up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله عوامل بيماري زا PDF
QR code - عوامل بيماري زا

عوامل بيماري زا

۱۰ راهکار براي درمان سريع سرماخوردگي يا آنفلوآنزا

همين اول تکليف را مشخص مي کنيم: يک خبر بد هيچ درمان مشخصي براي سرماخوردگي و آنفلوآنزا وجود ندارد. دوره اين دو بيماري ۳ تا ۱۰ روز است و از آنجايي که داروها قادر به از بين بردن عامل بيماري نيستند، تنها کاري که مي توان کرد، اين است که با دارو علائم را تخفيف داد يا از بروز تبعات آن مانند برونشيت يا ذات الريه جلوگيري کرد.اما اين به آن معني نيست که نبايد با بيماري مقابله کرد، برعکس بايد به محض احساس گرفتگي بيني يا عطسه و تب، اين نکات را به کار بنديد:
۱) فرق سرما خوردگي با آنفلوآنزا
علائم سرماخوردگي غالبا تنفسي است گلو درد، سرفه، عطسه و آب ريزش بيني. در آنفلوآنزا هم مي توان همين علائم را مشاهده کرد اما معمولا تب و لرز، سردرد، درد عضلاني و خستگي هم ديده مي شود.بروز آنفلوآنزا ناگهاني و علائم مشترک با سرماخوردگي در آن بسيار جدي تر است.
دانستن تفاوت هاي اين دو بيماري مهم است زيرا اگر به آنفلوآنزا مشکوک شديد، مي توانيد طي دو روز اول ابتلا،از داروي ضدويروسي مانند تامي فلو (Tamiflu) استفاده کنيد که بهبودي را چند روز به جلو مي اندازد يا واکسن آنفلوآنزاي فصلي بزنيد.
۲) استراحت کنيد و مايعات فراوان بنوشيد
به اين نکته کاملا گوش دهيد: استراحت کنيد و مايعات فراوان بنوشيد. نوشيدن آب به رقيق شدن و به عبارتي افزايش ترشحات ريه کمک مي کند و اين يعني حال بهتر.اما تکليف آب پرتقال در اين ميان چه مي شود؟ البته آب پرتقال هم جزو مايعات محسوب مي شود و از اين لحاظ خوب است اما از ويتامين C انتظار معجزه نداشته باشيد. مشاهدات علمي دقيقي دال بر تاثير مثبت ويتامين C روي پيشگيري يا درمان عفونت هاي ريوي در دست نيست.
۳) چاي گرم بنوشيد
همه انواع چاي حاوي تئوفيلين هستند که يک گشاد کننده طبيعي راه هاي هوايي به شمار مي آيد. بهتر است نوعي را انتخاب کنيد که با ذائقه تان هماهنگ است. اگر دوست داشتيد، مي توانيد کمي عسل هم به آن اضافه کنيد؛ عسل به صورت پوششي روي ديواره هاي داخلي گلو مي نشيند واز آزردگي اين ناحيه مي کاهد و سرشار از آنتي اکسيدان هايي است که با عفونت مبارزه مي کند. در عين حال موجب ترشح بيشتر بزاق و در نهايت افزايش خلط سينه مي شود.
۴) از داروها کمک بگيريد
به نزديک ترين داروخانه سري بزنيد و دارويي براي تسکين درد هاي خود تهيه کنيد. داروهايي مانند آسپرين، استامينوفن و ايبوپروفن تب را پايين آورده و دردها را تخفيف مي دهند. اگر سرفه مي کنيد به دنبال دارويي باشيد که حاوي دکسترومتورفان است، داروي سرکوب کننده موقتي علائم سرفه. اگر دچار احتقان هستيد به دنبال گايافنزين باشيد،ترکيب اصلي اکسپکتورانت که به دفع خلط کمک مي کند. پزودوافدرين يکي از مؤثرترين ضد احتقان هاست که با تنگ کردن عروق خوني به باز شدن گرفتگي بيني کمک مي کند.
۵) از درمان هاي طبيعي مناسب بهره گيريد
پژوهش ها نشان مي دهد اگر به محض مشاهده علائم بيماري، مکمل هاي روي يا جينسنگ بخوريد تاعلائم تخفيف يافته، بهبودي سريع تر شود. بدن براي ساختن سلول هاي سفيد به ماده معدني روي نياز دارد(که در سلول هاي سفيد خون با عوامل بيماري زا مبارزه مي کند) اما يادتان باشد در خوردن آن زياده روي نکنيد. بيش از ۵۰ ميلي گرم در روز نتيجه معکوس داشته و باعث سرکوب سيستم ايمني مي شود. جينسنگ موجب افزايش سطح سلول هاي سفيد خون و پروتئين هاي ضروري سيستم ايمني به نام اينترلوکين ها مي شود. از ديگر درمان هاي مفيد مي توان به اِکيناشه (نوعي گياه دارويي با خواص آنتي بيوتيکي)، مکمل هاي ويتامين و آنتي اکسيدان ها و همان طور که قبلا بيان شد ويتامين C که البته به اندازه بقيه چندان مؤثر نيست، اشاره کرد.
۶) سوپ مرغ فراموش نشود
قرن هاست که سوپ مرغ براي درمان سرماخوردگي خورده مي شود که البته کاملا هم درست است. سيستئين نوعي اسيد آمينه است که از مرغ در حين پخت آزاد مي شود و از نظر شيميايي مشابه داروي برونشيت است. اين نوع سوپ موجب رقيق شدن خلط سينه، باز شدن گرفتگي بيني و بهبود سرفه هاي شديد مي شود. بر اساس پژوهش هاي انجام شده، حتي سوپ مرغ هاي آماده در سوپرمارکت ها هم آنقدر مفيد است که قادر به بلوکه کردن سلول هاي التهابي و بهبود علائم باشد.
۷) بخور بدهيد
نفس کشيدن در هواي گرم و مرطوب موجب رقيق شدن و حرکت خلط به سمت بيرون ريه مي شود. سر خود را بالاي يک کاسه آب داغ بگيريد اما مواظب باشيد که خود را نسوزانيد. يک حمام طولاني گرم نيز اثري مشابه دارد.
۸) دهان خود را بپوشانيد
موقع عطسه يا سرفه دهان خود را با دستمال بپوشانيد و بعد آن را دور بيندازيد. اگر دستمال در دسترس نبود از آستين لباس خود استفاده کنيد. در هر بار عطسه کردن حدود ۱۹۰۰۰ ويروس آنفلوآنزا در هوا پخش مي شود، متوجه هستيد که اين بهترين کار براي جلوگيري از انتشار ويروس در منزل يا محيط کار است.
اگر خلط سينه تان غليظ و سبز رنگ بود يعني علاوه بر ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا، راه هاي هوايي شما هم دچار عفونت ميکروبي شده است؛ حتما به پزشک مراجعه کنيد تا با تجويز آنتي بيوتيک مناسب از بروز عفونت هاي ثانويه پيشگيري شود.
۹) در منزل استراحت کنيد
اگر مبتلا به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا شده ايد، بهتر است در منزل استراحت کنيد. اگر بيمار باشيد و مثل هميشه سر کار برويد، ممکن است فرد ديگري را که سيستم ايمني ضعيفي دارد نيز مبتلا کنيد که شايد به علت ضعف ايمني در وضعيتي خطرناک تر از شما قرار گيرد. جدا از اين استرس و فشار روحي و خستگي جسماني در بسياري موارد موجب شدت گرفتن علائم بيماري شما مي شود. توجه داشته باشيد بيماري شما تا بيست و چهار ساعت بعد از اينکه تب قطع شد (البته بدون مصرف دارو) هنوز مسري است.
۱۰) از عوامل بيماري زاي جديد اجتناب کنيد
با قرارگرفتن در مسير بهبودي، سعي کنيد از افرادي که سرماخورده يا آنفلوآنزا گرفته اند، دوري کنيد تا دوباره در معرض ويروس ها قرار نگيريد. اگر اين کار به صورت کامل ممکن نيست پيشگيري بعدي اين است که دست هايتان را به طور مرتب و مناسب بشوييد و در صورت عدم دسترسي به آب و صابون از ضدعفوني کننده هاي الکلي براي ضدعفوني کردن دست هايتان بهره گيريد.

طب سنتي در ايران در دهه اخير همراه با نام گياهان شناخته شده در صورتي که طب سنتي شامل ادويه طب سنتي است و تنها گياهان نمي باشند ادويه طب سنتي شامل (معد ...

شايد بتوان گفت که مفصل زانو، مظلوم ترين مفصل بدن است که بيشترين فشار را در طول زندگي تحمل مي کند و وزن بدن را در طول عمر تاب مي آورد. اين مفصل، يک مفص ...

بازالت عبارت از سنگ آتشفشاني تمام بلورين ، نيمه بلورين و گاهي شيشه‌اي است که داراي بافت آفانيتي است و گاهي نيز بصورت توده‌هاي تموذي کم عمق ظاهر مي‌شود ...

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

ديورتيکولار عبارت است از ايجاد فتق هايي شبيه کيسه ديورتيکول در ديواره کولون که احتمالا ناشي از يبوست طولاني مدت و افزايش فشارهاي کولوني است. البته علت ...

ارتباط موجود ميان ديابت مليتوس و دمانس قابل انکار نيست، به طوري که بسياري مطالعات به اين نتيجه رسيده اند که خطر زوال شناختي و دمانس [شامل بيماري آلزاي ...

هاري يک بيماري ويروسي کشنده است که مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده و انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و غالباً از طريق گزش به آن م ...

دانلود نسخه PDF - عوامل بيماري زا