up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله علم آيورودا PDF
QR code - علم آيورودا

علم آيورودا

آيورودا؛ علم زندگي

همه ما سرزمين هند را به تنوع عقايد و مکاتب گوناگون مي شناسيم. اين موضوع در زمينه علم پزشکي هم کاملا مصداق دارد. ارائه روشهاي متفاوت جهت درمان بيماريها که هر کدام سابقه اي چندين هزارساله دارد از ويژگيهاي طب سنتي هند به شمار مي رود. يکي از شاخه هاي طب مکمل ، آيورودا(Ayurveda)است که توسط دانشمندان علوم طبيعي در طي قرنها مشاهده ، تجربه و بررسي تکامل يافته است. نخستين متون علمي در اين زمينه به قرن پنجم پيش از ميلاد باز مي گردد. قبل از آن هم عمده ترين دست نوشته هاي مرتبط با درمان بيماري ها برتعاليم پزشکي آيورودا متکي است که قدمت آنها را حدود ۴۰۰۰ سال تخمين مي زنند. تقريبا در همان زمان کتاب مباني آيورودا توسط چاراکا دانشمند هندي نوشته شد که شامل فهرستي از ۵۰۰ داروي گوناگون براي درمان بيماريها بوده است.
حتما مي خواهيد بدانيد اين سيستم درماني با چنين سابقه طولاني چه ويژگيهاي خاصي دارد؟
پاسخ اين سوال را از زبان دکتر واسانت رئيس انستيتوي آيورودا در ايالات متحده بخوانيد: آيورودا بر پيشگيري از بيماريها و تقويت سيستم ايمني بدن تاکيد دارد. مطابق اين ديدگاه ، ذهن و بدن نه تنها بريکديگر تاثير قابل توجهي دارند بلکه مجموعه اي واحد به نام ذهن بدن را تشکيل مي دهند.
وي يادآوري مي کند: گرايش مردم به آيورودا در ايالات متحده ، امروزه حدود ۱۰۰ برابر دهه گذشته است. بسياري از مردم از طريق انجام تمرينات يوگا با آيورودا آشنا مي شوند و به همين علت آنرا خواهر يوگا ناميده اند. در واقع يوگا دروازه ورود به عالم آيورودا است.
تعاليم آيورودا بعنوان يک روش و ديدگاه آموزش داده مي شود. اين دستورات به ما مي آموزد که سلامت و شادماني روال عادي و طبيعي زندگي است و براي حفظ و نگهداري آن بايد از رژيم غذايي خاص ، گياهان دارويي ، مديتيشن ، يوگا و تمرينات تنفسي که به نام پراناياما ناميده مي شود بطور مداوم و روزمره استفاده کرد.چنانچه اين کارها بطور منظم مورد توجه واقع شود شاهد تقويت سيستم ايمني بدن هستيم و در اين صورت بدن به تنهايي قادر به مقابله با عوامل بيماريزا مي شود.
متخصصان آيورودا معتقدند بيماري ، نتيجه طبيعي عدم توازن در اندامهاي مختلف بدن است. بنابراين ضمن توجه به تسکين و درمان علائم بيماري ، تمرکز اصلي در اين روش بر برقراري توازن و کمک به بيماران براي در پيش گرفتن شيوه زندگي سالم است تا دوباره شاهد نامتعادل شدن عملکرد دستگاههاي مختلف بدن و بروز بيماريهاي گوناگون نباشيم. زندگي در سلامت و تعادل ، کليد عمر طولاني و عاري از بيماري است. براساس اين ديدگاه ، رژيم غذايي نامناسب ، احساسات منفي و استرس از عمده ترين عوامل ايجاد عدم توازن به شمار مي روند.
اين موارد منجر به توليد سمومي در بدن مي شود که تنها راه چاره آن تغيير در روش زندگي است. معالجات آيورودا شامل رژيم هاي غذايي ، ماساژ با روغن هاي گياهي ، حجامت و استفاده از ملين ها است. درمان ديگري که در آيورودا به کار گرفته مي شود شيرودهارا نام دارد که شامل ريختن روغن هاي خاص برروي پيشاني بيمار به مدت حدود ۳۰ دقيقه است. اين درمانها حدود ۳ تا ۱۰ روز ادامه مي يابد تا دوباره برقراري توازن در عملکرد اعضاي مختلف بدن را شاهد باشيم. مهمترين درس آيورودا بعنوان دانش زندگي اين است که سلامت ما بستگي به نحوه زندگي و رفتارمان دارد. هرروز و هرساعت ما مي توانيم سلامت و يا بيماري را انتخاب کنيم.
هنگامي که ما عاقلانه تصميم گيري مي کنيم طبيعت پاداش ما را با سلامت و خوشبختي مي دهد اما نتيجه طبيعي زندگي بدون توازن و به دور از عقل و خرد بيماري است. آيورودا سلامت را وضعيت طبيعي بدن مي داند و معتقد است طبيعت تمامي احتياجات مورد نياز براي حفظ آن را در اختيار انسان گذاشته است. بدن همه روزه با انواع عوامل بيماري زا شامل باکتري ، ويروس ، مواد آلرژن و حتي کارسينوژن در تماس است اما سيستم ايمني با آنها مقابله مي کند تا قادر به حفظ سلامت باشيم. در واقع بدن انسان دارا ي مکانيسم خود تنظيم است تا بتواند تعادل را حفظ کند.
● سرشت خود را بشناسيد
مطابق فلسفه آيورودا، همه چيز در اين جهان از پنج عنصر اساسي تشکيل شده است. اين عناصر ساختاري شامل آب ، آتش ، هوا، زمين و اتر(فضا) است. بسته به اينکه کدام يک از اين عناصر در ساختار مخلوقات روي زمين غالبتر باشد آن را به عنوان جزئ اصلي تشکيل دهنده آن موجود مي شناسيم.
براساس همين ديدگاه ، اين عناصر بصورت زوج با هم ترکيب مي يابند و سه خصلت عمده را پديد مي آورند که به نام دوشا (سرشت) ناميده مي شوند. در بدن هرشخص ، يکي از اين سرشت ها بعنوان غالب شناخته مي شود که ويژگيهاي فردي او را رقم مي زند. بنابراين براي پيشگيري و درمان بيماري ابتدا بايد اين خصلت ها شناخته و معين شود. اينها در واقع همان مشخصات فيزيکي ، فکري و احساسي هرانسان به شمار مي روند که در وجود همگان ديده مي شود. تعاليم آيورودا اين سه گروه مهم را به واتا ، پيتا و کافا تقسيم بندي مي کند. افراد با خصلت غالب واتا، معمولا لاغر هستند. پوست آنها خشک و داراي چروک است و اغلب ضف قدرت تصميم گيري دارند. در عين حال خلاقيت فکري و توانايي ذهني بالايي داشته و در حرکت و گفتار بسيار سريع هستند.
از ساير ويژگيهاي اين گروه از مردم بايد به عصبانيت ، اضطراب و استعداد مبتلا به بي خوابي ، آمفيزم ، آرتريت ، ذات الريه و يبوست اشاره کرد.
دسته دوم افرادي هستند که داراي خصليت پيتا هستند. اينها بدني گرم و اندامي متناسب ، پوست چرب و اشتهاي زيادي دارند.
اين افراد معمولا به سرعت نسبت به وقايع پيرامون خودعکس العمل نشان مي دهند و مستعد ابتلا به تب و بيماريهاي التهابي مي شوند.
گروه سوم ، سرشت کافا است که نقطه مقابل واتا است. افراد اين گروه خونسرد، بخشنده و خوش برخورد هستند، علاقه اي به ورزش و تحرک ندارند و اغلب از اضافه وزن رنج مي برند.
به آهستگي حرکت مي کنند و غذاهاي چرب و پرنمک را به سايرخوراکي ها ترجيح مي دهند(احتمالا بامشاد مجموعه نقطه چين به اين گروه تعلق دارد!). چنين افرادي نسبت به سرماخوردگي و عفونت سينوس و ديابت بسيار حساس هستند. متخصصان طب آيورودا، پس از مشاوره و تعيين سرشت غالب بيماران نسبت به تجويز داروي مناسب هر گروه اقدام مي کنند.
هريک از اين سه گروه احتياجات غذايي متفاوتي داشته و نيازمند برنامه زندگي خاصي هستند که عدم توجه به آن ، ظهور بيماريهاي گوناگون را بدنبال دارد.
● شواهد کلينيکي
مطالعات گوناگون ، اثرات مفيد آيورودا در درمان بيماريها را به اثبات رسانده است. يکي از اين موارد برر سي کلينيکي است که در سال ۱۹۹۰ به انجام رسيد. نتايج اين تحقيق نشان داد که عصاره گياه دارويي بنام جينما سيلوستر که توسط متخصصان آيورودا تجويز مي شود جهت کنترل هيپرگليسمي (افزايش قند خون) مبتلايان به ديابت موثر است.
مدت درمان با اين گياه دارويي ۱۸ تا ۲۰ ماه بوده و ۲۲بيمار شرکت کننده در اين بررسي علاوه براستفاده از داروهاي رايج از اين داروي گياهي بهره جستند. تمامي اين بيماران بهبود قابل توجهي را نشان دادند و حتي ۵ نفر از آنها با نظر پزشک ، مصرف دارو را قطع کردند. تحقيق ديگر در سال ۱۹۹۵ برروي ۶۰ بيمار مبتلا به پارکينسون انجام شد.
متخصصان به مدت ۱۲ هفته از عامل دارويي HP ۰۰۲ که در طب آيورودا کاربرد دارد استفاده کردند. در گروه مقابل ، شامل ۲۶ بيمار، فقط داروهاي رايج تجويز شد. نتايج حاکي از تاثير فوق العاده داروي مذکور در کاهش و کنترل علائم بيماري پارکينسون بوده است.
بررسي ديگر، اثر دارويي را که در طب آيورودا براي کاهش کلسترول و تري گليسريد به کار مي رود کاملا_ مشخص ساخته است. اين دارو کلسترول خون را تا حدود ۲۰ درصد کاهش مي دهد، در حالي که اين تاثير براي کاستن از مقدار تري گليسريد خون حدود۲۷ درصد است. از برنامه هاي تحقيقاتي در دست اجرا بايد به طرح مشترک دانشمندان دانشگاههاي پزشکي جانزهاپکينز و UCLA همراه با پزشکان هندي اشاره کرد. اين پروژه براي بررسي اثرات کلينيکي درمانهاي آيورودا در معالجه روماتيسم مفصلي ، هپاتيت C، ديابت و استئوآرتريت انجام مي شود.
● خداحافظي با افسردگي
از ديدگاه طب سنتي مشرق زمين ، درمان افسردگي مطابق با اصول روانشناسي غربي حاوي نقايص متعددي است. اغلب داروهاي مورد استفاده براي افسردگي عوارض جانبي زيادي دارند. در عين حال روش ويژه اي هم براي پيشگيري از بروز افسردگي و يا جلوگيري از عود مجدد آن ارائه نشده است. حدود نيمي از بيماراني که افسردگي آن ها درمان مي شود شاهد بازگشت بيماري خود هستند. متقابلا_، متخصصان آيورودا سعي در برقراري تعادل درازمدت دارند که مانع از عود بيماري مي شود. آيورودا علت بروز بيماريهاي گوناگون و از جمله افسردگي را بررسي مي کند. برقراري توازن طبيعي بدن در نتيجه پيروي از قوانين آيورودا، دارويي طبيعي براي بيماري افسردگي محسوب مي شود. نکته ديگري که بايد به آن اشاره کرد تاثير سريعتر داروهاي مورد استفاده در اين شيوه نسبت به داروهاي رايج است. البته بايد توجه داشت که هرگونه استفاده از داروهايي که در شاخه هاي گوناگون طب مکمل استفاده مي شود حتما تحت نظارت و با اطلاع پزشک متخصص بوده و هرگز نبايد بصورت خودسرانه نسبت به قطع داروهاي مورد استفاده اقدام شود. نکته جالب توجه در مورد آيورودا اين است که اگر چه اين روش درماني در هندوستان اغلب مورد توجه افراد فقيري است که قادر به پرداخت هزينه هاي داروهاي رايج نيستند اما اين شيوه درمان در کشورهاي غربي و خصوصا ايالات متحده اختصاص به قشر مرفه جامعه دارد، درمان آيورودا در اين کشورها هفته اي ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار هزينه در بر دارد.

● علم شيمي شاخه اي از علوم تجربي است که از يک سو درباره شناخت خواص ، ساختار و ارتباط بين خواص و ساختار مواد و قوانين مربوط به آنها بحث مي کند. از سوي ...

● اطلاعات اوليه علم ژنتيک يکي از شاخه هاي علوم زيستي است. بوسيله قوانين و مفاهيم موجود در اين علم مي توانيم به تشابه يا عدم تشابه دو موجود نسبت به يکد ...

شناخت گوهرها و روش استحصال، پي جويي و استخراج آنهابه علت ارزش و زيبايي و كميابي و خصوصيات ارزشمند ديگر، از دير باز مورد توجه انسان بوده است. كشور عزيز ...

عقيده مسلمان به اصول دين بايد از روي دليل باشد،ولي در احكام غير ضروري دين بايد يا مجتهد باشد كه بتواند احكام را از روي دليل به دست آورد،يا از مجتهد تق ...

علم ژنتيک يکي از شاخه هاي علوم زيستي است. بوسيله قوانين و مفاهيم موجود در اين علم مي توانيم به تشابه يا عدم تشابه دو موجود نسبت به يکديگر پي ببريم و ب ...

حکيم عم خيام در سن ۲۴ سالگي به اصفهان رفت و به مدت ۱۸ سال در آنجا ماند. با حمايت ملک شاه سلجوقي و وزيرش نظام الملک، به همراه جمعي از دانشمندان و رياضي ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

دانه، برگ، ريشه، عصاره و پوست درختان و انواع گياهان موجود در طبيعت، اولين ترکيباتي بود که آدمي از بدو تولد به جاي قرص و ديگر داروهاي شيميايي از آن برا ...

دانلود نسخه PDF - علم آيورودا