up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علل بوي بد دهان PDF
QR code - علل بوي بد دهان

علل بوي بد دهان

بوي بد دهان

بوي بد دهان يا Halitosis به حالتي گفته مي شود که بوي نامطبوعي از تنفس فرد استشمام مي شود، چه منشأ اين بو دهان باشد و يا نباشد. بوي بد دهان بر روابط شخصي و اجتماعي افراد بسيار تاثيرگذار است و حتي مي تواند کيفيت زندگي افرادي که از اين مساله رنج مي برند را تغيير دهد.
بوي بد دهان مي تواند منشأ داخل دهاني و يا خارج دهاني داشته باشد. در ۹۰ درصد موارد علت Halitosis داخل دهاني است. شدت بو در طول روز متغير است و به خشک شدن دهان، مصرف غذاهاي خاص مانند سير، پياز و ماهي و ...، سيگار کشيدن و يا مصرف الکل بستگي دارد. بوي بد دهان ممکن است موقت باشد که پس از غذا خوردن، مسواک زدن و مصرف دهان شويه از ميان مي رود. موارد مزمن بوي بد دهان که مي توانند اثر منفي بر زندگي شخصي افراد بگذارند، به طور معمول به علت متابوليت هاي توليد شده به وسيله انواع خاصي از باکتري هاي دهاني است.
گفته مي شود که منشأ بوهاي ناخوشايند، اغلب پروتئين هاي باقي مانده از غذا در محيط دهان اند که به وسيله باکتري ها فرآوري مي شوند. بسياري از باکتري هاي دهاني در اثر اين روند، ترکيباتي سولفوردار مانند سولفيد هيدروژن توليد مي کنند که ترکيبات با بوي نامطبوع هستند.
شايع ترين محل تجمع باکتري هاي مرتبط با بوي بد دهان، زبان است. سطح پشتي زبان نسبتا خشک بوده و تميز کردن آن مشکل است. باکتري ها مي توانند در اين سطح روي باقي مانده مواد غذايي و يا سلول هاي مرده تجمع پيدا کنند (به خصوص باکتري هاي بي هوازي که بيشتر آنها بوي نامطبوع ايجاد مي کنند) بيماري هاي لثه و پريودنشيوم نيز مي تواند منشأ بوي بد دهان باشد. تجمع باکتري هاي بي هوازي در عمق پاکت پريودنتال، وجود آبسه پريودنتال و يا ژنژيوال، زخم ها و يا نکروز بافتي پريودنشيوم همه مواردي هستند که بوي نامطبوع ايجاد مي کنند.
گاهي «بوي بد دهان در صبح» در افراد سالم ديده مي شود. اين مساله که يک حالت موقت دارد در اثر کاهش سرعت و ميزان ترشح بزاق در شب و نيز کمتر بودن ميزان اکسيژن در محيط دهان است که سبب مي شود باکتري هاي بي هوازي متابوليسم بيشتري انجام دهند و نيز ترکيبات سولفور بيشتري توليد کنند. اين حالت با مسواک زدن و يا مصرف غذا برطرف مي شود.
علل خارج دهاني بوي بد دهان
بوي بد دهان مي تواند به علت مشکل در سيستم تنفسي مانند رينيت، سينوزيت، فارنژيت و... باشد که در اين حالت بوي بد علاوه بر دهان از بيني نيز احساس مي شود که شدت بوي بد خارج شده از بيني بيشتر است. عفونت هاي مزمن در حفره بيني و يا سينوس ها به اختلال در سيستم پاکسازي خود به خود اين مناطق منجر مي شود که اين مساله افزايش رشد و متابوليسم باکتري ها و تجمع و باقي ماندن مواد مترشحه در بيني و سينوس را در پي دارد.
شرايط و بيماري هاي سيستميک مانند ديابت، سيروزکبدي و مشکلات ريوي مي توانند منشأ بوي بد دهان باشند. برخلاف عقيده عمومي، معده علت شايعي براي بوي بد دهان به شمار نمي آيد. ميان مري و معده يک دريچه وجود دارد که جز در مواقع عبور غذا بسته است و اجازه انتقال گاز يا بو را از معده به بيرون نمي دهد. وجود جريان مداوم گاز از معده به خارج نشان دهنده يک مشکل جدي در سيستم معده و مري مانند ريفلاکس و يا فيستول ميان مري و معده است.
برخي داروها که براي درمان افزايش فشارخون، افسردگي و يا آلرژي به کار برده مي شوند مي توانند سبب بوي بد دهان گردند. متابوليت بسياري از داروها از طريق ريه از بدن خارج مي شوند. کلرال هيدرات، نيتريت و نيترات، دي متيل سولفوکسيد، دي سولفيرام، آمفتامين و فنريتازين داروهايي هستند که مي توانند بوي بد دهان منجر شوند.
● راهکارهاي درمان
راهکارهاي درماني متعددي براي حل اين مشکل ارايه شده است. ابتدايي ترين آنها رعايت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم است. يک نکته بسيار مهم تميز کردن سطح پشتي زبان است که مي تواند با وسيله مخصوص و يا مسواک انجام گيرد. گفته مي شود اسکراپر(Scraper) زباني موثرتر عمل مي کند. در ضمن مي توان مسواک را به کلرهگزيدين براي افزايش تاثير آغشته کرد. از آنجايي که خشکي دهان مي تواند ساخته شدن و متابوليسم باکتري ها را افزايش دهد و سبب بدتر شدن بوي بد دهان شود، جويدن آدامس هاي بدون قند که به توليد بزاق کمک مي کند مي تواند موثر باشد. جويدن آدامس پس از غذا به خصوص غذاهاي گوشتي وقتي امکان مسواک زدن فوري وجود ندارد، نيز توصيه مي شود.
غر غره کردن دهان شويه پيش از خواب با دهان شويه مناسب نيز از ديگر راهکارهاي توصيه شده است. دهان شويه ها اغلب حاوي مواد آنتي باکتريال مانند ستيل پيريدنيوم کلرايد، کلرهگزيدين، گلوتانات روي، کلرين دي اکسيد هستند. روي و کلرهگزيدين اثر همديگر را به شدت تقويت مي کنند. برخي دهان شويه ها حاوي الکل اند که سبب خشک شدن دهان و بدتر شدن وضعيت مي شود، مانند ليسترين (Listerine).
بوي بد دهان مي تواند با مصرف محلول هيدروژن پراکسايد ۵ ۱ درصد نيز بهبود يابد. هيدروژن پراکسيد يک ماده اکسيدکننده است که مي تواند بسياري از باکتري هاي بي هوازي را از ميان ببرد.
مساله مهم در درمان اين مشکل، تشخيص صحيح اين بيماري و علت آن است. اينکه آيا فرد واقعا به Halitosis مبتلا است يا تصور مي کند که دهانش بوي بد مي دهد، در ابتدا بايد به وسيله فردي غير از خود شخص مانند دوست و يا دندانپزشک مشخص شود. در مرحله بعد از تشخيص بايد منشأ داخل يا خارج دهاني بوي بد به وسيله دندانپزشک مشخص شود و در نهايت درمان صحيح به وسيله دندانپزشک در موارد داخل دهاني و ارجاع به متخصص مربوطه در موارد خارج دهاني صورت گيرد.

آفت دهان چيست؟ آفت نوعي از زخم‌هاي دهان محسوب مي‌شود. برخي اصطلاحات متداول که براي اين زخم‌ها به کار مي‌رود عبارتند از: زخم‌هاي کوچک راجعه آفتي و نيز ...

● حفظ کاهش بدن وقتي وزن اضافي بيمار کاهش يافت، چالش، يافتن رويکردي است که به حفظ اين کاهش وزن بهتر کمک کند. طي يک بررسي، سه گونه از اين رويکردها در ۱۰ ...

بطور کلي برجستگيهايي که توسط نمک به علت حرکات و بالا آمدن آن ايجاد مي‌گردد، گنبد نمکي ( Saltdom ) ناميده مي‌شود. بديهي است اشکال خارجي تمامي گنبدهاي ن ...

بطور کلي برجستگيهايي که توسط نمک به علت حرکات و بالا آمدن آن ايجاد مي‌گردد، گنبد نمکي ( Saltdom ) ناميده مي‌شود. بديهي است اشکال خارجي تمامي گنبدهاي ن ...

بطور کلي برجستگيهايي که توسط نمک به علت حرکات و بالا آمدن آن ايجاد مي‌گردد، گنبد نمکي ( Saltdom ) ناميده مي‌شود. بديهي است اشکال خارجي تمامي گنبدهاي ن ...

با گرم شدن هوا و نزديک شدن به تابستان، بازار ضدآفتاب هم داغ مي شود و خيلي ها به فکر خريد ضدآفتاب مي افتند. هرچند به عقيده متخصصان، ضد آفتاب فقط مخصوص ...

صنعتي شدن جوامع، کاهش تحرک، استرس ها، انقباض هاي عضلاني و اشکالات اسکلتي، وزن بالا، بي حرکتي در خودرو هنگام ترافيک هاي سنگين و عوامل ديگر سبب شده تا ت ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

دانلود نسخه PDF - علل بوي بد دهان