up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علائم سرطان پروستات PDF
QR code - علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات، پيشگيري

پيشگيري از سرطان پروستات، يکي از بخشهاي مهم تحقيقات پزشکي است. اين تحقيقات دراز مدت که در مقياس وسيعي انجام ميگيرند، چند روش پيشگيري از سرطان پروستات را ارايه کرده اند که در اين مطلب به آنها اشاره شده است. با اين حال توجه کنيد که هنوز تعدادي از قويترين عوامل ايجاد احتمال ابتلا به اين سرطان، خارج از کنترل هستند و ممکن است با رعايت نکات پيشگيري نيز نتوان بر آنها چيره شد.
● اين عوامل از اين قرارند:
▪ سن. بروز سرطان پروستات در مردان زير سن ۵۰ بسيار نادر است، اما شيوع اين بيماري پس از اين سن به نحو چشمگيري افزايش ميابد.
▪ نژاد. مردان سياهپوست نسبت به مردان سفيد پوست بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.
▪ ژنتيک. اگر سرطان پروستات در ميان مردان خانواده فردي وجود داشته باشد، احتمال ابتلاي او به اين بيماري افزايش ميابد.
اگر شما داراي خصوصيات فوق باشيد، به اين معناست که خطر شکل گيري اين سرطان در شما بيش از فردي است که فاقد اين خصوصيات باشد و داشتن اين شرايط، لزوما به معناي ابتلاي صد درصد به سرطان پروستات نيست.
نداشتن خصوصيات فوق، نبايد شما را از پرداختن به شيوه زندگيي که در آن خطر ابتلا به بيماري کمتر باشد، بازدارد. از طرفي رعايت مواردي که از ابتلا به سرطان پروستات جلوگيري ميکنند، شما را در مقابل بيماريهايي چون نارسايي قلب و سرطان روده بزرگ نيز حمايت ميکنند.
● رژيم و سرطان پروستات
بخش بزرگي از پيشگيري سرطان پروستات بر تغذيه متمرکز شده است. فاکتورهاي اصلي اينها هستند:
▪ چربي. نرخ ابتلا به سرطان پروستات از هر کشور به کشور ديگر به شدت متفاوت است، بالاترين تعداد متعلق به کشورهايي است که مردم آن بيشتر از غذاهاي چرب استفاده ميکنند. در حقيقت، تعداد مرگ و مير بر اثر اين بيماري در يک کشور خاص، با ميانگين مقدار کالري مصرفي ناشي از چربي در رژيم غذايي معمول اهالي اين کشور نسبت مشتقيمي دارد.
▪ سبزيجات. تعدادي از مطالعات، رژيمي شامل مقدار زيادي سبزيجات را با کم شدن ريسک ابتلا به سرطان پروستات مرتبط دانسته است. براي مثال، يک تحقيق نشان داده است سرطان پروستات در ميان مرداني که در هفته ۲۸ وعده يا بيشتر سبزيجات مصرف ميکنند، بسيار کمتر از مرداني است که ۱۴ وعده و کمتر سبزيجات ميل ميکنند.
▪ ماهي. در يک تحقيق، نسبت ابتلا به سرطان پروستات در ميان مرداني که ماهي مصرف نميکردند و مرداني مقدار متوسط يا زيادي ماهي در برنامه غذايي داشتند، دو تا سه برابر اعلام شد. از جمله ماهيهايي که منابع غني اسيدهاي چرب بوده و بر عليه سرطان پروستات و بيماريهاي ديگر عمل ميکنند ميتوان به ماهي قزل آلا، شاه ماهي و ماکرل اشاره نمود.
تا کنون تحقيقات در اين زمينه، هيچ برنامه غذايي مشخصي را ارايه نداده است، با اين حال، شما ميتوانيد از روشهاي آزموده شده زير کمک بگيريد:
▪ ميزان مصرف ميوه، سبزي و غلات کامل را افزايش دهيد
▪ مواد غذايي حاوي چربي اشباع شده و کلسترول بد را کمتر مصرف نماييد
▪ مصرف قند (در خوراکيهاي مختلف) و نمک را محدود کنيد
▪ از مصرف نوشيدنيهاي الکلي خودداري نماييد
▪ حجم وعده هاي غذاي خود را متعادل نموده و کالري مصرفي خود را کنترل کنيد
● چاقي و سرطان پروستات
محققين هيچ رابطه مستقيمي ميان چاقي و بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان پروستات نيافته اند. با اين حال چاقي ميتواند بر ميزان هورمونهايي که خطر اين بيماري را افزايش ميدهند، تاثير بگذارد.
مطمئن ترين روش براي سلامتي به طور کل، احتراز از چاقي بيش از حد است که با رعايت موارد زير حاصل ميشود:
▪ رعايت روشهاي سالم خواري
▪ فعاليتهاي جسمي تحت نظر پزشک
▪ انجام روزانه ورزش ايروبيک (از پياده روي سريع گرفته تا بدن سازي) به مدت ۳۰ دقيقه يا بيشتر
● مواد شيميايي و سرطان پروستات
بعضي داروهاي خاص، ويتامينها و مواد معدني ميتوانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند. تحقيقات جديد مصرف منظم هيچ دارو يا ماده کمک غذايي را براي پيشگيري از اين نوع سرطان تجويز نکرده است. با اين وجود برخي ترکيبات شيميايي در اين جهت داراي مزاياي بالقوه اي هستند.
● پيشگيري دارويي
دارويي به نام فيناسترايد (finasteride) که نامهاي تجاري مختلفي از قبيل پروسکار (Proscar) عرضه ميشود، به طور معمول براي درمان بزرگي پروستات يا BPH تجويز ميشود.
بنابر يک آزمايش پيشگيري از سرطان پروستات بر روي ۱۸ هزار مرد، اين دارو احتمال بروز سرطان پروستات را تا ۲۵ درصد کاهش ميدهد. با اين حال در مرداني که از اين دارو استفاده ميکنند احتمال بروز عوارضي چون ناتواني يا کاهش ميل جنسي و رشد سينه وجود دارد که پس از قطع مصرف دارو برطرف ميشوند. علاوه بر اينها، اگر مردي در مراحل اوليه مصرف دارو به سرطان پروستات مبتلا شود، بنا به دلايل نامعلومي اين سرطان از نوع بسيار قدرتمند خواهد بود.
داروي ديگري براي BPH دواسترايد (duasteride) نام دارد که اين دارو نيز داراي موادي است که از سرطان پروستات جلوگيري ميکنند. اين دارو در حال حاضر تحت آزمايشات وسيع و گسترده اي قرار دارد.
در آخر داروهاي ضد تورم غير استروئيد يا NSAIDS هستند که ممکن است از بروز سرطان پروستات نيز جلوگيري کنند. اين داروها شامل ايبوپروفن (ibuprofen با نامهاي تجاري Advil، Motrin و..) و نپروکسين (naproxen به نام Aleve) هستند. اين داروها از ترشح آنزيمي به نام سايکلو اکسيژناز يا COX ۲ که در سلولهاي سرطاني پروستات ديده ميشود، جلوگيري ميکنند. براي تصميم قطعي درباره ضد سرطان بودن NSAIDS و يا تبديل سرطان پروستات به نوع غير کشنده آن، به تحقيقات بيشتري نياز هست.
● پيشگيري با فراورده هاي گياهي
دانه سويا و انواع ديگر حبوبات داراي فيتو استروژن (Phytoestrogens) هستند، که نوعي ماده شيميايي نباتي مشابه هورمون استروژن در بدن انسان است. اين مواد شيميايي ميتوانند از بروز سرطان پروستات جلوگيري کنند. در حقيقت، يکي از دلايل ممکن براي کم بودن تعداد مردان مبتلا به سرطان پروستات در مردان خاور دور، استفاده فراوان از سويا است.
محققان هنوز از چگونگي ايجاد اين تاثير فيتو استروژن اطمينان حاصل نکرده اند. امکان دارد که فيتواستروژن مقدار آندروژن هورمون مردانه اي که موجب رشد سرطان پروستات ميشود را کاهش ميدهد يا اينکه فيتواستروژن تنها متعادل کننده تاثيرات آندروژن است.
گوجه فرنگي و محصولات ديگر آن مانند سس و رب گوجه فرنگي، به شکل ديگري در پيشگيري سرطان پروستات موثرند. گوجه فرنگي داراي ماده اي ويتامين مانند به نام ليکوپين (lycopene) است که به عنوان يک آنتي اکسيدان (antioxidant) عمل کرده و با جلوگيري از آسيب ديدگي DNA در هسته مرکزي سلولها، خطر ابتلا به سرطان را کاهش ميدهد. بهترين روش دريافت ليکوپين مصرف موادي چون گوجه فرنگي، گريپ فروت توسرخ و هندوانه است و بهتر است تا حد امکان از انواع کمک غذايي آن استفاده نشود.
● سلنيوم و ويتامين E
دانشمندان طي سالها تحقيق و مطالعه در زمينه تغذيه دريافته اند که مصرف روزانه سلنيوم معدني يا ويتامين E و يا هردو، ميتواند از بروز سرطان پروستات جلوگيري کند. آزمايش طولاني مدت پيشگيري از سزطان پروستات با سلنيوم و ويتامين (E (SELECT که از سال ۲۰۰۱ آغاز و تا سال ۲۰۱۳ ادامه خواهد يافت، اين توصيه را تاييد ميکند.
توجه داشته باشيد که استفاده از داروهاي گياهي يا مواد کمک غذايي بدون راهنمايي پزشک ، به خصوص اگر شما از ترکيب داروهاي بدون نسخه يا تجويز شده و داروهاي گياهي استفاده کنيد ميتواند خطر آفرين باشد. قبل از مصرف هرگونه دارد، داروي گياهي يا مواد کمک غذايي با پزشک خود مشورت نماييد.
● خطر سرطان پروستات
دلايل علاقه پزشکان به پيشگيري از سرطان پروستات واضح است. اين سرطان در رده بندي موارد سرطان منجر به مرگ در مردان، پس از سرطان ريه، دومين رتبه را داراست. با اين وجود سرطان پروستات تعداد بسيار زيادي از مردان را درگير ميکند که از اين بيماري جان سالم به در ميبرند. بنابر مرکز تحقيقات سرطان، يک پنجم مردان در ايالات متحده در طي زندگي خود به اين بيماري مبتلا شده اند و تنها سه درصد از مردان آمريکايي در اثر سرطان پروستات درگذشته اند.
اينکه درصد مبتلايان و درگذشتگان از اين سرطان تا اين اندازه متفاوت است، دلايل متعددي دارد که يکي از آنها پيشرفت بسيار کند سرطان پروستات است و مردان بسياري با وجود اين بيماري سالها زندگي ميکنند و عده اي پس از درمان به کلي بهبود ميابند.
هر شخص بايد با درنظر گرفتن سن و شرايط عمومي سلامت و سوابق پزشکي خود، از بهترين و مناسبترين روش پيشگيري استفاده کند. چکاپ سالانه پروستات نميتواند شانس ابتلا به سرطان را کاهش دهد اما ميتواند در درمان سريع آن بسيار موثر باشد.

بيماري فلج اطفال را هزار و پانصد سال قبل از مسيح مي شناختند ولي از ويروس و چگونگي آن بي اطلاع بودند بعدها معلوم شد که اين بيماري مسري و همه گير است . ...

نارسايي كليه در دو طيف سني بررسي مي‌شوند؛ يكي طيف سني اطفال كه معمولاً افراد زير 18 سال را در بر مي‌گيرند و ديگري طيف سني بزرگسالان كه بالاي سن 18سال ...

پوکي استخوان (Osteoporosis) بيماري است که در آن، استخوان ها ضعيف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر مي شود. ● علا ئم و نشانه ها در مراحل ...

هيچ دو نفري مانند هم نيستند، مثلاً در تجويز درمان هاي ضد سرطان براي دو نفر، ممکن است نحوه ي پاسخ دهي اين افراد بسيار متفاوت باشد: در يک نفر عوارض جانب ...

علايم بيماري در صورت ديدن سرفه ، توکسيک ، تب کم شدت و ديدن راش بر روي صورت و تنه و اندامها بايد به بيماري سرخک مشکوک شد. که اين راشها بعدا بصورت لکه‌ه ...

سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور مثال سلولهاي س ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

اطلاعات اوليه سلولهاي سرطاني به دو صورت وجود دارند: اول نوعي که به آن حالت پيشرونده گويند و آن عبارت از استعداد سرايت و تخريب بافتهاي مجاور است، بطور ...

دانلود نسخه PDF - علائم سرطان پروستات