up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله عينك آفتابي PDF
QR code - عينك آفتابي

عينك آفتابي

مد و عينك آفتابي

نزديك به چهار قرن از زماني كه عينك ساز انگليسي، به توليد عينك هاي آفتابي پرداخت مي گذرد. قبل از اينكه بنيامين فرانكلين به فكر ساخت عينك هاي دو كانونه بيفتد و آدامز سراغ طراحي عينك هاي جالبش كه دو عدسي با هم در يك فريم قرار مي گرفت و دسته هاي پهن و بلند داشت، برود؛ جيمز اسكات در سال ۱۷۵۲ به تاثير زيان بار نور خورشيد بر چشم پي برد و به توليد عينك هايي با شيشه رنگي به جاي شيشه سفيد روي آورد. عينك هايي با شيشه آبي و سبز كه به تدريج موردپسند مردان و زنان اروپايي واقع شد. گرچه عينك هايي كه اسكات در آن سال ها طراحي مي كرد با آنچه امروز ديده مي شود از نظر طراحي قاب و دسته بسيار متفاوت است ولي عينك هاي آبي و سبز همچنان از طرفداران فراواني برخوردارند. معروفترين كمپاني عينك سازي در اروپا شركت ري بن است كه بيشترين سهم در توليد عينك هاي سبز را دارد.
عينك آفتابي، گزينه اول مد
تاثير مخرب اشعه ماوراءبنفش خورشيد روي چشم از قرن ها پيش ثابت شده است. اين را مي توان از سنگ زمردي كه پادشاهان روم در روزهاي آفتابي جلوي چشمان شان مي گرفتند تا بتوانند نبرد گلادياتورها را ببينند، فهميد. رومي ها در آن زمان از خواص لنزها هيچ گونه آگاهي اي نداشتند و از زمرد تنها به دليل سبز بودن آن براي كاهش نور خورشيد استفاده مي كردند. با اين وجود، امروزه ديگر عينك آفتابي وسيله اي براي مواجهه با نور خورشيد نيست كه گزينه اول براي خوش تيپ شدن به شمار مي رود. چندان جاي تعجب هم نيست چرا كه قبل از اينكه لباس و كيف و كفش در نظر بيايد، عينك آفتابي روي صورت جلوه مي كند. البته خريد عينك آفتابي استاندارد كار راحتي نيست. عينك آفتابي در صورتي كه غيراستاندارد بوده و از مراكزي غير از عينك فروشي ها خريداري شود، خود عاملي براي وارد شدن آسيب به چشم مي شود. درخصوص چگونگي خريد و انتخاب نوع مرغوب عينك آفتابي در انتهاي مطلب به تفصيل توضيح مي دهيم. آنچه بيش از همه مورد توجه قرار دارد نوع عينكي است كه طراحان براي تابستان امسال در نظر گرفته اند.
● بازگشت كلاسيك ها
اگر ژورنال هاي دهه ۶۰ تا ۸۰ را دم دست داشته باشيد بهترين نمونه هاي عينك آفتابي را در آن مي توانيد جست وجو كنيد. انگار قرار نيست قديمي ها از خاطر بروند، دوباره مدل هاي كلاسيك عينك آفتابي مد شده اند، از جنس همان عينك هايي كه سوفيا لورن به چشم مي زد. عينكي با فريم خيلي بزرگ و دسته هاي كائوچو كه تقريباً نيمي از صورت را در برمي گرفت و ناحيه چشم و ابرو را به طور كامل مي پوشاند. اگر ژاكلين كندي را هم به خاطر داشته باشيد، عينكي بسيار بزرگ بر چشم دارد، شيشه مشكي با فريمي تقريباً مستطيل شكل كه از قسمت بالا و پايين قوسي شكل است و انحنا دارد، عينكي با دسته نيمه فلزي و چوبي كه معمولاً از دو قسمت تشكيل شده است. نوع ديگري از عينك هاي كلاسيك تازه مدشده، همان هايي است كه به گربه اي معروفند. ولي امروز فريم آن مخلوطي از بيضي و مستطيل است و تركيب كاملاً گربه اي ندارد. شيشه آن به رنگ هاي روشن بوده و فريم طلايي دارد، دسته آن نيز از دو نوار فلزي باريك و بلند كه به وسيله يك نگين يا جواهر به هم متصل شده اند، تشكيل شده است. نمونه اين مدل عينك را در چهره اكثر هنرپيشه هاي دهه ۸۰ مي توان ديد.
از ديگر عينك هاي كلاسيك كه امسال روانه بازار شده اند، بايد به عينك هاي گردي كه دسته آن به صورت دو نوار باريك فلزي در هم گره خورده اند (شكل مارپيچ دارند) اشاره كرد كه معمولاً هم فريم هاي مشكي، طوسي و طلايي دارند.
● مشكي همچنان در صدر
از ديرباز قرمز رنگ اشرافيت بوده ولي هميشه اين مشكي است كه براي ميهماني هاي بزرگ و مجلل مورد استفاده قرار مي گيرد. اغلب لباس هايي كه براي مراسم هاي باشكوه دوخته مي شود، مشكي است. عينك هاي آفتابي مشكي نيز در بيشتر موارد، انتخاب اول افراد بسيار شيك و متمول است. براي اينكه امسال هم در صدر افراد خوش تيپ قرار بگيريد، به فكر خريد عينك هاي آفتابي كه هم شيشه و هم فريم آن مشكي است و روي دسته آن قطعات كارشده جواهر و سنگ هاي نقره اي و طلايي ديده مي شود، بيفتيد.
عينك هاي پروانه اي
مدل بال هاي پروانه را تجسم كنيد. البته از همان نوعي كه در نقاشي بچه ها ديده مي شود. اين مدل كه در ميان خانم هاي جوان مورد پسند واقع شده، تركيبي از شيشه مشكي و فريم سفيد است كه با كيف و كفش مشكي ست مي شود.
عينك هاي خلباني
انتخاب اول دختران و پسران جوان و اسپرت پوش. عينك هايي كه شبيه به عينك خلبان ها بوده و ناحيه چشم و ابرو را مي پوشاند. فريم و شيشه آن مشكي است، قاب تخت دارد و به راحتي بالاي سر گذاشته مي شود. نوع مستطيلي آن كه انحناي كمي در بالا و پايين دارد و دسته آن پهن و باريك است براي خانم ها و نوع كاملاً مستطيلي با دسته نيمه پهن و بلند براي آقايان طراحي شده است. هيچ گونه زرق و برقي نداشته و تنها مارك آن با رنگ طلايي و نقره اي در ابتداي دسته آن نوشته شده است. بهترين نوع اين عينك را مي توان در بين مدل هاي ورساچه، والنتينو، كالوين كلين و ميوميو جست وجو كرد.
● قرمز، پرفروش ميان رنگي ها
در ميان انواع عينك هايي كه با فريم نارنجي، بنفش، سفيد، آبي و سبز در ويترين عينك فروشي ها ديده مي شود، بيش از همه قرمز طرفدار دارد. قرمز پارسال هم رنگ محبوب و مورد توجه جوان ها بود و به نظر مي رسد تا مدتي قصد ندارد از چرخه رنگ پيشنهادي طراحان لباس و كيف و عينك آفتابي خارج شود.از مدل هاي جديد عينك آفتابي كه بگذريم، نوبت به انتخاب عينك متناسب با چهره فرد مي رسد. تمامي مدل هاي فوق زيبا هستند و به چهره جلوه اي خاص مي دهند، تنها در زماني كه شما عينكي متناسب با فرم صورت تان خريداري كنيد. عينك هاي مدل خلباني يا ماسكي بسيار مد شده اند و زيبا هستند ولي به هر چهره اي نمي آيد. اگر صورت تان گرد است بهتر است عينكي با فريم مستطيل به صورت تان بزنيد. در صورت داشتن صورت چهارگوش مناسب ترين عينك براي شما، عينكي با قاب گرد يا پروانه اي است. صورت هاي بيضي شكل اما هيچ مشكلي ندارند و هر نوع عينكي با هر نوع قابي به صورت شان مي نشيند.
● انتخاب عينك آفتابي استاندارد
گرچه اين روزها نكته مهم در انتخاب عينك آفتابي، مدل و زيبايي آن است ولي در اصل آنچه بايد در خريد عينك آفتابي رعايت شود، قابليت آن در جذب پرتوهاي زيان بخش خورشيد است. تابش مستقيم اشعه ماوراءبنفش خورشيد آسيب هاي جدي و جبران ناپذيري به قرنيه و شبكيه چشم وارد مي كند، ضمن اينكه خطر ابتلا به آب مرواريد و دژنراسيون ماكولا در افراد مسن را افزايش مي دهد. عينك آفتابي بايد بتواند چشم را در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشيد محافظت كند چرا كه با زدن عينك آفتابي مردمك چشم گشاد شده و نور بيشتري به چشم وارد مي شود. اگر عينك نتواند مانع از ورود نور به چشم شود، شبكيه به راحتي در معرض تابش اشعه UV قرار گرفته و تخريب مي شود. همواره عينكي را انتخاب كنيد كه ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه UV را جذب كند.
برخي از كارخانجات توليدكننده براي نشان دادن جذب ۱۰۰ درصد UV از برچسب هايي استفاده مي كنند كه جذب UV را تا بيش از ۴۰۰ نانومتر زده است. اين برچسب دقيقاً به معني جذب ۱۰۰ درصد است و بسيار توصيه مي شود. بهترين راه براي آگاهي از ميزان مقاومت عينك در برابر نور خورشيد توجه به برچسب آن است. ميزان تيرگي شيشه عينك هيچ ربطي به مقاومت آن در برابر نفوذ خورشيد ندارد. عينك هاي آفتابي داراي شناسنامه از لحاظ ميزان جذب نور به چهار گروه طبقه بندي و اعداد مقاومتي آن با ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ نشان داده مي شوند. عينك هايي كه عدد مقاومت آنها يك است، تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد نور خورشيد را جذب مي كنند و بيشتر در مكان هاي سرپوشيده و كم نور مورد استفاده قرار مي گيرند. عينك هايي كه عدد مقاومت دو دارند تقريباً ۷۰ تا ۹۰ درصد نور خورشيد را جذب مي كنند و مناسب روزهاي ابري هستند. عدد سه، مقاومت عينك هايي را نشان مي دهد كه براي روزهاي آفتابي و پرنور مناسبند. اين نوع عينك ها قادرند ۹۰ درصد نور خورشيد را جذب كنند و اثرات مخرب UV را تا حد زيادي كاهش دهند.عدد چهار نيز به مفهوم جذب كامل نور خورشيد است و عينك هايي اينچنين در محيط هايي كه شدت نور شديد است مثل كوهستان به كار مي آيند.
● انواع عينك هاي آفتابي
عينك هايي كه ۹۹ درصد اشعه ماوراء بنفش را جذب مي كنند: اين نوع عينك ها به دليل نقشي كه در جلوگيري از تابش مستقيم نور خورشيد به چشم دارند در كاهش بيماري هاي چشمي بسيار موثر هستند.
عينك هاي پلاريزه
عدسي هاي پلاريزه خيرگي نور خورشيد را كه انعكاس يافته از سطوح صافي مثل خيابان يا سطح آب است، از بين مي برد و بينايي را بهبود مي بخشد.
عينك هاي سايه روشن (كنتراستي)
در اين نوع عينك ها رنگ عدسي از بالا به پايين يا از بالا و پايين تا وسط تغيير مي كند. عدسي هاي سايه روشن تك سايه كه در بالا تيره و در پايين روشن هستند، خيرگي نور خورشيد را از بين برده و امكان ديد مناسبي را از قسمت پاييني فراهم مي كند.
اين نوع عينك ها بيشتر در ورزش به خصوص شيرجه كاربرد دارد. نوع سايه روشن دوسايه آن كه در بالا و پايين تيره و در وسط روشن است نيز بيشتر در قايقراني و اسكي مورد استفاده قرار مي گيرد.
عينك هاي آينه اي
در اين عينك ها پوششي آينه اي بر روي سطح عدسي ها قرار گرفته است. عينك هاي آينه اي به رغم كاهش نور ورودي به چشم، قابليت كاملي را در حفاظت چشم از اشعه UV ندارد.
عينك هاي ضدخراش
به طور معمول هيچ لنزي نشكستني نيست ولي احتمال شكستن عدسي هاي پلاستيكي بسيار كمتر از نوع شيشه اي آن است. بهترين نوع عينك هاي ضدخراش از پلاستيك پلي كربنات ساخته شده اند كه سبك هستند و از استحكام بالايي برخوردارند.
● انتخاب فريم
فريم بايد هم اندازه و متناسب با شكل و رنگ پوست باشد. فريم ها معمولاً فلزي از جنس تيتانيوم، آلومينيوم، برليوم و...، پلاستيك و يا از جنس نايلون گليداميد هستند كه در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و توليد حساسيت نمي كند.
●جنس لنز
در حال حاضر كمتر از شيشه در ساخت لنز استفاده مي شود زيرا سنگين بوده و خطر شكسته شدن آن بسيار بالا است. پلي كربنات و آكريليك مهمترين مواد سازنده لنز هستند. پلي كربنات بهترين نوع لنز براي عينك آفتابي است. سبك و مقاوم بوده و خراشيده نمي شود. آكريليك اما كمتر از پلي كربنات مورد استفاده قرار مي گيرد زيرا اگرچه در برابر گرما و سرما مقاوم است ولي خيلي زود خراشيده مي شود.
● رنگ هاي عينك آفتابي
عينك هايي كه شيشه طوسي و خاكستري دارند بعد از مشكي بهترين انتخاب هستند. جذب زيادي از نور خورشيد دارند و در رانندگي بسيار مفيدند.عينك هاي قهوه اي جذب نسبتاً خوبي از نور خورشيد دارند ولي عمق ميدان را تا حد زيادي كاهش مي دهند.رنگ هاي كهربايي يا زرد براي فعاليت در محيط هاي شفاف يا مه آلود مفيد هستند. اين نوع عينك ها در ورزش هايي مثل اسكي نيز بسيار كاربرد دارند، زيرا نور آبي را جذب كرده و كنتراست را افزايش مي دهد.عينك هاي آبي و بنفش به هيچ وجه توصيه نمي شود، كنتراست رنگ را كاملاً از بين برده و نقش مفيدي در جذب پرتوهاي مفيد خورشيد ندارد.
با توجه به موارد فوق، بهترين رنگ عينك آفتابي مشكي است كه علاوه بر جنبه ظاهري و شيكي، در جلوگيري از ورود پرتو ماوراءبنفش خورشيد به چشم تاثير بسزايي ايفا مي كند.

ديد کلي سالهاست که از عينکهاي آفتابي چه بصورت مد و يا جهت تأمين راحتي بيشتر در مقابل نور شديد ، استفاده مي­شود. چشم پزشکان معتقدند دليل ديگري نيز براي ...

عينک آفتابي تمايل انسان به فريب‌کاري و تقلب را افزايش مي‌دهد. عينک آفتابي، موجب رفتار خودخواهانه مي شود . نتايج يک تحقيق جديد نشان داده است که نور کم ...

پوست تان را در مقابل آفتاب بيمه کنيد . . . مواجهه با نور خورشيد براي بدن مزايا و معايبي دارد که به طول زمان و تعداد دفعات مواجهه، شدت نور و حساسيت پوس ...

با گرم شدن هوا و نزديک شدن به تابستان، بازار ضدآفتاب هم داغ مي شود و خيلي ها به فکر خريد ضدآفتاب مي افتند. هرچند به عقيده متخصصان، ضد آفتاب فقط مخصوص ...

خيلي ها مراقبت از پوست را صرفا به مراقبت از پوست صورت محدود مي کنند و از توجه به پوست بدن خودشان غافل مي شوند. شايد براي تان عجيب باشد ولي اين يک واقع ...

خيلي ها، مخصوصا خيلي از خانم ها دل شان مي خواهد که پوستي زيبا و شاداب داشته باشند؛ با اين حال کم نيستند خانم ها و آقاياني که با عادت هاي غلطي که دارند ...

دانلود نسخه PDF - عينك آفتابي