up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله فراورده‌هاي کانابيس PDF
QR code - فراورده‌هاي کانابيس

فراورده‌هاي کانابيس

کانابيس چيست ؟

کانابيس ساتيوا يا همان گياه شاهدانه قرن‌ها براي مصارف صنعتي و طبي و به خاطر اثرات روانگردان يا برانگيختگي ذهني حاصل از آن کشت مي‌شده است.
ماري جوانا، حشيش و روغن حشيش همگي از گياه کانابيس گرفته مي‌شوند. نام‌هاي عاميانه فرآورده‌هاي کانابيس، ماري جوانا (گراس، علف، بنگ، دوا و...)، حشيش، روغن حشيش (روغن علف، روغن عسل) و، چرس است.
کانابيس گياه بومي خاص استوايي و آب و هواي معتدل است. عمليات غيرقانوني مدرن براي کشت اين گياه، از روش هاي پيشرفته براي توليد انواع پرقدرت آن استفاده مي‌کند.
بيش از شصت و يک ماده شيميايي که کانابينوييد ناميده مي‌شوند، از گياه کانابيس به دست مي‌آيند. THC (دلتا- ۹- تتراهيدروکانابينول)، کانابينوئيد اصلي روان گردان و عامل اصلي بالا رفتن خلق در زمان استعمال ماري جوانا يا حشيش است.
سطح THC موجود در گياه کنفي که براي مصارف صنعتي کشت مي‌شود، بسيار ناچيز است.
رشته هاي کنف براي ساختن طناب، پارچه و کاغذ به کار مي‌روند. دانه‌هاي آن حاوي مقدار زيادي پروتئين هستند و روغني توليد مي‌کنند که داراي ارزش غذايي و صنعتي است.
بسياري از ادعاها در مورد مصارف ماري جوانا در پزشکي از نظر علمي به اثبات نرسيده‌اند، اما پژوهش ها نشان مي‌دهد که THC و ساير کانابينوئيدهاي خالص مي تواند در برطرف کردن تهوع و استفراغ و افزايش اشتها موثر باشند.
اين خاصيت مي‌تواند براي افراد مبتلا به ايدز يا کساني که داروهاي شيمي درماني دريافت مي کنند، موثر باشد. براي پي بردن به ارزش طبي ماري جوانا در تسکين درد، کاهش اسپاسم هاي عضلاني و کنترل برخي انواع صرع نياز به پژوهش هاي بيشتري است.
فراورده‌هاي کانابيس
ماري جوانا جوانه و برگ گياه خشک شده کانابيس است. رنگ آن از سبز مايل به خاکستري تا قهوه اي مايل به سبز متغير بوده و مي تواند حاوي تخم و ساقه باشد.
حشيش صمغ متراکم شده و خشک شده گل‌هاي کانابيس است. رنگ آن از قهوه‌اي تا سياه متغير است و به صورت قطعه‌اي به فروش مي‌رسد.
روغن حشيش از راه جوشانيدن گل ها يا صمغ کانابيس در حلال آلي به دست مي آيد و ماده اي چسبنده به رنگ قهوه اي مايل به قرمز يا سبز است. ميزان THC در هريک از گونه هاي کانابيس متفاوت است.
گرچه حشيش عموماً قوي تر از ماري جوانا است ولي روغن حشيش معمولاً قوي ترين شکل موجود است.
ماري جوانا، حشيش يا روغن حشيش گاه با تنباکو مخلوط شده و به شکل سيگار پيچيده مي شود که به سيگاري معروف است و يا اينکه توسط پيپ استعمال مي شود.
کانابيس گاه در خوراکي هايي مثل کيک هاي شکلاتي و يا نوشيدني ها به کار مي رود.انواع مصنوعي THC تحت عنوان مارينول توليد مي شوند. يک کانابينوئيد مصنوعي (نابيلون) با نام تجارتي سزامت به فروش مي رسد. هر دوي اينها براي مبتلايان به سرطان يا ايدز تجويز مي شوند.
کانابيس رايج‌ترين داروي غيرقانوني مورد استفاده در کشور‌هاي غربي است و مصرف آن در ميان دانشجويان پس از الکل و سيگار قرار دارد.با اين وجود کانابيس اکثراً به صورت گه گاه و براي تفنن استعمال مي شود. ميزان هاي ياد شده در ميان مردان به طور چشمگيري بيشتر از زنان بوده است.
● مصرف کانابيس چه احساسي ايجاد مي‌کند؟
تاثبر کانابيس بر فرد بسته به عوامل زير بستگي دارد:
▪ مقدار مصرف.
▪ مدت و تعداد موارد مصرف.
▪ نحوه مصرف يه شکل خوراکي يا تدخيني.
▪ خلق و انتظارات فرد و محيطي که د رآن قرار دارد.
▪ سن فرد.
▪ بيماري‌هاي جسمي يا رواني فرد.
زماني که افراد براي اولين بار کانابيس را مورد استفاده قرار مي‌دهند، اغلب احساس برانگيختگي رواني مي کنند، البته اين اثرات با تکرار مصرف نيز ايجاد مي‌شوند. تجربه افراد گوناگون از مصرف کانابيس متفاوت است.
برخي احساس آرامش و سرزندگي کرده، پرحرف و شوخ‌طبع مي‌شوند، حال آنکه برخي ديگر احساس اضطراب، ترس، ناآرامي و گيجي مي‌کنند.علاوه بر آن نوع برانگيختگي فرد از هر نوبت مصرف تا نوبت بعدي مي تواند متفاوت باشد.
کساني که با مصرف دارو آشنا هستند و در اين کار حرفه اي شده اند، مي دانند چه زماني مقدار کافي دريافت کرده اند و کي بايد مصرف را متوقف کنند و کنترل بيشتري نيز بر اثرات آن دارند، حال آنکه افراد تازه کار اين توانايي را ندارند.
کانابيس در دوزهاي پايين، ادراک و حس را اندکي مختل مي‌کند. کساني که دارو مصرف مي‌کنند، مي‌گويند که صداي موسيقي را بهتر مي‌شنوند، رنگ ها را درخشان مي‌بينند و زمان براي آنها طولاني تر مي‌شود. همچنين مي‌گويند که حس چشايي، لامسه و بويايي آنها تقويت شده و از بدن خويش آگاه تر مي‌شوند. برخي از اين وضع لذت مي‌برند، حال آنکه بقيه آن را ناراحت کننده مي‌يابند.
دود کردن مقادير بيشتر مي‌تواند برخي اثرات مطلوب کانابيس را شدت بخشد، اما احتمال واکنش هاي ناخواسته و نامطلوب بيشتر است.
مصرف بيش از اندازه مي‌تواند احساس از دست دادن کنترل، گيجي، بي قراري، پارانويا و وحشتزدگي را سبب شود.
توهم کاذب (ديدن چيزها و رنگ هايي که مي‌دانيد واقعي نيستند) يا توهم واقعي (زماني که ارتباط شما با واقعيت گسسته مي شود) مي تواند روي دهد.
اثرات فيزيکي کانابيس شامل قرمزي چشم‌ها، خشکي دهان و گلو، تحريک سيستم تنفسي (به دليل دود ناشي از آن) و اتساع برونش‌ها (گشاد شدن راه هاي هوايي) است. اشتها و سرعت ضربان قلب افزايش مي يابد، حال آنکه فشار خون، تعادل و پايداري کاهش مي‌يابد. کانابيس مي‌تواند سبب خواب آلودگي يا ناآرامي شود و اين بستگي به مقدار داروي دريافت شده و پاسخ فرد بدان دارد.
● اين احساسات براي چه مدت دوام دارند؟
زماني که کانابيس به شکل دود استعمال مي‌شود، اثر آن تقريباً بلافاصله ظاهر مي‌‌شود و مي‌تواند تا چند ساعت باقي بماند و اين بستگي به مقدار داروي دريافتي دارد.
زماني که دارو بلعيده مي شود، اثر آن يک ساعت بعد احساس مي‌شود و بيش از زماني که به صورت دود استعمال مي شود، باقي مي ماند.
گرچه اثرات دارو فقط براي چند ساعت پس از دود کردن آن دوام دارد، THC در سلول هاي چربي ذخيره شده و طي چند روز يا چند هفته از بدن خارج مي‌شود و اين بستگي به دفعات مصرف و مقدار دريافتي دارد، به همين دليل است که تست هاي کانابيس مدت طولاني پس از ناپديد شدن آثار دارو باقي مي‌مانند.
● خطرات کانابيس
تا به حال هيچ کس بر اثر مصرف بيش از اندازه کانابيس نمرده است، اما کانابيس ادراک عمق، گستره توجه و تمرکز را مختل و زمان واکنش را کند مي‌کند و قدرت عضلاني را مي کاهد و همه اينها بر توانايي فرد در زمان رانندگي اثر مي کنند.
کانابيس و الکل اگر همراه با يکديگر استفاده شوند، اثرات يکديگر را تشديد مي‌کنند و مي‌توانند صدمات شديدي ايجاد کنند.
مسموميت با کانابيس تفکر و حافظه کوتاه مدت را تحت تاثير قرار مي‌دهد. استعمال کانابيس در مدرسه يا در حين کار مي‌تواند يادگيري و عملکرد فرد را مختل کند.
فرآورده هاي غيرمجاز کانابيس ممکن است توسط ساير داروها، آفت‌کش ها يا قارچ هاي سمي آلوده شده باشند.
دوزهاي بالاي کانابيس به ويژه زماني که بلعيده شوند، مي‌توانند روان پريشي ناشي از مسموميت را سبب شوند. علائم آن شامل توهمات ديداري و شنيداري، هذيان‌هاي پارانوييد، گيجي و فراموشي است. با قطع مصرف کانابيس، اين علائم معمولاً ظرف يک هفته ناپديد مي‌شوند.
مصرف کانابيس سرعت ضربان قلب را بالا برده و فشار خون را پايين مي‌ورد. در بيماران مبتلا به آنژين صدري و يا ساير بيماري هاي عروق کرونر،خطر حمله قلبي با مصرف کانابيس افزايش مي يابد.
مصرف کانابيس در بارداري مي‌‌تواند بر جنينن تاثير بگذارد. تحقيقات نشان مي‌دهد که ممکن است بين مصرف کانابيس در بارداري و مشکلات خفيف شناختي در کودکان رابطه‌اي وجود داشته باشد. دود کانابيس حاوي بسياري از مواد شيميايي است که در دود سيگار يافت مي‌شود و براي جنين خطرناک است.
● آيا کانابيس اعتيادآور است؟
مصرف کانابيس ممکن است اعتياد ايجاد کند. کساني که کانابيس را به طور منظم مورد استفاده قرار مي‌دهند، ممکن است، وابستگي خفيف جسمي و يا رواني به آن پيدا کنند.
کساني که دچار وابستگي رواني هستند، سرخوشي و آرامش ناشي از استعمال دارو را طلب مي‌کنند. دارو براي آنها بيش از اندازه اهميت مي‌يابد و ممکن است احساس کنند که بدان نياز دارند و اگر نتوانند آن را به دست آورند، دچار اضطراب مي‌شوند. مصرف متناوب و طولاني مدت دارو مي‌تواند به وابستگي جسمي منتهي شود.
کساني که دچار وابستگي جسمي مي‌شوند، ممکن است با قطع ناگهاني مصرف سندرم ترک را به صورت خفيف تجربه کنند.
علائم ترک ممکن است شامل تحريک پذيري، اضطراب، اختلال گوارشي، بي‌اشتهايي، تعريق و اختلال خواب باشد، اين علائم عموماً براي حدود يک هفته باقي مي‌مانند، گرچه ممکن است اختلال خواب بيشتر طول بکشد.
● اثرات طولاني مدت مصرف کانابيس
کساني که کانابيس را مقادير زياد يا به طور منظم مورد استفاده قرار مي‌دهند و يا کساني که به بيماري هاي خاص داخلي يا روانپزشکي مبتلا هستند، در معرض خطر اثرات طولاني مدت زير هستند:
دود کانابيس داراي قطران و ساير عوامل سرطان‌زاي شناخته شده است. کساني که کانابيس را به صورت تدخين مصرف مي‌کنند، غالباً افراد تمايل دارند که دود فيلتر نشده را به درون شش‌هاي‌نشان بفرستند تا به حداکثر اثر برسند. اين کار خطر سرطان را افزايش مي دهد.
استعمال دود کانابيس موجب تحريک و آسيب سيستم تنفسي مي‌شود. دود کردن ماري‌جوانا براي زماني دراز با برونشيت رابطه دارد. يک بررسي تخمين زده است که سه تا چهار سيگاري در روز همان صدمه اي را ايجاد مي‌کند که ۲۰ نخ يا بيشتر سيگار معمولي در روز آن را سبب مي‌شود.
مسموميت مزمن با مصرف کانابيس غالباً انگيزه فرد را براي کار و مطالعه کاهش مي‌دهد، گرچه اين اثر با قطع مصرف دارو از بين مي‌رود.
ممکن است رابطه‌اي ميان مصرف منظم کانابيس و شروع بيماري اسکيزوفرني وجود داشته باشد، اما مشخص نيست که آيا مصرف کانابيس منجر به بروز علائم مخفي اسکيزوفرني مي‌شود يا اينکه بروز تدريجي علائم روان پريشي است که سبب مي شود فرد براي کنار آمدن با علائم بيماري به کانابيس پناه ببرد.
شواهد نشان مي دهد که مصرف مداوم کانابيس در بيماران مبتلا به اسکيزوفرني علائم روان پريشي را تشديد کرده و دوره بيماري را وخيم تر مي‌کند.
مصرف طولاني کانابيس در مقادير زياد مي‌تواند توجه، حافظه و توانايي پردازش اطلاعات پيچيده را براي هفته ها، ماه‌ها و حتي سال‌ها پس از قطع دارو مختل کند.

کانابيس ساتيوا يا همان گياه شاهدانه قرن ها براي مصارف صنعتي و طبي و به خاطر اثرات روانگردان يا برانگيختگي ذهني حاصل از آن کشت مي شده است. ماري جوانا، ...

کانابيس ساتيوا يا همان گياه شاهدانه قرنها براي مصارف صنعتي و طبي و به خاطر اثرات روانگردان يا برانگيختگي ذهني حاصل از آن کشت ميشده است. ماري جوانا، ح ...

بشر از آغاز خلقت بدنبال چيزي بوده است که بتواند از آن حرارت، روشنايي و نيروي لازم براي گرداندن چرخ زندگي خود را فراهم نمايد. براي تامين حرارت نخست شاخ ...

پياز نوعي گياه غده‌اي گوشتي زيرزميني از خانواده لاله است و نام علمي آن Allium cepa مي‌باشد. منظور از پياز ، گياه تند مزه‌اي است که بوي تندي هم دارد و ...

دانلود نسخه PDF - فراورده‌هاي کانابيس