشکان به خوبي مي دانندکه اگر مراجعه کنندگان آنها زيادي چاق باشند، با ورزش کردن ميانه اي نداشته باشند، از سبزي و ميوه خوششان نيايد و در عوض علاقه مند به رژيم هاي غذايي پرنمک و پرچربي باشند يا داروهاي کاهش اشتها يا ضدبارداري مصرف کنند يا الکلي باشند، احتمالا در خطر افزايش فشار خون بيمارگونه هستند و بايد فشارشان را کنترل کنند.
به گفته اين متخصص داخلي افزايش فشار خون يک قاتل بي صداست و هرچند وقتي فشار خون خيلي بالا باشد ممکن است با نشانه هايي مانند تنگي نفس، سردرد، کند زدن نبض، استفراغ، خواب رفتگي دست ها و حتي خونريزي مغزي همراه باشد، اما در بيشتر مواقع تا رسيدن به مرحله بحران، بي نشانه است و در عين حال سالانه بيش از ۹۰۰ هزار نفر را با انواع عارضه هاي قلبي، مغزي و کليوي روانه قبرستان مي کند. اين متخصص داخلي هشدار مي دهد: «علائم افزايش فشار خون در مرحله بحراني بسيار به علائم افت آن شبيه است و به همين دليل نمي توان با مشاهده علائم ظاهري فرد از پايين يا بالا بودن فشار او مطمئن شد و به همين دليل تغييرات فشار بايد توسط پزشک با فشارسنج اندازه گيري شود.»
● اشتباه هاي رايج
معصوم بابايي درباره اقداماتي که مي توان آنها را هنگام تغيير فشار خون انجام داد، مي گويد: «زماني که فشار فردي افت مي کند بايد به او مايعاتي مثل انواع آب ميوه و... خورانده شود، اما در فشار بالا بهترين اقدام مراجعه به پزشک است.»
او با اشاره به اشتباه هاي رايج مردم در مواجهه با تغييرات فشار خون مي گويد: «باور هاي غلط در اين زمينه فراوانند، براي مثال برخي از مردم تصور مي کنند وجود قند در مواردي که فرد دچار افت فشار خون شده موثر است، در حالي اين ماده نقشي در بالا آوردن فشار ندارد و نقش اصلي را مايعات به عهده دارد.»او همچنين به يکي ديگر از باورهاي غلط در اذهان عمومي اشاره مي کند و توضيح مي دهد: «بعضي ها خيال مي کنند ترشي ها و بخصوص آب ليمو، سرکه و آب غوره سبب افت فشار مي شود در حالي که ترشي باعث پايين آوردن اسيديته خون مي شود که اين پديده سبب احساس ضعف و بي حالي در فرد مي گردد و به هيچ وجه ربطي به پايين آوردن فشار خون ندارد.»

کم خوني وضعيتي است که درآن، تعداد يا اندازه گلبول هاي قرمز يا مقدار هموگلوبين موجود درخون کاهش يافته و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن بين خون و سلول ها ...

کم‌ خوني ‌ANEMIA کم‌ خوني‌ وضعيتي‌ است‌ که‌ در آن‌ تعداد يا اندازه‌ گلبول‌هاي‌ قرمز و يا مقدار هموگلوبين‌موجود در خون‌ کاهش‌ يافته‌ و تبادل‌ اکسيژن‌ و ...

قلب تلمبه بدن است. کارخانه پمپاژ خون به تمام نقاط بدن که از چند ماه قبل از تولد تا آخرين لحظه زندگي يک لحظه هم از فعاليت نمي ايستد. براي زنده ماندن سل ...

● ديد کلي عمل دستگاه گردش خون بر آوردن نيازهاي بافتها است، يعني حمل مواد غذايي به بافتها ، حمل فراورده هاي زائد به خارج از بافتها ، رساندن هورمونها از ...

از ميان آزمايش هاي گوناگوني که براي غربالگري و تشخيص بيماري ها انجام مي دهيم، آزمايش خون حس ديگري دارد. از درد ناچيز وارد شدن سوزن به دست مان که بگذري ...

● تعريف آنافيلاکسي نوعي تهديد کننده زندگي از واکنش آلرژيک مي باشد. ● علايم علايم اغلب در ظرف چند ثانيه يا دقيقه به سرعت بروز ميکنند . که شامل موارد زي ...

خون مايعي لزج است که بخشي از آن را مايعي به نام پلاسما و بخش ديگر را عناصر جامد معلق در پلاسما تشکيل مي دهد. بخش جامد خون شامل اريتروسيتها (گلبولهاي ق ...

اولين نکته اي که شما به عنوان يک فرد ديابتي بايد بدانيد، اين است که ديابت از جمله بيماري هايي است که در صورت کنترل نکردن آن، عوارض ناگواري به همراه دا ...

دانلود نسخه PDF - فشار خون