up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علائم پوکي استخوان PDF
QR code - علائم پوکي استخوان

علائم پوکي استخوان

پوکي استخوان

پوکي استخوان (Osteoporosis) بيماري است که در آن، استخوان ها ضعيف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر مي شود.
● علا ئم و نشانه ها
در مراحل اوليه بيماري، هيچ نشانه اي وجود ندارد و علا ئم بيشتر در هنگام تشديد بيماري بروز مي کنند و عبارتند از:
درد استخوان يا حساس بودن لنف (tenberness)
شکستگي استخوان با وارد شدن يک ضربه کوچک يا شکستگي بدون ضربه خوردن
کاهش طول قد به مرور زمان (بيشتر از ۶ اينچ)
درد مختصر پشت به دليل شکستگي استخوانهاي ستون فقرات
درد گردن به دليل شکستگي در ستون فقرات
خميده يا قوز ايستادن (hump bowgers)
● دلايل و عوامل خطر
پوکي استخوان از شايع ترين بيماري هايي است که براي استخوانها اتفاق مي افتد.
تحقيقات نشان مي دهد که از هر ۵ زن آمريکايي بالا ي ۵۰ سال، يک نفر به پوکي استخوان مبتلا است. تقريبا در نيمي از زنان بالا ي ۵۰ سال احتمال يک شکستگي در لگن، کمر يا استخوانهاي ستون فقرات (Vertedra) بسيار زياد است.
پوکي استخوان زماني اتفاق مي افتد که يا بدن قادر به ساختن استخوان جديد کافي نيست يا مقدار زيادي از استخوان هاي قديمي توسط بدن جذب مي شوند يا ممکن است به دليل هر دو مورد فوق باشد. کليسم و فسفات دو ماده معدني هستند که براي شکل دهي طبيعي استخوان ها ضرورت دارند.
در طول دوران جواني، بدن شما اين مواد معدني را براي ساختن استخوانها استفاده مي کند. اگر بدن شما کليسم کافي را از رژيم غذايي جذب نکند، توليد استخوانها مختل شده و بافت استخواني آسيب مي بيند.
به مرور و با بالا رفتن سن شما، ممکن است کليسم و فسفات موجود در استخوان ها توسط بدن باز جذب شوند و اين باعث مي شود تا بافت استخواني ضعيف تر شود و در نتيجه استخوانها ضعيف و شکننده شده و احتمال شکستگي آنها حتي بدون وارد شدن ضربه، بالا برود.
کاهش تراکم استخواني به تدريج و در طول چند سال اتفاق مي افتد. بيشتر اوقات يک فرد قبل از آگاهي از بيماري خود، اتفاقي دچار يک شکستگي استخوان مي شود و بعد از مراجعه به پزشک موقعي از بيماري خود آگاه مي شود که بيماري پوکي استخوان وارد مراحل پيشرفته خود شده و آسيب شديدي را به بدن وارد کرده است.
آنچه باعث پوکي استخوان مي شود، کم شدن استروژن در زنان يائسه و کم شدن تستسترون در مردان است. زنان بالا ي ۵۰ سال و مردان بالا ي۷۰ سال در ريسک بالا ي ابتلا به پوکي استخوان هستند.
عوامل ديگر ابتلا به پوکي استخوان عبارتند از:
مدت زيادي در رختخواب ماندن و بي تحرکي
آرتريت روماتوئيد مزمن، بيماري مزمن کليوي، اختلا ل در تغذيه و رژيم غذايي نامناسب
براي بيش از سه ماه، هر روز از داروهاي کورتوني (prebnisone ،methylprebnisone) استفاده کردن ويا استفاده از داروهاي ضدتشنج پرکاري پاراتيروئيد
زنان سفيد پوست، مخصوصا آنهايي که سابقه پوکي استخوان در خانواده آنها وجود دارد، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.
ديگر عوامل خطر عبارتند از:
قطع شدن دوره هاي قاعدگي در زناني که در سن قاعدگي هستند (آمنوره: amenorrhea)
نوشيدن الکل براي مدت طولاني
سابقه خانوادگي ابتلا به پوکي استخوان
سابقه درمان هورموني براي سرطان پروستات و يا سرطان سينه
کاهش وزن
سيگار کشيدن
کمبود کلسيم در رژيم غذايي
آزمايش سنجش تراکم استخوان (روش DEXA) مقدار تراکم و دانسيته استخوان هاي شما را اندازه گيري مي کند. پزشک شما از اين آزمايش براي پيش بيني خطر شکستگي هاي استخوان در آينده استفاده مي کند.
يک نوع خاص سي تي اسکن(ct) از ستون فقرات مي توان کمبود در تراکم طبيعي استخوان ها را به خوبي نشان دهد. البته در موارد خيلي نادر ممکن است با استفاده از پرتو نگاري مقطعي (QCT) ميزان تراکم استخوان را محاسبه کنند.
در موارد بحراني تر، آزمايش اشعه ايکس از ستون فقرات يالگن شگستگي در استخوان ها را نشان مي دهد. اما آزمايش هاي اشعه ايکس در تشخيص اين که شخصي در آستان ابتلا به پوکي استخوان قرار دارد خيلي دقيق نيستند.
و اگر نياز به مصرف دارو داشته باشيد، قبل از تجويز دارو، به انجام آزمايش هاي خوني و ادرار نياز داريد.
● معالجه و درمان
در پوکي استخوان، اهداف درمان شامل موارد زير است:
۱) کنترل دردناشي از بيماري
۲) کند کردن روند کاهش توده استخوان يا توقف آن
۳) جلوگيري از شکستگي استخوان يا توقف آن
۴) کم کردن احتمال خطر افتادن که باعث شکستگي استخوان مي شود.
درمان هاي متفاوت و متعددي براي پوکي استخوان وجود دارند که شامل تغيير در شيوه زندگي و استفاده از داروهاي زياد هستند.
داروها براي تقويت استخوان ها زماني استفاده مي شوند که:
۱) پوکي استخوان با بررسي تراکم استخوان ها تشخيص داده مي شود.
۲) استئوپينا (OSTEOPENIA) يا نازکي وضعيفي استخوان ها، که بعد از يک شکستگي در استخوان و بررسي تراکم استخوان ها تشخيص داده مي شود.
بيسفسفنات ها(BISPHOSPHONATES)
بيسفسفنات ها، گروه دارويي اوليه اي هستند که براي جلوگيري و درمان پوکي استخوان در زنان يائسه استفاده مي شود.
الف) بيسفسفنات هاي خوراکي: شامل آلن درونات(FOSAMAX)، اي ان درونات (BONIVA) و رايزدرونات(ACTONEL) هستند و بيشتر يک بار در هفته يا يک بار درماه تجويز مي شوند.
ب) بيسفسفنات هاي داخل وريدي که خيلي کمتر تجويز مي شوند.
کلسي تونين(CALCITONIN)
کلسي تونين گروه دارويي است که روند کاهش توده استخواني را کند کرده و درد استخوان ها را آرامترمي کند و معمولا به صورت اسپري در بيني يا تزريقي است. اثرات جانبي اصلي دارو شامل زخم شدن بيني در مدل اسپري آن و استفراغ به دليل مدل تزريقي آن است.
البته ديده شده است که اثر دارويي کلسي تونين ها کمتر از بيسفسفنات ها است.
درمان با هورمن جايگزين(THERAPY REPLACEMENT HORMON)استفاده از هورمن يا استروژن جايگزين (HRT) براي جلوگيري از پوکي استخوان است و در درمان زناني که به پوکي استخوان مبتلا هستند تائيد نشده است.
در برخي موارد، اگر يک زن نتواند از موارد ديگر براي جلوگيري يا درمان پوکي استخوان استفاده کند ولي استروژن به وي کمک کند دکتر ممکن است از هورمون تراپي کمک گيرد. اگر دکتر شما براي جلوگيري از پوکي استخوان روش هورمون تراپي را براي شما تجويز کرده است حتما درباره خطرها و عوارض آن با وي بحث کنيد. چون اين روش عوارض زيادي دارد و حتي در مواردي باعث بروز سرطان مي شود.

بيماري فلج اطفال را هزار و پانصد سال قبل از مسيح مي شناختند ولي از ويروس و چگونگي آن بي اطلاع بودند بعدها معلوم شد که اين بيماري مسري و همه گير است . ...

پوکي استخوان يا استئوپروز عبارت از حالتي است که در اثر تخريب بافت استخواني، توده اي استخوان کاهش يافته و سرانجام به شکستگي استخوان منجر مي شود (تعداد ...

همه ما مي دانيم که با افزايش سن منحني شکستگي استخوان ها، خميدگي پشت و کوتاه شدن قد ايجاد مي گردد که در واقع اين علايم نشانه هاي بيماري به نام پوکي است ...

نارسايي كليه در دو طيف سني بررسي مي‌شوند؛ يكي طيف سني اطفال كه معمولاً افراد زير 18 سال را در بر مي‌گيرند و ديگري طيف سني بزرگسالان كه بالاي سن 18سال ...

علايم بيماري در صورت ديدن سرفه ، توکسيک ، تب کم شدت و ديدن راش بر روي صورت و تنه و اندامها بايد به بيماري سرخک مشکوک شد. که اين راشها بعدا بصورت لکه‌ه ...

سال ها طول کشيد تا پزشکان فهميدند که علت قوزکردن و خميدگي برخي از سالمندان، ابتلا به پوکي استخوان است؛ بيماري خاموش و مهم قرن که توجه بسياري از پزشکان ...

پوکي استخوان مقدمه: همه ما مي دانيم که با افزايش سن منحني شکستگي استخوان ها، خميدگي پشت و کوتاه شدن قد ايجاد مي گردد که در واقع اين علايم نشانه هاي بي ...

گرمتر شدن هوا در روزهاي اخير علاوه بر اين که افزايش ميزان مصرف منابع آب و برق کشور را به دنبال داشته تهديد ديگري را نيز در پي دارد و آن شيوع وبا به دل ...

دانلود نسخه PDF - علائم پوکي استخوان