up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله فارماکوگنوزي سنگ هاي کليوي PDF
QR code - فارماکوگنوزي سنگ هاي کليوي

فارماکوگنوزي سنگ هاي کليوي

سنگي که کليه آدم ها را تهديد مي کند

خيلي ها معتقدند درد سنگ کليه معادل درد زايمان است و کساني که اين درد را تجربه کرده اند راجع به ماهيت دردي که کشيده اند، توصيف هاي گوناگوني دارند. آقاي بيات در يک جمله مي گويد «وقتي يادش مي افتم، دلم مي خواهد بميرم»، با او و مشکل سنگ کليه اش و البته نظرات کارشناسان در اين هفته همراه شويد....
به طور کلي سنگ هاي کليه ابتدا در کليه ساخته مي شود و سپس به قسمت هاي پايين تر مانند مثانه مي رود. علائم و نشانه هاي سنگ کليه برحسب محل آن با هم فرق مي کند. گاه سنگ هاکوچک اند و تا زماني که داخل کليه هستند؛ هيچ علامتي ايجاد نمي کنند. گاهي اين سنگ ها هنگام خروج از کليه در مسير ايجاد انسداد مي کنند و مي توانند باعث درد پهلو، عفونت هاي عودکننده يا ادرار خوني دايمي شوند. وقتي سنگ ها از کليه خارج و وارد حالب مي شوند دردهاي تيزي ايجاد مي کنند که در پهلوست ولي درد معمولا به اطراف پهلو و نواحي شکم تير مي کشد و ممکن است با تهوع و استفراغ توأم شود. دردها به صورت متناوب است يعني بعد از يک دوره شديد يک زمان آرامش وجود دارد. وقتي سنگ به طرف پايين تر حرکت مي کند، دردها به قسمت هاي پايين تر مانند کشاله ران هم تير مي کشند. اين افراد معمولا تب ندارند، مگر اينکه عفونت هم داشته باشند. بيشتر بيماران داراي سنگ کليه اختلالات متابوليک قابل درماني دارند که سبب سنگ سازي مي شود.
مجيد بيات، بيمار ۲۹ساله، درباره تجربه اش از سنگ کليه مي گويد:
● کليه، مثل ماهي، عاشق آب است!
▪ آقاي بيات! حالا که از دست سنگ کليه تان خلاص شده ايد، از اولين روزهايي که متوجه بروز اين مشکل شديد برايمان بگوييد.
۵ ماه پيش بود که دچار درد شديد در شکم و پهلوهايم شدم. دردم آنقدر شديد بود که نه خواب داشتم نه خوراک. اگر هم چيزي مي خوردم بالا مي آوردم. رفتم پيش متخصص گوارش . پس از بررسي و مشاهده عکس، تاييد کردند که سنگ کليه دارم. در کليه چپم يک سنگ ۸ ميلي متري بود. گفتند بايد بروم پيش متخصص کليه و عکس رنگي بگيرم که وضعيت دقيق کليه و سنگ معلوم شود. براي عکس رنگي وقت تعيين کردند و ۴ روز بعد وقت دادند. در اين ۴ روز آنقدر درد کشيدم که وقتي يادش مي افتم دلم مي خواهد بميرم. مادرم از عطاري برايم دارو گرفت و گفتند سنگت دفع مي شود اما دردم بدتر شد که بهتر نشد. خلاصه نوبتم رسيد و رفتم براي انجام تست Ivp.
▪ راجع به اين تست تشخيصي اطلاعات داشتيد؟
خير. اما خيلي مرا ترسانده بودند و واقعيت اين بود که ترس نداشت. البته کارشناس راديولوژي مي گفت اين ترس به خاطر داروهايي بوده که قبلا تزريق مي شد و عوارض جدي داشت اما حالا ديگر داروهاي بدون عارضه تزريق مي شود. من نه سردرد گرفتم و نه تهوع داشتم. حدود يک ساعت و نيم اين آزمون طول کشيد و گفتند که سنگ باعث شده کليه ام در معرض آسيب قرار بگيرد.
▪ قبلا هم سابقه سنگ داشتيد؟
بله. اما اين همه مشکل نداشتم. ۸ سال پيش يک سنگ دفع کردم. کوچک بود و بدون درد.
▪ بعد از انجام Ivp چه شد؟
بعد به متخصص اورولوژي مراجعه کردم و گفتند بايد دارودرماني ۲ هفته اي انجام شود و اگر سنگ دفع نشد مي رويم به سراغ سنگ شکني. اين ۲ هفته هم با درد طي شد و سنگي دفع نکردم. براي سنگ شکني وقت گرفتم و رفتم بيمارستان لبافي نژاد. خيلي شانس آوردم که کارم به جراحي نکشيد. چون گفتند براي سنگ هاي درشت تر بايد جراحي کنم. خوشبختانه مساله حل شد اما نمي دانيد براي دفع سنگ ها چقدر اضطراب و درد و بدبختي کشيدم.
▪ اما اين روزها ديگر کسي جراحي نمي کند و با آندوسکوپ به راحتي سنگ ها را مي شکنند و در مي آورند. در اين مورد چيزي مي دانيد؟
خير. اما در مورد سنگ کليه ام فهميدم خيلي مقصر بودم. رژيم غذايي اي که داشتم و اينکه اصلا در روز آب نمي خوردم باعث تشکيل سنگ شده بود. اولش که مجبور بودم روزي ۸ ليوان آب بخورم حالت تهوع مي گرفتم اما حالا کم کم دارم عادت مي کنم. خانم دکتر شريفي حرفي به من زد که ديگر هيچ وقت اين توصيه را براي سلامت کليه هايم از ياد نمي برم.
▪ چه توصيه اي؟
اينکه کليه هاي ما مانند ماهي هستند و نبايد اين ماهي را بدون آب بگذاريم. حالا اگر ببينم چند ساعت است آب نخورده ام، با عجله مي روم سراغ شير آب و به داد اين ماهي هاي درونم مي رسم.
● پرسشي از دکتر فرزانه شريفي اقدس اورولوژيست
▪ با سنگ کليه چه بايد کرد؟
براي درمان کسي که مبتلا به سنگ کليه است، گرفتن شرح حال و معاينه بسيار مهم است. در عکس ساده اي که از بيمار مي گيريم محل سنگ را ارزيابي مي کنيم و در بررسي هاي بيشتر با سونوگرافي و انجام عکسبرداري با تزريق دقيقا مشخص مي کنيم سنگ کجاست و آيا کليه دچار صدمه شده يا خير. به هر حال همان طور که در مورد اين بيمار ديديد چون سنگ محل عبور ادرار را مي بندد و در حالب مياني قرار مي گيرد، باعث مي شود تخليه ادرار از آن کليه به خوبي صورت نگيرد و اين پس زدن باعث شود کليه حالت و عملکرد طبيعي خود را از دست بدهد. اگر به موقع به داد کليه نرسيم حتي امکان آسيب جدي تر و نارسا شدن آن وجود دارد. بعد از تشخيص قطعي اندازه و محل سنگ، درمان را با توجه به آن آغاز مي کنيم.
اگر سنگ کوچک باشد مانند اين بيمار، سعي مي کنيم با درمان دارويي، خوراکي و سرم درماني کاري کنيم که سنگ دفع شود. در مرحله بعدي که دو هفته بعد صورت مي گيرد، سنگ شکني برون اندامي انجام مي دهيم. در سنگ شکني دقيقا محل سنگ را با اشعه ايکس يا سونوگرافي معلوم مي کنيم و سپس با تابش امواج و ضرباتي که وارد مي شود سنگ را خرد مي کنيم.
اين کار با حضور متخصص بيهوشي صورت مي گيرد. متخصص بيهوشي بيمار را در حالتي قرار مي دهد که نه خواب است و نه بيدار و چون مسکن دريافت کرده در حالت بي دردي است. نوع سنگ هم در انتخاب نوع درمان و پاسخ به درمان خيلي اهميت دارد. اگر نوع سنگ اسيداوريکي باشد و ما از قبل بدانيم که فرد سابقه چنين سنگي داشته يا با آزمايش ادرار و خون بفهميم ميزان اوره در خون و ادرار بالاست، مي توانيم دارويي تجويز کنيم که اوره را حل کند. اما در مورد سنگ هايي که از جنس کلسيم هستند، همان طور که مي دانيد ماده اي نداريم که بتواند کلسيم را حل کند پس درمان دارويي براي سنگ هاي کلسيمي به ويژه وقتي بزرگ هستند نداريم. پس جنس سنگ خيلي مهم است. حتي سنگ کلسيمي هم انواع و اقسام دارد. انواعي که سخت مي شکنند و مواردي که به راحتي خرد مي شوند.
پس حتما متوجه شديد دليل اينکه مي گوييم بايد سنگ دفع شده تان را براي آناليز و بررسي بيشتر به آزمايشگاه ببريد چيست. ما با آناليز مي فهميم نوع سنگ چيست و حتي مي توانيم از بروز اين سنگ ها در شما پيشگيري کنيم. براي کسي که سنگ اسيداوريکي مي سازد مصرف بالاي گوشت و حبوبات را منع مي کنيم و حتي برخي داروها را تجويز مي کنيم که مانع تشکيل سنگ شوند يا به افرادي مي گوييم نمک رژيم غذايي شان را کم کنند. در مورد سنگ هاي بزرگ تر اما حتما لازم است بررسي بيشتر صورت گيرد و اگر سنگ بالاي ۱۰ ميلي متر باشد حتما نياز داريم سنگ شکني درون اندامي انجام دهيم که با شکاف از راه پوست و به وسيله آندوسکوپ سنگ را مي شکنيم و خارج مي کنيم. اين بيمار چون سنگ کوچک تر از ۱۰ ميلي متر داشت و سنگ خوب خرد شد، نياز به درمان هاي ديگر نبود. فقط توصيه کرديم حتما آب بخورد و رژيم سلامتي داشته باشد.
● نظر متخصص بيماري هاي کليه
▪ امروزه بدون جراحي باز سنگ هاي کليه را برمي داريم
دکتر حسين کرمي دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي
در مورد سنگ هاي درشت نياز به سنگ شکني درون اندامي هست و ديگر جراحي باز انجام نمي شود. PCNL به خروج سنگ هاي کليه از طريق پوست و بدون شکاف جراحي باز گفته مي شود. در اين روش با بي هوشي عمومي يا نخاعي در بيمار يک سوند حالب گذاشته مي شود و سپس بيمار در موقعيت خوابيده به صورت روي تخت جراحي قرار مي گيرد. سپس از طريق سوند حالب، تزريق ماده حاجب صورت مي گيرد. در عين حال به وسيله عکسبرداري همزمان با استفاده از اشعه X يا استفاده از دستگاه سونوگرافي موقعيت کليه و سنگ داخل آن را دقيقا مشخص مي کنيم. پس از اينکه موقعيت کليه و سنگ داخل آن کاملا مشخص شد، يک سوزن از ورودي مناسب وارد کليه و با خروج ادرار از سوزن از مناسب بودن آن اطمينان حاصل مي کنيم. در مرحله بعد مسير بين پوست و کليه را بدون اينکه برش جراحي ايجاد کنيم با استفاده از گشاد کننده ها، گشاد مي کنيم و سپس يک لوله داخل کليه مي گذاريم و با عبور دوربين به داخل کليه و آندوسکوپي داخل آن، محل سنگ را مشخص و با ليزر سنگ را کاملا خرد مي کنيم و با پنس آن را بيرون مي آوريم. امروزه بيش از ۹۶درصد سنگ هاي بزرگ کليه به روش PCNL قابل درمان هستند.
برتري بزرگ PCNL نسبت به عمل جراحي باز، عدم شکاف بزرگ پوستي و همچنين عدم دستکاري کليه است. همچنين از يک بخيه به جاي ۲۵ تا ۳۰ بخيه در عمل جراحي باز استفاده مي شود که اين کار باعث درد کمتر پس از عمل، زيبايي پوست و برگشت هرچه سريع تر بيمار به کار و فعاليت روزمره مي شود. بر اساس مطالعات متعدد، ثابت شده محل سوراخ شدن کوچک کليه پس از چند روز ترميم مي شود و آسيب به بافت کليه در مقابل عمل جراحي باز بسيار ناچيز است. بسته به مهارت جراح، زمان انجام عمل PCNL از ۳۰ دقيقه تا ۹۰ دقيقه طول مي کشد. اکثر بيماران يک شب بستري مي شوند ولي ممکن است تا ۲ تا ۳ شب نيز طول بکشد. در سنگ هاي منفرد بيش از ۹۶درصد مواقع PCNL موفقيت آميز است. در سنگ هاي شاخ گوزني و متعدد، درصد موفقيت حدود ۹۰ درصد است و سنگ هاي ريز باقيمانده با سنگ شکني برون اندامي قابل درمان هستند.
▪ يادتان باشد که قبل از عمل:
۱) بيمار بايد مصرف آسپيرين و داروهاي رقيق کننده خون را يک هفته قبل از عمل جراحي قطع کند.
۲) در صورتي که بيمار به عفونت ادراري فعال مبتلا باشد، ابتدا بايد درمان شود.
۳) وجود هر گونه بيماري خوني، قلبي عروقي و ريوي بايد تشخيص داده شود و سپس با پزشک مربوطه مشاوره انجام شود.
▪ پس از عمل نيز بايد توصيه هاي زير را جدي گرفت:
۱) استراحت نسبي و انجام ندادن کارهاي سنگين جهت جلوگيري از خون ريزي احتمالي به مدت ۱۰روز
۲) مصرف مايعات زياد
۳) زور نزدن و برنداشتن چيزهاي سنگين
۴) وجود خون رقيق در ادرار يک تا دو هفته پس از عمل طبيعي است.
▪ هر عمل جراحي عارضه خاص خودش را دارد. عوارض احتمالي PCNL که با درصد بسيار پايين ممکن است حين عمل اتفاق بيفتد عبارتند از:
۱) آسيب احتمالي به روده ممکن است در ۲درصد موارد اتقاق بيفتد.
۲) خون ريزي از کليه ها و محل لوله بسيار نادر است و در ۵ ۰ تا ۲درصد موارد اتفاق مي افتد که با آمبوليزاسيون قابل درمان است.
۳) عفونت ادراري که بسيار نادر است و در ۲۵ ۰ درصد موارد ديده مي شود.
● نظر متخصص تغذيه
▪ نگذاريد کارتان به تشنگي بکشد!
دکتر علي کشاورز استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
تغذيه تاثير انکارناپذيري روي اين بيماري مزمن کليوي دارد و شما با رعايت برخي اصول تغذيه اي مي توانيد از ابتلا به اين بيماري پيشگيري يا اگر دچار آن هستيد به درمان خودتان کمک کنيد. همه پزشکان معالج هم به بيماران رژيم غذايي خاصي را توصيه مي کنند. به طور کلي براي تجويز رژيم پيشگيري از سنگ کليه، افراد به ۲ دسته تقسيم مي شوند؛ آنهايي که مستعد ابتلا به اين بيماري هستند و آنهايي که مستعد نيستند. اگر شما جزو آن دسته از افرادي هستيد که تا به حال سنگ کليه نداشته ايد و هيچ کدام از اعضاي خانواده تان هم سابقه اين بيماري را ندارند فقط کافي است يک رژيم پيشگيرانه ساده را رعايت کنيد، يعني عادت هاي غذايي نادرستي را که ممکن است به ايجاد سنگ کليه منجر شوند، ترک کنيد. بدترين عادتي که مي تواند باعث سنگ کليه شود، کم نوشيدن آب است. اگر عادت داريد براي نوشيدن مايعات آنقدر صبر کنيد تا تشنگي به سراغتان بيايد، بدانيد که کليه هايتان را در معرض خطر سنگ سازي قرار داده ايد. انسان بايد آنقدر مايعات بنوشد که احساس تشنگي نداشته باشد چون احساس تشنگي به اين معناست که بدن لااقل ۲ درصد آب از دست داده و چون نمي تواند تحمل کند، مغز پيام تشنگي صادر مي کند.
البته گاهي احساس تشنگي کاملا طبيعي است ولي اگر افراد در شرايط کاري يا محيطي خاصي قرار دارند که به علت فعاليت زياد يا تعريق، مدام تشنه مي شوند، اين خطرناک است و مي تواند باعث رسوب املاح در کليه ها و ايجاد سنگ شود. بيشترين تاکيد ما به افرادي است که به خاطر اجتناب از دفع ادرارهاي مکرر از نوشيدن مايعات خودداري مي کنند به خصوص آقايان در سنين بالا به خاطر مشکل پروستات، نوشيدن مايعات را کم مي کنند تا شب ها مجبور نباشند براي اجابت مزاج چند بار بيدار شوند. در حالي که اين کار بسيار خطرناک است، هم خطر سکته را زياد مي کند و هم کليه ها را در معرض نابودي قرار مي دهد.
نوشيدن آب، به مقدار کافي، حرف اول را در پيشگيري و حتي درمان سنگ کليه مي زند. به اين ترتيب که اگر شما تا به حال سنگ کليه نداشته ايد و مي خواهيد هيچ وقت هم نداشته باشيد، آب بنوشيد.اگر قبلا سنگ کليه داشته ايد و مانند اين مرد جوان مي خواهيد کاري کنيد که عود نکند، يا اگر در حال حاضر به اين بيماري مبتلا هستيد، باز هم تا مي توانيد آب بنوشيد. نوشيدن مايعات فراوان را قبل از هر چيز توصيه مي کنم چون به دفع هرچه سريع تر سنگ ها کمک مي کند. پرهيز غذايي در بيماران مبتلا به سنگ کليه بسيار مهم است. اين بخش از ماجرا بسته به جنس و ترکيب سنگ ها تفاوت دارد؛ کساني که سنگ هاي کليوي از جنس اگزالات کلسيم دارند يا قبلا داشته اند، نبايد در مصرف لبنيات افراط کنند. البته گاهي بيماران مي آيند و مي گويند پزشک معالج توصيه کرده به طور کلي مصرف لبنيات را قطع کنند که اين نظر اشتباه است چون لبنيات بهترين منبع کلسيم مورد نياز بدن است و اگر به بدن نرسد، پس از مدتي خطر پوکي استخوان و آسيب جدي به دندان ها را در پي دارد.
پس هر فردي روزانه ۲ واحد لبنيات احتياج دارد. هر واحد لبنيات معادل يک ليوان شير يا به اندازه يک قوطي کبريت پنير يا ۲ پياله ماست است. با اين حساب، کساني که سنگ اگزالات کلسيم دارند يا قبلا دفع کرده اند و مي ترسند دوباره دچار اين بيماري شوند، بهتر است به همان روزانه ۲ واحد لبنيات اکتفا کنند تا هم کلسيم بدنشان تأمين شود و هم از خطرات سنگ کليه در امان باشند. سابقه سال ها طبابت ثابت کرده مبتلايان به سنگ کليه اگر در مصرف لبنيات افراط نکنند، هيچ وقت دچار بازگشت بيماري نخواهند شد. اما کساني که دچار سنگ کليه از نوع اوراتي يا سيستئيني هستند بايد مصرف گوشت ها را محدود کنند. باز هم تاکيد مي کنم نبايد اين مواد از برنامه غذايي حذف شوند بلکه فقط بايد محدود شوند.
● نظر روانپزشک
▪ اهميت اطمينان بخشي به بيمار
دکتر سيدعلي احمدي ابهري استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
متاسفانه همکاران گرامي ما در رشته هاي جراحي و رشته هاي غيرروان پزشکي، بخش روان شناختي بيمار و مشکلي که به آن مبتلاست را در نظر نمي گيرند و آن را مورد کم لطفي قرار مي دهند. در نتيجه ممکن است بيمار فکرهاي مختلف و متفاوتي در رابطه با بيماري خود داشته باشد. به عنوان نمونه اگر سنگ کليه کوچک و قابل دفع باشد خيلي ساده مي توان براي وي توضيح داد که سنگ شما به راحتي از راه لگنچه کليه وارد حالب و از طريق مثانه دفع مي شود. اگر هم بيمار دچار مشکل ديگري از نظر سنگ کليه باشد و نياز به جراحي داشته باشد باز هم بايد براي وي توضيح داد که عمل جراحي خطري را متوجه شما نمي کند.
حتي بهتر است به طور مختصر و محدود راجع به نوع عمل و رويکردي که براي رسيدن به کليه وجود دارد براي بيمار توضيح داده شود. بيماران ما آنقدر به اين توضيحات علاقه مند هستند که با اندک توضيحي نگراني هاي آنها برطرف مي شود. همانطور که مي دانيد روان، قسمت عمده اي از جنبه هاي جسمي فرد را هم تشکيل مي دهد بنابراين ممکن است فرد افکار غيرطبيعي اي نسبت به بيماري اي که دارد در ذهنش پرورش دهد زيرا آگاهي لازم به او داده نشده و ممکن است فکر کند که کليه اش را از دست مي دهد، دياليزي مي شود و... در نتيجه شب و روز بيمار مختل مي شود، نمي تواند بخوابد و زندگي اش دچار خدشه مي شود.
از طرفي بيماران مبتلا به سنگ کليه ممکن است هرازگاهي دچار دردهاي ناشي از آن بشوند. اما بيماري که درد دارد که نبايد با دردش زندگي کند بلکه پزشک بايد با اقدامات درماني مناسب دردش را از بين ببرد. متاسفانه ما پزشکان زمان زيادي براي بيماران مان صرف نمي کنيم تا شرايط و بيماري شان را برايشان توضيح دهيم. در حالي که آنها تشنه دريافت اطلاعات به خصوص در زمينه بيماري خودشان هستند. اگر هم سوءتفاهماتي نسبت به بيماري در ذهنشان ايجاد شود به اين دليل است که اطلاعاتي در اين زمينه ندارند.
ممکن است بيمار نداند مفهوم سنگ شکني يعني چه؟ يا ممکن است مفهوم سنگ کليه را به درستي درک نکرده باشد. اين وظيفه پزشک است که اين مسايل را براي بيمارش توضيح دهد و او را آگاه کند. صدماتي که سنگ به کليه مي زند، فشاري که بر اعصاب وارد مي کند، خون ريزي حاصل از آن و... گاهي فشار رواني زيادي به بيمار وارد مي کند که آموزش به بيمار کمک شاياني به او در اين خصوص خواهد کرد. ضمن اينکه بايد با پيداکردن علت و از بين بردن آن بيمار را از شر دردي که مي کشد خلاص کرد. ما در روان پزشکي بحثي داريم در رابطه با خود بيمارانگاري.
به اين معنا که فرد زياده از حد نسبت به بيماري خود حساسيت و واکنش نشان مي دهد يا اينکه اصلا بيمار نيست بلکه در تخيل و تصور خودش بيماري اش را زير ذره بين مي برد و بزرگش مي کند. اين خود بيمارانگاري ها نيازمند درمان هاي دارويي و غيردارويي روان پزشکي است که در بسياري از موارد حتي خيلي شديد مي شود. در واقع تصوري که شخص از سنگ کليه دارد با تصوري که يک جراح کليه و مجاري ادرار دارد از زمين تا آسمان متفاوت است. بايد به او آموزش دهيم و او را آگاه کنيم، علت درد را پيدا کنيم و هرچه زودتر علت را از بين ببريم. ولي اطمينان بخشي به بيمار و اينکه بيماري او قابل درمان است، مي تواند بيمار را تا زماني که ما علت بيماري را از بين مي بريم سرپا نگه دارد.
● نظر فارماکوگنوزي سنگ هاي کليوي و درمان هاي گياهي
▪ دکترمحمدحسين صالحي سرمقي استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران
سال هاست که علم پزشکي با استفاده از آزمايشات و بررسي هاي علمي، تاثير برخي از داروهاي گياهي را براي درمان به اثبات رسانده است. در گذشته ها درمان هاي گياهي، سينه به سينه به افراد منتقل و گاه بر اساس تجربيات شخصي، به ديگران هم توصيه مي شد. امروزه با علمي شدن اين موضوع، مي توان از گياهان به شکلي صحيح استفاده کرد. سنگ کليه يکي از معضلاتي است که در چند سال اخير روش درمان علمي آن پيشرفت زيادي داشته است.
پيش از اين با جراحي و باز کردن مجاري ادراري، سنگ را از بدن خارج مي کردند که امروزه، جز در موارد بسيار حاد، با سنگ شکن اين مشکل برطرف مي شود. بهترين گياهان براي درمان سنگ کليه، گياهاني مدر هستند. حدود ۳۰ درصد گياهاني که ما مصرف مي کنيم، مدر هستند اما اندازه و تاثير آنها با يکديگر فرق دارد. چاي هم يک نوشيدني مدر است که افراد گمان مي کنند در درمان موثر است اما ۳ ماده و خوراکي وجود دارد که اثري به مراتب بيش از چنين گزينه هايي دارند. شاخه گيلاس، کاکل ذرت و عرق خارخاسک بيش از ديگر گياهان اين خاصيت را دارند و در سال هاي اخير، کارخانه اي در اصفهان، آنها را به شکلي کاملا بهداشتي و صنعتي تجزيه و به شکل قطره هاي خوراکي در بازار عرضه کرده است.
استفاده از اين قطره ها و روش هاي درماني ها بايد حتما با مشورت پزشک معالج صورت بگيرد. عطاري ها به هيچ وجه صلاحيت تجويز در مواردي حساس مانند دفع سنگ کليه را ندارند. آنها تنها به شکلي تجربي از خواص داروها آگاهند که براي توصيه و تجويز به هيچ وجه کافي نيست. برخي تصور مي کنند چون داروها گياهي است، ضرري براي بدن ندارد؛ اين تفکر غلطي است. مواد طبيعي هر چقدر هم که مفيد باشند، مصرف بيش از اندازه آن حتما مضراتي به دنبال دارد. درست است که گياهان مدر باعث افزايش حجم ادرار و حرکت سنگ کليه مي شوند اما ممکن است سنگ در حالب و بخشي از مجاري ادراري باشد که حرکت آن، باعث پاره کردن مجاري شود.
اين موضوع عفونت ادراري و عفونت کليه را به دنبال خواهد داشت که بيماري را تشديد و درمان را سخت تر مي کند. داروهاي گياهي که توسط شرکت هاي صنعتي توليد و عرضه مي شوند، معمولا بدون نسخه در داروخانه ها به فروش مي رسند. افراد اگر بدون تجويز پزشک از آنها استفاده مي کنند، بايد حداقل دستورالعمل داخل آن را با دقت بخوانند و حتما از پزشک داروخانه درباره تعداد دفعات مصرف سوال کنند.

سنگ از نظر زمين شناسان به ماده ي سازنده ي پوسته و بخش جامد سست کره ي زمين گفته مي شود. سنگ ها از يک يا چند کاني درست شده اند و از نظر چگونگي پديد آمدن ...

دياژنز: سنگ زايي پس از انباشته شدن رسوب ها در محيط هاي رسوبي ممکن است فرايندهاي فيزيکي و شيميايي گوناگوني در آن ها رخ دهد که به سنگ شدن آن ها بينجامد. ...

گلسنگ نوعي پيکره گياهي بدون ريشه، برگ يا گل است؛ در واقع، مجموعه اي از جلبک و قارچ است که زندگي هر کدام وابسته به زندگي ديگري است. در اين همزيستي جلبک ...

سنگ آهک کربنات کلسيم(CaCO3) به ندرت به صورت آهک خالص در طبيعت پيدا مي‌شود. اين سنگ بيشتر به صورت آهک رسي ، آهک ماسه‌اي و دولوميت يافت مي‌گردد. ناخالصي ...

سنگ آهک نوعي سنگ رسوبي است که عمدتا از کلسيت معدني تشکيل شده‌است. اصول تهيه و بکارگيري آهک در واقع هدف از تهيه آهک، تبديل سنگ آن به حالت قابل مصرف و ت ...

در آمريکا سرطان پوست جزو شايع ترين سرطان ها به شمار مي رود و ميزان مرگ و مير نوعي از آن به نام ملانوما در دهه هاي اخير تا ۵۰ درصد در ميان زنان زير ۳۹ ...

بسياري از دامپزشكان مرتبأ از بروز فرسايش سنگدان، در گله هاي گوشتي و تخمگذار تجاري گزارش نموده اند،اين نوع عوارض در بسياري از كشورها امري طبيعي است زير ...

گاهي کف دهان برجستگي هاي بادکنکي شکلي به وجود مي آيد که براي ظاهرش نگران کننده است. وقتي به دندان پزشک مراجعه مي کنيد متوجه مي شويد که اين برجستگي ها ...

دانلود نسخه PDF - فارماکوگنوزي سنگ هاي کليوي