up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله فرشته ماهي PDF
QR code - فرشته ماهي

فرشته ماهي

معرفي فرشته ماهي

اين ماهي جزء ماهيان زيبا و زينتي خليج فارس هست. البته شايان ذکر هست که ديدن اين ماهي در برنامه هاي تلويزيوني يا توي اينترنت، فقط ميتونه گوشه اي از زيبايي اين موجود رو به نمايش بذاره. جالب اينکه اين ماهي در دريا به ۲ رنگ مختلف ديده ميشه چون رنگ بالغين با افراد جوان فرق ميکنه که در پايين توضيح ميدم. پيشنهاد ميکنم اگه فرصتي پيش اومد که اين ماهي رو از نزديک، مثلا توي آکواريوم آب شور ببينيد، اين فرصت رو از دست نديد. اون موقع شما هم به اين نتيجه ميرسيد که اين ماهي واقعا لياقت همچين اسمي رو داره.
مشخصات :
بدن پهن و فشرده، لوزي شکل، دهان انتهايي، کمي کوچک و قابل انبساط، پيش سرپوش آبششي داراي يک خار قوي در جهت عقب، خط جانبي کامل، باله پشتي داراي ۱۲ شعاع سخت و ۲۱ تا ۲۳ شعاع نرم با يک زائده بلند، باله مخرجي داراي ۳ شعاع سخت و ۲۱ شعاع نرم و زائده نوکدار ميباشد و باله سينه اي ۱۸ تا ۲۰ شعاع نرم دارد. رنگ بدن در افراد جوان قهوه اي تيره با نوارهاي آبي کمرنگ يا سفيد، بالغين مايل به قهوه اي با يک لکه زرد طويل روي هر طرف بدن هستند.
نام عمومي آن «آنجل» است، يكي از اولين و مشهورترين اعضاي دنياي جديد خانواده سيلكيده ها است كه به امريكا وارد شدند، درحقيقت 2 گونه از آنجلها و جود دارد p. scalare & p
altum آنجلها نسبتا تخت بوده و يا ماهيان از پهلو فشرده شده اي هستند كه اندازه بدن آنها تقريبا به 3 اينچ مي رسد. آنها داراي باله هاي پشتي و مخرجي فوق العاده بلندي مي باشند.
يك ماهي آنجل كه به خوبي رشد كرده باشد مي تواند به طول 5 اينچ و ارتفاع 10 – 9 اينچ برسد. جهشي به نام veiltail وجود دارد كه 4 3 اينچ به طول و عرض ها اضافه مي كند. ماهي آنجل اصلي نقره اي همراه با خطهاي مشكي است.زيستگاه:
ماهي هاي نسبتا زيادي در امتداد و طول رودخانه آمازون وجود دارند كه مورد علاقه دوستداران ماهيان مناطق گرمسيري بوده است.
آناه به ندرت صادر مي شود به اين علت كه در آنجا گونه هايي وجود دارند كه ارزش معقولي را دارا هستند.
مراقبت:
محيط طبيعي آنها آبهاي سبك و اسيدي رودخانه آمازون است. آنها مي توانند در PH بين 2 7 5 6 زندگي نمايند اما جهت تكثير آنها به آب باPH 6 8 5 6 (كمي اسيدي) نيازمندند. دماي مورد علاقه شان F 85 70 و بهترين دماي ممكن F80 76 است.
تغذيه:
آنجلها تقريبا نسبت به هر غذايي علاقه نشان مي دهد. اگر در فكر تكثير آنها هستيد يك رژيم متنوع و غذاي زنده و غذاهاي منجمد شده را استفاده كنيد. آرتيما، كرمهاي سفيد، كرمهاي سياه، توبي فكس، دافني، بچه گوپي و ... از غذاهاي ديگر مورد علاقه شان است. نوزادان به آساني مي توانند آرتمياي تازه هيچ شده را ببلعند و يا هر غذاي به خوبي خرد شده مي تواند بادهان آنها متناسب باشد.
دوستان آنجلها: زنده زاها، تتراها، رازبوراها، گورامي ها، Rainbow ، Cry cots ، Plecos و مردارخوارهاي صلح جو
نژادهاي مختلف ماهي آنجل:
1- Gold pearl
گونه Pterophyllum Scalare: اندازه: cm12، تغذيه: همه چيز خوار، سرشت: صلح جو
آنجل Gold Pearl نيازمند مخزن به خوبي با گياه پوشيده شده با حداقل 30 گالن آب مي باشند كه آب آن سبك و اندكي اسيدي باشد. سنگ و چوبهاي در آب مانده مي تواند به آب آكواريوم اضافه گردد. اما جايي را براي شناي آزاد آنها در نظر بگيريد.
2 آنجل آب شيرين(fresh water)
گونه p. salare ، اندازه cm 13، تغذيه: گوشتخوار، سرشت صلح جو اين گونه به آساني تخم ريزي مي كند و مراقبت والديني از فرزندان را بسيار عالي نمايش مي دهد. مخزن عميقي براي آنها نيازمند است تا كاملا بزرگ شوند. زيستگاه: رودخانه آمازون و رودخانه هاي افريقا
3 آنجل Altum
گونه P. altum ، تغذيه: گوشتخوار، سرشت: صلح جو
تركيب مشخص كننده اين گونه، شكاف در شكل پيشاني در بالاي پوزه است.
باله هاي پشتي و مخرجي بلندند و بالغين داراي فيلامنت هاي بلندي مي باشند. شكل اين گونه آن را قادر مي شازد در لابه لاي ساقه هاي هي به خوبي شنا كند درحالي كه رنگش آنرا در ميان گياهان و درزمان استراحت ره خوبي پنهان مي كند. اين آنجل به ندرت وارد كشور ها مي گردد و توسط استخرهاي پرورشي توليد نمي شود.
زيستگاه: بسترهاي حاوي ني سيستم رودخانه Orinoco ، ونزوئلا
4 آنجل سياه (black angel fish)
گونه p. scalare ، انداره: cm 10 ، تغذيه: همه چيزخوار، سرشت: صلح جو
اين آنجل يك رگه آنجل است كه داراي طرج مرمري سياه، سفيد و زرد مي باشد.
باله ها نازك و بلند هماره با يك بافت ظريف و به طور طبيعي به سمت عقب بدن گسترش مي يابد.
اين ماهيها آبي به خوبي با گياه پوشيده شده و سبك و كمي اسيدي را دوست دارند كه با سنگ و چوبهاي مانده در آب پوشيده شده باشد. بهتراست كه جفت گيري در تانكهاي گروهي انجام گيرد.
5 آنجل مخطط ( مرمرنما) (Marbled)
گونه p. scalare ، اندازه cm 11، تغذيه: همه چيزخوار سرشت: صلح جو
توضيحات بسيار شبيه آنجل سياه است.
6 آنجل روح صورتي (Pink ghost)
گونه p. scalare، اندازه cm 11، تغذيه: همه چيزخوار سرشت: صلح جو
توضيحات شبيه Gold pearl است.
7 آنجل پلاتيني (Platinum)
گونه p. scalare، اندازه:cm 10 ، تغذيه: همه چيز خوار، سرشت: صلح جو
در گروه سيچلايدها، آنجل يکي از زيباترين ماهيها بحساب مي آيد و از طرفداران زيادي برخوردار است. آنجل باله بلند چلگيس، آنجل نيم تنه مشکي، آنجل ببري، آنجل سفيد، آنجل مشکي، آنجل باله بلند دودي، آنجل باله بلند سفيد هستند، که در ايران تکثير و پرورش يافته اند و اکثر علاقمندان به اين ماهيها براي انتخاب ماهيهاي مولد خوب بايد تعدادي از آنجلهاي جوان، شاداب، سرحال و بدون نقص باله ها و عضو را بصورت گروهي در شرايط عالي نگهداري کنند. و از بين آنهايي که با همديگر جفت مي شوند براي تکثير و پرورش جدا کنند. براي اينکار بايد در روي هر ديواره آکواريوم چندين تکه سنگ به اندازه ارتفاع آکواريوم و به عرض 5 سانتيمتر قرار داده شود. بطوريکه تکه سنگ با ديواره آکواريوم بصورت مورب و زاويه ايي تقريبا 55 بوجود آورد. آنجلها محلهايي که داراي شيب است براي تخمريزي انتخاب مي کنند.
ماهيهاي آنجل جوان معمولا بين 10 تا 12 ماهگي بالغ مي شوند و در آنموقع بين 13 تا 15 سانتيمتر طول خواهند داشت.
در يک گروه معمولا آنجلها براي انتخاب جفت حرکات و رقصهاي مخصوصي را انجام مي دهند. با سرعت بطرف جفت مورد علاقه شان حرکت مي کنند و بنظر مي رسد بهمديگر ضربه وارد مي آورند ولي اينطور نيست. ابراز علاقه و دعوت به ازدواج و تمايل يکديگر را با اين حرکات به نمايش مي گذارند. ادامه اين حرکات رقصها و گردشگهاي سريع به چپ و راست بالاخره انتخاب جفت را در برخواهد داشت زمانيکه اعلام قبول ازدواج را نر و ماده با يکديگر دادند. آنوقت جفت يکديگر را پذيرفته و حرکات به شکل منظم و دقيق ظاهر مي شوند. بطوريکه موازي با همديگر و در يک ستون و به يک فاصله معين با همديگر حرکت مي کنند. آنها به تمام نقاط آکواريوم سرکشي مي کنند تا بالاخره مکان مناسب که معمولا يکي از آن تکه سنگهايي است که به ديواره آکواريوم تکيه داده ايد را بعنوان محل تخم گذاري انتخاب و شروع به تميز کردن آن مي نمايند.ماهيهاي ديگر چنانچه دخالت کنند با عکس العمل شديد آنها مواجه خواهند شد و گاهي ضربه ايي هم خواهند خورد. آنجلهاي جفت شده با لبهاي مکنده شان و لرزش هاي مخصوصي منطقه اي را بر روي تکه سنگ براي تخمهايشان بدقت تميز مي کنند در اينحالت بهتر است بآرامي آنها را به يک آکواريوم آماده که از قبل تدارک ديده ايد با همان تکه سنگ انتخاب شده جفت انتقال دهيد. (اگر تعدادي تکه سنگ مشابه داشته باشيد بهتر است چون موقعي که آنرا خارج مي کنيد بايد يک عدد ديگر برايشان قرار دهيد تا از نبودن محل تخمها عصباني نشوند) گاهي ديده شده است آنجلهايي با همديگر جفت شده اند و محلهاي نامناسبي را انتخاب کرده اند. مثلا شيشه بخاري آکواريوم يا از اين قبيل اشياء که در آنصورت اگر براي اولين بار تخمريزي مي کنند بايد اجاره بدهيد تخمهايشان را در همان محل بريزند. در غير اينصورت قهر خواهند کرد و مدت طولاني تخمريزي نخواهد کرد. آنجلهاي جوان جفت شده اگر خوب تغذيه شوند معمولا بين 8 الي 15 روز يکبار تخمريزي خواهند کرد. آنجلها هم در موقع تخمريزي لوله مخصوصي از بدنشان خارج مي شود که معمولا لوله تخمدان ماهي ماده حداکثر تا 2 ميليمتر بيرون مي آيد و لبه آن گرد و پهن است. و لوله اسپرم ماهي نر حداکثر تا 1 ميليمتر بيرون مي آيد که لبه آن زوکي شکل و کوچک است. بعد از بيرون آمدن لوله ها، تخمريزي در محلي که از قبل انتخاب و تميز شده است شروع مي شود.
ماهي ماده با نزديک شدن به صورت زاويه ايي و با لرزش مخصوصي تخمهايش را بصورت زنجير و رديفي بر روي تک سنگ مي چسبانند.
پشت سر ماهي نر فعاليت مي کند و با رها ساختن اسپرم بر روي تخمها آنها را بارور مي سازد. بعد از حداکثر 2 ساعت تخمريزي تعداد زيادي تخم بر روي تکه سنگ چسبيده خواهد شد و در آخر، تخمريزي تمام خواهد شد.
بهتر است بآرامي تخمها را با سنگش به آکواريومي که داراي شرايط لازم و از قبل آماده شده است منتقل شوند. و به جاي تکه سنگ تخمها که بر مي داريد يکعدد تکه سنگ مشابه به جاي آن قرار دهيد که جفت آنجل از نبودن سنگ تخمها عصباني نشوند.
آب تخمها بايد داراي DH بين 5 تا 8 درجه باشد و دماي 27 درجه سلسيوس مناسب خواهد بود. مقداري داروي متيلن آبي به مقدار 1 0% به آب تخمها اضافه مي کنيم تا از هجوم و حمله قارچها به تخمها جلوگيري بعمل آيد. معمولا بعد از 48 ساعت تخمها باز و تبديل به لارو مي شوند. و روي سنگ در حاليکه با سر چسبيده به سنگ هستند. دم تکان مي دهند و اصطلاحا گفته مي شود تخمها باز شده و در مرحله دم تکان دادن هستند. بعد از آن از سنگ جدا مي شوند و همه آنها در يک گوشه ايي از آکواريوم تجمع مي کنند. همانطوريکه مي دانيد لاروها همراه با خودشان داراي کيسه زرده ايي در زير شکمشان هستند که تا سه روز از آن تغذيه مي کنند. سنگ تخمها را بآرامي آنها را بخارج بياوريد. در اين مرحله بر اثر تجزيه پوسته تخمها مقداري آب آلوده شده است مقداري از آب را با آب مناسب که از قبل آماده ساخته ايد تعويض کنيد تا علاوه بر تميزي آب؛ لاروها شاداب شوند و کيسه زرده آنها بخوبي جذب بدنشان بشود. چنانچه آب آلوده باشد لاروها ضعيف و بي حال و سفيد خواهند شد و کمرشان خم مي شود و کيسه زرده آنها آب مي رود و در نهايت تلف خواهند شد. (براي تهيه آب مناسب بايد DH آب براي لارو آنجل بين 3 تا 5 درجه باشد و يکهفته آنرا با فيلتر ذغالي فيلتراسيون کنيد که در آنصورت آب شفاف و کريستالي خواهد شد و درجه حرارت را روي 27 سلسيوس ثابت نگهداريد و تغيير نداشته باشد.)
بعد از جذب کيسه زرده؛ لاروها خيلي حريص غذا خوردن هستند و از صبح روز چهارم که داراي شناي آزاد شده اند مي توانيد به آنها غذاي زنده و مقوي بدهيد بهترين غذاي زنده در اين مرحله نوزادان ميگو هستند. بهمين منظور بايد تخم ميگوي نمکي را طوري تنظيم کنيد که همزمان با نياز لاروها آنها هم تبديل به نوزادان ميگوي تازه بدنيا آمده شوند تا بخوبي توسط لاروها قابل صيد و خوردن باشند. چنانچه از نوزادان ميگو که 24 ساعت قبل از تخم درآمده باشند. و آنها را استفاده کنيد بدليل بزرگ بودن نوزادان ميگو لاروهاي آنجل آنها را نمي توانند صيد و مورد مصرف قرار دهند. اين موضوع در روزهاي اول داراي اهميت زيادي است. چنانچه لاروها نتوانند غذا بخورند در مدت 48 ساعت آينده تمام آنها بر اثر نخوردن غذا خواهند مرد.
مطلب مهم ديگر که در اين مرحله بايد دقت کافي بشود. مقدار غذايي که لاروها احتياج دارند بايد به همان اندازه برايشان بريزيد. چنانچه اگر اضافه تر از مصرف آنها ريخته شود. نوزادان ميگو در آب شيرين بعد از چند ساعت مي ميرند و در آب تجزيه خواهند شد و خيلي سريع آب آلوده و کثيف مي شود و همين امر باعث تلفات لاروها خواهد شد. براي اينکه درصد تلفات به پايين ترين حد ممکن برسد بايد اولا به لاروها فضاي کافي اختصاص دهيد. و به مکان بزرگتري انتقال دهيد.
دوما: آلودگي آب را کنترل کنيد در صورت مشاهده اولين تلفات خيلي زود آب را با آب سالم و آماده تعويض کنيد.
سوما: بهتر است تا 15 روز اول براي آب لاروها داروي متيلن آبي استفاده کنيد تا از آلودگي و تلفات لاروها جلوگيري شود.
طرز تشخيص جنسيت آنجل:
ماهي نر:
1- نوک لوله اسپرم نر زوکي شکل شبيه به نوک قلم ني است.
2- لبهاي پهن و ضخيمتري نسبت به ماده اش دارد و کمي دهانش بزرگتر است.
3- قوز روي سر نر داراي بر آمدگي بيشتري نسبت به نوع ماده اش دارد.
4- باله زيرين بلندش در محل تلاقي با بدن زاويه باز ايجاد مي کند.
ماهي ماده:
1- نوک لوله تخمدان درست شبيه به تخم و لبه آن گرد است.
2- لبهاي نازکتر و باريکتري دارد و کمي دهانش کوچکتر است.
3- قوز روي سر ماده داراي برآمدگي کمتري نسبت به نوع نرش است.
4- باله زيرين بلندش در محل تلاقي با بدن زاويه قائمه ايجاد مي کند بهترين روش براي انتخاب يک جفت مولد خوب ، داشتن حداقل 6 آنجل جوان و با کيفيت است . ميتوان آنها را از يک توليد کننده يا مغازه آکواريوم مورد اعتماد تهيه کرد. با قرار دادن ماهي ها در يک تانک با فضاي کافي با تغيير آب حداقل يک بار در هفته و تنوع غذايي ، در عرض 9 ماه آنها به اندازه کافي خواهند رسيد و انتخاب جفت شروع خواهد شد . پس از آن بايد آنها را در تانک مخصوص خودشان قرار داد . البته مي توان از آنجل هايي با اندازه نسبتاٌ بزرگ تر براي انتخاب جفت نيز استفاده کرد و اين عمل اختياري است وقتي ماهيها جفت مورد نظر خود را انتخاب کردند دائماٌ درکنار هم خواهند بود و شروع به بوسه زدن بر همديگر و لرزش باله هايشان خواهند کرد .ماهي نر در حاليکه باله هاي خود را مي لرزاند خود را به ماهي ماده نزديک مي کند و به همان حالت به عقب بر مي گردد و اين عمل را تکرار مي کند.تکثير آنجلها بسيار آسان است و تنها چيزي که آنها نياز دارند آبي تميز و سالم با سختي کم و غذاي مناسب است.
تمام تانک هاي پرورش انجل بايد داراي بخاري - فيلتر اسفنجي و لوله هاي 3 اينچي که بطور مايل در آکواريم قرار داده شده و بدون شن ريزه ي کف باشند و گنجايش آنها در حدود 80 ليتر باشد . معمولاٌ تخم ريزي اين ماهيها در آبي با PH حدوداٌ 7) و دمايي در حدود c 28 انجام مي شود .
غذاي آنها : دل گاو چرخ شده ، کرم سفيد ، آرتميا ( ميگوي آب شور ) ،ميگوي يخ زده و نيز غذاي حاضري مي باشد .
هر عمل تخم ريزي ماهي داراي اندازه ي بزرگ موجب توليد تعداد چند صد تخم و يا بچه ماهي است و بعد از اولين تخم ريزي آنجل ها هر 10-7 روز يکبار و براي مدت زمان کوتاهي شما صاحب تعداد زيادي بچه ماهي خواهيد شد . اکثر والدين تخم ها و يا بچه ها را خواهند خورد و در صورت مشاهده چنين عملي تخم ها از تانک والدين بجاي ديگر انتقال داده ميشوند و بجاي محل تخم ها شيء مشابه محل تخم ريزي والدين قرار داده ميشود تا والدين متوجه عدم وجود تخمها نشده و عصبي نشوند .
اگر عجله زيادي براي تکثير نداريد ميتوانيد والدين و بچه هايشان را رها کنيد تا در صورت تمايل والدين ، بچه هايشان را بزرگ کنند . بزرگ کردن بچه ها توسط والدين منظره جالبي رابوجود خواهد آورد . غالباٌ اگر بچه ها از تانک والدين انتقال داده نشوند والدين آنها دوباره تخم ريزي نخواهند کرد و تا زمانيکه کارهاي خود را انجام نداده و تقويت نشوند تخم ريزي نخواهند کرد .
بهتر است هر 2 روز يکبار 25 % آب را عوض کرده و نيز بچه ماهيها را با بچه ميگوي آب شور ( آرتميا) تازه از تخم در آمده چندين بار در روز تغذيه شوند ؛ با اين عمل غذاها با باقي ماندن بر کف تانک تلف نميشوند و نيز نيازي به سيفون کردن کف نمي باشد زيرا سيفون کردن آب تانک حامل بچه ها کار بسيار سختي است که حتي الامکان از اين عمل اجتناب کنيد .
به محض اينکه والدين تخم گذاشتند لوله PVC را منتقل کرده و در ظرفي ديگر که از آب تانک والدين پر شده قرار دهيد . همچنين چندين قطره متيلن بلو ( ضد عفوني کننده ) 1 0 درصد و نيز سنگ هوايي با ميزان هواي مناسب که لطمه اي به تخم وارد نکند قرار دهيد .
بچه ها در دماي ي 28 در مدت تقريباٌ 2 روز بيرون خواهند آمد و پس از 5-4 روز شروع به شناي آزاد مي کنند . تغذيه ي بچه ها پس از شروع شناي آزاد آنها شروع ميشود . تا اين مدت آنها نيازي به غذا دادن ندارند زيرا از کيسهء زرده ي خود استفاده ميکنندبعد از اينکه بچه ها شروع به شناي آزاد کردند آنها را با نوزاد آرتميا و نيز زرده تخم مرغ تغذيه کرده و نيز هر 2 روزيکبار %25 آب را با آبي که داراي PH و دماي مشابه است و يک روز مانده است تعويض ميکنيم .
بچه ها 4 بار در روز غذا داده ميشوند که در اين صورت رشد آنها بسيار سريع خواهد بود . بعد از گذشت تقريباٌ 3 هفته آنها را در صورت نياز به تانکي با حجم بيشتر منتقل کرده و به جاي تغذيه با آرتميا ميتوانيم از دل گاو ، کرم خاکي ، دافني و يا آرتميايي که داراي اندازه بزرگتري است استفاده ميکنيم . در تقريباٌ 6 هفتگي آنجل ها به اندازه اي که در بازار عرضه ميشوند خواهند رسيد .
با داشتن فضاي کافي - تغذيه مناسب و تغيير منظم آب ، آنجل ها رشد بسيار خوبي خواهند داشت . و نيز هم زيستي خوبي نيزبا ماهي هايي که بزرگتر از اندازه دهانشان هستند دارند. اين ماهي به يک آکواريم با گنجايش حداقل 80 ليتر نياز دارد تا پتانسيل و زيبايي خود را به نمايش بگذارد .
راههايي براي تشخيص جنسيت اين ماهيها وجود دارد ولي بايد توجه داشت که براي مثال با انتخاب يک آنجل نر و يک آنجل ماده و قراردادن آن در يک تانک احتمال اينکه تخم ريزي نمايند بسيار کم است . زيرا آنجل ها بايد جفت خود را خودشان انتخاب کنند و سپس اقدام به تخم ريزي کنند .
تغذيه ماهيان آکواريومي هميشه از اهميت بالايي در سلامت و شادابي آنها برخوردار بوده و هست .
با توجه به تنوع بالاي ماهيان آکواريومي نمي توان غذاي کلي براي همه ي ماهيان معرفي کرد , لذا هر ماهي به صورت جداگانه داراي برنامه و رژيم خاص تغذيه اي مي باشد که گاه در برخي از گونه ها مشترکاتي نيز وجود دارد .
يک قانون کلي براي اکثر ماهيان آکواريومي وجود دارد و آن عدم وجود چربي اشباء در برنامه ي غذايي آنهاست .
چربي که در بدن موجودات خون گرم ذخيره مي شود براي ماهي ها غير قابل هضم است و ماهي ها قادر به ذخيره سازي چربي نيستند و وجود چربي غير مفيد در غذاي آنها باعث رسوب آن در کبد ماهي مي شود .
هر غذاي چربي براي ماهي ها مضر نيست بلکه آن دسته از چربي ها که در بافت موجودات خون گرم موجود هستند براي آنها مضر است .
دل بخشي از بدن موجود خون گرم است که کمترين ميزان چربي را دارد و هرگز نبايد از گوشت حيوان خون گرم براي تغذيه ماهي استفاده شود و بدتر از آن دادن سوسيس و امثال اون به ماهي هست که حاوي گوشت قرمز يا مرغ بوده و براي ماهي ها مضر است .
بهترين غذا براي ماهي ها استفاده تنوع خوب است , تنوع در غذاي ماهي ها باعث شادابي , مقاومت در برابر بيماري ها و تکثير بهتر مي شود .
براي تغذيه ماهي آنجل بايد از غذاهايي استفاده کرد که براي ماهي مفيدتر است . اين ماهي رشد باله و دم خوبي دارد پس وجود کلسيم در غذاي آن باعث رشد بهتر باله ها و دم و زيبايي بيشتر ماهي مي شود .
علاوه بر اين , غذا مي تواند در رنگ ماهي نيز تاثير داشته باشد .
اولين غذا : « دل گوسفند يا گوساله »
اين غذا يک غذاي پروتئيني مناسب بوده ولي بزرگ ترين ضعف آن داشتن چربي است , پس نبايد به صورت روزانه براي تغذيه ماهي آنجل مورد استفاده قرار بگيرد .
حداکثر اين غذا را مي توان به صورت يک روز در ميان و آن هم فقط يک وعده استفاده کرد . بهتر است که دو وعده در هفته از دل چرخ کرده استفاده کرد .
دل را بايد خوب چرخ کرد تا بهتر هضم شود و مي توان به آن اسفناج نيز اضافه کرد و براي جلوگيري از پراکندگي آن در آب مي توان مقداري پودر ژلاتين به دل چرخ کرده اضافه کرد .
بهتر است که دل به مدت بيش از يک ماه در فريزر باقي نماند و فقط مقداري استفاده کنيد که نياز شما براي يک ماه است .
دل چرخ کرده مي تواند به تقويت ماهي در زمان توليد مثل کمک کند و زماني که ماهي ها آماده تخم ريزي هستند مي توان مقدار آنرا کمي افزايش داد .
غذاي دوم : « گوشت ماهي »
گوشت چرخ شده ماهي مي تواند نياز غذايي انواع ماهي را تامين کند . گوشت ماهي از سلامت خوبي برخوردار است و پروتئين کمتري نسبت به دل دارد . از اين غذا مي توان به صورت روزانه و تنها يک وعده در روز استفاده کرد .
گوشت ماهي خوب هضم مي شود و بهتر است از گوشت ماهياني استفاده کنيد که رنگ روشني دارند و ماهيان دريايي مناسب تر هستند .
غذاي سوم : « کاهو »
کاهو غذايي است که هم به سلامت آنجل کمک مي کند و هم تاثير کمي در رنگ دارد . کاهو بهتر است که همواره در برنامه ي غذايي آنجل موجود باشد . خوردن کاهو به پاکسازي روده ماهي کمک مي کند و دستگاه گوارش ماهي را تقويت مي کند و از بروز بيماري توروم روده و معده مي تواند جلوگيري کند .
کاهو باعث دفع بهتر غذا از بدن ماهي مي شود و بهتر است که دو بار در هفته مورد استفاده قرار بگيرد و بهتر است يک روز بعد از دادن دل به ماهي صورت بگيرد ( در صورت دادن دل به ماهي ) . برگ کاهو را خوب شسته و آنرا در آب جوش فرو مي کنيم و سريع بيرون مي آوريم و بعد آنرا به کمک آب خنک مي کنيد و در آکواريوم قرار ميدهيم , ماهي ها خود اقدام به خوردن کاهو مي کنند . چون کاهو باعث عوض شدن رنگ آکواريوم مي شود بهتر است که بيشتر از 4 ساعت در تانک باقي نماند و آنرا خارج کنيد .
غذاي چهارم : « اسفناج »
اسفناج داراي مقدار زيادي آهن مي باشد که متاسفانه تنها مقدار کمي از آن قابل جذب مي باشد و منبع خوبي براي آهن به شمار نمي آيد . اسفناج نيز تاثيري شبيه کاهو دارد و رنگ زرد را نيز تا حدودي تقويت مي کند و بايد به صورت تازه مصرف شود و نبايد آنرا جوشاند و يا در آب گرم فرو برد , زيرا تمام آهن خود را از دست مي دهد .
غذاي پنجم : « ميگو خوراکي »
ميگو نيز يک غذاي سالم بوده که مي تواند به صورت چرخ کرده به ماهي داده شود . از ميگو نيز مي توان به صورت روزانه و يک وعده در روز و يا در صورت وجود تنوع خوب در تغذيه , يک روز در ميان استفاده کرد . در زمان توليد مثل مي توان مقدار ميگو را کمي افزايش داد .
غذاي ششم : « آرتميا »
آرتميا يکي از مهم ترين غذاها براي تغذيه ماهي به خصوص نوزادان است . در يک ماه اول زندگي آنجل مي توان از آرتمياي تازه هچ شده به صورت روزانه استفاده کرد و به مرور ميزان آنرا کاهش داد و در زمان بلوغ مي توان يک وعده در هفته از آرتمياي بالغ براي تغذيه آنجل استفاده کرد . آرتمياي زنده تاثير زيادي در رشد آنجل داشته و به خوش رنگي ماهي نيز کمک مي کند و باعث نارنجي شدن سر و باله پشتي آنجل مي شود و همچنين کيفيت آب را نيز خراب نمي کند . آرتميا به صورت پودر نارنجي رنگ نيز موجود است ولي بهتر است که از آرتمياي زنده استفاده شود زيرا اولا کاملا تازه بود و از سلامت آن مطمئن هستيم و دوما تاثير کمتري در پايين آوردن کيفيت آب داشته و رنگ آب را نيز تغيير نمي دهد .

ماهي يک مهره دار خونسرد و آبشش دار است که در آب زندگي مي کند. ماهيها (با بيش از ۲۷۳۱۵ گونه) يک گروه نزديک نيا (پارافيلتيک Paraphyletic) هستند و به سه ...

ماهي سوف (Zander) همچنان قسمتي از معماي اين گونه است که بارها در سرتاسر جهان مورد آزار واقع شده و پايان زننده اي از لحاظ سياست بهره برداري در انتظار ا ...

انواع گونه هاي کپور ماهيان : ۱) کپور معمولي ۲) کپور نقره اي ۳) کپورسرگنده ۴) کپور علفخوار ● روش هاي پرورش بهترين روش براي پرورش ماهيان گرمابي ، پرورش ...

▪ نام گروه ماهيانcobitidae : ▪ نام خانواده: لوچ ▪ نام ماهيان : لوچ دلقک ▪ طول حداکثر: ۳۰ سانتي متر ▪ سطح شنا: کف آب ▪ مکانهاي جاگيري : زير تخته سنگهاو ...

افرادي که با قطار به سمت انديمشک سفر مي کنند شايد خبر نداشته باشند که در نزديکي آنها غارنشين کوري در زير زمين براي زنده ماندن و حفظ بقاي نسل خود با نا ...

▪ کرمهاي شيشه اي در فصل زمستان در بسياري از درياچه ها و استخرها مي توان با يک توري دستي مقدار زيادي کرمهاي شفاف که به آنها کرم شيشه اي مي گويند، صيد ن ...

گلاس فيش يا ماهيان شيشه اي متعلق به خانواده Chandidae يا Ambassidae شامل همه ماهياني است که داراي بدن شفاف مي باشند . آنها بومي آسيا به خصوص پاکستان ، ...

ارزش غذايي جانوران آبزي باعث افزايش مصرف آنها شده است که در اين ميان شاه ميگوي آب شيرين خرچنگ دراز آب شيرين جايگاه ويژه اي داشته و به دليل داشتن خصو ...

دانلود نسخه PDF - فرشته ماهي