up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علل تب PDF
QR code - علل تب

علل تب

علل پديد آمدن تب

تب جزئي از مکانيسم دفاعي بدن است. زماني که بدنمان با مرضي در حال مقابله است، درجه حرارت بدنمان بالا مي رود. اما چرا؟ اين مقاله را بخوانيد تا به پاسخ اين سوال برسيد و مطالب بيشتري در مورد تب بدانيد.
تب بالا رفتن درجه ي حرارت بدن از حالت نرمال ۹۸.۶ درجه ي فارنهايت است. تب بخشي از مکانيسم دفاعي بدن است. زماني که بدنمان با مرضي در حال مقابله است، درجه حرارت بدنمان بالا مي رود. اما چرا؟ تب يکي از علائم بيماري است، تقريباً همه ي انواع بيماري هايي که بشر تاکنون شناخته است. بيماري هايي که در آن ويروس و باکتري ها به بدن تجاوز مي کنند و باعث بيماري ما مي شوند.
اگر سيستم دفاعي بدنمان نباشد که با اين امراض مقابله کند، ممکن است حتي جانمان را از دست بدهيم. سرماخوردگي، ورم لوزه، آماس گوش، آنفولانزا، برنشيت، کزاز، سرخک، گوشک، آبله مرغان، ايدز و سينه پهلو همه جزء بيماري هاي ويروسي و باکتريايي هستند.
درجه ي حرارت بدن معمولاً با گذاشتن يک دماسنج زير زبان به مدت ۵ تا ۸ دقيقه انجام مي گيرد. ساير انواع گرفتن درجه ي حرارت بدن، مقعدي و زيربغلي و يک نوع مخصوص دماسنج که در گوش استفاده مي شود هستند.
تب چيز خوبي است. به نظرتان عجيب بود، نه؟ تب واکنش طبيعي بدن نسبت به ميکرب است. علائم تب عبارتند از: سرد شدن، درد در تمامي نقاط بدن، بيحالي و سستي، بالا رفتن درجه ي حرارت بدن، قرمز شدن گونه ها، احساس گرمي و سردي و لرز. هنگامي که تب بالا مي رود بدن سرد مي شود و مي لرزد و هنگامي که تب پايين مي آيد بدن عرق مي کند.
علت تب مسئله ي کاملاً پيچيده اي است. خون و سيستم لنفاوي بدن ما گلوبول هاي سفيد خوني مي سازند که با امراض مقابله مي کنند.
زماني که تعداد گلوبول هاي سفيد خود بالا مي رود، براي مقابله با ميکرب ها، در تقلا براي از بين بردن و جنگ با ويروس ها و باکتري ها مي شوند و با اين کار بدن گرم مي شود و باعث مي شود که درجه حرارت بدن بالا رفته و تب کنيم.
هيپوتالاموس در مغز که مکانيسم تنظيم حرارت بدن را بر عهده دارد توسط ماده ي تب آور يا گلوبول هاي سفيد که براي مقابله با امراض ساخته شده اند آسيب مي بيند. از اينرو مي توانيم بگوييم که تب همان چيزي است که با ويروس ها و باکتري ها مقابله مي کند.
به همين خاطر درست نيست که تب را يکباره و زود پايين بياوريم. دماي ۱۰۰ تا ۱۰۱ درجه فارنهايت براي بدن خوب است چون نشان مي دهد که بدن در حال مقابله با امراض است. اما اگر تب خيلي بالا رفت بايد تلاش کرد تا کمي آن را پايين تر آورد. معمولاً براي پايين آوردن تب از آنتي پيرتيک ها يا تب بر هايي از قبيل تيلنول، آسپيرين و امثال آن استفاده مي شود. هيچوقت به بچه هايي که محتمل است به آبله مرغان يا آنفولانزا مبتلا شده اند آسپيرين ندهيد. ممکن است باعث کشتن آنها شود.
تب ۱۰۴ يا ۱۰۵ درجه ي فارنهايت تب بالا به حساب مي آيد. تب بالاي ۱۰۵ درجه هم ممکن است باعث صدمه زدن به سيستم عصبي بدن شود. زماني که بدن تب دارد، هرچند که مشغول کمک کردن به بدنتان براي از بين بردن ميکرب هاست، اما احساس بدي داريد.
براي کاهش ناراحتي معمولاً از درمان هايي مثل گذاشتن حوله خيس سرد روي پيشاني استفاده مي شود.
در اينگونه مواقع از دوش آب گرم جداً خودداري کنيد چون دماي بدنتان را بالاتر خواهد برد. سعي کنيد در اين مواقع نوشيدني ها و آبميوه هاي خنک بنوشيد تا آب بدنتان تامين شود. از نوشيدن نوشيدني هاي الکلي جداً پرهيز کنيد. روي بدن فرد را با پتويي سبک بپوشانيد تا از سرد شدن او جلوگيري شود.
در برخورد با بيماري هاي التهابي مثل ورم مفاصل و سرطان خون که بدن گلبول هاي سفيد بي مصرف توليد مي کند نيز فرد دچار تب مي شود ولي اين گلبول ها توانايي مقابله با امراض و ميکرب ها را ندارند و مکانيسم حرارتي بدن به درستي تنظيم نميشود، بدن نمي تواند حرارت را پايين بياورد و عرق هم نمي کند.
موقعيتي بسيار خطرناک است که به درمان هاي اورژانسي نياز است. و تب بايد به سرعت با دوش آب سرد، خوردن نوشيدني هاي خنک و دور کردن فرد از زير اشعه ي خورشيد و بردن او به جاهاي خنک تر پايين آورده شود.
حتماً بيمار تب کرده را به پزشک نشان دهيد.

شايد کمتر کسي را بشود پيدا کرد که تا به حال تبخال را تجربه نکرده باشد؛ زخمي دردناک با ظاهري ناخوشايند که همه از آن گريزانند اما بالاخره سراغ شان مي آي ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

● مقدمه : بيماري ليشمانيوز در مناطق گرمسيري آمريکا، آفريقا، شبه قاره هند و در نواحي نيمه گرمسيري آسياي جنوب غربي و ناحيه مديترانه آندميک مي باشد. اين ...

تبخيريها عمدتا رسوبات شيميايي هستند که پس از تغليظ نمکهاي محلول در آب (بر اثر تبخير) رسوب کرده‌اند، کانيهاي تبخيري اصلي شامل گچ يا ژيپس ( 2H2O و CaSO4 ...

تب شير يک بيماري متابوليکي است که قبل از زايمان يا به هنگام زايمان اتفاق مي افتد، و با کاهش سريع غلظت کلسيم پلاسما مشخص مي شود که به دليل از دست رفتن ...

در زبان و ادبيات انگليسي واژة bovine هم اسم و هم صفت است، البته در جمله بيشتر جايگاه صفت دارد و به معاني ذيل به کار مي آيد : ۱) صفت نسبي گاو، يعني گاو ...

اين بيماري که به افتخار «ديويد بروس » پزشک اسکاتلندي ،بروسلوز و به علت مشاهده اولين مورد در جزيره مالت بيماري تب مالت ، ناميده مي شود، يکي از مرموزتري ...

دانلود نسخه PDF - علل تب