up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علائم ام اس PDF
QR code - علائم ام اس

علائم ام اس

کنترل و سرکوب بيماري MS

● داروهاي متداول مصرفي در ام اس:
در درمان اين بيماري از چند سري دارو استفاده مي شود، اگر چه هنوز هيچ کدام موفق به درمان قطعي نشده اند، ولي در کُند کردن روند بيماري موثر بوده و به فرد مبتلا کمک مي کند تا با علائم و مشکلات بيماري راحت تر کنار بيايد.
کورتيکواستروييدها و اينترفرون ها(بتااينترفرون) از جمله داروهايي هستند که در مراحل حاد بيماري و براي به تاخير انداختن عود مجدد آن کاربرد دارند. در مراحل شديدتر، گاهي از داروهاي شيمي درماني نيز استفاده مي شود.
● روش هاي درماني مکمل:
به غير از دارو درماني، از روش ها و راه کارهاي ديگري نيز جهت کمک به درمان ام اس استفاده مي شود. يکي از اين روش ها فيزيوتراپي صحيح و موثر است که بايد حتما توسط افراد متخصص در اين زمينه، صورت گيرد تا عضلات بيمار مجددا توان و قدرت خود را مانند قبل از حمله و عود علائم بيماري به دست آورند.
از آنجايي که استرس ها و فشارهاي عصبي در ايجاد و عود بيماري تاثيرگذار هستند، براي کنترل علائم و کمک به بهبود شرايط بيمار، استفاده از مشاوره هاي روان شناسي به جهت پيش گيري از افسردگي، اضطراب و ساير اختلالات رواني در افراد مبتلا، بسيار موثر مي باشد.
کار درماني يکي ديگر از روش هاي کمک کننده در بهبود وضعيت بيمار است. به وسيله کاردرماني به بيمار آموزش داده مي شود که علي رغم مشکلات و ناتواني هايي ايجاد شده، بتواند تا حد ممکن کارهاي روزمره خود را انجام دهد.
● آيا پيروي از يک برنامه غذايي مناسب و متعادل به کنترل علائم بيماري کمک مي کند؟
در حال حاضر هيچ رژيم غذايي مشخص براي درمان ام اس وجود ندارد، ولي مسلما رعايت يک الگوي غذايي کامل و متعادل براي کمک به وضعيت اين بيماران حائز اهميت است.
شواهد علمي موجود نشان مي دهد که راديکال هاي آزاد که در ايجاد بسياري از بيماري ها(مانند بيماري هاي قلب و عروق، سرطان ها، ديابت و...) موثر هستند، در بروز اين بيماري نيز بي تاثير نمي باشند. به همين دليل شايد دريافت آنتي اکسيدان ها با مقدار و دفعات مصرف مشخص، در کنترل علائم ام اس موثر باشد. آنتي اکسيدان ها مانند ويتامين هاي C، E، بتاکاروتن و ماده معدني سلنيوم، مانند يک سپر دفاعي، بدن را تا حدود زيادي از حمله راديکال هاي آزاد حفظ مي کنند. دريافت اين ترکيبات بايد زير نظر متخصصين صورت گيرد.
از آنجايي که علائم عصبي مربوط به کمبود ويتامين B۱۲ تا حدودي به علائم ام اس شبيه است (مانند سوزن سوزن شدن دست ها و پاها، عدم تعادل و خستگي مفرط)، محققين بر اين تصور هستند که شايد کمبود اين ويتامين نيز در تخريب غلاف ميلين نقش داشته باشد. به همين سبب در بيماران مبتلا به ام اس بهتر است که ذخاير ويتامين B۱۲ بدن مورد بررسي قرار گيرد و در صورت لزوم از مکمل خوراکي يا تزريقي آن استفاده گردد.
گاهي دريافت مکمل ويتامين هاي گروه B (مانند B۶، نياسين، تيامين و اسيد فوليک) مي تواند به فروکش کردن علائم بيماري کمک کند.
ميزان انرژي مورد نياز روزانه بايد با توجه به شرايط و وضعيت بيمار، در نظر گرفته مي شود تا موجب اضافه وزن و چاقي نشود. همچنين توصيه مي شود که انرژي مورد نياز، از مواد غذايي گروه هاي اصلي غذايي، تامين گردد.
الگوي چربي هاي مصرفي نيز در بيماران مبتلا به ام اس اهميت دارد. مطالعات علمي نشان مي دهند که کاهش دريافت چربي هاي اشباع(کمتر از ۱۰درصد انرژي کل روزانه) و افزايش دريافت اسيدهاي چرب ضروري موجود در ماهي هاي چرب يا روغن هاي گياهي مانند سويا و کانولا، جوانه گندم ، گردو، روغن تخم کتان و يا استفاده از مکمل هاي آنها(مکمل هاي امگا ۳) در کاهش و پيشگيري از تشديد علائم بيماري موثر مي باشد.
در اين رابطه توصيه مي شود که:
مصرف انواع گوشت هاي چرب، کره، سس هاي چرب، لبنيات پرچربي، پنير، روغن هاي نباتي جامد و... محدود گردد.
مصرف روغن زيتون ، روغن سويا ، کانولا، آفتاب گردان و ساير روغن هاي مايع غني از اسيدهاي چرب ضروري توصيه مي شود.
استفاده از انواع مغزها(مانند گردو، فندق، بادام درختي و پسته) و دانه هاي روغني(مانند کنجد، برزک، تخم کتان و...) به صورت تازه در برنامه غذايي اين بيماران به جهت افزايش دريافت اسيدهاي چرب ضروري، مفيد مي باشد.
استفاده از انواع جوانه به ويژه جوانه يونجه(در زمان شروع جوانه زدن) مفيد است.
از انواع ماهي به ويژه ماهي ساردين، سالمون، ماهي تن و ساير ماهي هاي داراي چربي هاي امگا ۳ به شکل پخته(غير سرخ کرده) استفاده شود.
مصرف انواع ميوه و سبزي هاي تازه، غلات کامل و حبوبات ، هم براي تامين مواد مغذي مورد نياز و هم به لحاظ دريافت کافي فيبر غذايي به جهت فعال کردن روده ها و کمک به اجابت مزاج ضروري است.
نوشيدن آب کافي در طي روز براي پيشگيري از يبوست و کاهش خطر عفونت هاي مثانه در بيماران توصيه مي شود. فقط به خاطر داشته باشيم که اغلب اين بيماران کنترل ادرار ضعيفي دارند، بهتر است که مصرف آب مورد نياز در طول روز تقسيم شده و پيش از خواب آب کمتري نوشيده شود.
با توجه به اين که در اين بيماران از داروهاي کورتيکواستروييدي استفاده مي شود، بهتر است که دريافت نمک کنترل شده باشد، براي بهبود طعم و مزه غذا مي توان از ساير چاشني ها مانند آب ليموترش استفاده کرد.
در شرايطي که بيمار مشکل بلع غذا داشته باشد، بهتر است که رژيم غذايي به شکل مايع غليظ يا نرم آماده گردد.
گاهي وجود حساسيت هاي غذايي در تشديد علائم بيماري موثر است. چنان چه در بيمار سابقه حساسيت هاي غذايي وجود دارد، براي پيشگيري از عود علائم ام اس ، بايد به کمک يک رژيم حذفي(مشابه کاري که در کنترل و درمان آلرژي هاي غذايي صورت مي گيرد) مواد غذايي حساسيت زا شناسايي شده و از برنامه غذايي بيمار خارج گردد.
شکلات، قهوه، نوشابه، بادام زميني، تخم مرغ، شير، گوجه فرنگي، مخمر، نان گندم، مواد غذايي حاوي انواع افزودني ها و رنگ هاي شيميايي و... اغلب در افراد مستعد، حساسيت زا هستند.
بهتر است که مصرف غذاهاي بسيار شيرين، کيک ها و شيريني هاي تر، بيسکويت ها، آب نبات و شکلات محدود باشد.
نکاتي که بايد بيمار مبتلا به ام اس به آن توجه کند:
بيمار نبايد دچار استرس، اضطراب، فشارهاي روحي و جسمي باشد.
به وزن خود توجه کند و دچار اضافه وزن يا چاقي نشود.
بيمار مي تواند يک پياده روي يا نرمش سبک روزانه و يا شنا در آب به شکل ملايم داشته باشد، ولي دقت داشته باشد که ورزشي که باعث بالا رفتن دماي بدن شود و يا سونا ممنوع است.
حمام آب داغ براي بيمار مناسب نيست.
هر گونه کار يا فعاليتي که سبب بالا رفتن درجه حرارت بدن شود، هدايت عصبي را دچار اختلال مي کند.
نوشيدن آب کافي(۲ تا ۳ ليتر در روز) به بيماران توصيه مي شود.
داشتن خواب آرام و کافي براي آن ها مفيد است.
پيروي از برنامه غذايي مناسب و متعادل طبق موارد و توصيه هاي بيان شده در بالا ضروري است.

ويتامين ها وموادمعدني : هرچند درضمن فرايند حرارتي ، پاره اي از ويتامين هاي موجود درشير كاهش مي يابند ، اما بعضي از اين تركيبات به وسيله باكتري هاي ماس ...

منشا فشار اسمزي حرکت ذرات جسم حل شونده است،در تمام محلولها فشار اسمزي را مي بينيم و مي توان اين فشار اسمزي را به وسيله قانون وانت هوف محاسبه کرد فشار ...

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

اغلب کودکان به علل مختلف و در زمان هاي گوناگون دچار اسهال مي شوند، اما آنچه جاي اميدواري است اين است که اسهال هاي عفوني معمولاً طولاني مدت نيست و بيش ...

شايد شما هم نکاتي را درباره رژيم غذايي مديترانه اي شنيده باشيد به ويژه که در مطالعات سال هاي اخير تاثيرات مفيد اين نوع رژيم غذايي بر سلامتي،در مطالعات ...

براي اين آزمايش بايد ناشتا باشيد... آن آزمايش، آمادگي خاصي لازم ندارد... نتيجه اين آزمايش مثبت کاذب است... آن آزمايش بايد تکرار شود... اين حرف ها و حر ...

هاري يک بيماري ويروسي کشنده است که مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده و انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و غالباً از طريق گزش به آن م ...

وقتي به بازار کفش مي روي، جداي از قيمت هايي که سر به فلک مي زند، با مدل هايي روبرو مي شوي که هوش را از سرت مي پراند. به سختي مي تواني کفشي پيدا کني که ...

دانلود نسخه PDF - علائم ام اس