up
Search      menu
عمران :: مقاله عمران PDF
QR code - عمران

عمران

معرفي رشته مهندسي عمران درمقطع کارشناسي ارشد

گرايش‌ها و ابعاد مختلف اين رشته در کارشناسي ارشد
توانايي‌هاي لازم براي داوطلبان اين رشته
يک مهندس عمران بايد بسيار اجتماعي و داراي توان بالائي در ايجاد ارتباط با ديگران باشد چون عمران يک رشته گروهي است يعني مهندس عمران در محيط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جمله کارگران، تکنسين‌ها و مهندسان رشته‌هاي ديگر سروکار دارد با توجه به کميت و کيفيت درسهايي که در اين رشته ارائه مي‌گردد داوطلب بايد از توان و دانش برتر در زمينه‌هاي رياضي و فيزيک برخوردار باشد همچنين توان جسمي، قدرت تجزيه و تحليل، قدرت تجسم و دقت کافي در بسياري از مسائل را داشته باشد.
بقيه در ادامه ي مطلب ...
رشته مهندسي عمران داراي دو بعد اجرايي و نظري و آزمايشگاهي است، در اين ميان عده‌اي از مهندسين جذب کارهاي اجرائي مي‌شوند که در اين صورت بايد آمادگي کار در کارگاه‌هاي داخل و خارج شهر را داشته باشند يعني براي برنامه‌ريزي و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌اي نيز جذب بعد نظري و آزمايشگاهي مهندسي مي‌شوند که اين عده نيز بايد آمادگي کارهاي محاسباتي، دفتري و آزمايشگاهي را داشته باشند کارهايي که به رياضيات قوي و صبر و حوصله بسيار نياز دارد.
معرفي گرايش‌هاي ارشد
مهندسي سازه
مهندسي سازه در ارتباط با طراحي پل‌ها، ساختمان‌ها، ساخت تاسيسات نفتي روي خشکي، سدها و غيره مي‌باشد. اجزاء تشکيل دهنده مهندسي ساختمان، طراحي و آناليز سازه مي‌باشد. اين شامل محاسبه تنش‌ها و نيروهاي فعال در ساختمان مي‌شود. بعضي از مهندسين ساختمان در زمينه‌هاي گوناگون و متفاوت ديگر مشغول به کار مي‌شوند. از قبيل طراحي هواپيما و فضاپيما و حتي وسايل پزشکي.
از آنجا که اين فارغ التحصيلان علاوه بر تواناييهاي يک کارشناس عمران، از نظر علمي و نظري و پژوهشي در يک زمينه خاص، معلومات بيشتري دارند، بدين جهت کارايي بيشتري نيز دارند و از مطالب فراگرفته شده مي‌توانند در زمينه طراحي و محاسباتي دقيق و تخصصي‌تر و همچنين پژوهشي، استفاده نمايند. اين گونه فارغ التحصيلان ضمن آنکه مي‌توانند در تمام محيطهاي جذب فارغ التحصيلان کارشناسي مشغول به کار گردند، مسئوليتهاي بالاتر و سنگين‌تر علمي، پژوهشي و اجرائي را بعهده مي‌گيرند. پس از پايان دوره دکتري تخصصي امکان همکاري در دانشگاه‌ها و ساير مراکز علمي و پژوهشي بعنوان هيات علمي بر ايشان ميسر مي‌گردد.
مهندسي ژئوتکنيک (خاک و پي)
مبحث مهندسي ژئوتکنيک پايه و اساس مهندسي سازه مي‌باشد. در خصوص اهميت مهندسي ژئوتکنيک به سختي مي‌توان اغراق نمود، زيرا ساختمان و سازه بايستي در ارتباط مستقيم با زميني که بر روي آن قرار مي‌گيرد باشد، مهندسي ژئوتکنيک به خصوصيات و مشخصات خاک و فنداسيون و پي و ديناميک خاک ارتباط دارد. همچنين مباحث مربوط به تونل‌ها، سدهاي خاکي و آزمايشگاه‌هاي مکانيک خاک در زمره‌ي فعاليت‌هاي مهندسي ژئوتکنيک قرار مي‌گيرد.
مهندسي حمل‌ونقل
مهندسي حمل و نقل در ارتباط با تئوري صف بندي، جريان حرکت ترافيک، طرح هندسي راه و رفتار رانندگان مي‌باشد.
مهندسي محيط زيست
مهندسي محيط زيست در ارتباط است با عملکرد مواد شيميايي و زيست‌شناسي موجودات و يا اتلاف گرما و انرژي حرارتي، تصفيه و پالايش آب و هوا و اصلاح و بهبود محل و مکان‌هائي که در اثر ضرر و زيان‌هاي قبلي صدمه ديده‌اند.
موضوعات تحت پوشش مهندسي محيط زيست عبارتند از: تصفيه آب، دفع فاضلاب، مديريت خسارت و صدمات و آسيب‌هاي پرخطر. مهندسي محيط زيست ارتباط دارد با هيدرولوژي و علم هواشناسي تا جائيکه دانش راجع به آب و جريانات و دانستن چگونگي انتقال آلوده‌کننده‌ها احتياج و نياز مي‌باشد، مهندسي محيط زيست همچنين شامل واکنش در برابر آلودگي صنعتي مي‌باشد، مهندسي محيط زيست بخش پيشرفته و مدرن بهداشت است.
مهندسي سازه‌هاي هيدروليکي
مبحث مرتبط با حرکت و انتقال مايعات و بطور اخص آب است.
اين مبحث مهندسي بطور يقين ارتباط با طراحي پل‌ها، سدها، کانال‌ها، اسکله‌ها پيدا مي‌کند و همچنين ارتباط با هر دو موضوع مهندسي محيط زيست و بهداشت را نيز دارد. البته تأکيد بيشتر اين گرايش بر روي طراحي و محاسبه‌ي سازه‌هاي مرتبط با آب مي‌باشد و مطالعات هيدرولوژيکي چندان در حيطه‌ي مباحث اين گرايش نيست.
مهندسي زلزله
با توجه به موقعيت و شرايط جغرافيايي ايران هم‌ اکنون يکي از بخش‌هاي اصلي در طرح و محاسبه‌ي سازه‌هاي مختلف بررسي سازه در مقابل زلزله مي‌باشد. مبحث مهندسي زلزله بررسي رفتار سازه‌هاي مختلف از جمله ساختمان‌ها، پل‌ها، سدها و … تحت زلزله و طراحي آن‌ها در مقابل زلزله مي‌باشد. اين گرايش در ارتباط بسيار نزديک با مهندسي سازه است.
مديريت ساخت
انجام مناسب و بهينه‌ي هر پروژه در گرو مديريت صحيح و اصولي مي‌باشد، به خصوص در پروژه‌هاي عمراني که با بخش‌هاي مختلفي در ارتباط است و معمولاً افراد زيادي در آن فعاليت دارند، نقش مديريت پررنگ‌تر مي‌باشد. در اين گرايش انواع روش‌هاي مديريتي، پيمان‌ها و قراردادها، برآورد هزينه‌ها انواع روش‌هاي اجرايي مطرح مي‌شوند.
راه و ترابري
مهندسي راه و ترابري در ارتباط با روش‌هاي روسازي و زيرسازي و طرح هندسي انواع راه و مباحث مربوط به راه‌آهن و فرودگاه مي‌باشد. بنابراين علاوه بر طراحي کامل راه‌هاي ارتباطي ماشين‌رو طراحي باند فرودگاه، برج‌هاي مراقبت و همچنين طرح کامل راه‌آهن اعم از مشخصات فني و هندسي آن مورد توجه اين گرايش است.
سازه‌هاي دريايي
مهندسي سازه‌هاي دريايي در ارتباط با طراحي سازه‌هاي مختلف دريايي مانند انواع سکوها، اسکله‌ها و تأسيسات و تجهيزات بندري است.
گرايش‌هاي اين رشته در کارشناسي
اين رشته در سطح کارشناسي داراي سه گرايش عمران عمران، عمران نقشه‌برداري و عمران آب است. گرايش عمران عمران به محاسبه و طراحي سازه‌هاي متفاوت، تحت نيروهاي مختلف مي‌پردازد. دانشجوي مهندسي عمرانعمران مسائل مربوط به سازه و زلزله، خاک و پي، راه و ترابري و هيدروليک را مطالعه مي‌کند. زمانيکه مکان يک سازه تعيين مي‌شود اولين کار نقشه‌برداري است تا پستي بلندي‌ها و نقشه مربوط به آن منطقه مشخص شده و براساس آن، مکان خاک‌برداري ، ميزان خاک برداري و نحوه خاک‌برداري تعيين گردد و در نهايت سطح مناسب براي پي‌سازي سازه مورد نظر آماده شود. چون نقشه‌برداري بيشتر براي سازه‌هاي بزرگ خارج شهر مثل سيلوها، پل‌ها، تونل و سدها کاربرد دارد، کارهاي ميداني و صحرايي اين رشته بسيار زياد است و بخش نقشه‌برداري زيرزميني آن نيز کار نسبتاً خشني است. در مهندسي عمران آب مسائل مربوط به پيش‌بيني ميزان سيلابها و روان‌آبهايي که در رودخانه‌ها جريان دارد، نحوه جمع‌آوري و نگهداري آب در مخازن پشت سدها و نحوه توزيع آن در کانالهاي آبياري و بالاخره ساخت کانالهاي آبياري را در بر دارد.
مهندسي عمران نقشه‌برداري
طرح و اجراي برنامه‌هاي عمران و مطالعات مربوط به زمين مستلزم وجود اطلاع دقيق مهندسي (مسطحاتي و ارتفاعي) بهنگام به صورت نقشه‌هاي گوناگون (ترسيمي، رقمي، تصويري) از منطقه مورد نظر است. مجموعه نقشه‌برداري پاسخگوي اين نيازها به گونه‌اي هماهنگ با ديگر رشته‌هاي عمران است و هدفش تربيت افرادي است که آگاهي علمي کافي و مهارت فني لازم را در زمينه نقشه‌برداري داشته باشند و داوطلبان ورود به اين رشته بايد در رياضيات (هندسه، مثلثات) و فيزيک دوره دبيرستان قوي‌بوده و علاقمندي و آمادگي جسمي (براي کارهاي صحرايي و …) لازم را دارا باشند، بعضي دروس تخصصي اين رشته عبارتند از: راه‌سازي، تئوري خطاها، جغرافياي ايران، نقشه‌برداري، ژئودزي (جهت تعيين شکل زمين) فتوگرامتري زميني و هوايي، کارتوگرافي، هيدروگرافي (نقشه‌برداري از بستر دريا) پروژه کارآموزي از جمله دروس اين دوره است. بعضي تواناييهاي فارغ‌التحصيلان اين رشته عبارتند از:
مديريت گروه‌هاي اجرايي در عمليات نقشه‌برداري، طرح و برنامه‌هاي سيستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ريزي در زمينه‌هاي مختلف فني نقشه‌برداري، تدريس و آموزش در دوره کارداني (پس از طي دوره مربوط به تعليم و تربيت)، امکان ادامه تحصيل در اين رشته تا حد کارشناسي ارشد در داخل و در سطح بالاتر در خارج از کشور موجود است. سازمان نقشه‌برداري وزارت‌ برنامه بودجه، وزارت راه و ترابري، وزارت نقت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتيراني اداره جغرافيايي ارتش، سپاه و بخش خصوصي و … از جمله محلهاي جذب فارغ‌التحصيلان اين رشته است.
نظر دانشجويان: اين رشته از لحاظ آموزشي با نارسايي‌هايي نظير کمبود استاد و لوازم کار مواجه است. زير بناي کليه کارهاي عمراني نقشه‌برداري است و با توجه به لزوم انجام دادن کارهاي عمراني، فارغ التحصيلان آن سريعاً جذب بازار کار مي‌شوند. داوطلبان بايد به سختي کار در بيابان و کوهستان و شرايط سخت نقشه‌برداري توجه داشته باشند.
مهندسي عمران عمران
اين رشته قبلاً به مهندسي راه و ساختمان موسوم بوده و به منظور تربيت مهندسان طراحي، محاسبه و اجراي پروژه‌هاي ساختماني، صنعتي، راه‌سازي و تاسيسات آبي و نظارت بر حسن اجراي طرحهاي عمراني در زمينه‌هاي فوق و همچنين همکاري با مهندسان مشاور يا محاسبه در زمينه‌هاي ياد شده بوجود آمده است. قسمت عمده دروس اين رشته را مجموعه متنوعي از دروس نظري و پروژه‌هاي طراحي تشکيل مي‌دهد و در کنار آنها تعدادي دروس آزمايشگاهي و کارگاهي و نيز دو دوره کارآموزي در طي دو تابستان پيش‌بيني شده است. با توجه به سياستهاي عمراني و سرمايه‌گذاري‌هاي دولت براي ايجاد ساختمانها، راهها، پلها، سدها، نيروگاه‌هاي هسته‌اي و حرارتي، رفع نيازهاي عمراني در زمينه مسکن و تاسيسات آبي جهت تامين آب آشاميدني شهرها و روستاها، همچنين بازسازي مناطق جنگ زده ، اهميت اين رشته مشخص مي‌شود. فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در وزارتخانه‌ها (نظير وزارتخانه‌هاي راه و ترابري، مسکن و شهرسازي و نيرو) و شرکتهاي دولتي و خصوصي و مهندسان مشاور به کارهاي طراحي، محاسبه و اجرا بپردازند. در شرايط حاضر فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در دوره‌هاي مختلف کارشناسي ارشد سازه (آناليز و طرح سازه‌ها) خاک و پي (مطالعه مسائل مربوط به رفتار خاکها و محاسبات پي‌ها)، راه و ترابري (طرح راهها و شبکه ترابري)، سازه‌هاي هيدروليکي (طراحي سازه‌هاي هيدروليکي و مسائل آبي ديگر در ارتباط با سدها) در داخل کشور ادامه تحصيل دهند. امکان ادامه تحصيل در دوره دکتري در داخل و خارج از کشور وجود دارد، دارا بودن دانش قوي رياضي و فيزيک و توانايي جسماني از ضروريات اين رشته است و از دروس تخصصي آن مي‌توان طراحي سازه‌هاي فولاد و بتن، پي‌سازي، مکانيک خاک، مکانيک سيالات، هيدروليک و تحليل سازه‌ها را نام برد.
مهندسي عمران آب
اين دوره به منظور تربيت متخصصاني تدوين شده است که بتوانند در زمينه‌هاي شناخت منابع آب و کنترل و بهسازي کيفيت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحي، نظارت و مديريت پروژه‌هاي آب کار کنند. با توجه به اينکه توسعه کشور در زمينه‌هاي کشاورزي، صنعتي و عمران و … بستگي به ميزان آب قابل استفاده دارد مي‌توان صنعت آب در ايران را در زمره صنايع مادر به حساب آورد. دروس اين دوره به صورت عمومي، پايه‌ي اصلي، تخصصي، انتخابي و کارآموزي است. بعضي دروس اصلي و تخصصي اين رشته عبارتند از: مکانيک خاک، هواشناسي، هيدروليک، آبهاي زيرزميني، سدهاي کوتاه، پي‌سازي و … است.
فارغ‌التحصيلان اين دوره تواناييهاي لازم را در زمينه‌هاي مربوط به کارشناسي مطالعه منابع آب، تاسيسات آبي و سازه‌هاي هيدروليکي، کارشناسي آب و فاضلاب، نظارت بر حسن اجراي طرحهاي آبي را خواهند داشت. امکان ادامه تحصيل در اين رشته تا حد کارشناسي ارشد و دکتري در داخل و خارج کشور وجود دارد. وزارت جهاد سازندگي، وزارت نيرو و بخش خصوصي و … از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصيلان اين دوره است.
زمينه‌هاي اشتغال
مراکز مختلفي بصورت مستقيم و غيرمستقيم در فعاليت‌هاي عمراني نقش دارند که هر يک به تناسب نوع فعاليت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌کنند.
وزارت‌خانه‌هاي مسکن و شهرسازي، راه و ترابري، جهاد سازندگي و نيرو بصورت گسترده‌تر و ساير وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها، سازمان‌ها و مراکز دولتي و خصوصي نظير وزارت‌خانه‌هاي آموزش و پرورش، کشاورزي، فرهنگ و آموزش عالي، بانکها و … بصورت مستقيم براي کارهاي عمراني خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نياز به استخدام مهندسان عمران دارند، علاوه بر آن، شرکتهاي مختلف مهندسان مشاور که در کشور بصورت گسترده وظيفه طراحي، محاسبه و نظارت بر اجراي پروژه‌هاي ساختماني را بر عهده دارند. همچنين شرکت‌هاي ساختماني و راه‌سازي دولتي و خصوصي که در اجراي اين طرحها فعاليت دارند، تعداد کثيري از فارغ‌التحصيلان عمران را استخدام مي‌کنند.
اصولاً مهندس عمران شانس کار زيادي دارد چون در طرحها و ساخت بسياري از کارهاي عمراني، حضوري فعال دارند. البته بايد توجه داشت که هر دانشجوي عمران نمي‌تواند فرصت‌هاي شغلي خوبي داشته باشد بلکه بايد در دوران تحصيل به دنبال پژوهش، تحقيق و ياد گرفتن باشد نه اينکه تنها واحدهاي دانشگاهي را بگذراند، چون شرط اساسي تربيت نيروي کارآمد تحقيق پژوهش و يادگيري است.

1- مقدمه کربن نانوتيوب ها Carbon Nano Technology (CNT) يکي از مهمترين زمينه هاي تحقيقاتي در نانوتکنولوژي مي باشند. خواص و پتانسيل ويژه و انحصاري آنها ...

بدون اغراق لودر کاربردي ترين ماشين در انجام کارهاي ساختماني و عمراني است اين ماشين که در انداره هاي مختلف ساخته ميشود به دليل عملکرد و انعطاف پذيري زي ...

بيل هاي مکانيکي از اولين ماشين آلات مدرن ساختماني است که درعمليات خاکي بکاررفته است بيل هاي مکانيکي عمدتا براي گودبرداري درخاک و بارکردن آن با کاميون ...

کاميونها اگرچه براي حمل ونقل مواد خاکي از وسايلي مانند اسکريپرها ، تسمه نقاله و قطار استفاده ميشود ولي معمول ترين وسيله براي حمل و نقل مواد خاکي کاميو ...

همانطور که مي دانيم تا چند سال آينده جهان با بحران بي آبي کم سابقه اي در طول عمر خود مواجه خواهد شد که دانشمندان سعي داشتند با ارائه روشهايي به ذخيره ...

سالهاي زيادي است که از بتن بعنوان يک ماده ساختماني مهم و با تحمل فشارهاي بالا جهت ساخت و ساز انواع سازه ها استفاده مي شود. ضعف اين ماده مهم و پر مصرف ...

سازه هاي ماکاروني به سازه هايي اطلاق مي شود ، که مصالح استفاده شده در آنها تنها ماکاروني و چسب مي باشد . اين سازه ها در مقياس کوچکتر نسبت به سازه هاي ...

عليرغم اينکه مدت نسبتا؛ زيادي از پيرايش بتن نمي گذرد ( حدود ۱۲۵ سال ) شناخت علل فساد در پروسه ي تحقيقات ميداني و جلوگيري از بروز آن ، مقاومت زياد ، اس ...

دانلود نسخه PDF - عمران