up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علل ايجاد سردرد PDF
QR code - علل ايجاد سردرد

علل ايجاد سردرد

سردرد چيست ؟

علت اصلي سر درد را بايد در شرايط معمول زندگي فرد مانند استرس، خستگي و فرسودگي، کمبود خواب، گرسنگي جستجو کرد . يکي از شايع ترين دردها در طول زندگي افراد سردرد است که کودکان و افراد بالغ را گرفتار مي کند. در اين مقاله مطالبي درباره علل سردرد، انواع سردرد، علائم هشدار دهنده و درمان سردرد جمع آوري شده است. ممکن است سردرد به تنهايي وجود داشته باشد و يا همراه با برخي علائم ديگر باشد. ممکن است در مواردي سردرد همراه با گلو درد، سرماخوردگي و يا بيماري هاي سينوسي و يا ساير بيماري ها نيز باشد. آيا مي دانيد شما چه نوع سردردي داريد و علت ايجاد آن چيست؟ در واقع علت ايجاد ۹۵ درصد از سردردها، بيماري و يا ناهنجاري ساختاري در بدن نيست.در عوض علت اصلي را بايد در شرايط معمول زندگي فرد مانند استرس، خستگي و فرسودگي، کمبود خواب، گرسنگي، تغييرات در سطوح هورمون استروژن، تغييرات آب و هوا و يا وابستگي به کافئين جستجو کرد. خوشبختانه فقط موارد نادري از سردرد وجود دارند که خطرناک هستند.
علل ايجاد سردرد چيست؟
سردرد علت هاي مختلفي دارد. برخي سردردها علت ايجادکننده عمومي تري دارند، علل عمومي ايجاد سردرد شامل اين موارد هستند :
۱) کافئين و ساير موادي که وابستگي ايجاد مي کنند.
۲) تغييرات در سطوح مواد شيميايي بدن مانند نوروترنسميترها.
۳) سرفه و يا عطسه.
۴) کم شدن آب بدن.
۵) مشکلات دنداني يا اعمال دندانپزشکي مانند عصب کشي.
۶) خوردن غذاها و يا نوشيدن مايعات سرد.
۷) استرس هاي عصبي و عاطفي.
۸) مواجهه با دود و يا بخار مواد شيميايي مانند منوکسيد کربن.
۹) خستگي چشم.
۱۰) تب.
۱۱) قرار گرفتن در ارتفاعات، سطوح پائين اکسيژن مي تواند موجب سردرد شود.
۱۲) فشار خون بالا.
۱۳) عفونت سينوس ها مانند سينوزيت يا ايجاد آبسه.
۱۴) برخي مداخلات پزشکي مانند کشيدن مايع مغزي نخاعي.
۱۵) داروها، برخي داروها موجب ايجاد سردرد مي شوند.
۱۶) کشيده شدن عضلات گردن، عضلات بالاي تنه يا عضلات شانه.
۱۷) عفونت هاي دستگاه تنفس فوقاني.
علل اختصاصي تر ايجاد سردرد کدامند؟
برخي سردردها نيز اختصاصي تر بوده و با علامت ديگري همراه نيستند. مانند سردرد تنشي، سردرد ميگرني . در اين سردردها بر خلاف تصور بسياري از افراد، مغز عامل ايجاد سردرد نيست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خوني و اعصاب ناشي مي شود.براي مثال اتساع شريان ها و يا انقباض بيش از حد عضلات مي تواند عصب هاي خاص و حساس در مغز را تحريک کند و درنتيجه سردرد به وجود مي آيد. هورمون هايي مانند استروژن مي توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. احتمال ايجاد سردرد متوسط تا شديد در زنان ۲ برابر مردان است و همچنين بيشتر از مردان به انواع خاص سردرد مانند ميگرن دچار مي شوند. سردردهايي که بيشترين شيوع را دارند عبارتند از:
سردرد تنشي : شايع ترين نوع سردرد، خطرناک نيست اما مکررا رخ مي دهد. سردرد تنشي شايع ترين نوع سردرد است و اغلب در اثر استرس و فشارهاي عاطفي و عصبي ايجاد مي شود. بيشتر افراد بالغ اين نوع سردرد را تجربه کرده اند. اين سردرد، دردي ثابت با شدت خفيف تا متوسط دارد که در سرتاسر سر احساس مي شود، اما در اغلب موارد درد بيشتر در پيشاني و يا در پشت سر احساس مي شود. سردرد معمولا با علائم ديگري همراه نيست. سردرد تنشي ممکن است در بچه ها نيز روي دهد اما بيشتر در بين بالغين شايع است. تناوب ايجاد سردرد متفاوت است و معمولا چند ساعت به طول مي انجامد.
سردرد ميگرني : درحدود يک سوم از کساني که سردرد ميگرني دارند اولين سردردها را در سنين نوجواني تجربه مي کنند. شدت درد متوسط تا شديد بوده، اغلب اوقات با تهوع همراه است و فرد به نور و صدا حساس مي شود. ممکن است درد در ناحيه گيجگاه، چشم ها يا پشت سر باشد و اغلب اوقات تنها در يک طرف است. درد ميگرني که همراه با علائم هشدار دهنده باشد ممکن است پيش از سردرد اختلالات بينايي رخ دهد. ميگرن معمولا از دوران کودکي تا ميانسالي رخ مي دهد. در بچه ها ميگرن در ميان پسرها کمي شايع تر است اما پس از بلوغ شيوع ميگرن در زنان بيشتر مي شود. حمله ميگرني يک روز يا بيشتر به طول مي انجامد. در دوران بارداري و سنين بالا حملات ميگرني کمتر ايجاد مي شوند.
سردرد مربوط به سينوس ها : يک سردرد خفيف تا متوسط است که عموما در صورت، پل بيني، يا در گونه ها احساس مي شود و ممکن است همراه با احتقان بيني و يا آبريزش از بيني باشد. در همه سنين افراد را گرفتار مي کند وبه نظر مي رسد که افرادي که آلرژي دارند مستعدتر هستند.اين سردرد ممکن است ساعت ها طول بکشد و اغلب يک سردرد فصلي است.
سردرد مختلط : در موارد نادري برخي از انواع سردرد وجود دارند که محققان معتقدند سردردهاي مختلط بوده و علائمي ما بين سردرد تنشي و ميگرني دارند. چنين مواردي وقتي رخ مي دهند که علائم و درمان اين ۲ سردرد در برخي از افراد به خوبي قابل افتراق نيست. براي مثال سردرد تنشي اي که بسيار شديد باشد و درد تيز و ضربان داري داشته باشد بسيار شبيه به سردرد ميگرني است. به علاوه هنگامي که سردرد ميگرني متناوبا روي دهد درد آن شبيه به سردرد تنشي احساس خواهد شد. بنابر اين متخصصان باور دارند که سردردهايي که مداوم روي مي دهند ممکن است سردرد تنشي باشد که به دنبال سردرد ميگرني رخ داده و يا سردرد ميگرني در زمينه سردرد تنشي مزمن ايجاد سردرد کرده است. البته مکانيسم ايجاد کننده اين ۲ نوع سردرد با يکديگر متفاوت است. محققان مي گويند که سردرد تنشي در اثر سفت شدن و وارد آمدن فشار به عضلات روي مي دهند درحالي که علت سردرد ميگرني اتساع و التهاب عروق است. به هر حال اگر ميگرن مکررا رخ دهد مي تواند منجر به سفت شدن عضلات شود و آغازگر يک سردرد تنشي همزمان باشد .
● يافته هاي علمي
▪ تفاوت چپ دست ها با راست دست ها
آيا مي دانيد راست دست بودن يا چپ دست باعث تغيير ديد و نگرش شما مي شود؟اما چگونه؟ پژوهشگران اسپانيايي در تحقيقات خود نشان دادند که محققان دانشگاه < گرانادا> با بازنگري تعداد زيادي از مطالعات مربوط به راست دست ها و چپ دست ها دريافتند دستي که افراد با آن مي نويسند نگاه آنها را نسبت به دنيا تغيير مي دهد و مي تواند بر روي روش اين افراد در ديدن مفاهيمي چون خوبي و بدي تاثير بگذارد. به طوري که چپ دست ها خوبي دنيا را در سمت چپ و راست دست ها آن را در طرف مخالف مي بينند. برپايه اين تحقيقات، تجربيات ادراکي و حرکتي به طور اجتناب ناپذيري با دستي که قدرت بيشتري دارد ارتباط دارند وتا حد چشمگيري بر روي چگونگي نگاه ما به دنيا و درک مفاهيمي چون خوبي و بدي اثر مي گذارند. چپ دست ها در اقليت قرار دارند و تنها حدود ۱۰ درصد از جمعيت جهاني را تشکيل مي دهند. چپ دستي به دليل قدرت بيشتر نيمکره راست مغز است در حالي که در راست دست ها قدرت نيمکره چپ بيشتر است. اغلب گفته مي شود که اين تفاوت مغزي موجب مي شود که چپ دست ها باهوش تر و خلاق تر از راست دست ها باشند و اين فکر از اين ناشي شده است که بسياري از هنرمندان و نوابغ گذشته از دست چپ (دست شيطان) استفاده مي کرده اند.
در گذشته به اين دليل به دست چپ، دست شيطان مي گفتند که در راست دست ها به عنوان يک دست از کارافتاده و بي مصرف شناخته مي شده و تمام قدرت و توانايي فرد در دست راست بوده است. به دليل در اقليت قرار گرفتن اين افراد، از نظر فرهنگي پيشداوري هاي زيادي درباره چپ دست ها مي شد. اکنون اين محققان اسپانيايي در بررسي هاي خود نشان دادند که تحقيقات گذشته دانشمندان دانشگاه نشان مي داد زماني که از يک چپ دست خواسته مي شود که اشياء و يا افراد را با يک مفهوم ذهني مثبت در فضاي يک نمودار قرار دهد آنها را در سمت چپ قرار مي دهد در حالي که مفاهيم منفي را در طرف راست مي گذارد اما راست دست ها مفاهيم مثبت و منفي را در جهت مخالف قرار مي دهند. همچنين در يک نقاشي، اشياء و افرادي که طرف چپ چيده مي شوند از نظر يک چپ دست هميشه مثبت هستند در حالي که براي راست دست ها منفي به نظر مي رسند. اين محققان دراين خصوص توضيح دادند: سيستم نمادگرايي دنيا بيان مي دارد که راست نماد خوبي و چپ نماد بدي است. اين درحالي است که تجربه حسي حرکتي چپ دست ها موجب مي شود که نمادهاي آنها در نقطه مقابل باشد. اين نشان مي دهد که نظام جهاني نمادها از سوي راست دست ها تعيين شده است.
● قورباغه هاي قلدر با لرزيدن حريف مي طلبند!
جانورشناسان دريافتند که قورباغه هاي نر چشم قرمز درختي با لرزاندن شاخه هاي درخت، حريف را به مبارزه فرا مي خوانند. قورباغه چشم قرمز A. callydrias( ) حيواني شب بيدار به رنگ سبز روشن و چشم هاي بزرگ قرمز رنگ است و براي زندگي بر روي درختان سازگار شده است. تيم مايکل کالدول از دانشگاه با همراهي محققان موسسه تحقيقات حاره اي در پاناما کشف کردند که . اين محققان در طول شب يک دوربين مادون قرمز را در جنگل حاره اي نزديک گامبوئا (شهر کوچکي در جمهوري پاناما) نصب کردند و رفتار اين لرزاننده هاي کوچک را در موقعيت رقابت و نزاع طلبي مورد مطالعه قرار دادند. در اين تحقيقات، يک لرزاننده مکانيکي به يک روبات قورباغه متصل شد و روي شاخه هاي يک درخت محل زندگي اين جانوران ، تعدادي حسگر حساس به لرزه ها نصب شد. به اين ترتيب، اين محققان مشاهده کردند که لرزش هاي ايجاد شده در طول درخت تا شعاع حدود يک متر و نيم فاصله ، همانند يک سيگنال عمل مي کنند و موجب مي شوند که قورباغه ها نيز در پاسخ به سيگنال ها شروع به لرزيدن کنند. در مدت اين رقص لرزان ، قورباغه هاي چشم قرمز، هم پاهاي پشتي و هم پاهاي جلويي را تکان مي دهند و با سرعتي در حدود۳ ثانيه به روي بدن خود بالا و پايين مي روند.
● هر چند سال که داريد صاحب دندان هاي نو مي شويد!
دانشمند ان تکنيک جديدي را براي رشد دندان کاشتني در داخل دهان بيمار ارائه کرده اند. دندان هاي کاشتني معمولي روي استخوان آرواره بيمار پيچ مي شوند و در ضمن نياز به ملاقات هاي متعدد با دندانپزشکي و درمانگران اين رشته دارد، علاوه بر اينکه ۲ تا ۶ ماه طول مي کشد تا محل جراحي بهبود پيدا کند اما باز هم با وجود اين تمهيدات ممکن است، دندان کاشتني با مشکل مواجه شود و نتيجه مطلوب را نداشته باشد. به گفته متخصصان، روش هاي موجود، راه حل ايده آل و موفقي براي جبران دندان هاي ازدست رفته نيست، اما اخيرا يک استاد دندانپزشکي ، تکنيکي را ابداع کرده است که در آن دندان هاي کاشتني مي توانند در حفره خالي جاي دندان از دست رفته و درست داخل دهان بيمار، رشد کند. وي براي اين پژوهش از يک اسکلت بندي شبه دندان ساخته شده از مواد طبيعي ميکروکانالي استفاده کرد که به يک فاکتور رشد ، مجهز شده است.
● توصيه هاي پزشکي
جوش هاي سرسياه از کجا مي آيند؟چگونه درمان مي شوند؟
جوش هاي سرسياه يکي از تغييرات پوستي هستند که مي توانند ظاهري نازيبا را در پوست صورت ايجاد کنند.
▪ اين منافذ آزاردهنده : قبل از رسيدن به سن بلوغ منافذ پوستي در دختران و پسران به يک اندازه است و اگر اين منافذ با هم اختلافي داشته باشند به دلايل ژنتيکي است اما معمولا با هم تفاوتي ندارند اما بعد از بلوغ و بعد از ترشح هورمون ها مخصوصا هورمون ، فعاليت بيشتري پيدا کرده و روي غدد چربي تاثير مستقيم گذاشته و اين غدد بزرگ و ترشح آنها بيشتر مي شود. در مردان بعد از بلوغ ترشح اين هورمون بيشتر از زنان است، به همين دليل مردان پوست چرب تري دارند.غيراز هورمون که مهم ترين عامل موثر در غدد چربي است، عوامل ژنتيکي هم سبب مي شود تا افراد نسبت به اين هورمون حساسيت بيشتري پيدا کنند.
▪ وقتي منافذ بسته مي شود: منافذ پوستي حالتي طبيعي براي پوست است اما بزرگ يا کوچک بودن آنها بسته به عوامل هورموني و استعداد ژنتيکي است که اما انسداد اين منافذ پوستي باعث مي شود تا چربي بيش از حد بدن از آن خارج نشده و ترشحات در زير پوست باقي بمانند و ايجاد عفونت کرده يا جوش هاي چرکي را به وجود آورند بنابراين استفاده از مواد آرايشي و بهداشتي و کرم ها بدون مشورت با پزشک براي پنهان کردن اين منافذ نه تنها کار درستي نيست بلکه عاملي براي تشديد مشکلات پوستي است.
▪ راهي براي درمان : بهترين راه کاهش دادن اندازه اين منافذ ،کم کردن تعريق و کاهش چربي سازي بدن است بنابراين مي توان بخشي از چربي سازي بدن را که تحت تاثير رژيم غذايي است، با کاهش مصرف غذاهاي چرب و سرخ کردني کاهش داد. کاهش تعريق راه ديگري براي کنترل اندازه اين منافذ است اما بخشي که مربوط به هورمون ها و ژنتيک باشد، قابل تغيير نيست. چرب بودن پوست را به طور موقت و نه دائم مي توان کنترل کرد. با شستشوي به اندازه و البته نه زياد پوست يعني روزي ۱ تا ۲ بار با صابون هاي اسيدي مي توان کمي از چربي پوست را کاهش داد. شستشوي زياد پوست سبب خشک شدن و فعاليت بيشتر غدد چربي و در نتيجه توليد چربي بيشتر مي شود. پس از شستشو و در فواصل صابون زدن نيز مي توانيد از لوسيون هاي چربي زدا استفاده کرده و با پنبه روي منافذ بماليد. با افزايش سن به طور طبيعي با کاهش فعاليت هورمون ها از شدت تعريق و توليد چربي کاسته شده و اين منافذ خود به خود کوچک تر مي شوند.
▪ جوش هاي سرسياه: جوش هاي سرسياه اولين قدم ايجاد جوش هاي جواني در کساني است که پوست چرب دارند و در سنين بلوغ به دليل تغييرات هورموني شايع هستند. جوش هاي سرسياه، جوش هاي معمولي سربسته اي هستند که به علت تنگي منافذ پوست به بيرون تخليه نمي شوند. اين جوش ها به دليل تجمع چربي به وجود آمده و در مردان شايع تر هستند. جوش هاي سرسياه تحت عنوان اولين گام براي ايجاد جوش بوده و قبل از اينکه باکتري ها خلل و فرج و روزنه هاي پوست را مورد حمله قرار دهند، تشکيل مي شوند. بعد از آن ممکن است جوش قرمز و جوش چرکي ايجاد شده وحتي به شکل نمايان شود. افزايش بيش از حد چربي به مسدود شدن روزنه هاي پوستي منجر شده که متعاقبا به ايجاد توده اي از چربي منجر مي شود که وقتي در معرض هوا قرار مي گيرد به رنگ سياه تبديل مي شود. استفاده از برخي کرم ها و لوازم آرايشي حتي سبب بدتر شدن اين جوش ها مي شود. در اثر افزايش هورمون ها و عدم پاکسازي مناسب پوست، سلول هاي مرده در روزنه هاي پوست تجمع مي يابند و باعث مسدود شدن روزنه و عدم خروج چربي مي شوند. آرايش کردن زياد و استفاده بيش از اندازه از کرم ها و ضدآفتاب ها هم تاثير زيادي در بروز انسداد منافذ و جوش هاي سرسياه دارند.
▪ توصيه هايي ضدجوش سرسياه: پاکسازي منظم پوست، اولين شرط براي عدم به وجود آمدن اين جوش هاست. اگر پوست به خوبي تميز نشود، آلودگي هاي بيشتري جذب مي کند و ابتدا جوش هايي به رنگ زرد و سپس سياه ايجاد مي شود. براي آرايش از فرآورده هاي مخصوص پوست چرب استفاده کنيد. پودرهاي صورت براي پوست چرب به ويژه آنهايي که جوش مي زنند، مناسب ترند. پودرهاي نرم و فشرده در اين مورد بهترند، اين پودرها چربي پوست را به خود جذب مي کنند و مي توان در زير آنها از لوسيون هاي آرايشي بدون چربي استفاده کرد. پودرهاي آرايشي نبايد روي کرم ها و پمادهاي چرب استفاده شود. براي پاک کردن مواد آرايشي از صورت، بهترين راه شستشو با آب و صابون است. همچنين مي توان از شيرپاک کن و لوسيون هاي مخصوص پاک کردن مواد آرايشي هم استفاده کرد.
● چگونه پاهاي شادي داشته باشيم؟
وقتي تمرينات ورزشي انجام مي دهيد قطعا فشار زيادي به پاهاي شما وارد مي شود اما اگر نکات زير را رعايت کنيد؛ مي توانيد اين عضو را در شرايط مناسب و راحتي نگه داريد. وقتي انجام تمرينات را آغاز مي کنيد، به خاطر داشته باشيد حتما در ابتداي کار آرام و به نرمي حرکات را انجام دهيد. ورزش را با فشار کم شروع کنيد طوري که فشار روي پاها کاهش يابد. همچنين به جاي دويدن يا بازي تنيس و شنا با دوچرخه سواري آغاز کنيد. نکته دوم اينکه حتما کفش راحت و مناسب به پا کنيد. مطمئن شويد کفشي که انتخاب مي کنيد اندازه مناسب داشته و متناسب با فعاليت شما باشد. هيچ گاه تصور نکنيد کفشي که در ابتدا، پاي شما را آزار مي دهد بعدا به اصطلاح جا باز مي کند و راحت تر مي شود؛ چون با اين تصور غلط به پاي خود آسيب مي رسانيد. قبل و بعد از تمرينات، پاها، زانو و انگشتان را در وضعيت کشيدگي قرار دهيد، چون روش مفيدي براي جلوگيري از آسيب ديدگي است. پاها و انگشتان درون کفش بسيار مستعد ابتلا به عفونت هاي قارچي هستند بنابراين همواره مراقب بهداشت آنها باشيد. توجه به اين عضو و رسيدگي به آن بسيار حائز اهميت است. علاوه بر نکات بالا مي توانيد با ماساژ پاها در آب گرم، شادابي و آرامش را به آنها بازگردانيد.
● چگونه از پوست کودکان مراقبت کنيم؟
هيچ چيزي به لطافت پوست نوزادان و کودکان نيست و طبيعي است که اين پوست نازک و لطيف، مراقبت هاي ظريفي هم مي طلبد. خيلي از بچه ها عاشق حمام گرفتن در يک وان پر از کف هستند که درآن حسابي آب بازي کنند ولي آيا اين کف در وان نمي تواند براي کودکان خطرساز باشد؟ نتايج برخي از مطالعات نشان مي دهد که برخي از فرآورده هاي توليدکننده کف در دستگاه ادراري کودکان کم سن و سال، ايجاد تحريک مي کنند و به خصوص اين عارضه در دختران کوچک بيشتر است. علت اصلي پديد آمدن اين مشکل وجود مواد پاک کننده در برخي از فرآورده هاي کف کننده وان حمام است. بنابراين بايد به کارخانجات سازنده اين مواد هشدار داد که موادي را بسازند که براي کودکان ملايم تر باشند. اگر شما هم به دنبال خريد چنين محصولاتي براي کوچولوي عاشق آب بازي تان هستيد، به بروشور نصب شده روي اين محصولات بيشتر دقت کنيد. براي اينکه بتوانيد از پوست او در برابر اين مواد محافظت کنيد، دقت کنيد که حتما مقدار مناسبي از آن را در وان حمام بريزيد. ازطرف ديگر، ظرف محتوي اين محصول و قرص هاي آن را در اختيار کودک قرار ندهيد تا بيش از اندازه اين محصولات را درون وان خالي کند. قبل از وارد شدن کودک تان در وان دقت کنيد که فرآورده کاملا در همه جاي آب پخش شده باشد.
نياز نوزاد به ضدآفتاب : پوست نوزاد مانند ساير بخش هاي بدنش هنوز ساختار کاملي ندارد و عملکرد آن نيز کامل نشده است. پوست نوزاد شما نازک است و اصلا سد مناسبي در برابر نور خورشيد نيست. از طرف ديگر ممکن است غدد چربي و پياز مو کاملا تشکيل نشده باشند. به همين دليل پوست لطيف تر است و به راحتي با عواملي که در تماس با آن قرار مي گيرند، آسيب مي بيند. از طرف ديگر چون عملکرد پوست هنوز کامل نيست، برخي از ناراحتي هاي پوستي در نوزادان شايع تر هستند. توصيه ما اين است که گاهي برخي نوزادان گرچه خيلي کم در نور خورشيد قرار مي گيرند ولي دچار سوختگي هاي شديد مي شوند. نوزاد را کنار بخاري و يا شوفاژ به حال خودش رها نکنيد، چون پوست او به راحتي دچار سوختگي خواهد شد. کرم ها و محصولات آرايشي را از دسترس نوزادان دور نگه داريد چون اين محصولات شيميايي به راحتي پوست او را مي سوزانند و ايجاد آلرژي و حساسيت مي کنند. تلاش کنيد بدون مشورت پزشک نوزادتان هيچ چيز به پوست او نماليد. در نوزادان، مجاري عرق هنوز کاملا به راحتي بسته نمي شوند، در آب و هواي گرم راحت عرق سوز مي شوند، همچنين در هواي گرم و مرطوب در مناطق چين دار بدن، جوش مي زنند. در اين موارد لباس گشاد به کودک تان بپوشانيد و با يک اسفنج خنک و نمدار پوستش را پاک کنيد.
● مصرف خرما و انجير موجب آرامش اعصاب مي شود
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت: مصرف ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما و انجير به دليل داشتن< اسيد آمينه تريپتوفان> موجب آرامش اعصاب مي شود. وي با بيان اين مطلب اظهار داشت: افراد بايد در طول روز از تمام گروه هاي غذايي به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند.مصرف مواد غذايي حاوي اسيد آمينه تريپتوفان مانند ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما، انجير به آرامش اعصاب افراد کمک بيشتري مي کند از اين رو توصيه مي شود قبل از خواب يک ليوان شير گرم با خرما يا انجير بخورند.اين متخصص تغذيه يادآور شد: ويتامين هاي گروه B به خصوص ۳B با توليد سروتونين به رفع بي خوابي کمک مي کنند و مواد غذايي حاوي اسيدهاي چرب امگا۳ و آهن نيز از کم خوني جلوگيري کرده و موجب خواب راحت مي شوند. عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران تصريح کرد: انواع ماهي و آبزيان، تخم کدو، تخم کتان و گردو از منابع مهم امگا۳ همچنين گوشت بدون چربي، تخم مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب مي شوند.
● منبع جديد سلول هاي بنيادي مي تواند آسيب قلبي را درمان کند
دانشمندان ژاپني منبع جديدي از سلول هاي بنيادي را کشف کرده اند که مي تواند با توليد سلول هاي ماهيچه قلب، آسيب قلبي را ترميم کند. آزمايش هاي مقدماتي محققان از غشاي آمنيوتيک لايه داخلي کيسه اي که جنين در آن رشد مي کند سلول هاي بنيادي به نام سلول هاي بدست آمده از غشاي آمنيوتيک انساني بدست آوردند. شونيچيرو ميوشي استاديار بخش قلب در دانشکده پزشکي دانشگاه کيو در توکيو که در نوشتن اين مطالعه همکاري داشت گفت: غشاي آمنيوتيک پس از زايمان دور ريخته مي شود، با انجام اين تحقيق مي توان اين غشا را جمع آوري و مورد استفاده قرار داد. در مطالعات آزمايشگاهي ، سلول هاي آمنيوتيک انساني به سلول هاي ماهيچه اي قلب تبديل شد و ۳۳ درصد آنها خود به خود شروع به تپيدن کردند. محققان در آزمايش بر روي موش ها مشاهده کردند تزريق اين سلول ها ۲ هفته پس از حمله قلبي به ميزان ۳۴ تا ۳۹ درصد عملکرد قلب را بهبود بخشيد. اين درحالي است که عملکرد قلب که درمان نشده بود همچنان کاهش يافت. محققان همچنين متوجه شدند که
● نخستين جراحي جهان با استفاده از روبات در روسيه انجام شد
نخستين جراحي جهان با کمک يک روبات در روسيه انجام شد. به گفته پزشکان، اين روبات توانمندي و ظرفيت هاي جراحي را تا سطح فناوري فضايي گسترش داده است. بازوهاي مکانيکي ماهر و نازک اين روبات که گردش ۳۶۰ درجه دارد، در جراحي بسيار حساس و دقيق کبد، جراحان روسي را ياري کرد. اين روبات به جاي ايجاد برش، سوراخ هاي کوچکي را بر روي ديواره شکمي بيمار ايجاد مي کند که مي تواند بهبود سريع تر را پس از جراحي براي وي به ارمغان بياورد. رئيس بخش علوم و فناوري موسسه جراحي گفت: اين بيمار يک روز پس از جراحي توانست راه برود و در روز سوم نيز مصرف دارو را قطع کرد. وي افزود: اين جراح روباتيک، قابليت و ظرفيت هاي جراحي را تا سطح فناوري فضايي گسترش داده است. اين روبات مي تواند جراحي هاي پيچيده بسياري مانند جراحي معده و لوزالمعمده را انجام دهد.

معاينه سردرد در برخورد با بيمار سردرد به اين نکات توجه شود: * سن بيمار: اوج پيدايش نشانه‌هاي ميگرن در ۲۰ تا ۳۵ سالگي است. آرتريت تمپورال تقريبا هميشه ...

● مقدمه : بيماري ليشمانيوز در مناطق گرمسيري آمريکا، آفريقا، شبه قاره هند و در نواحي نيمه گرمسيري آسياي جنوب غربي و ناحيه مديترانه آندميک مي باشد. اين ...

● شرح بيماري پارونيشيا التهاب چين هاي بافتي اطراف ناخن انگشتان دست . اين التهاب مي تواند باکتريايي يا قارچي باشد ولي مسري نيست . ● علايم شايع الف) پار ...

● مختصري در مورد آناتومي مچ دست ▪ ساختار اسکلتي: مفصل مچ دست به ظاهر از ترکيب دو استخوان زند زبرين و زيرين و هشت استخوان مچ دست بوجود آمده ولي در واقع ...

ريزش مو علل متعددي دارد . وقتي ريزش مو به صورت ناگهاني شروع مي شود . علت ممکن است بيماري ، رژيم ، داروها ، يا تولد بچه باشد . اگر ريزش مو به صورت تدري ...

قلب جزو اندامهايي از بدن مي باشد که عليرغم تپش و فعاليت مداوم و بي وقفه اش ، وجودش در بدن احساس نمي شود. به عبارت ديگر انسانها در ۹۹% مواقع اصلاً متوج ...

گردن درد در اثر علت هاي مختلفي مثل فعاليت و کار ، آسيب ها ، برخي از بيماري ها پديد مي آيد . ● کارهائي که موجب گردن درد مي شوند : اغلب گردن دردهائي که ...

بسياري از دامپزشكان مرتبأ از بروز فرسايش سنگدان، در گله هاي گوشتي و تخمگذار تجاري گزارش نموده اند،اين نوع عوارض در بسياري از كشورها امري طبيعي است زير ...

دانلود نسخه PDF - علل ايجاد سردرد