up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علائم سيستيت PDF
QR code - علائم سيستيت

علائم سيستيت

عفونت ادراري چيست؟

اغلب افراد لفظ عفونت ادراري را به جاي لفظ عفونت مثانه که نوعي عفونت باکتريائي است که در مثانه ايجاد التهاب مي کند و اغلب با علائمي نظير احساس نياز به دفع مکرر ادرار و سوزش ادراري همراه است، بکار مي برند. اين حالت که سيستيت نيز ناميده مي شود در بين خانم هاي ۲۰ تا ۵۰ ساله که از نظر جنسي فعال هستند، نسبتاً شايع است.
البته باکتري مي تواند هر بخشي از دستگاه ادراري را آلوده سازد. دستگاه ادراري از کليه ها که ادرار را ترشح مي کنند شروع مي شود و بصورت لوله هايي که حالب خوانده مي شوند تا مثانه کشيده مي شود که ادرار در آن جمع مي شود. دستگاه ادراري به پيشابراه ختم مي شود که لوله کوتاهي است که ادرار را به خارج از بدن مي برد.
وقتي باکتري هاي موجود در روده ها از راه رکتوم به پيشابراه برسد و از آنجا بالا رفته وارد مثانه شود، عفونت بوجود مي آيد. باکتريها مي توانند مثانه را آلوده کرده سيستيت ايجاد کنند و يا بدون آنکه علامتي ايجاد کنند، در آنجا تکثير يابند. در هر يک از اين موارد، باکتريها ممکن است از راه حالب بالا رفته و کليه ها را دچار عفونت سازند. عفونت کليه خطرناک است و ممکن است به زايمان زودرس يا ساير عوارض بيانجامد.
● آيا بارداري احتمال ابتلا به عفونت ادراري را بالا مي برد؟
بارداري احتمال ابتلا به عفونت هر يک از بخش هاي دستگاه ادراري را بالا مي برد. مقادير زياد هورمون پروژسترون موجب شل شدن عضلات حالب و در نتيجه گشادتر شدن حالب مي شود. رحم در حال رشد مي تواند به حالب ها فشار وارد آورد و جريان ادرار را در داخل آنها با اختلال مواجه کرده سرعت آنرا کُند سازد.
رشد جنين موجب فشار بر روي مثانه مي شود در نتيجه تخليه آن هنگام دفع کامل نخواهد بود. نتيجه نهايي اين اختلالات آن خواهد بود که عبور ادرار در مسير دستگاه ادراري بيشتر طول مي کشد و باکتريها قبل از خروج از بدن زمان بيشتري براي تکثير در اختيار خواهند داشت.
به همين دليل است که پزشک در همان اولين نوبت معاينات دوران بارداري آزمايش ادرار درخواست مي کند، خواه شما علائم عفونت ادراري داشته باشيد يا خير. اگر اين تست اوليه منفي باشد احتمال بروز عفونت ادراري در طول دوران بارداري پائين خواهد بود. ولي اگر شما يکي از گروه ۵ تا ۷% خانم هايي باشيد که باکتري در ادرارشان يافت مي شود، بايد براي برطرف کردن آن از آنتي بيوتيک استفاده کنيد. اگر اين نوع عفونت باکتريائي درمان نشود احتمال بروز عفونت کليه در دوران بارداري ۳۰% است.
علائم سيستيت چيست؟
علائم عفونت مثانه (سيستيت) در خانم ها متفاوت است و ميتواند به شکل هاي زير بروز کند:
▪ درد، ناراحتي و سوزش هنگام دفع ادرار (و احتمالاً هنگام مقاربت جنسي)
▪ ناراحتي لگن يا درد قسمت تحتاني شکم (اغلب در قسمت فوقاني استخوان لگن)
▪ افزايش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نياز به ادرار کردن به طور مکرر حتي زماني که ميزان ادرار در مثانه بسيار کم است
▪ ادرار بدبو
▪ ادرار کدر
▪ وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غيرمسلح ديده نمي شود)
از آنجائيکه ميل زياد به دفع ادرار در دوران بارداري امري شايع محسوب مي شود ممکن است تشخيص قطعي سيستيت مشکل باشد بخصوص در مواردي که علائم خفيف است. اگر شما فکر مي کنيد که ممکن است مبتلا به عفونت شده باشيد از پزشک خود بخواهيد تا درخواست آزمايش ادرار کند تا بتوان تشخيص قطعي داد. عفونت درمان نشده شما را در معرض خطر شديد عفونت کليه در دوران بارداري قرار ميدهد؛ بنابراين بسيار مهم است که درمان به تأخير نيفتد.
علائم عفونت کليه چيست؟
علائم انتشار عفونت به کليه ها و اينکه شما نيازمند مراقبت هاي فوري پزشکي هستيد عبارتند از:
▪ تب شديد، اغلب همراه لرز و تعريق
▪ درد در قسمت تحتاني پشت يا پهلو درست زير دنده ها که ممکن است يکطرفه يا دوطرفه باشد و احتمالاً درد شکم
▪ تهوع و استفراغ
▪ وجود چرک و خون در ادرار (ممکن است با چشم غيرمسلح ديده نشود)
علائم سيستيت نيز ممکن است در عفونت کليه ديده شود. عفونت کليه يکي از خطرناک ترين عوارض دوران بارداري است و ممکن است به زايمان زودرس يا ساير اختلالات بيانجامد؛ بنابراين شما بايد فوراً توسط پزشک ويزيت شده و تحت درمان قرار بگيريد.
● ابتلا به عفونت ادراري در دوران بارداري چه درماني نياز دارد؟
اگر شما هنگام بارداري دچار سيستيت شويد و يا در اولين معاينه دوران بارداري باکتري در ادرار شما ديده شود بايد به مدت ۷ تا ۱۰ روز آنتي بيوتيک خوراکي دريافت کنيد. (بسياري از آنتي بيوتيک ها را ميتوان با اطمينان در دوران بارداري مصرف کرد). اگر علائم سيستيت داريد، احتمالاً با مصرف آنتي بيوتيک در عرض چند روز اين علائم برطرف خواهند شد ولي به هر حال ادامه يک دوره درمان بطور کامل بسيار ضروري است تا دستگاه ادراري از وجود باکتري پاک شود.
بعد از درمان بايد آزمايش ادرار را تکرار کنيد تا مشخص شود که عفونت برطرف شده است. انجام کشت هاي مکرر ادرار با فواصل معين در تمام دوره بارداري امري الزامي است تا از عدم بازگشت عفونت اطمينان حاصل شود. در ۴۰% خانم هاي باردار که دچار عفونت ادراري مي شوند عفونت تکرار مي شود. به منظور پيشگيري از عود عفونت، در صورت تکرار عفونت مثانه، ممکن است آنتي بيوتيک بطور دائم و با يک دوز پائين تا زمان زايمان تجويز شود.
در صورت بروز عفونت کليه در دوران بارداري شما بايد بستري شويد و آنتي بيوتيک وريدي دريافت کنيد و از نظر علائم زايمان زودرس تحت نظر باشيد. پس از درمان بايد مرتباً آزمايش ادرار را تکرار کنيد و براي باقي مانده دوران بارداري تحت درمان با آنتي بيوتيک قرار گيريد زيرا شما همواره در معرض خطر عود عفونت کليه خواهيد بود.
● چگونه ميتوان از عفونت ادراري پيشگيري کرد؟
براي پيشگيري از عفونت ادراري ميتوانيد اقدامات زير را بکار بنديد:
مقدار زيادي آب بنوشيد. روزانه حداقل ۸ ليوان با گنجايش ۲۴۰ سي سي آب بنوشيد.
هيچگاه احساس دفع ادرار را ناديده نگيريد و سعي کنيد هر بار مثانه را کاملاً خالي کنيد.
بعد از اجابت مزاج موضع را از جلو به عقب تميز کنيد تا از ورود باکتري هاي مدفوع به پيشابراه پيشگيري شود.
پيش از مقاربت جنسي و بعد از آن ادرار کنيد و دستگاه تناسلي را با آب و صابون ملايم بشوئيد.
عصاره شاتوت بنوشيد. مطالعات نشان داده اند که آب عصاره شاتوت ميزان باکتريها را کاهش داده و از جايگزيني باکتري هاي جديد در دستگاه ادراري پيشگيري مي کند. (هرچند نوشيدن عصاره شاتوت عفونت ادراري را درمان نخواهد کرد و دقت کنيد که اگر داراي علائم عفونت ادراري هستيد بايد به پزشک مراجعه کنيد و آنتي بيوتيک دريافت کنيد).
از فرآورده هاي بهداشتي مخصوص دستگاه تناسلي (اسپري يا پودر) و صابون هاي قوي خودداري کنيد زيرا پيشابراه و دستگاه تناسلي را تحريک مي کند و محيط کشت مناسبي براي رشد باکتريها خواهد بود. در دوران بارداري از دوش واژينال استفاده نکنيد.
لباس هاي زير خود را از نوع نخي انتخاب کنيد و از جوراب شلواري هايي که قسمت بالاي آن نخي است استفاده کنيد.

بيماري فلج اطفال را هزار و پانصد سال قبل از مسيح مي شناختند ولي از ويروس و چگونگي آن بي اطلاع بودند بعدها معلوم شد که اين بيماري مسري و همه گير است . ...

نارسايي كليه در دو طيف سني بررسي مي‌شوند؛ يكي طيف سني اطفال كه معمولاً افراد زير 18 سال را در بر مي‌گيرند و ديگري طيف سني بزرگسالان كه بالاي سن 18سال ...

پوکي استخوان (Osteoporosis) بيماري است که در آن، استخوان ها ضعيف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر مي شود. ● علا ئم و نشانه ها در مراحل ...

بيماري‌ پاركينسون‌ يك‌ بيماري‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ در بزرگسالان‌ مسن‌تر است كه‌ مشخصه‌ آن‌ سفتي‌ عضلاني‌ پيشرونده‌ تدريجي‌، لرزش‌ و از دست‌ رفتن‌ مها ...

علايم بيماري در صورت ديدن سرفه ، توکسيک ، تب کم شدت و ديدن راش بر روي صورت و تنه و اندامها بايد به بيماري سرخک مشکوک شد. که اين راشها بعدا بصورت لکه‌ه ...

● سينوسها : سسينوسها فضاهاي پراز هوا هستند که در قسمت جلو جمجمه قرار دارند .عفونت يا التهاب مخاطهاي پوشاننده اين فضاها را سينوزيت ميگويند. ● سينوزيت : ...

بهترين و منطقي ترين روش اين است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذاي مصرفي روز مره و مناسب خويش را بشناسيم تا دچار بيماري و کسالت نشويم. در حالت طب ...

مالتيپل اسکلروز(Multiple Sclerosis) يا ام اس بيماري عصبي با علت ناشناخته است که سيستم اعصاب مرکزي يعني مغز ونخاع را درگير مي کند.متاسفانه دانشمندان هن ...

دانلود نسخه PDF - علائم سيستيت