up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله علائم آمنوره PDF
QR code - علائم آمنوره

علائم آمنوره

آمنوره (فقدان قاعدگي)

آمنوره (فقدان قاعدگي) مي تواند در طي بلوغ يا پس از آن اتفاق افتد. آمنوره اوليه وضعيتي است که در آن تا سن ۱۶ سالگي هيچ عادت ماهيانه اي نداشته باشيد. آمنوره ثانويه زماني اتفاق مي افتد که شما سابقاً عادت ماهيانه داشته ايد اما اکنون متوقف شده است. با قطع عادت ماهيانه ممکن است اولين فکر شما وقوع حاملگي باشد. اما دلايل متعددي وجود دارد که شما عادات ماهيانه منظمي نداريد.
آمنوره که يک نشانه محسوب مي شود و نه بيماري، ندرتاً از بيماريهاي جدي ناشي مي شود. به هرحال ندانستن اينکه چرا قاعدگي قطع شده است مي تواند استرس زا باشد و منتظر وقوع آن ماندن مي تواند به اندازه يک عمر باشد. اما نترسيد. با کمي تحقيق در سابقه پزشکي و توضيح دقيق آنچه تجربه کرده ايد شما و پزشکتان مي توانيد مشکل را ريشه يابي کنيد. درمان مشکل زمينه اي مي تواند آمنوره را درمان کند.
علائم و نشانه ها
نشانه مهمي که مطرح مي کند ممکن است آمنوره داشته باشيد اين است که عادت ماهيانه نداريد. در اينجا مواردي که در آمنوره اوليه و ثانويه بايد مورد جستجو قرار گيرند آورده شده است.
آمنوره اوليه
شما تا سن ۱۶ سالگي قاعدگي نداشته ايد.
آمنوره ثانويه
شما براي ۳ تا ۶ ماه يا بيشتر قاعده نشده ايد
بسته به علت آمنوره، ممکن است علائم و نشانه هاي ديگري را همراه با قطع قاعدگي مانند ترشحات شيري از پستان، سردرد، تغييرات بينايي، ريزش موها يا افزايش موهاي صورت تجربه کنيد.
آمنوره اوليه
آمنوره اوليه حدود ۱ نفر از هر هزار دختر آمريکايي را مبتلا مي کند. مهمترين علت آمنوره اوليه شامل موارد زير است:
▪ اختلالات کروموزومي:
اختلالات کروموزومي خاصي مي تواند نقص پيش رس تخمکها و فوليکولهاي در گير در تخمک گذاري و قاعدگي را باعث شود.
▪ مشکلات هيپو تالاموس:
آمنوره عملکردي هيپوتالاموسي يک اختلال هيپو تالاموسي است (ناحيه اي در مغز که به عنوان مرکز کنترل بدن شما عمل کرده و چرخه قاعدگي را منظم مي کند). ورزش زياده از حد، اختلالات خوردن (مانند بي اشتهايي عصبي ) و استرسهاي فيزيکي يا احساسي مي تواند به از هم گسيختگي عملکرد طبيعي هيپوتالاموس مربوط باشند. به ميزان کمتري، يک تومور ممکن است از عملکرد طبيعي هيپو تالاموس جلوگيري کند.
▪ بيماريهاي هيوفيز:
هيپوفيز غده ديگري در مغز است که که در تنظيم چرخه قاعدگي دخالت دارد. يک تومور يا ديگر موارد رشد سلولي تهاجمي، مي تواند توانايي غده هيپوفيز زا در انجام اين عمل مختل کند.
▪ فقدان اندامهاي تناسلي:
گاهي در حين رشد جنين مشکلاتي ايجاد مي شودکه منجر شوند نوزاد دختر متولد شده بعضي بخشهاي دستگاه تناسلي خود را مانند رحم، دهانه رحم يا مهبل را نداشته باشد. از آنجا که دستگاه تناسلي به طور طبيعي شکل نگرفته است، او ممکن است چرخه قاعدگي را نداشته باشد.
▪ اختلالات ساختماني مهبل:
انسدادي در مهبل مي تواند مي تواند جلوي وقوع عادات ماهانه را بگيرد. يک غشاء يا ديواره مي تواند مهبل را که خروجي خون از رحم و دهانه رحم است مسدود کند.
آمنوره ثانويه
آمنوره ثانويه بسيار شايعتر از آمنوره اوليه است. بسياري از علل شايع آمنوره ثانويه شامل موارد زير است:
▪ حاملگي :
در زنان سن باروري، زماني که تخمک بارور در مخاط رحم جايگزين مي گردد، مخاط براي تغذيه جنين باقي مي ماند و دچار ريزش نمي شود.
▪ روشهاي پيشگيري از بارداري :
برخي زناني که از قرصهاي پيشگيري از بارداري استفاده مي کنند، ممکن است قاعده نشوند. وقتي استفاده از اين قرصها متوقف مي شود، ممکن است ۳ تا ۶ ماه طول بکشد که تخمک گذاري و قاعدگي از سر گرفته شود. روشهاي پيشگيري تزريقي يا کاشتني مانند دپو پروورا نيز درست مانند دستگاههاي داخل رحمي حاوي پروژسترون مي توانند آمنوره ايجاد کنند.
▪ شيردهي :
مادراني که شير مي دهند اغلب آمنوره را تجربه مي کنند. گرچه ممکن است تخمک گذاري انجام شود، قاعدگي ممکن است رخ ندهد. حامگي ممکن است عليرغم فقدان قاعدگي اتفاق بيفتد.
▪ استرس :
استرسهاي روحي به طور موقت مي توانند عملکرد هيپوتالاموس (ناحيه اي در مغز که هورمونها را کنترل مي کند و چر خه قاعدگي را تنظيم مي کند) را مختل مي کنند. در نتيجه تخمک گذاري و قاعدگي ممکن است متوقف شوند. قاعدگي هاي منظم بعد از کاهش استرسها باز مي گردد.
▪ دارو :
برخي داروهاي خاص مي توانند باعث توقف چرخه قاعدگي شوند. مثلاً داروهاي ضد افسردگي داروهاي ضد جنون برخي داروهاي شيمي درماني، و ضد استروئيدهاي خوراکي مي توانند باعث ايجاد آمنوره شوند.
▪ بيماري :
بيماريهاي مزمن ممکن است قاعدگي را به تعويق بيندازد. وقتي بهبودي پيدا کنيد، قاعدگي شما باز خواهد گشت.
▪ عدم تعادل هورموني :
يک علت شايع آمنوره يا قاعدگي هاي نامنظم سندرم تخمدان پرکيست است. اين وضعيت باعث ايجاد سطح نسبتاً بالا و ثابتي از هورمون استروژن و آندروژن (يک هورمون مردانه) به جاي وضع نوساني هورمونهاي که به طور طبيعي در چرخه قاعدگي ديده مي شود، گردد. اين مسئله باعث کاهش هورمونهاي هيپوفيزي که منجر به تخمک گذاري و قاعدگي مي شوند، خواهد گرديد. سندرم تخمدان پر کيست با چاقي، آمنوره يا قاعدگي غيرطبيعي، گاهي خونريزيهاي شديد رحمي جوش و گاهي ازدياد موهاي صورت همراه مي شود.
▪ وزن کم بدن :
کمبود وزن شديد بدن مي تواند عملکرد بسياري هورمونها را در بدن دچار آشفتگي کند و به طور بالقوه تخمک گذاري را متوقف نمايد.زناني که دچار اختلال خوردن مانند بي اشتهايي عصبي يا پرخوري عصبي هستند، غالباً به دليل اين تغييرات غير طبيعي هورموني دچار قطع قاعدگي مي شوند.
▪ ورزش شديد
زناني که در ورزشهاي نيازمند به تمرينهاي شديد ، مانند باله، دو با فواصل زياد و ژيمناستيک شرکت مي کنند، ممکن است دچار قطع قاعدگي شوند. چند عامل از جمله چربي کم بدن، استرس و مصرف بالاي انرژي با هم ترکيب شده و باعث قطع قاعدگي در يک ورزشکار مي شوند.
▪ اختلال عملکرد تيروييد :
يک تيروييد کم فعال (هيپو تيروييدي) به طور شايعي منجر به نامنظم شدن قاعدگي از جمله قطع قاعدگي مي شود. از سوي ديگر اختلالات تيروييد مي تواند باعث افزايش يا کاهش ترشح هورمون پرولاکتين (هورمون باروري که توسط غده تيروييد ساخته مي شود) شوند. سطح تغيير يافته پرولاکتين مي تواند بر هيپوتالاموس شما تأثير گذاشته و چرخه قاعدگي را دچار آشفتگي کند.
▪ تومور هيپوفيز :
يک تومور خوش خيم در هيپوفيز مي تواند باعث افزايش ترشح پرولاکتين شود. پرولاکتين زيادي مي تواند با منظم بودن قاعدگي ايجاد تداخل نمايد. اين نوع تومور با دارو قابل درمان است ولي گاهي نياز به جراحي دارد.
▪ زخميادهاي رحمي ( اثر زخم قديمي رحمي ):
سندرم آشرمن، وضعيتي که در آن بافت زخمياد در مخاط رحم ساخته مي شود گاهي مي تواند بعد از دستکاريهاي رحمي مانند کورتاژ، سزارين، يا درمان فيبروييدهاي رحمي اتفاق بيفتد. زخميادهاي رحمي از ساخته شدن و ريزش طبيعي مخاط رحم جلوگيري مي کنند که مي توانند منجر به يک خونريزي بسيار سبک رحمي يا قطع قاعدگي به طور کلي شود.
▪ يائسگي پيش از موعد:
يائسگي به طور متوسط در سن ۵۱ سالگي روي مي دهد. اگر پيش از ۴۰ سالگي دچار يائسگي شويد، زودرس تلقي مي شود. فقدان عملکرد تخمدانها، همراه با يائسگي ميزان استروژن در گردش در بدن شما را کاهش مي دهد. که به نوبه خود مخاط رحم را تحليل برده و به قاعدگي هاي شما پايان مي دهد. يائسگي زودرس مي تواند ناشي از عوامل ارثي يا بيماريهاي خود ايمني باشد اما اکثراً دليلي براي آن يافت نمي شود.
● چه وقت بايد به دنبال توصيه پزشکي بود؟
در موادر آمنوره اوليه و ثانويه در صورت وجود موارد زير به پزشک مراجعه کنيد:
▪ تا سن ۱۶ سالگي هيچ قاعدگي برايتان رخ نداده است
▪ قبلاً قاعده مي شديد ولي دو مورد يا بيشتراز قاعدگي هايتان اتفاق نيفتاده است.
● غربالگري و تشخيص
گرچه آمنوره به ندرت از مشکلات تهديد کننده زندگي ناشي مي شود، مي تواند ترکيبي از مشکلات هورموني را باعث شود. يافت مشکل زمينه اي مي تواند وقت گير بوده و به انجام بيش از يک مورد آزمايش نياز داشته باشد.
ابتدا پزشک شما برايتان يک آزمايش حاملگي درخواست مي کند. در ضمن ممکن است يک معاينه لگني براي بررسي حاملگي يا هر مشکل ديگري دراندامهاي تناسلي تان انجام دهد. قدم بعدي ممکن است شامل آزمايشات خوني براي بررسي وضعيت هورمونها مثل آزمايش عملکرد تيروييد يا ارزيابي سطح پرولاکتين انجام دهد.
بسته به علائم و نشانه هاي شما و نتيجه آزمايشات خوني تان، تستهاي ديگري درخواست مي گردد.
● درمان
اينکه چه نوع درماني نياز داريد، بستگي به علت ايجاد آمنوره دارد. پزشک ممکن است پيشنهاد دهد که تغييراتي در شيوه زندگي خود بر اساس وزن، ميزان فعاليت بدني و استرستان انجام دهيد. اگر سندرم تخمدان پرکيست يا آمنوره ورزشي داشته باشيد، پزشک امکان دارد براي درمان مشکل قرصهاي خوراکي پيشگيري از بارداري را تجويز نمايد.آمنوره اي که به دليل اختلالات تيروييدي يا هيپوفيزي ايجاد مي شود، مي تواند با دارو درمان شود.
● مراقبت از خود
▪ بهترين راه براي جلوگيري از قطع چرخه قاعدگي اجراي يک شيوه زندگي سالم است.
▪ براي به دست آوردن يک وزن مناسب تغييراتي در رژيم غذايي و ورزش خود ايجاد کنيد.
▪ بکوشيد که تعادل سالمي بين کار، سرگرمي و استراحت خود بر قرار کنيد.
▪ موارد استرس و تضاد را در زندگي خود شناسايي کنيد. اگر نمي توانيد خودتان استرس را کم کنيد، از خانواده دوستان يا پزشک کمک بخواهيد.
▪ از تغييرات چرخه قاعدگي خود آگاه باشيد و اگر دچار نگراني مي شويد با پزشک خود مشورت کنيد. زمان قاعدگي هاي خود را ثبت کنيد. تاريخي که اتفاق افتاده مدتي که طول کشيده و هر مشکلي که تجربه کرده ايد را يادداشت نماييد.
▪ با مادر، خواهر و سيار بستگان زن خود صحبت کنيد. آيا فرد ديگري در خانواده شما مشکل مشابه دارد؟ جمع آوري اين اطلاعات مي تواند به پزشک شما کمک کند که چه عاملي برايتان ايجاد آمنوره کرده است.
آمنوره مي تواند باعث ايجاد اضطراب شود اما با همکاري با پزشک مي توانيد، علت را مشخص کنيد و راهي براي منظم کردن قاعدگي تان پيدا نمائيد.

بيماري فلج اطفال را هزار و پانصد سال قبل از مسيح مي شناختند ولي از ويروس و چگونگي آن بي اطلاع بودند بعدها معلوم شد که اين بيماري مسري و همه گير است . ...

نارسايي كليه در دو طيف سني بررسي مي‌شوند؛ يكي طيف سني اطفال كه معمولاً افراد زير 18 سال را در بر مي‌گيرند و ديگري طيف سني بزرگسالان كه بالاي سن 18سال ...

پوکي استخوان (Osteoporosis) بيماري است که در آن، استخوان ها ضعيف و شکننده شده و تراکم استخوانها به مرور زمان کمتر مي شود. ● علا ئم و نشانه ها در مراحل ...

بيماري‌ پاركينسون‌ يك‌ بيماري‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ در بزرگسالان‌ مسن‌تر است كه‌ مشخصه‌ آن‌ سفتي‌ عضلاني‌ پيشرونده‌ تدريجي‌، لرزش‌ و از دست‌ رفتن‌ مها ...

علايم بيماري در صورت ديدن سرفه ، توکسيک ، تب کم شدت و ديدن راش بر روي صورت و تنه و اندامها بايد به بيماري سرخک مشکوک شد. که اين راشها بعدا بصورت لکه‌ه ...

● سينوسها : سسينوسها فضاهاي پراز هوا هستند که در قسمت جلو جمجمه قرار دارند .عفونت يا التهاب مخاطهاي پوشاننده اين فضاها را سينوزيت ميگويند. ● سينوزيت : ...

بهترين و منطقي ترين روش اين است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذاي مصرفي روز مره و مناسب خويش را بشناسيم تا دچار بيماري و کسالت نشويم. در حالت طب ...

مالتيپل اسکلروز(Multiple Sclerosis) يا ام اس بيماري عصبي با علت ناشناخته است که سيستم اعصاب مرکزي يعني مغز ونخاع را درگير مي کند.متاسفانه دانشمندان هن ...

دانلود نسخه PDF - علائم آمنوره