up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله فرنجمشک PDF
QR code - فرنجمشک

فرنجمشک

فرنجمشک چيست ؟

همانطور که پونه بنا به خواص تسکين بخش روي معده معروف است، فرنجمشک نيز براي تسکين و رفع درد و ناراحتي ناشي از هاضمه شامل گاز و باد معده مورد استفاده قرار مي گيرد. فرنجمشک همچنين با ايجاد آرامش و تسکين هر نوع فشار روحي و نگراني عصبي را از بين مي برد و امکان مي دهد که به راحتي به خواب رويد. قدمت مصرف اين گياه براي اين منظور به دوران قرون وسطي بر مي گردد. امروزه، اين گياه دارويي توأم با ساير انواع آرمبخشها، گياهان مسکن نظير شب رنگي افشان براي تقويت کل خاصيت و اثر آرامبخشي دارو تجويز مي شود.
حتي قبل از قرون وسطي نيز فرنجمشک براي تقويت روحيه و کمک به ترميم جراحات و کاهش التهاب و درد ناشي از گزش حشرات مورد استفاده قرار مي گرفته است. پمادهاي توليدي اروپا براي درمان التهابهاي ناشي از سرماخوردگي و زخمهاي تب خال (هرپس) حاوي محتواي غني از فرنجمشک است. بيماران ادعا مي کنند که اين پماد مؤثرتر از داروهاي تجويزي در تسکين درد و پيشگيري از آغاز مجدد التهال عمل مي کند و پزشکان معالج نيز اين ادعا را تأييد مي کنند.
● معرفي گياه
فرنجمشک يک گياه بومي اروپاست ولي امروزه در تمام نقاط دنيا کشت ميشود. اين گياه نه تنها در باغهاي گياهان طبي بلکه در مراکز توليد فرآورده هاي دارويي، آرايشي و پوليش اثاثيه نيز پرورش داده ميشود. طول اين گياه به دو پا و حتي در پاره اي از مواقع بيشتر از اين مقدار مي رسد. بوته هاي داراي گلهاي ريز زرد کم رنگ در طول بهار و تابستان در محل تلاقي برگها با ساقه رشد مي کنند.
برگهاي اين گياه داراي چين و چروک عميقي است که رنگ آنها از سبز تند تا سبز مايل به زرد بسته به نوع خاک و آب و هوا فرق مي کند. اگر انشگتان خود را روي برگهاي اين گياه بماليد، آنگاه احساس نوعي مزة ترش و شيرين شبيه ليمو به شما دست خواهد داد. برگهاي آن از نظر شکل به برگهاي پونه شباهت دارند و در واقع از همان تيره گياهي هستند.
● ترکيبات گياه
فرآورده هاي تهيه شده از فرنجمشک از برگهاي گياه فراهم مي آيند. روغنهاي ضروري حاصل از برگهاي فرنجمشک حاوي عناصر شيميايي به نام ترپن هستند که اين عناصر حداقل سبب وجود پاره اي خواص تسکيني و ضد ويروسي در گياه ميشوند. فرنجمشک همچنين حاوي ترکيباتي به نام تانين است که اين ماده سبب بسياري از اثرات و خواص ضد ويروسي در گياه مي گردد.
اين ماده همچنين حاوي يوگنول است که اسپاسم عضلات را رفع مي کند، بافتها را کرخ مي کند و باکتريها را از بين مي برد.
از اين گياه همچنين براي درمان انواع سردردها، قاعدگي به تعويق افتاده و سندرم خستگي مزمن استفاده ميشود. همچنين به نظر مي رسد که اين گياه در درمان اختلال تيروئيدي به نام بيماري گريوز (Grave&#۰۳۹;s) نيز مفيد باشد. هر چند با فقدان آزمايش هاي باليني در اين رابطه مواجه هستيم، اما آزمايشات به عمل آمده مؤيد کاربردهاي بسياري براي اين گياه است، مثلاً مشاهده شده است که روغن اساسي فرنجمشک در آرام کردن حيوانات آزمايشگاهي و عادي شدن عضلات مجراي هاضمه اينگونه حيوانات مؤثر است. تحقيقات به عمل آمده همچنين مؤيد اين است که عصاره هاي فرنجمشک روي هورمونهاي تيروئيد اثر مي گذارد به نحوي که براي افراد مبتلا به بيماري گريوز مفيد واقع ميشود. تحقيقات به عمل آمده همچنين مؤيد فايده اين گياه در درمان التهابهاي ناشي از سرماخوردگي يا ضايعات متأثر از ويروسهاي تب خال (هرپس) است.
● اشکال موجود
فرنجمشک به صورت برگ خشک که به صورت فله خريداري ميشود در بازار يافت ميشوود. چاي، کپسول، عصاره ها، تنتور و روغن آن نيز موجود است. کرم مورد استفاده در اروپا که حاوي ميزان بالاي اين گياه است امروزه ايالات متحده يافت نميشود اما به وسيله گلوله پنبه اي مي توان از چاي آن روي پوست استفاده کرد.
● نحوه مصرف
به طول کلي، به هنگام مصرف هر نوع فرآورده گياهي لازم است نکات پيشنهادي کارخانه توليد کننده را در نظر بگيريد، و درباره نوع داروي گياهي و ميزان مصرفي آن با پزشک معالج مشورت کنيد. براي درمان اختلال خواب يا کاهش ناراحتيهاي معده، نفخ يا باد معده يکي از حالات زير را انتخاب و رعايت کنيد:
▪ تهيه چاي با استفاده از ۱ ۵ تا ۴ ۵ گرم گياه، چندين بار در روز
▪ ۲ تا ۳ ميلي ليتر تنتور در روز يا معادل عصاره مايع يا کپسول شدة آن
براي درمان التهابهاي ناشي از سرماخوردگي يا التهابهاي تب خال ۲ تا ۴ قاشق غذاخوري از برگ خرد شده اين گياه را در يک ليوان آب جوش ريخته و بگذاريد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقيقه کاملاً خيس بخورد. سپس آنرا با گلوله پنبه اي روي التهاب در طول روز قرار دهيد.
● نکات احتياطي
هيچگونه اثرات يا علايم مسموميت ناشي از مصرف فرنجمشک گزارش نشده است اما از آنجا که اين گياه به منظور ايجاد قاعدگي مصرف ميشود، لذا در صورت بارداربودن از مصرف آن اجتناب کنيد.
● تداخل هاي احتمالي
مصرف فرنجمشک مي تواند با اثر داروهاي تيروييدي يا ساير معالجات بيماري گريوز تداخل پيدا کند.

سير Garlic بوي مشمئز کننده سير که براي برخي از افراد زننده است، از طريق تنفس و حتي پوست بدن فرد پس از مصرف آن قابل حس است. به رغم اين، کارشناسان گياها ...

چکيده گياهان داروئي به طورکلي دربرگيرنده همه انواع گياهان اعم ازداروئي، ادويه اي،معطر و...مي باشد.وگياهان داروئي که به صورت خشک وخام مصرف مي گردندبه ک ...

دانلود نسخه PDF - فرنجمشک