up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله عوارض کار با کامپيوتر PDF
QR code - عوارض کار با کامپيوتر

عوارض کار با کامپيوتر

بيماري هاي کاربران رايانه

● مشکلات و عوارض کار با کامپيوتر
امروزه کاربرد رايانه در زندگي بشر بسيار زياد است و تعداد زيادي از افراد ساعت هاي متمادي با اين وسيله الکترونيک کار مي کنند، به همين دليل شناخت عوامل مؤثر در محيط کار با رايانه اهميت زيادي دارد.
وجود شرايط نامناسب در محيط کاري، توجه نداشتن به موارد ايمني هنگام کار با رايانه و استفاده بيش از حد از اين ابزار ممکن است در بلند مدت سبب بروز بيماري ها و ناهنجاري ها شود.
بحث مهمي که در اين زمينه مطرح است، دانش ارگونومي رايانه است که شامل مطالعه و بررسي عوامل انساني در ارتباط با رايانه و شيوه هاي تطبيق ابزارها و وسايل کار با بدن فرد است تا از بروز اثرات ناهنجار جلوگيري شود.
درچند سال اخير توليدکنندگان تجهيزات رايانه مانند صفحه کليد، ماوس، ميز و صندلي و ساير وسايل رايانه سعي مي کنند محصولات را مطابق با اصول ارگونومي طراحي و توليد کنند چرا که رعايت اصول ارگونومي سبب کاهش ضايعات چشم، سردرد و کمر درد کاربران رايانه خواهد شد.
ويژگي هاي يک محيط کاري مناسب براي کاربران رايانه عبارتند از: وجود سيستم تهويه مطبوع، نور کافي و مناسب، استفاده از ميز مخصوص که داراي عرض و ارتفاع استاندارد باشد، استفاده از صندلي مخصوص رايانه که ارتفاع آن طوري تنظيم شود که ستون فقرات کاربر را آزار ندهد، استفاده از زيرپايي براي جلوگيري از بي حسي پا و کف پوش اتاق از جنس چوب يا پلاستيک باشد تا الکتريسيته ساکن توليد نکند.
با وجود رعايت نکات فوق، باز امکان بروز بيماري هاي خاص براي کاربر رايانه وجود دارد که به برخي از آنها اشاره مي شود:
● بيماري هاي چشم
استفاده نادرست و بيش از حد از رايانه براي اجزاي مختلف بدن مضراتي به همراه دارد که چشم يکي از اين اجزاي آسيب پذير است.
درد، سرخي و سوزش چشم و آب ريزش آن، دوبيني، احساس تاري ديد که به کاهش قدرت بينايي، خستگي و درد چشم و سردرد منجر مي شود از جمله اين عوارض است.
چشم هاي انسان عادت دارند تا بسيار راحت روي اشياي دور و نزديک متمرکز شوند به همين دليل احتمال خستگي ماهيچه چشمي که روي کاغذ و صفحه مانيتور متمرکز شده است، وجود دارد.
همچنين ماهيچه هاي ديگر چشم، از تغييرات نور يا درخشندگي يا از تغيير مسير ديد بين صفحه نمايشگر و نوشته هاي در حال حروفچيني خسته مي شوند و به دليل جابه جايي زياد کلمات، چشم قدرت تطابق خود را به مرور از دست مي دهد.
افرادي که داراي اختلالات انکساري اصلاح نشده هستند، بيشتر در معرض خطرند.
همچنين محيط کار نبايد خيلي پر نور يا تاريک باشد تا به چشم کاربر فشار وارد نيايد.
پزشکان توصيه مي کنند براي جلوگيري از ابتدا به بيماري هاي چشمي پس از هر ۱۰دقيقه استفاده از رايانه، پلک هاي خود را به هم زنيد و مدتي به يک نقطه ديگر خيره شويد تا خستگي چشم از بين برود هرچند در اين زمينه سفارش شده است که از مانيتورهاي جديد به خاطر ساختار بهتر و اشعه کمتر استفاده شود.
عوارض مفصلي و عضلاني
يکي ديگر از شايع ترين عوارض کار با رايانه، دردهاي عضلاني و درد مچ دست و بازوها است چراکه درد گردن و کمر در طولاني مدت و خميدگي پشت از عوارض کار زياد و طولاني با رايانه است.
به طور معمول، کاربران رايانه، ساعدها، دست ها، بازوان، پشت و گردن خود را در يک حالت ثابت قرار مي دهند و اين عمل سبب وارد شدن فشار زياد در زمان طولاني روي ماهيچه ها و تاندون هاي فرد مي شود و در نهايت مي تواند به مشکلات عضلاني و مفصلي منجر شود.
در اين رابطه، عوامل ارگونوميکي مانند بار کاري، حرکات تکراري، طرز نشستن، زاويه ديد، وضعيت ميز و صندلي، ارتفاع صفحه کليد و مانيتور، وضعي نور، سرعت حروفچيني و نداشتن آرامش رواني مي تواند از مشکلات جدي به شمار آيد همچنين استفاده اشتباه و دائم از ماوس هنگام کار با رايانه مي تواند به دست کاربران صدمه وارد کند به طوريکه درد، ناتواني و لرزش و بي حسي ساعد و دست نخستين نشانه هاي فشار بيش از حد به تاندون ها و عصب ها به دنبال حرکت هاي نادرست هنگام کار با ماوس رايانه است.
به گفته کارشناسان هنگام آغاز عوارض و ناراحتي هاي دست اين امکان وجود دارد که در مغز، ارتباطي بين دردها و کار با ماوس و کليک کردن با آن ايجاد شود و به دنبال آن فقط با کليک کردن با ماوس، دردها آغاز خواهد شد و صدمات آن مي تواند تا ساعد و بازو نيز ادامه پيدا کند.
شايع ترين اختلالي که ممکن است در ارتباط با مچ دست پيش آيد، سندروم کانال کارت است به طوري که عصب دست در زير کانال کارت گير مي افتد و باعث خواب رفتگي، بي حسي و احساس درد در انگشتان دست مي شود.
متخصصان سفارش مي کنند در صورت بروز دست درد، کاربران به متخصص اعصاب مراجعه کنند.
● مشکلات دوران بارداري و زايمان
برخي پژوهشگران بر اين باورند که زايمان ها و بارداري هاي غيرعادي و تولد نارس و ناقص به استفاده از صفحه نمايش رايانه و وجود تشعشات آن مربوط است.
برخي تحقيقات نشان دهنده اين مطلب است که سقط جنين در زماني که مادر در معرض ميدان هاي مغناطيسي حاصل از رايانه قرار دارد، شايع تر است بنابراين هنگام خريد يا استفاده از رايانه بايد دقت کنيد که رايانه شدت ميدان مغناطيسي زيادي نداشته باشد.
پزشکان توصيه کرده اند که زنان باردار روزانه بيشتر از هشت ساعت در معرض امواج الکترومغناطيس که در رايانه، تلفن همراه، دستگاه هاي مايکروويو و به ميزان بسيار کم در تلويزيون وجود دارد، قرار نگيرند.
هرچند برخي تحقيقات نيز نشان داده است امواجي که در رايانه وجود دارد مي تواند باعث عقيم شدن مردان شود.
● مشکلات پوستي
ولتاژ زياد لامپ تصوير در انواع نمايشگرهاي قديمي موجب توليد ميدان الکترواستاتيک و بارهاي الکتريکي مثبت در سطح خارجي صفحه نمايش مي شود.
در ميدان بين بارهاي مثبت و صورت کاربر، گرد و خاک و ذرات در تمامي جهات حرکت مي کنند و جريان بارهاي مثبت حاصل در اين ميدان ممکن است در افرادي که حساسيت پوستي دارند، موجب خشک شدن پوست دست و صورت، ترک خوردن آن و ايجاد آکنه شود.
همچنين بررسي ها نشان داده اند افرادي که دچار حساسيت هاي پوستي هستند و هنگام کار بيشتر تحت فشارهاي فکري و عصبي قرار مي گيرند، فشارها و استرس ها موجب تغييرات هورموني مانند تيروکسين و پرولاکتين و همچنين ضايعات پوستي در آنها مي شود.
به همين علت کارشناسان توصيه مي کنند بهتر است تهويه و رطوبت محيط کار مناسب و کافي باشد.
● استرس و مشکلات عصبي و رواني
به گفته کارشناسان، حجم کار زياد و دوري از همکاران در محيط کار مي تواند به بروز مشکلات رواني منجر شود.
البته کار با رايانه افسردگي زا به شمار نمي رود، بلکه حجم زياد کار است که در ايجاد استرس رواني نقش دارد.
تنهايي ناشي از طبيعت کار با وسايل و ابزار الکترونيک از جمله رايانه که دنياي خصوصي يا مجازي را به ارمغان مي آورد، افراد جامعه را هر چه بيشتر به کام خود مي کشد و اثرات زيان بار و عميقي را برجاي خواهد نهاد که ابعاد آن به روشني قابل تبيين نيست.
براي نمونه به روابط والدين و فرزندان که جزء اولين قربانيان زندگي الکترونيک هستند مي توان اشاره کرد.
● تنفس گازهاي رايانه
بدنه رايانه ها و نمايشگرها بر اثر گرم شدن، بوي مخصوصي مانند« گاز ديوکسين» از خود متصاعد مي کنند که به وسيله بدنه رايانه و صفحه نمايشگر توليد مي شود.
همچنين گاز« اوزن »هنگام کار چاپگر ليزري توليد مي شود که به بافت مخاطي بيني، چشم و گلو آسيب مي رساند، بنابراين رعايت استانداردهاي مربوط در اين خصوص از سوي واردکنندگان يا توليدکنندگان رايانه ضروري است.
● کودکان و رايانه
کودکاني که زمان زيادي مقابل رايانه مي نشينند علاوه بر آسيب کمر، دچار بلوغ زودرس مي شوند.
به گفته متخصصان فيزيوتراپي، کودکان پنج ساله اي که ساعات طولاني را پشت رايانه مي نشينند از درد کمر رنج مي برند.
به گفته آنها استفاده بيش از حد از رايانه در کودکان شش ساله نيز مي تواند به بيماري در آنها منجر شود.
● چند توصيه
کارشناسان توصيه مي کنند اگر با رايانه در محيط کار يا خانه زياد کار مي کنيد بهتر است به اين توصيه ها به منظور کاهش مضرات استفاده از رايانه توجه کنيد:
۱) در طول روز برنامه پياده روي، دو يا ورزش هاي ديگر را داشته باشيد.
۲) در اوقات فراغت خود در طول روز، ورزش هاي مخصوص کمر، پشت و گردن را انجام دهيد تا اين عضلات استحکام خود را حفظ کنند.
همان طور که پشت ميز کار خود نشسته ايد، مي توانيد عضلات شکم و سرين را چند بار و هر بار به مدت ۱۰دقيقه سفت و بعد رها کنيد.
بهتر است بيش از ۵۰دقيقه به طور ممتد پشت ميز خود ننشينيد، بلکه بعد از ۵۰دقيقه نشستن چند دقيقه بلند شويد، کمي راه برويد، کمر خود را به طرفين خم و راست کنيد و دست هايتان را از ناحيه کتف بچرخانيد.
۳) استفاده از صندلي ارگونوميک با قابليت تنظيم را فراموش نکنيد.
ارتفاع صندلي تان بايد به گونه اي باشد که کف پايتان روي زمين قرار گيرد و زانوهايتان زاويه ۹۰درجه داشته و ران هايتان موازي زمين باشد.
صندلي بايد در قسمت گودي کمر، محدب و در قسمت پشت داراي کمي قوس مقعر باشد و بهتر است دسته دار باشد.
فراموش نکنيد هنگام کار با رايانه به پشتي صندلي تکيه کنيد تا از کمر و ستون فقرات شما حمايت کند.
فقط هنگامي که با موس کار نمي کنيد و تايپ انجام نمي دهيد، ساعد شما بايد روي دسته صندلي قرار گيرد.
۴) مانيتور مناسب به کار بريد و بهتر است مانيتور در مرکز ميز و درست در مقابل چشم شما قرار گيرد.
هر چه صفحه مانيتور بزرگتر باشد تصوير راحت تر ديده مي شود و تطابق و تقارب چشم ها کمتر شده و بنابراين ديرتر خسته مي شود.
فاصله مناسب مانيتور تا چشمان شما ۵۰ تا ۶۰سانتي متر يا معادل يک دست کشيده شماست.
بخش بالايي مانيتور بايد هم سطح چشمان شما باشد که براي اين کار مي توانيد صندلي خود را بلندتر کنيد يا مانيتورتان را پايين تر بياوريد.
اگر از عينک استفاده مي کنيد، مانيتور را کمي به سمت بالا بچرخانيد، طوري که بخش پاييني آن به چشم شما نزديک تر باشد.
۵) بايد صفحه کليد رايانه هم سطح آرنج شما يا هم ارتفاع با دسته صندلي قرار گيرد به طوري که تقريباً صفحه کليد هم سطح ران هاي شما پشت ميز کامپيوتر باشد.
هنگام حروفچيني از هر دو دست کمک بگيريد و با نيروي متوسط و ملايمي روي صفحه کليد فشار وارد کنيد.
هنگام حروفچيني نبايد مچ دستتان روي جايي قرار گيرد يا خم شود و به سمت بالا يا پايين زاويه دار قرار نداشته باشد، گاهي به مچ هايتان استراحت دهيد و به آنها ورزش دهيد.

فرايند آبکاري معمولا″ با فلزات گرانبها چون طلا و نقره و کروم جهت افزايش ارزش فلزات پايه مانند آهن و مس و غيره و همچنين ايجاد روکشي بسيار مناسب (در حدو ...

پوشاندن يک جسم با يک لايه نازک از يک فلز با کمک يک سلول الکتروليتي آبکاري ناميده مي شود. جسمي که روکش فلزي روي آن ايجاد مي شود بايد رساناي جريان برق ب ...

واژه اسکارن اولين بار در سوئد به عنوان يک اصطلاح معدني، براي توصيف گانگ کالک سيليکاته نسبتا درشت همراه با بعضي از ذخاير آهن به کار گرفته مي‌شد. طبق تع ...

شرکت Valeniteبار ديگر سيستم تراشکاري ValTURNTM خود را با اضافه کردن 3 هندسه جديد به خط اينسرتهاي تراشکاري خود گسترش داده است. هندسه هاي جديد با گريدها ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● جستجوي بدون دردسر درWindows XP : هنگامي که مي خواهيد در ويندوز XP جستجو کنيد با عناصري روبرو مي شويدکه شايد براي شما آزار دهنده باشند از جمله: وجود ...

ارتقاي سطح دانش, توانايي و مهارتهاي ارتباطي براي پاسخگويي به نيازهاي جديد يکي از رويکردهاي مهم در سازمانهايي است که به اصل پويايي مداوم پايبندند. هر س ...

در مقابله با ويروسهاي کامپيوتري، مهمترين نکته اي که بايد به خاطر داشت، اينست که امکان صدمه ديدن هر سيستمي وجود دارد. مهم نيست که از چه نرم افزار ضد وي ...

دانلود نسخه PDF - عوارض کار با کامپيوتر